Актуальні новини вiд | < | 26.07.2018 №4 | > |
Як та де можуть отримати медичну допомогу переселенці
Згідно із Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" - внутрішньо переміщена особа має право на надання потрібної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров'я.
Одночасно із зазначеним вище, внутрішньо переміщені особи реалізовують своє право на медичну допомогу в загальному порядку, який передбачений для всіх громадян України, без жодних обмежень, пов'язаних з реєстрацією місця проживання.
Пройдемось законодавчими аспектами. Статтею 49 Конституції України передбачене право кожного громадянина України на охорону здоров'я і медичну допомогу. А Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" визначає, що кожен громадянин України має право на безплатне надання всіх видів медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров'я.
На рівні законодавства України, відокремлюється 6 різновидів медичної допомоги.
1. Екстрена медична допомога - здійснення медичними працівниками невідкладних заходів, спрямованих на порятунок і збереження життя людини в невідкладному стані та мінімізацію наслідків такого стану для здоров'я.
Кожен громадянин України має право на безплатну, доступну, своєчасну та якісну екстрену медичну допомогу. Це означає, що будь-який громадянин України має право
- викликати екстрену медичну допомогу;
- звернутися за отриманням екстреної медичної допомоги до найближчого відділення екстреної медичної допомоги або іншого закладу охорони здоров'я, яке може забезпечити надання такої допомоги;
- повідомити закріпленого лікаря або працівників найближчого закладу охорони здоров'я, незалежно від форми власності та підпорядкування, про свій невідкладний стан або про невідкладний стан іншої людини.
За пунктом 8 Порядку госпіталізації пацієнтів бригадами швидкої медичної допомоги у лікувально-профілактичні установи, затвердженого Наказом МОЗ України N 370 від 01.06.2009 - всі пацієнти, які доставлені в лікувально-профілактичні установи бригадами швидкої допомоги або звернулися самостійно, підлягають обов'язковому прийняттю черговим медичним персоналом приймального відділення/відділення невідкладної медичної допомоги незалежно від місця проживання, реєстрації, наявності або браку документів, що засвідчують особу пацієнта.
2. Первинна медична допомога передбачає надання консультації, проведення діагностики та лікування найпоширеніших хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів, здійснення профілактичних заходів, а також направлення пацієнта для надання йому вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.
Первинну медичну допомогу надають лікарі загальної практики - сімейні лікарі, терапевти, педіатри.
3. Вторинна (спеціалізована) медична допомога надається в амбулаторних або стаціонарних умовах лікарями відповідної спеціалізації в плановому порядку або в екстрених ситуаціях.
Безплатно вторинна медична допомога надається за направленням закріпленого лікаря первинної медичної допомоги. Без направлення вторинна медична допомога надається пацієнтам, які звернулися до акушера-гінеколога, стоматолога, пацієнтам з хронічними захворюваннями, які перебувають на диспансерному обліку в цьому закладі охорони здоров'я, пацієнтам, які перебувають у невідкладному стані.
4. Третинна (високоспеціалізована) медична допомога надається в амбулаторних або стаціонарних умовах в плановому порядку або в екстрених ситуаціях із застосуванням високотехнологічного обладнання та/або високоспеціалізованих медичних процедур високої складності.
Безплатно третинна медична допомога надається за направленням закріпленого лікаря первинної або вторинної медичної допомоги. Без направлення третинна медична допомога надається пацієнтам з хронічними захворюваннями, які перебувають на диспансерному обліку у відповідному високоспеціалізованому закладі охорони здоров'я та пацієнтам, які перебувають у невідкладному стані.
5. Паліативна медична допомога надається на останніх стадіях перебігу невиліковних захворювань і охоплює комплекс заходів, спрямованих на полегшення фізичних та емоційних страждань пацієнтів.
Безплатно паліативна допомога надається за направленням установи охорони здоров'я, в якій пацієнтові надавалася вторинна або третинна медична допомога.
6. Медична реабілітація надається пацієнтам в амбулаторних або стаціонарних умовах і охоплює систему медичних та інших заходів, спрямованих на відновлення порушених чи втрачених функцій організму людини для створення умов для повернення особи до нормальної життєдіяльності.
Безплатно медична реабілітація здійснюється державними та комунальними закладами охорони здоров'я за направленням державного або комунального закладу охорони здоров'я, в якому пацієнтові надавалася вторинна або третинна медична допомога.
Законом України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" передбечене право пацієнта на свободу вибору. Таким чином, пацієнт має право на:
- вільний вибір лікаря;
- вибір закладу охорони здоров'я;
- вибір методів лікування відповідно до рекомендацій лікаря;
- заміну лікаря.
Звертаємо увагу! Право на вільний вибір лікаря і закладу охорони здоров'я не залежить від наявності або браку реєстрації місця проживання громадянина!
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання або місця перебування особи або брак такої реєстрації не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією України або законами України чи підставою для їхнього обмеження.
Зазначене абзацем вище значить, що лікар або медичний заклад не мають права відмовити в наданні медичної допомоги на тій підставі, що особа звернулася по медичну допомогу не за місцем прописки. Громадянин України має право звернутися в будь-який державний або комунальний заклад охорони здоров'я за своїм вибором, незалежно від реєстрації місця проживання. На практиці для медичного обслуговування не за місцем прописки найчастіше потрібно лише написати відповідну заяву на ім'я керівника лікувального закладу.
Водночас закріпленого лікаря з надання вторинної та третинної медичної допомоги, як заведено, визначає керівник відділення установи охорони здоров'я, до якого звернувся пацієнт. До того ж пацієнт має право на заміну закріпленого лікаря.
Що ж стосується "Медичної реформи", то починаючи із 1 січня 2018 року в Україні, розпочато реформу системи охорони здоров'я, а саме - її перший етап, який стосується первинної медичної допомоги, тобто сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів.
За реформою, лікар первинної допомоги стає визначальною ланкою надання медичної допомоги: він обстежує пацієнта, призначає потрібні аналізи, приймає рішення про лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта. Якщо є потреба, сімейний лікар дає направлення до профільних фахівців вторинної медичної допомоги.
Пацієнт може вибрати будь-якого терапевта для дорослого, педіатра для дитини або сімейного лікаря для всієї родини, незалежно від місця фактичного проживання або реєстрації місця проживання.
Визначившись з вибором лікаря, треба підписати з ним декларацію для кожного члена сім'ї окремо.
Декларація підписується безтерміново та діє до моменту, коли пацієнт не вирішить змінити лікаря. Підписати декларацію можна в будь-який час, навіть під час першого звернення. Водночас поки лікар не набере 2000 пацієнтів, він не має права відмовити пацієнтові в підписанні декларації.
Початок реформування вторинної та третинної медичної допомоги передбачено з 2020 року, коли держава буде оплачувати звернення до лікарів вторинної або третинної ланки тільки за умови направлення від лікаря первинної медичної допомоги. До 2020 року звертатися до лікарів медичних установ вторинної або третинної ланки пацієнти можуть як за направленням, так і самостійно.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
20 червня 2018 року (Нові норми застосування примусових заходів медичного характеру)
26 квітня 2018 року (Порядок надання первинної медичної допомоги)
03 квітня 2018 року (Від міфу до реальності. З 02 квітня стартувала медична реформа!)
03 березня 2018 року (Порядок проведення медичних оглядів працівників)
04 травня 2017 року (Допомога на лікування та медичне обслуговування)
16 листопада 2017 року (Що змінилося для медиків після затвердження нового класифікатора професій?!)
03 жовтня 2017 року (Організація медичного огладу для працівників із шкідливими умовами праці)
04 травня 2017 року (Допомога на лiкування та медичне обслуговування)