2012-03-15 | 2012-12-25 | 2013-10-02 | 2014-10-09 |
КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
IX сесія VI скликання
РІШЕННЯ
15.03.2012 N 208/7545
Про затвердження міської
цільової програми "Здоров'я киян"
на 2012-2016 роки
(Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Київміськради
N 677/8961 від 25.12.2012
N 25/9613 від 02.10.2013)
Відповідно до пункту 22 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частин першої та другої статті 18, частини третьої статті 24, частини другої статті 25 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", рішення Київської міської ради від 29.10.2009 N 520/2589 "Про Порядок розроблення, затвердження та виконання міських цільових програм у місті Києві" Київська міська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити міську цільову програму "Здоров'я киян" на 2012-2016 роки (далі - Програма), що додається.
2. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації):
2.1. Забезпечити реалізацію заходів, передбачених Програмою.
2.2. Визначити Головне управління охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідальним виконавцем Програми.
3. Головному управлінню охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) при формуванні бюджету на 2012 рік та наступні роки терміну дії Програми передбачати видатки на її фінансування.
4. Структурним підрозділам виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), які є виконавцями Програми, забезпечити її реалізацію в межах асигнувань, які щороку передбачатимуться в бюджеті міста Києва за відповідними напрямками.
5. Офіційно оприлюднити це рішення в газеті Київської міської ради "Хрещатик".
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київської міської ради з питань гуманітарної політики та постійну комісію Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку.
Київський міський голова Л.Черновецький
Додаток
до рішення Київської міської ради
15.03.2012 N 208/7545
(в редакції рішення
Київської міської ради
від 02.10.2013 N 25/9613)
Міська цільова програма
"Здоров'я киян" на 2012-2016 роки
Соціально-економічна криза останнього десятиріччя призвела до того, що економічно активне населення для підтримання перед роботодавцем професійного іміджу різко обмежило звернення за медичними послугами. Внаслідок цього значна частина патології залишається поза полем зору медицини і, не зустрічаючи належної протидії, розвивається за природними законами, що веде до хронізації, численності, поєднаності, комплексності патологічних процесів, а далі до первинної інвалідизації та передчасної смертності.
Міська цільова програма "Здоров'я киян" на 2012-2016 роки (далі-Програма) розроблена як логічне продовження міської Міжгалузевої комплексної програми "Здоров'я киян на 2003 - 2011 роки". В основу розробленої Програми покладено Концепцію розвитку охорони здоров'я в місті Києві, затверджену рішенням Київської міської ради від 26 квітня 2007 року N 456/1117 "Про реформування галузі охорони здоров'я в місті Києві", з урахуванням Основних концептуальних напрямів реформування системи охорони здоров'я, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2010 року N 208 "Деякі питання удосконалення системи охорони здоров'я", інших державних програм.
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована програма
Аналіз динаміки основних показників здоров'я та захворюваності жителів м. Києва за 2003-2011 роки висвітлив певні успіхи та позитивні тенденції та окреслив напрямки подальших заходів по покращанню здоров'я населення столиці. Так, покращилась демографічна ситуація: за даними офіційної статистики чисельність населення в м. Києві станом на 1 січня 2011 року склала понад 2 мільйони 799 тисяч, при цьому за даними Інституту демографії НАН України в столиці постійно проживає понад 3 млн. 200 тисяч осіб. За останні роки вперше за десятиріччя відмічений позитивний природний приріст населення м. Києва, який має тенденцію до неухильного зростання. Сьогодні тривалість життя киян становить 72,7 року: 68,0 - серед чоловіків та 77,0 - серед жінок, що є чи не найкращим показником по Україні.
Протягом останніх років має чітку тенденцію до зменшення показник смертності населення (-7,5 %), відмічено суттєве зниження смертності від ускладнень вагітності та пологів, хвороб системи кровообігу, цукрового діабету, цереброваскулярних хвороб, травм та нещасних випадків, отруєнь. Тим не менше, в структурі смертності основними причинами залишаються хвороби системи кровообігу (64,6 %), злоякісні новоутворення, травми та отруєння, при цьому показник смертності від раку і хвороб крові та кровотворних органів є сталим.
Зберігається високою поширеність серцево-судинної патології, хоча відмічається зниження рівня первинної інвалідності при хворобах системи кровообігу серед дорослого, в т. ч. працездатного населення. Профілактика і лікування хвороб системи кровообігу як першопричини первинної інвалідності і передчасної смертності дорослого населення є одним з пріоритетних напрямків в системі охорони здоров'я столиці.
Стабільними також є показники захворюваності новоутвореннями та хворобами крові і кровотворних органів у зв'язку з несприятливою екологічною ситуацією та значним постарінням населення.
В динаміці онкозахворюваності серед киян протягом чотирьох років, починаючи з 2005 року, спостерігалось зниження рівня виявлення нових випадків (2005 рік - 341,0; 2006 рік - 338,8; 2007 рік - 334,2; 2008 рік - 329,0 на 100 тис). Але вже з минулого 2009 року (330,6 на 100 тис.) намітилась протилежна тенденція. Викликає занепокоєння той факт, що питома вага занедбаних форм серед вперше виявленої онкологічної патології залишається достатньо високою - 13,1 % (12,8 % - в 2009 році, 11,5 % - в 2006 році).
Серйозною проблемою залишається захворюваність на соціально небезпечні хвороби, зокрема туберкульоз, ВІЛ/СНІД, хвороби, що передаються статевим шляхом. Так, якщо зростання захворюваності на туберкульоз вдалося подолати, то відносно ВІЛ/СНІДу спостерігається лише зниження темпу приросту захворюваності за останні 2 роки.
Вагомим є питання забезпечення населення столиці медикаментами, дороговартісними витратними матеріалами медичного призначення у рамках виконання медичних програм загальнодержавного значення.
Зважаючи на викладене, розроблені напрями та заходи Програми в кінцевому висновку спрямовані на зміцнення і охорону здоров'я жителів м. Києва, зниження розповсюдженості і зменшення захворювань, викликаних основними хворобами, травмами та інвалідністю.
Обґрунтування
Провідними шляхами реалізації заходів Програми є організаційні засади з реформування системи охорони здоров'я столиці, забезпечення комунальних закладів охорони здоров'я обладнанням, медикаментами, дороговартісними витратними матеріалами медичного призначення та ін.
Вирішення означених проблем дозволить забезпечити населення м. Києва високоспеціалізованою, якісною та доступною медичною допомогою.
Основним джерелом покриття витрат на реалізацію заходів Програми виступає бюджет м. Києва шляхом щорічного додаткового цільового фінансування галузі "Охорона здоров'я".
Ресурсне забезпечення Програми додається (додаток 1).
Мета, завдання та етапи реалізації програми
Мета Програми полягає у досягненні максимально можливого рівня здоров'я для всіх жителів м. Києва незалежно від їх віку, статі, соціального статусу, зміцнення і охорони здоров'я киян протягом усього їх життя, зниження розповсюдженості і зменшення страждань, викликаних основними хворобами, травмами та інвалідизацією.
Основні завдання Програми:
- досягнення рівноправності жителів м. Києва у питаннях охорони здоров'я;
- створення у м. Києві системи медичної допомоги, зосередженої на пацієнтові;
- формування здорового способу життя киян;
- забезпечення медичної підтримки здорового початку життя киян;
- збереження здоров'я киян у похилому віці, подовження активного довголіття;
- скорочення поширеності інфекційних захворювань, в тому числі соціально значимих;
- скорочення поширеності неінфекційних хвороб;
- забезпечення медичної підтримки створення здорового і безпечного фізичного середовища у м. Києві;
- покращення питань керівництва і забезпечення якості медико-санітарної допомоги тощо.
Реалізацію Програми пропонується провести у 2 етапи:
перший етап - заплановані кошти в розмірі 4440503,7 тис. грн.;
другий етап - заплановані кошти в розмірі 3083743,7 тис. грн.
Напрями діяльності та заходи Програми додаються (додаток 2).
Фінансове забезпечення виконання програми
Фінансове забезпечення реалізації Програми буде здійснюватись за рахунок коштів міського бюджету, в межах асигнувань, які щороку передбачаються у бюджеті міста Києва по галузі "Охорона здоров'я" за відповідними напрямками, з урахуванням офіційно визначеного рівня інфляції за попередній календарний рік, а також інших коштів, не заборонених законодавством України.
Фінансово-економічні розрахунки та пропозиції щодо джерел покриття витрат, необхідних для виконання заходів Програми, додаються (додаток 1).
Очікувані результати виконання програми
Програма підготовлена з метою досягнення максимально можливого рівня здоров'я для всіх жителів м. Києва незалежно від їх віку, статі, соціального статусу, зміцнення і охорони здоров'я киян протягом усього їх життя, зниження розповсюдженості і зменшення страждань, викликаних основними хворобами, травмами та інвалідизацією.
Виконання Програми дасть можливість забезпечити:
- поліпшення обізнаності населення з питань формування здорового способу життя та його збереження;
- реформування системи охорони здоров'я шляхом пріоритетного розвитку первинної медичної допомоги та оптимізації структури ліжкового фонду міських закладів охорони здоров'я;
- підвищення ефективності, якості та доступності медичного обслуговування для всіх верств населення;
- покращення забезпечення закладів охорони здоров'я, що засновані на комунальній власності територіальної громади міста Києва, лікарськими засобами, дороговартісними витратними матеріалами медичного призначення;
- покращення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я міста;
- поліпшення інформаційного забезпечення закладів охорони здоров'я міста.
У свою чергу очікуваними результатами від виконання Програми будуть слугувати:
- збільшення середньої тривалості життя мешканців столиці;
- укомплектованість кадрами посад лікарів на рівні 100 %;
- зростання народжуваності;
- зниження рівня малюкової смертності;
- забезпечення населення послугами сімейної медицини на рівні 75 %;
- покращення виявлення захворювань на ранніх стадіях та зниження рівня смертності населення у працездатному віці;
- зниження рівня смертності від захворювань органів кровообігу;
- зниження онкологічної захворюваності;
- зниження показника онкозанедбаності;
- забезпеченість хоспісними ліжками відповідно до рекомендацій ВООЗ (1 ліжко на 10000 населення);
- скорочення захворюваності на туберкульоз;
- зменшення первинного виходу хворих на інвалідність та ін.
Координація та контроль за ходом виконання програми
Координацію та контроль за виконанням Програми здійснює Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Департамент охорони здоров'я подає Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), постійній комісії Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку, постійній комісії Київської міської ради з гуманітарних питань узагальнену інформацію про стан виконання Програми за I півріччя - до 25 вересня та за рік - до 25 березня.
I. Паспорт
міської цільової програми "Здоров'я киян"
на 2012-2016 роки
1. | Ініціатор розроблення Програми | Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми | п. 25 Протоколу доручень N 30, напрацьованих під час наради із заступниками голови Київської міської державної адміністрації, головами районних в м. Києві державних адміністрацій, начальниками головних управлінь, управлінь КМДА та керівниками підприємств від 11.07.2011 |
3. | Розробник Програми | Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) |
4. | Співрозробники Програми | - |
5. | Замовник (відповідальний виконавець) Програми | Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) |
6. | Учасники (співвиконавці Програми) | Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департамент освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Служба у справах дітей виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві, районні в місті Києві державні адміністрації, управління охорони здоров'я районних в місті Києві державних адміністрацій, Київська міська санітарно-епідеміологічна станція, заклади охорони здоров'я, що засновані на комунальній власності територіальної громади міста Києва |
7. | Термін реалізації Програми | 2012-2016 роки |
7.1. | Етапи виконання Програми (для довгострокових програм) | I етап-2012 - 2014 роки II етап-2015 - 2016 роки |
8. | Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми (для комплексних програм) | Бюджет м. Києва |
9. | Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, | 6624278,3 тис. грн. |
у тому числі: | ||
9.1. | коштів бюджету м. Києва | 6463800,4 тис. грн. |
коштів державного бюджету | 158943,9 тис. грн. | |
коштів інших джерел | 1534,0 тис. грн. |
Програма сформована Департаментом охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з урахуванням пропозицій та зауважень структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Міська цільова програма "Здоров'я киян" на 2012-2016 роки підготовлена відповідно до Конституції України, законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Основи законодавства України про охорону здоров'я", "Про державні цільові програми", "Про затвердження Загальнодержавної програми боротьби з онкологічними захворюваннями на період до 2016 року", указів Президента України від 27 квітня 2011 року N 504/2011 "Про Національний план дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", від 27 січня 2010 року N 70/2010 "Про додаткові заходи щодо реформування системи охорони здоров'я населення", постанов Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2009 року N 877 "Про затвердження Державної цільової програми "Цукровий діабет" на 2009-2013 роки", від 08 жовтня 2008 року N 894 "Про затвердження Державної цільової соціальної програми "Трансплантація" на період до 2012 року", від 28 січня 2009 року N 41 "Про затвердження Державної цільової соціальної програми "Молодь України" на 2009-2015 роки", від 27 грудня 2006 року N 1849 "Про затвердження Державної програми "Репродуктивне здоров'я нації" на період до 2015 року", розпоряджень Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2010 року N 1808-р "Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки", від 22 листопада 2010 року N 2140-р "Про затвердження плану заходів щодо виконання Концепції реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів на 2011-2015 роки", розроблених Міністерством охорони здоров'я України проектів концепцій, основні положення яких запропоновано включити до Загальнодержавної програми "Здоров'я 2020: український вимір", а саме: "Державної програми запобігання та лікування серцево-судинних і судинно-мозкових захворювань до 2016 року", "Державної цільової соціальної програми "Медична реабілітація" на 2012-2016 рр.".
Додаток 1
до Програми,
затвердженої
рішенням Київради
15.03.2012 N 208/7545
Ресурсне забезпечення
міської цільової програми "Здоров'я киян"
на 2012-2016 роки
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми, тис. грн. | Етапи виконання Програми | Усього витрат на виконання Програми | ||||
I етап | II етап | |||||
2012 рік | 2013 рік | 2014 рік | 2015 рік | 2016 рік | ||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: | 385538,2 | 1330913,2 | 1663381,9 | 1621409,5 | 1623035,5 | 6624278,3 |
Бюджет м. Києва | 226290,3 | 1330553,2 | 1663061,9 | 1621129,5 | 1622765,5 | 6463800,4 |
Державний бюджет | 158943,9 | |||||
Кошти інших джерел | 304,0 | 360,0 | 320,0 | 280,0 | 270,0 | 1534,0 |
Додаток 2
до Програми,
затвердженої
рішенням Київради
15.03.2012 N 208/7545
Напрями діяльності та заходи
міської цільової програми "Здоров'я киян"
на 2012-2016 роки
N зп | Напрями діяльності (пріоритетні завдання) | Перелік заходів | Строк виконання заходу | Виконавці | Джерела фінансування | Орієнтовні обсяги фінансування (вартість), тис. грн. | Очікуваний результат | ||||
у тому числі: | |||||||||||
I ЕТАП | II ЕТАП | ||||||||||
2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | |||||||
затверджені, у т. ч. за кошти ДБ | |||||||||||
А. РЕАЛІЗАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ У СФЕРІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я | |||||||||||
I. | ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |||||
1. | Забезпечити відповідність стратегії розвитку охорони здоров'я м. Києва принципам та стратегіям Європейської політики "Здоров'я для всіх у двадцять першому столітті" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
2. | Продовжити створення системи охорони здоров'я м. Києва з визначенням рівних прав для діяльності медичних закладів усіх форм власності | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Забезпечення якісної і доступної медико-санітарної допомоги, створення умов для формування здорового способу життя | ||||||
3. | Удосконалювати нормативно-правову базу з питань діяльності та регулювання відносин столичних закладів охорони здоров'я відповідно до світових стандартів та вимог Європейського Союзу | 2012-2016 | без фінансування | ||||||||
4. | Здійснювати заходи щодо децентралізації управління в галузі охорони здоров'я, сприяти медичній практиці на підприємницьких засадах, впровадженню і створенню шинкових механізмів регулювання та функціонування галузі, створення умов для здорової конкуренції між закладами охорони здоров'я всіх форм власності | 2012-2016 | без фінансування | ||||||||
5. | Удосконалювати організаційні форми діяльності, методи керівництва та господарювання із застосуванням економічних важелів у галузі охорони здоров'я, узгоджуючи їх із законодавством про місцеве самоврядування | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
6. | Забезпечити принцип справедливості у питанні доступу населення столиці до медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Рівні можливості киян у доступі до медичної допомоги потрібного рівня незалежно від віку, статі, соціального статусу | ||||||
7. | Визначити та впровадити гарантований обсяг безоплатної медичної допомоги у комунальних закладах охорони здоров'я м. Києва | 2012-2016 | без фінансування | ||||||||
II. | ОРГАНІЗАЦІЙНО-СТРУКТУРНЕ РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я м. КИЄВА | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |||||
1. | Загальні положення | ||||||||||
1.1. | Продовжити упорядкування мережі закладів охорони здоров'я комунальної форми власності, удосконалювати їх структуру та функції згідно з потребами населення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Мережа та структура, функції закладів охорони здоров'я відповідають потребам населення у медичній допомозі | ||||||
1.2. | Визначити пріоритети надання медичної допомоги та обґрунтувати перелік та обсяг гарантованого рівня безоплатної медичної допомоги населенню у закладах охорони здоров'я | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Ліквідація диспропорцій у розвитку різних видів медичної допомоги, раціоналізація амбулаторно-поліклінічної та стаціонарної допомоги; запровадження у м. Києві єдиного медичного простору | ||||||
1.3. | Продовжити роботу із запровадження стандартів медичних технологій та їх удосконалення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення якості та доступності надання медичної допомоги населенню | ||||||
1.4. | Проводити інноваційну діяльність щодо розробки та впровадження сучасних медичних технологій та технологічних процесів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
1.5. | Покращити медикаментозне та матеріально-технічне забезпечення галузі відповідно до стандартів та з урахуванням необхідності досягнення гарантованого державою обсягу безоплатної медичної допомоги громадянам у комунальних закладах охорони здоров'я | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
1.6. | Впроваджувати кращий досвід роботи з реформування системи охорони здоров'я, роз'яснювати його мету та шляхи здійснення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
1.7. | Забезпечити моніторинг здоров'я населення для оцінки його стану та визначення реальної потреби у лікувально-профілактичних та санітарно-епідеміологічних закладах, медичних кадрах, лікарських спеціальностях та гарантованого державою обсягу безоплатної медичної допомоги населенню у комунальних закладах охорони здоров'я | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
1.8. | Удосконалити систему забезпечення і контролю ефективності медичної допомоги, удосконалити систему атестації закладів охорони здоров'я, атестації медичних і фармацевтичних працівників і систему оплати праці відповідно до ступеня атестації | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
2 | Первинна медико-санітарна допомога | ||||||||||
2.1. | Впровадження автономізації та зміна господарського статусу закладів охорони здоров'я (створення комунальних, унітарних, неприбуткових некомерційних підприємств охорони здоров'я) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Впровадження автономізації та зміна господарського статусу закладів охорони здоров'я (створення комунальних, унітарних, неприбуткових некомерційних підприємств охорони здоров'я) здійснюється з метою реформування системи охорони здоров'я міста | ||||||
2.2. | Подальший розвиток інституту сімейного лікаря в столиці шляхом створення мережі закладів сімейної медицини | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Наближення медичної допомоги до пацієнта | ||||||
2.3. | Залучення приватно практикуючих лікарів для надання населенню послуг первинної медико-санітарної допомоги на засадах лікаря загальної практики - сімейної медицини | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Зміцнення кадрової потужності системи охорони здоров'я міста | ||||||
2.4. | Удосконалення системи надання екстреної медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Наближення медичної допомоги до пацієнта | ||||||
3. | Вторинна (спеціалізована) медична допомога | ||||||||||
3.1. | Оптимізація мережі ліжкового фонду з дотриманням принципів збереження доступності та соціальних стандартів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Формування та розвиток науково обґрунтованої сучасної, професійної, економічно доцільної та ефективної системи медичної допомоги відповідно до потреб киян та міжнародних стандартів | ||||||
3.1.1. | Визначення багатопрофільних лікарень для надання стаціонарної медичної допомоги хворим з невідкладними станами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
3.1.2. | Визначення лікарень для планового лікування | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
3.1.3. | Відкриття хоспісів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
3.1.4. | Відкриття реабілітаційних відновлювальних центрів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
4. | Третинна (високоспеціалізована) медична допомога | ||||||||||
4.1. | Створювати та розвивати існуючі ефективні системи забезпечення хворих сучасними медичними технологіями, ефективними методами діагностики, профілактики, лікування та реабілітації | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення якості та доступності надання медичної допомоги населенню | ||||||
III. | ФІНАНСОВІ РЕСУРСИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ТА УПРАВЛІННЯ НИМИ | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |||||
1. | Забезпечити фінансування системи охорони здоров'я м. Києва за рахунок бюджетних коштів усіх рівнів, внесків на соціальне медичне страхування та коштів інших джерел, не заборонених законодавством | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Підвищення рівня якості надання медичної допомоги | ||||||
2. | Передбачити поетапне збільшення бюджетних асигнувань на охорону здоров'я під час формування бюджетів усіх рівнів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров'я, поліпшення стану надання медичної допомоги мешканцям міста Києва | ||||||
3. | Визначити потреби в наданні окремих видів медичної допомоги для поточного і перспективного планування ресурсів охорони здоров'я | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Раціональне використання державних коштів | ||||||
4. | Збільшити питому вагу видатків на первинну медично-санітарну допомогу в загальному обсязі фінансування | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Забезпечення профілактичної спрямованості ОЗ м. Києва | ||||||
5. | Запровадити нові моделі економічних розрахунків за надання медичних послуг на різних рівнях медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Підвищення вмотивованості медичних працівників та якості їх роботи | ||||||
6. | Розробити пропозиції щодо нормативно-правового врегулювання механізмів солідарної акумуляції коштів територіальних громад на розвиток охорони здоров'я | 2012-2012 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Підвищення ефективності медичного обслуговування населення столиці | ||||||
IV. | РЕГІОНАЛЬНА ПОЛІТИКА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ НАСЕЛЕННЯ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |||||
1. | Впровадити соціальні стандарти споживання медикаментів у рамках регіонального формуляру лікарських засобів, ціни на які встановлюються тарифними угодами між органами влади і уповноваженими постачальниками | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення населення найбільш споживаними лікарськими засобами та виробами медичного призначення за доступними цінами | ||||||
2. | Розрахувати потребу лікувальних закладів міста у лікарських засобах вітчизняного виробництва на виконання медико-соціальних програм для формування регіонального замовлення заводам-виробникам | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення лікарськими засобами широких верств населення м. Києва | ||||||
3. | Організувати належну практику закупівлі лікарських засобів, у т. ч. шляхом регіонального замовлення життєво необхідних препаратів вітчизняного виробництва | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Стабілізація цінової політики на фармацевтичному ринку | ||||||
4. | Спрямувати бюджетні кошти на закупівлю лікарських засобів у заводів м. Києва та інших вітчизняних виробників відповідно до сформованого регіонального замовлення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Раціональне використання державних коштів | ||||||
5. | Визначити головного виконавця (уповноважений постачальник) для проведення закупівлі лікарських засобів у рамках регіонального замовлення та організації забезпечення лікувальних закладів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечити наявність в аптеках лікарських засобів та виробів медичного призначення, які користуються стабільним попитом, за доступними цінами | ||||||
V. | РОЗВИТОК МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОЇ БАЗИ ЗАКЛАДІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я | 118478,0 | 307820,8 | 571297,4 | 473459,4 | 405524,2 | |||||
1. | Будівництво та реконструкція закладів охорони здоров'я | 29643,0 | 5823,0 | 213019,0 | 137300,0 | 92715,0 | |||||
1.1. | Будівництво та реконструкція підстанцій швидкої медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 5000,0 | 8000,0 | 9300,0 | Зменшення часу прибуття карет швидкої медичної допомоги з моменту виклику до 10 хвилин | |||
1.2. | Реконструкція протитуберкульозних закладів | 2012-2016 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Приведення будівель у відповідність до санітарно-гігієнічних вимог | ||||||
1.3. | Будівництво та реконструкція інфекційних закладів | 2012-2016 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 25685,0 | 1000,0 | 13700,0 | 14300,0 | 12515,0 | Приведення будівель у відповідність до діючих нормативів | |
1.4. | Реконструкція Олександрівської клінічної лікарні м. Києва, вул. Шовковична, 39/1 | 2013-2016 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 5000,0 | 20000,0 | 26000,0 | Приведення МТБ закладу до сучасних вимог | |||
1.5. | Реконструкція корпусів Київської міської клінічної лікарні N 14 під Київський міський центр крові, вул. Зоологічна, 3 | 2012-2014 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 230,0 | 1423,0 | 60347,0 | 0,0 | 0,0 | Створення належних умов для роботи міського центру крові | |
1.6. | Реконструкція Київського міського клінічного ендокринологічного центру, вул. Рейтарська, 22 (перша черга) | 2012-2016 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 200,0 | 1100,0 | 20000,0 | 25000,0 | 9200,0 | Завершення реконструкції нефункціонуючої будівлі, зміцнення МТБ закладу | |
1.7. | Реконструкція з розширенням будівель центру термічних уражень, відновлювальної та пластичної хірургії КМКЛ N 2, вул. Краківська, 13 (перша черга) | 2012-2013 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1528,0 | 0,0 | 8972,0 | Приведення будівель у відповідність до санітарно-гігієнічних вимог | |||
1.8. | Створення перинатальних медичних центрів (з урахуванням реконструкції Київського міського центру репродуктивної та перинатальної медицини) | 2012-2016 | Департамент містобудування та архітектури, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 2000,0 | 2300,0 | 100000,0 | 70000,0 | 35700,0 | Поліпшення якості надання медичної допомоги матерям та новонародженим | |
2. | Капітальний ремонт закладів охорони здоров'я | 16113,0 | 10328,0 | 118722,0 | 110225,0 | 113511,5 | |||||
2.1. | Підстанцій швидкої медичної допомоги | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 9000,0 | 135,0 | 2000,0 | 2000,0 | 1865,0 | Зменшення часу прибуття карет швидкої медичної допомоги з моменту виклику до 10 хвилин | |
2.2. | Протитуберкульозних закладів | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Приведення будівель у відповідність до діючих нормативів | ||||||
2.3. | Інфекційних закладів | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1000,0 | 1735,0 | 12265,0 | 17000,0 | 25200,0 | Приведення будівель у відповідність до санітарно-гігієнічних вимог | |
2.4. | Київського міського консультативно-діагностичного центру із встановленням МРТ | 2012-2014 | Центр, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 23,0 | 20,0 | 24957,0 | Дооснащення Центру сучасним медичним обладнанням | |||
2.5. | Київського міського клінічного онкологічного центру, вул. Верховинна, 69 | 2012-2016 | Київський міський клінічний онкологічний центр, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1380,0 | 75,0 | 30000,0 | 50000,0 | 48545,0 | Приведення будівель у відповідність до діючих нормативів | |
2.6. | Стоматологічних закладів | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 160,0 | 138,0 | 4000,0 | 5500,0 | 8901,5 | Приведення приміщень у відповідність до діючих нормативів | |
2.7. | Київського міського будинку дитини ім. М. М. Городецького, Київська обл., смт Ворзель | 2012-2016 | Будинок дитини, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1036,0 | 35,0 | 7000,0 | 5000,0 | 4929,0 | Створення належних умов для перебування дітей у будинку дитини | |
2.8. | Київського міського центру радіаційного захисту населення м. Києва від наслідків Чорнобильської катастрофи, вул. Пушкінська, 40 | 2012-2015 | Центр, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1240,0 | 35,0 | 15000,0 | 15725,0 | Поліпшення умов для надання медичної допомоги постраждалим від Чорнобильської катастрофи | ||
2.9. | Психоневрологічних закладів | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1774,0 | 155,0 | 13000,0 | 12000,0 | 14071,0 | Приведення будівель у відповідність до санітарно-гігієнічних вимог | |
2.10. | Харчоблоків, приймальних, патологоанатомічних відділень, міських лікарень тощо | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 500,0 | 8000,0 | 10500,0 | 3000,0 | 10000,0 | Поліпшення технічного стану підрозділів ЛПЗ, зняття зауважень СЕС | |
3. | Заміна та модернізація ліфтів в ЛПЗ | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1350,0 | 10000,0 | 30000,0 | 36650,0 | 30000,0 | Приведення ліфтового господарства ЛПЗ до належного технічного стану | |
4. | Встановлення автономних резервних джерел електропостачання (дизельних електростанцій) в ЛПЗ | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 5800,0 | 15000,0 | 14300,0 | 24900,0 | Забезпечення лікарень резервними джерелами електропостачання | ||
5. | Впровадження заходів з енергозбереження в ЛПЗ | 2012-2016 | ЛПЗ, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 40900,0 | 54880,0 | 73380,0 | 62890,0 | Економія енергоресурсів | ||
6. | Централізована закупівля обладнання для комунальних закладів охорони здоров'я м. Києва | 59132,0 | 93884,0 | 83387,1 | 52923,5 | 32470,3 | |||||
6.1. | Дооснастити Київський центр трансплантації кісткового мозку медичним, лабораторним, діагностичним та іншим обладнанням | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 3471,9 | 3997,0 | 3950,7 | 1623,3 | Оптимізація роботи центру, збільшення кількості і якості трансплантацій, впровадження алогенних трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин від гістосумісних неродинних донорів | ||
6.2. | Забезпечити закупівлю радіостанцій УКХ діапазону для служби швидкої медичної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 16000,0 | Забезпечення радіозв'язком бригад швидкої медичної допомоги | |||||
6.3. | Забезпечити закупівлю медичного обладнання для служби швидкої медичної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 19300,0 | Оснащення бригад швидкої медичної допомоги відповідно до Національного стандарту | |||||
6.4. | Забезпечити модернізацію технічного комплексу зв'язку та автоматизованої системи управління | 2012 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 9007,0 | Забезпечення радіозв'язком бригад швидкої медичної допомоги | |||||
6.5. | Забезпечити закупівлю учбово-тренувальних класів для служби швидкої медичної допомоги | 2012, 2014-2015 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 25,0 | 90,0 | 65,0 | Підготовка і підвищення кваліфікації медичних працівників з медицини невідкладних станів | |||
6.6. | Забезпечити закупівлю комплексу для консультативного кардіологічного телеметричного центру для служби швидкої медичної допомоги | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 3745,0 | 50,0 | Для дистанційного прийому, обробки та зберігання електрокардіограм, підвищення якості надання допомоги та діагностики | ||||
6.7. | Забезпечити закупівлю автоматизованих робочих місць лікарів (системний блок, монітор, принтер, стандартне та прикладне програмне забезпечення) для амбулаторій загальної практики / сімейної медицини | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 8900,0 | 4522,5 | 4522,5 | 4522,5 | Створення в ЛПЗ, що надають первинну медичну допомогу за принципом загальної лікарської практики та лікарів первинної ланки, комп'ютерної бази даних щодо реєстрації пацієнтів, формування диспансерних груп, медичного спостереження і динаміки | ||
6.8. | Забезпечити придбання обладнання для Київського міського клінічного онкологічного центру | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 11175,0 | 30115,0 | 3010,0 | 7585,0 | Покращення лікувально-діагностичного процесу для онкологічних хворих | ||
6.9. | Забезпечити гематологічні відділення необхідним лабораторним обладнанням для сучасної діагностики гемобластозів | 2013-2014 | Департамент охорони здоров'я, районні управління охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 550,0 | 40,0 | |||||
6.10. | Забезпечити придбання обладнання для покращення діагностично-лікувального процесу для хворих на розсіяний склероз | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна лікарня N 4 | бюджет м. Києва | 20000,0 | 700,0 | 500,0 | 600,0 | Покращення лікувально-діагностичного процесу, в тому числі для хворих на розсіяний склероз | ||
6.11. | Доукомплектувати кардіохірургічні та спеціалізовані відділення для інтервенційних втручань необхідним устаткуванням | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київські міські клінічні лікарні, Київська міська клінічна лікарня "Київський міський центр серця", Олександрівська клінічна лікарня | бюджет м. Києва | 2000,0 | 2321,0 | 2545,7 | 2000,0 | 2200,0 | Покращення стану надання кардіохірургічної допомоги мешканцям міста | |
6.12. | Забезпечити інфарктні, кардіологічні відділення, поліклініки міста та бригади станцій швидкої медичної допомоги діагностичним обладнанням (електрокардіографи, велоергометри, апарати холтерівського моніторування ЕКГ та АТ, ехокардіографи) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні управління охорони здоров'я, Київська міська станція швидкої медичної допомоги | бюджет м. Києва | 155,0 | 2510,9 | 3654,8 | 1995,2 | 2198,7 | Підвищення якості медичної допомоги хворим кардіологічного профілю | |
6.13. | Забезпечити нейрохірургічні відділення лікувально-профілактичних закладів медичним обладнанням | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 38375,0 | 25000,0 | 23200,0 | 0,0 | Покращення якості надання допомоги при патології хребта і спинного мозку | ||
6.14. | Забезпечити закупівлю апаратів для гемодіалізу для ЛПЗ міста | 2013-2014 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 5100,0 | 600,0 | Підвищення якості медичного забезпечення хворих, які отримують лікування методами гемодіалізу | ||||
6.15. | Продовжити модернізацію обладнання у відділеннях гемодіалізу КМКЛ N 3, КМДКЛ N 1, ДКЛ N 6 Шевченківського району | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 390,0 | 390,0 | 765,0 | 390,0 | |||
6.16. | Забезпечити відділення нефрології ОлКЛ обладнанням для біопсії нирки під УЗ-контролем, обладнанням для морфологічної діагностики та витратними матеріалами | 2013, 2015 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 900,0 | 900,0 | Підвищення рівня клініко-діагностичних можливостей відділень нефрології міста | ||||
6.17. | Забезпечити закупівлю апарату для дослідження порушень обміну кальцію у хворих з патологією паращитоподібної залози | 2013 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний ендокринологічний центр | бюджет м. Києва | 120,0 | Своєчасне виявлення захворювань паращитоподібної залози | |||||
6.18. | Забезпечити придбання інтраопераційного УЗ-апарату для використання під час оперативних втручань на щитоподібній залозі | 2013 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний ендокринологічний центр | бюджет м. Києва | 500,0 | Визначення об'єму оперативного втручання | |||||
6.19. | Дооснастити Київський міський клінічний ендокринологічний центр медичним обладнанням, зокрема клініко-діагностичної лабораторії, кабінетів УЗД, "Школи соціальної адаптації", кабінету "Діабетичної стопи" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні управління охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 150,0 | 150,0 | 150,0 | 150,0 | Рання діагностика захворювань щитоподібної залози та призначення адекватного консервативного або оперативного лікування | ||
6.20. | Оснастити кабінети "Діабетичної стопи" в районах міста медобладнанням, у т. ч. для ультразвукової обробки ран нижніх кінцівок і первинної хірургічної обробки ран | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 18,7 | 20,6 | 22,6 | 24,9 | Зменшення кількості випадків ампутацій нижніх кінцівок, зумовлених захворюванням на цукровий діабет | ||
6.21. | Забезпечити закупівлю приладів для вимірювання глікованого гемоглобіну, мікроальбумінурії та постійного моніторингу глюкози в крові для закладів охорони здоров'я | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні управління охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 343,4 | 368,2 | 233,6 | 239,4 | Зниження рівня первинного виходу у працездатному віці на інвалідність, зумовлену ускладненнями цукрового діабету з 1,5 в 2012 до 1,4 в 2016 на 10 тис. населення | ||
6.22. | Забезпечити закупівлю лабораторного устаткування для обстеження хворих з тиреоїдною патологією | 2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 200,0 | Покращення стану надання медичної допомоги хворим з тиреоїдною патологією | |||||
6.23. | Здійснити розвиток матеріально технічної бази міського Центру крові, а саме: лабораторного та холодильного обладнання для проведення карантинізації плазми, апаратами для автоматичного плазма - та цитаферезу | 2013-2014 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 950,0 | 1000,0 | Оснащення міського Центру крові необхідним обладнанням | ||||
6.24. | Забезпечити відділення трансфузіології сучасною комп'ютерною технікою з підключенням до мережі Інтернет | 2013-2014 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр крові, лікувально-профілактичні заклади | бюджет м. Києва | 200,0 | 200,0 | Створення єдиної мережі банків крові міста, обмін інформацією між відділеннями трансфузіології і міським Центром крові | ||||
6.25. | Забезпечити міський медичний центр проблем слуху та мовлення "СУВАГ" діагностичним та реабілітаційним обладнанням | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр "СУВАГ" | бюджет м. Києва | 200,0 | 300,0 | 300,0 | 418,0 | Покращення діагностичного та реабілітаційного процесу | ||
6.26. | Забезпечити закупівлю стоматологічного обладнання | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, керівники лікувально-профілактичних закладів | бюджет м. Києва | 6358,1 | 9693,3 | 11308,9 | 12518,5 | Запровадження ефективних методів первинної та вторинної профілактики стоматологічних захворювань | ||
7. | Ремонт та обслуговування медичного обладнання | 0,0 | 48635,8 | 49089,3 | 48680,9 | 49026,4 | |||||
7.1. | Забезпечити ремонт рентгенологічного обладнання Київського міського клінічного онкологічного центру | 2014 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 50,0 | Забезпечення якісної лікувально-діагностичної допомоги хворим | |||||
7.2. | Забезпечити ремонт радіологічного обладнання Київського міського клінічного онкологічного центру | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 250,0 | 520,0 | |||||
7.3. | Забезпечити обслуговування стоматологічного обладнання та закупівлю запасних частин до нього | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, керівники лікувально-профілактичних закладів | бюджет м. Києва | 635,8 | 769,3 | 930,9 | 1126,4 | Запровадження ефективних методів первинної та вторинної профілактики стоматологічних захворювань | ||
7.4. | Забезпечити ремонт та технічне обслуговування обладнання для гемодіалізу в лікувальних установах міста | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 750,0 | 750,0 | 750,0 | 900,0 | Забезпечення дотримання стандартів лікування діалізних хворих | ||
7.5. | Забезпечити обслуговування Центру ядерної медицини | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 47000,0 | 47000,0 | 47000,0 | 47000,0 | Забезпечення якісної лікувально-діагностичної допомоги хворим | ||
8. | Придбання спеціалізованого медичного автотранспорту | 12240,0 | 92450,0 | 7200,0 | 0,0 | 11,0 | |||||
8.1. | Закупити спеціалізований автотранспорт для служби швидкої медичної допомоги | 2012-2013, 2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 85250,0 | 11,0 | Покращення якості та доступності надання швидкої медичної допомоги | ||||
8.2. | Забезпечити виїзні дитячі реанімаційні бригади при МДКЛ N 1 та МДКЛ N 2 сучасним транспортом з відповідним обладнанням для надання невідкладної допомоги під час транспортування хворих дітей | 2012 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Зниження показника малюкової смертності | ||||||
8.3. | Забезпечити закупівлю автомобілів для закладів загальної лікарської практики / сімейної медицини | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 12240,0 | 7200,0 | 7200,0 | Забезпечення своєчасної та якісної медичної допомоги населення міста | |||
VI. | ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СФЕРИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я ТА ЙОГО РОЗВИТОК | 0,0 | 50960,0 | 53242,9 | 48197,4 | 43700,7 | |||||
1. | Створити єдину систему інформаційного забезпечення охорони здоров'я із широким використанням комп'ютерної техніки, уніфікацією методів і засобів інформування, розвитком інформаційних мереж, використанням системи нормативно-правової, наукової медичної та статистичної інформації, удосконаленням медико-статистичної служби | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення інформаційного забезпечення закладів ОЗ з метою створення сприятливих умов для своєчасного прийняття управлінських рішень | ||||||
2. | Продовжити роботу з розвитку комп'ютерної корпоративної мережі системи охорони здоров'я м. Києва. Створити некомутовані канали зв'язку між лікувально-профілактичними закладами різного підпорядкування та Департаментом охорони здоров'я м. Києва, забезпечити їх сучасною комп'ютерною технікою | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Забезпечення якісного та оперативного функціонування електронної системи документообігу на всіх рівнях | ||||||
3. | Створити нормативну базу впровадження нових інформаційних технологій в системі охорони здоров'я м. Києва | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
4. | Розробити та впровадити інформаційно-програмні засоби підтримки прийняття рішень в системі управління охороною здоров'я: | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення інформаційного забезпечення закладів ОЗ з метою створення сприятливих умов для своєчасного прийняття управлінських рішень | ||||||
5. | Розробити та впровадити галузеві стандарти обміну медичними даними в комп'ютерній мережі міста, зокрема: медичної статистики; медичних зображень; діагностичних даних | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
6. | Створити інформаційно-аналітичні системи моніторингу та аналізу стану здоров'я населення, санітарно-гігієнічного стану та епідемічних ситуацій | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська санітарно-епідеміологічна станція, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
7. | Створити телемедичні вузли в усіх міських клінічних лікарнях для дорослих та дітей, пологових будинках, діагностичних центрах | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення ефективності лікувально-діагностичного процесу в ЛПЗ міста | ||||||
8. | Створити телемедичні вузли в центральних поліклініках районів та закладах загальної лікарської практики | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
9. | Створити в лікувально-профілактичних закладах, що надають медичну допомогу за принципом загальної лікарської практики / сімейної медицини, комп'ютерну базу даних щодо реєстрації пацієнтів, сімей, формування груп ризику, диспансерного спостереження, медичного нагляду, витрат на медикаменти та стандартизації їхньої діяльності | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Впровадження сучасних інформаційних технологій, що базуються на персоніфікованих медичних базах даних | ||||||
10. | Впровадити сучасні стандарти передачі медичної інформації в інформаційно-аналітичні служби охорони здоров'я та медичного забезпечення м. Києва | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Забезпечення якісного, доступного та оперативного функціонування електронної системи документообігу на всіх рівнях | ||||||
11. | Створити комплекс спеціалізованих Web-серверів та забезпечити надання медичних інформаційних послуг населенню України через Інтернет | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Державна медична бібліотека | без фінансування | Створення сприятливих умов щодо можливості перегляду та інтерактивного пошуку документів, а також залучення громадськості до обговорення важливих управлінських рішень | ||||||
12. | Впроваджувати сучасні комп'ютерні інформаційні технології для проведення збору і обробки інформації в лікарнях міста. Впроваджувати телемедицину в мережу консультативної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Забезпечення покращення умов праці медичних працівників з метою надання своєчасної медичної допомоги населенню | ||||||
13. | Розробити і впровадити інформаційні комп'ютерні програми "Сімейна медицина" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
14. | Впровадження сучасних технологій економічного аналізу та моніторингу в управлінні галуззю | 0,0 | 50960,0 | 53242,9 | 48197,4 | 43700,7 | |||||
14.1. | Створити єдину систему інформаційного забезпечення охорони здоров'я із широким використанням комп'ютерної техніки, розвитком інформаційних мереж, використанням системи нормативно-правової, наукової медичної та статистичної інформації, удосконаленням медико-статистичної служби | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 12659,7 | 4863,4 | 2141,2 | 0,0 | Підвищення ефективності лікувально-профілактичної допомоги та сприяння реалізації основної функції охорони здоров'я - збільшення тривалості активного життя населення. Забезпечення керівників усіх рівнів управління охорони здоров'я регіону оперативними та достовірними даними, які необхідні для моніторингу соціально важливих захворювань, аналізу ефективності та якості медичних послуг ЛПЗ, оцінки ефективності використання бюджетних коштів за єдиною методикою, проведення порівняльного аналізу діяльності ЛПЗ | ||
14.2. | Продовжити роботу з розвитку комп'ютерної корпоративної мережі системи охорони здоров'я м. Києва. Забезпечити лікувально-профілактичні заклади різного рівня підпорядкування Департаменту охорони здоров'я м. Києва сучасною комп'ютерною технікою | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 25000,1 | 26525,2 | 25140,8 | 23384,1 | |||
14.3. | Впровадити єдину систему інформаційного забезпечення охорони здоров'я | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 11695,3 | 12221,5 | 11282,6 | 10683,8 | |||
14.4. | Забезпечити щорічну програмно-технічну підтримку єдиної системи інформаційного забезпечення охорони здоров'я (технічна підтримка обладнання та локально-обчислювальної мережі, підтримка програмного забезпечення, оплата доступу до глобальної мережі Інтернет) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 1604,9 | 9632,8 | 9632,8 | 9632,8 | |||
Б. ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ | |||||||||||
VII. | ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ | 0,0 | 728,0 | 728,0 | 728,0 | 728,0 | |||||
1. | Популяризація рішень державної та міської влади щодо реформування системи охорони здоров'я та формування здорового способу життя, у т. ч.: | Реформування системи охорони здоров'я міста | |||||||||
1.1. | Забезпечити проведення круглих столів, прес-конференцій, семінарів, науково-практичних конференцій, акцій, підготовку прес-релізів та прес-анонсів подій у відповідності з міжнародними та Всеукраїнськими оздоровчими днями | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 52,0 | 52,0 | 52,0 | 52,0 | Запобігання та зниження рівня захворюваності населення. Підвищення інформованості медичних працівників та населення щодо діяльності галузі охорони здоров'я та формування здорового способу життя | ||
1.2. | Забезпечити видання газети "Здоров'я киян", друк статей і матеріалів у засобах масової інформації | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 40,0 | 40,0 | 40,0 | 40,0 | Підвищення інформованості медичних працівників та населення щодо діяльності галузі охорони здоров'я та формування здорового способу життя | ||
1.3. | Розробити та запровадити систему дієвої просвіти населення щодо активної соціальної орієнтації на здоровий спосіб життя | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 5,0 | 5,0 | 5,0 | 5,0 | Формування традицій і культури здорового способу життя, престижу здоров'я, залучення громадян до активних занять фізичною культурою і спортом для збереження здоров'я та активного довголіття | ||
1.4. | Забезпечити розробку та друк листівок, пам'яток, книг, методичних рекомендацій, плакатів, виготовлення аудіо- та відеоматеріалів з медико-гігієнічного виховання та формування здорового способу життя населення | 2012-2016 | Київський міський центр здоров'я, Київський міський інформаційно-обчислювальний центр | бюджет м. Києва | 384,0 | 384,0 | 384,0 | 384,0 | Забезпечення лікувально-профілактичних закладів медико-гігієнічною інформацією для проведення роботи з населенням з профілактики захворювань та формування здорового способу життя | ||
1.5. | Підтримувати та оновлювати Інтернет-ресурси, в т. ч. веб-сторінку КМДА, портал Департаменту охорони здоров'я та сайт Київського міського центру "Здоров'я" з питань здорового способу життя, профілактики хвороб та з питань охорони здоров'я | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я", Київський міський інформаційно-обчислювальний центр | бюджет м. Києва | 5,0 | 5,0 | 5,0 | 5,0 | Формування громадської думки щодо переваг здорового способу життя та отримання інформації про діяльність галузі охорони здоров'я м. Києва | ||
1.6. | Проводити лекційно-тренінгову роботу в навчальних закладах міста Києва | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 50,0 | 50,0 | 50,0 | 50,0 | Формування навичок здорового способу життя та профілактика шкідливих звичок | ||
1.7. | Впровадити у закладах охорони здоров'я визначення рівня здоров'я дорослих з подальшою корекцією стилю життя та наданням індивідуальних порад з фізичної активності | 2012-2016 | районні в місті Києві державні адміністрації, Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 10,0 | 10,0 | 10,0 | 10,0 | Підвищення рівня здоров'я населення міста Києва | ||
1.8. | Проводити навчальні семінари з санології для лікарів загальної практики/сімейної медицини та медичних сестер, які працюють в амбулаторіях сімейного типу міста Києва | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Національна медична академія післядипломної освіти (за згодою), районні в місті Києві державні адміністрації, Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 10,0 | 10,0 | 10,0 | 10,0 | Підвищення кваліфікації медичних працівників з питань формування здорового способу життя та профілактики захворювань | ||
1.9. | Забезпечити розробку, друк та розміщення інформаційних матеріалів на рекламних носіях міста Києва (сіті-лайти, біг-борди тощо) | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 160,0 | 160,0 | 160,0 | 160,0 | Здійснювати пропагандистську діяльність, спрямовану на звільнення міського середовища від тютюнового диму, зменшення попиту на алкогольні напої, відмову курців від тютюнокуріння, заохочення фізичної активності | ||
1.10. | Проводити групову та індивідуальну антитютюнову роботу та організувати консультаційну телефонну "гарячу лінію" | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я" | бюджет м. Києва | 12,0 | 12,0 | 12,0 | 12,0 | Зменшення кількості курців та зниження рівня серцево-судинної і онкологічної патології | ||
1.11. | Проводити роз'яснювальну роботу серед населення всіма засобами масової інформації щодо проблем та профілактики йодної недостатності | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я" | без фінансування | Забезпечення профілактики захворювань щитоподібної залози | ||||||
1.12. | Розробити програму санітарної просвіти населення з усіх аспектів онкологічної захворюваності | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я", Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Підвищення рівня інформованості населення щодо профілактики онкозахворювань | ||||||
1.13. | Внести на розгляд владних структур пропозицію щодо розробки та введення в програму з валеології в старших класах середніх навчальних закладів міста занять з профілактики та раннього виявлення злоякісних новоутворень | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я", Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Підвищення якості життя населення столиці | ||||||
1.14. | Вести спеціальну рубрику в газеті "Здоров'я киян" з питань профілактики захворювань щитоподібної залози | 2012-2016 | Київський міський центр "Здоров'я" | без фінансування | Профілактика захворювань щитоподібної залози | ||||||
VIII. | ЗМЕНШЕННЯ ПОШИРЕНОСТІ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРОБ | 18794,5 | 1244,6 | 1074,3 | 1181,7 | 1299,8 | |||||
1. | Проводити моніторинг та епідемічний аналіз загальної захворюваності та смертності від інфекційних та паразитарних хвороб | Щомісячно | Київська міська санітарно-епідеміологічна станція, Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Обрання пріоритетних напрямків з профілактики інфекційних захворювань | ||||||
2. | Забезпечити створення грунт-імунітету щодо захворювань, керованих засобами специфічної профілактики згідно з Календарем щеплень та екстреної імунопрофілактики серед дитячого та дорослого населення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська санітарно-епідеміологічна станція | бюджет м. Києва | 17744,1 | 605,4 | 666,0 | 732,6 | 805,8 | Охоплення щепленнями населення не менш як на рівні 95 % | |
3. | Забезпечити зниження рівня захворюваності на гепатит B шляхом проведення щеплень новонароджених та груп епідемічного ризику | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська санітарно-епідеміологічна станція | бюджет м. Києва | Покращення профілактики та зниження рівня захворюваності на гепатит B | ||||||
4. | Забезпечити проведення передсезонної імунопрофілактики грипу в групах епідемічного ризику | Щорічно | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 497,4 | 371,1 | 408,3 | 449,1 | 494,0 | Покращення профілактики інфекційної захворюваності | |
5. | Проводити моніторинг статусу імунного захисту населення від інфекційних хвороб, керованих засобами специфічної профілактики | 2012-2016 | Київська міська санітарно-епідеміологічна станція, Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення профілактики інфекційної захворюваності | ||||||
6. | Забезпечити закупівлю імунобіологічних препаратів для проведення вакцинації з метою попередження захворювання на туберкульоз, а саме БЦЖ та БЦЖ-М, для пологових будинків та дитячого населення міста відповідно до календаря щеплень | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 151,9 | Охоплення щепленням БЦЖ не менше 95 % всіх новонароджених, забезпечення ревакцинацією БЦЖ "туберкуліннегативних" дітей у віці 7 - 14 років (не менше 95 %), забезпечення своєчасного лікування, зменшення показника інвалідності | |||||
7. | Забезпечити закупівлю туберкуліну з метою своєчасної діагностики для лікувально-профілактичних закладів педіатричної мережі | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 553,0 | 116,2 | |||||
8. | Забезпечити представників уразливих груп населення препаратами для лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом | 2012-2016 | Неурядові організації | інші кошти | Зниження інфекційної захворюваності населення, яка передається статевим шляхом | ||||||
В. ОХОРОНА МАТЕРИНСТВА ТА ДИТИНСТВА | |||||||||||
IX. | РЕПРОДУКТИВНЕ ЗДОРОВ'Я | 4611,0 | 14034,2 | 14589,5 | 15318,1 | 15641,1 | |||||
1. | Створення умов безпечного материнства | ||||||||||
1.1. | Забезпечити акушерські відділення препаратами для надання невідкладної медичної допомоги (новосевен, рефортан, гелофузин, простогландини, транексанова кислота, пабал) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1342,1 | 1750,0 | 1750,0 | 1750,0 | 1750,0 | Запобігання випадкам материнської смертності Зниження кількості породіль з анеміями | |
1.2. | Здійснити заходи щодо забезпечення контрацептивами жінок з тяжкими захворюваннями, внаслідок яких вагітність та пологи загрожують життю, відповідно до клінічного протоколу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 82,8 | 400,0 | 400,0 | 400,0 | 400,0 | ||
1.3. | Забезпечити акушерські відділення кардіомоніторами, апаратами УЗД, апаратами штучної вентиляції легень, пульсоксиметрами, сучасним портативним лабораторним обладнанням для забезпечення цілодобової лабораторної діагностики | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 2052,0 | 2052,0 | 1726,8 | 1726,8 | Зниження показників материнської та перинатальної смертності | ||
1.4. | Забезпечити акушерські стаціонари одноразовими вакуум-екстракторами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | інші кошти | 224,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | ||
1.5. | Забезпечити родопомічні заклади комп'ютерами для проведення моніторингу за вагітними, породіллями та породіллями високого ступеня акушерського та перинатального ризику | 2013-2016 | Департамент охорони здоров'я | інші кошти | 80,0 | 80,0 | 40,0 | 30,0 | |||
1.6. | Продовжити впровадження клінічних протоколів з питань акушерства, гінекології, сексопатології, неонатології та педіатрії відповідно до рекомендацій ВООЗ та висновків науково-доказової медицини | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.7. | Забезпечити безкоштовно всіх вагітних жінок полівітамінами з обов'язковим вмістом вітаміну A, фолієвої кислоти | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 614,7 | 614,7 | 614,7 | 614,7 | Зменшення кількості ускладнень для новонароджених у пологах Зменшення кількості породіль з анеміями | ||
1.8. | Забезпечити акушерські стаціонари препаратами для лікування тяжких форм анемії у вагітних у відповідності до клінічного протоколу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 45,0 | 45,0 | 45,0 | 45,0 | |||
1.9. | Забезпечити лікувальні заклади антирезусним імуноглобуліном для запобігання гемолітичній хворобі новонароджених відповідно до клінічного протоколу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | місцевий бюджет міста Києва | 332,6 | 365,3 | 365,3 | 365,3 | 365,3 | Покращення надання акушерської допомоги | |
1.10. | Забезпечити лікувальні заклади препаратами для лікування дихальних розладів новонароджених | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1991,1 | 2500,0 | 2500,0 | 2500,0 | 2500,0 | Покращення надання перинатальної медичної допомоги | |
1.11. | Забезпечити акредитацію дитячих та родопомічних закладів як "Лікарень, доброзичливих до дитини" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Зниження показника перинатальних втрат | ||||||
1.12. | Запровадити проведення тренінгів для сімейних лікарів / лікарів загальної практики з питань спостереження за здоровими вагітними | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.13. | Запровадити проведення тренінгів для лікарів та середнього медперсоналу родопомічних закладів | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.14. | Сприяти утворенню у кожному родопомічному лікувальному закладі пунктів профілактики соціального сирітства | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.15. | Забезпечити роботу шкіл відповідального батьківства в жіночих консультаціях | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.16. | Впроваджувати ефективні перинатальні технології в антенатальній допомозі | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2 | Удосконалення системи планування сім'ї | ||||||||||
2.1. | Забезпечувати молодь у віці 18-20 років, жінок з малозабезпечених сімей безоплатними контрацептивами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | інші кошти | Попередження та зниження захворюваності на хвороби, які передаються статевим шляхом, запобігання небажаній вагітності | ||||||
2.2. | Забезпечити амбулаторні родопомічні заклади комп'ютерною технікою | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | інші кошти | 80,0 | 80,0 | 40,0 | 40,0 | 40,0 | Забезпечення моніторінгу стану здоров'я вагітних | |
2.3. | Здійснити заходи щодо розвитку мережі закладів планування сім'ї відповідно до рекомендацій ВООЗ (у розрахунку 1 кабінет планування сім'ї на 10 тис. населення) | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення надання акушерсько-гінекологічної допомоги мешканцям міста | ||||||
2.4. | Забезпечити лапароскопічним обладнанням родопомічні заклади міста | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 960,0 | 960,0 | 1440,0 | 1440,0 | Можливість проведення органозберігаючих гінекологічних оперативних втручань | ||
2.5. | Забезпечити впровадження клінічного протоколу з планування сім'ї у діяльність лікарів акушерів-гінекологів, сімейних лікарів / лікарів загальної практики, лікарів педіатрів, лікарів-гінекологів дитячого та підліткового віку | постійно | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення демографічної ситуації в м. Києві | ||||||
2.6. | Проводити семінари-тренінги для лікарів акушерів-гінекологів, сімейних лікарів та лікарів загальної практики, педіатрів, фельдшерів, акушерок, медсестер з підготовки у питаннях репродуктивного здоров'я та планування сім'ї | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.7. | Забезпечити проведення щорічного Національного Тижня підтримки здорового способу життя, репродуктивного здоров'я та планування сім'ї з метою впливу на демографічну ситуацію в країні | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.8. | Здійснити заходи щодо закупівлі та пропорційного розподілу у родопомічних закладах кольпоскопів, автоматичних аналізаторів для цитологічних досліджень, фіксаторів для закріплення цитологічного матеріалу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 760,0 | 760,0 | 760,0 | 760,0 | Зниження показників захворюваності жінок на онкологічні захворювання | ||
2.9. | Забезпечити амбулаторні акушерсько-гінекологічні заклади спеціальними інструментами та розхідними матеріалами для здійснення цитологічного обстеження жінок у відповідності до клінічного протоколу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.10. | Забезпечити Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини (КМЦРПМ) препаратами для проведення циклів екстракорпорального запліднення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 558,4 | 4038,5 | 4615,4 | 5192,3 | 5769,3 | Підвищення народжуваності у м. Києві | |
2.11. | Забезпечити оснащення КМЦРПМ ендоскопічним обладнанням для діагностики та лікування безпліддя | 2012-2015 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 188,7 | 207,1 | 244,0 | ||||
2.12. | Створити реєстр безплідних пар міста Києва | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.13. | Розробити та затвердити протоколи з пренатальної діагностики | 201І | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.14. | Створити на базі КМЦРПМ комп'ютерну базу даних стосовно методів та результатів лікування безпліддя з використанням ДРТ, а також перебігу вагітності та пологів після екстракорпорального запліднення | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.15. | Розробити і затвердити алгоритми ведення вагітних після екстракорпорального запліднення | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.16. | Забезпечити підготовку лікарів акушерів-гінекологів на базі КМЦРПМ з питань репродуктології | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.17. | Створити умови в КМЦРПМ для координації роботи жіночих консультацій міста з питань репродуктології | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
X. | ОХОРОНА ДИТИНСТВА | 6353,0 | 33039,1 | 31687,1 | 32323,1 | 32323,1 | |||||
1 | Дитяча неврологія/епілепсія | ||||||||||
1.1. | Продовжити створення міського реєстру пацієнтів з первинними та тяжкокурабельними випадками епілепсії | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Поліпшення якості життя дітей, зменшення показників інвалідності, ресоціалізація | ||||||
1.2. | Проведення комплексної медико-соціальної реабілітації дітей з первинними тяжкокурабельними випадками епілепсії, які отримують препарат "Топамакс", за моделлю реабілітації "Тандем партнерство", "дитина - сім'я - фахівець" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.3. | Забезпечення фінансування закупівлі достатньої кількості протиепілептичних препаратів для дітей з первинними тяжкокурабельними випадками епілепсії згідно з реєстром хворих | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 170,0 | 2880,5 | 2880,5 | 2880,5 | 2880,5 | ||
1.4. | Відслідковування результатів лікування дітей з первинними тяжкокурабельними випадками епілепсії препаратом "Топамакс" з метою подальшого покращення медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Поліпшення якості життя дітей, зменшення показників інвалідності, ресоціалізація | ||||||
1.5. | Продовжити створення міського реєстру пацієнтів зі спастичними формами дитячого церебрального паралічу, які потребують лікування препаратом ботуліничного токсину типу А | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.6. | Забезпечити проведення етапного санаторного лікування дітей, хворих на ДЦП | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1780,5 | 1780,5 | 1780,5 | 1780,5 | Поліпшення якості життя дітей, зменшення показників інвалідності, ресоціалізація | ||
1.7. | Забезпечення фінансування закупівлі достатньої кількості препарату комплаксом з ботуліничним токсином типу А для дітей зі спастичними формами дитячого церебрального паралічу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 133,3 | 1701,0 | 1701,0 | 1701,0 | 1701,0 | ||
2. | Муковісцидоз | ||||||||||
2.1. | Розробка проектно-кошторисної документації щодо створення Міського центру муковісцидозу | 2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 50,0 | Покращення якості життя пацієнтів, хворих на муковісцидоз | |||||
2.2. | Витрати на проведення капітального ремонту Міського центру муковісцидозу | 2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 600,0 | ||||||
2.3. | Вирішити питання медикаментозного забезпечення пацієнтів, хворих на муковісцидоз | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 779,2 | 1655,0 | 1655,0 | 1655,0 | 1655,0 | ||
3. | Вроджений імунодефіцит | ||||||||||
3.1. | Забезпечення препаратами довенних імуноглобулінів для проведення замісної терапії дітям з первинними імунодефіцитами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 277,2 | 484,8 | 484,8 | 484,8 | 484,8 | Зменшення частоти рецидивів, покращення якості життя | |
4. | Медико-генетична допомога | ||||||||||
4.1. | Проводити закупівлю за бюджетні кошти наборів реактивів для масового скринінгу новонароджених на фенілкетонурію та вроджений гіпотиреоз | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 692,9 | 632,1 | 632,1 | 632,1 | 632,1 | Покращення стану ранньої діагностики та своєчасного лікування цієї категорії хворих | |
4.2. | Продовжити динамічне ведення реєстру хворих на фенілкетонурію | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
4.3. | Забезпечити закупівлю за бюджетні кошти продуктів лікувального харчування для дітей та вагітних жінок, хворих на фенілкетонурію, згідно з існуючим реєстром | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 3680,4 | 6690,4 | 6690,4 | 6690,4 | 6690,4 | Покращення своєчасного лікування цієї категорії хворих | |
4.4. | Забезпечити підготовку на робочих місцях педіатрів і спеціалістів педіатричного профілю з питань діагностики і лікування генетичних захворювань | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення стану ранньої діагностики та своєчасного лікування цієї категорії хворих | ||||||
4.5. | Забезпечити повне охоплення новонароджених скринінгом на фенілкетонурію та гіпотиреоз | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
4.6. | Забезпечення лікарськими засобами дітей міста Києва, хворих на аутизм | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 2512,4 | 2512,4 | 2512,4 | 2512,4 | Покращення своєчасного лікування цієї категорії хворих | ||
5 | Хвороба Гоше | ||||||||||
5.1. | Продовжити динамічне ведення реєстру хворих на хворобу Гоше | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення своєчасного лікування цієї категорії хворих | ||||||
6. | Ювенільний ревматоїдний артрит | ||||||||||
6.1. | Створити реєстр дітей, хворих на ювенільний ревматоїдний артрит | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення своєчасного лікування цієї категорії хворих | ||||||
6.2. | Забезпечити закупівлю препаратів базисної терапії для дітей, хворих на ювенільний ревматоїдний артрит, у відповідності до реєстру | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 620,0 | 2986,4 | 2986,4 | 2986,4 | 2986,4 | ||
7. | Санаторно-курортне лікування | ||||||||||
7.1. | Відкрити ліжка для дітей-інвалідів у супроводі одного з батьків та підліткові відділення в структурі існуючих дитячих санаторіїв | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 11066,0 | 10000,0 | 11000,0 | 11000,0 | Підвищення рівня обсягу оздоровчих та реабілітаційних заходів | ||
7.2. | Забезпечити першочергове санаторно-курортне лікування дітей пільгових категорій | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
7.3. | Проводити постійний аналіз стану захворюваності дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в державних навчально-виховних закладах, будинках дитини, дитячих будинках, в тому числі сімейного типу, прийомних сім'ях, і розробити заходи щодо їх медико-соціальної реабілітації | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Департамент освіти і науки, молоді та спорту, Служба у справах дітей, Департамент соціальної політики | без фінансування | |||||||
7.4. | Відкрити санаторні ліжка для реабілітації для дітей, хворих на цукровий діабет | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 364,0 | ||||||
7.5. | Організувати виявлення і відбір дітей-інвалідів, що потребують ранньої соціальної реабілітації, та запровадити їх облік | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
Г. ОХОРОНА ЗДОРОВ'Я ПОСТРАЖДАЛИХ ВНАСЛІДОК КАТАСТРОФИ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
1. | Забезпечити своєчасне введення в Державний реєстр даних про зміни стану здоров'я громадян, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Забезпечення постійного моніторингу за станом здоров'я громадян даної категорії | ||||||
2. | Розширити мережу відділень в поліклініках для організації роботи з постраждалими внаслідок Чорнобильської катастрофи | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення надання медичної допомоги хворим, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС | ||||||
3. | Створити амбулаторний центр медико-соціальної реабілітації для психічно хворих осіб, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС | 2012 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення ефективності медико-соціальної реабілітації психічно-хворих осіб цієї категорії населення | ||||||
4. | Здійснити перегляд вимог до диспансеризації населення, постраждалого від наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС та удосконалити технології обстеження | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський консультативно-діагностичний центр | без фінансування | Підвищення рівня диспансеризації хворих цієї категорії населення | ||||||
5. | Удосконалювати систему оздоровлення та реабілітації осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Підвищення рівня обсягу оздоровчих та реабілітаційних заходів | ||||||
6. | Приділити особливої уваги лікуванню та реабілітації дітей, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС та дітей-інвалідів | постійно | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення надання медичної допомоги дітям, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, та дітям-інвалідам | ||||||
Д. РОЗВИТОК ШВИДКОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ТА СЛУЖБИ МЕДИЦИНИ КАТАСТРОФ | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | ||||||
1. | Розвиток швидкої медичної допомоги | ||||||||||
1.1. | Створення пунктів тимчасового базування бригад швидкої медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення прибуття бригад швидкої медичної допомоги у нормативний термін | ||||||
2. | Розвиток екстреної медичної допомоги та служби медицини катастроф | ||||||||||
2.2. | Забезпечити виконання заходів щодо підвищення готовності служби медицини катастроф міста для надання екстреної медичної допомоги населенню в разі виникнення надзвичайних ситуацій | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення організації надання екстреної медичної допомоги населенню міста | ||||||
2.3. | Забезпечити виконання плану заходів щодо реорганізації системи екстреної медичної допомоги відповідно до вимог чинного законодавства | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.4. | Співпрацювати з Українським науково-практичним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.5. | Надавати методологічну допомогу щодо створення приймально-діагностичних відділень невідкладної медичної допомоги міських клінічних лікарень | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення системи взаємодії між службою екстреної медичної допомоги та ЛПЗ міста | ||||||
2.6. | Підготувати пропозиції щодо покращення кадрового забезпечення та матеріально-технічного стану служби екстреної медичної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Підвищення рівня кадрового забезпечення служби екстреної медичної допомоги | ||||||
2.7. | Підготувати пропозиції щодо створення в місті Києві центрів травми для ургентної госпіталізації потерпілих з будь-якою патологією | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення системи надання медичної допомоги травмованим хворим | ||||||
2.8. | Створити систему транкінгового радіозв'язку з мережею закладів екстреної медичної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення системи взаємодії між службою екстреної медичної допомоги та ЛПЗ міста | ||||||
2.9. | Забезпечити щорічне придбання спеціалізованих санітарних автомобілів для закладів екстреної медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення дотримання стандартів щодо надання екстреної медичної допомоги населенню | ||||||
2.10. | Розвивати та вдосконалювати мережу підрозділів екстреної медичної допомоги для забезпечення доїзду бригад до місця виклику в термін до 10 хвилин | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення доїзду бригад до місця виклику в термін до 10 хвилин | ||||||
2.11. | Провести капітальний ремонт будівлі центру екстреної медичної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Підвищення рівня матеріально-технічного забезпечення служби екстреної медичної допомоги з метою своєчасного та швидкого реагування на надзвичайні ситуації у місті | ||||||
2.12. | Утримувати будівлі та інженерні комунікації в належному стані шляхом своєчасного виконання капітальних та поточних ремонтів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.13. | Забезпечити створення системи сортування постраждалих у закладах екстреної медичної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення надання своєчасної та якісної медичної допомоги постраждалим під час надзвичайних ситуацій | ||||||
2.14. | Забезпечити монтаж модуля для утримання медичного запасу, балонів з лікувальними газами та спеціальних автомобілів центру екстреної медичної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення належних умов праці для медичних працівників служби екстреної медичної допомоги | ||||||
2.15. | Забезпечити укомплектування виїзних бригад центру екстреної медичної допомоги сучасним медичним обладнанням та апаратурою | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Підвищення рівня матеріально-технічного забезпечення служби екстреної медичної допомоги з метою своєчасного та швидкого реагування на надзвичайні ситуації у місті | ||||||
2.16. | Удосконалювати структуру Державної служби медицини катастроф у м. Києві | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення надання екстреної медичної допомоги населенню міста | ||||||
2.17. | Утворити регіональний медичний резерв служби медицини катастроф у м. Києві | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.18. | Проводити навчання медичних працівників першої та другої черги служби медицини катастроф | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
2.19. | Проводити навчання та атестацію працівників ДАІ, пожежної охорони, міліції, ДКП "Плесо", рятувальників потенційно небезпечних підприємств | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
2.20. | Створити бази даних потенційно небезпечних об'єктів м. Києва на базі геоінформаційної системи та реагування медичних сил та закладів ТСМК при моделюванні надзвичайних ситуацій | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
Е. РОЗВИТОК ПЕРВИННОЇ МЕДИКО-САНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ | 0,0 | 360,0 | 360,0 | 360,0 | 360,0 | ||||||
1. | Сприяти розвитку мережі закладів загальної лікарської практики/сімейної медицини | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Вирішення питання доступності медичної допомоги | ||||||
2. | Відпрацювати механізм замовлення медичних послуг органами місцевого самоврядування | 2012-2014 | районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Укладання договорів з приватно практикуючими лікарями окреслить коло зобов'язань, визначить критерії якості надання медичних послуг закріпленому населенню та дозволить контролювати їх діяльність | ||||||
3. | Забезпечити навчання лікарів та медичних сестер загальної лікарської практики/сімейної медицини | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 360,0 | 360,0 | 360,0 | 360,0 | Підвищення кваліфікаційного рівня лікарів, медичних сестер | ||
Є. СПЕЦІАЛІЗОВАНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА | |||||||||||
XI. | РОЗВИТОК СТАЦІОНАРНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |||||
1. | Забезпечити оптимальний перерозподіл і функціональну диференціацію лікарняного ліжкового фонду для надання екстреної медичної допомоги, планового лікування хронічних хворих, відновлювального лікування і реабілітації, медико-соціальної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Підвищення ефективності та доступності обслуговування населення | ||||||
2. | Визначити порядок і механізми взаємодії закладів медичної допомоги різних рівнів, наступності в наданні та одержанні амбулаторно-поліклінічної і стаціонарної, первинної і спеціалізованої допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
3. | Здійснювати децентралізацію та автономізацію стаціонарів і всіх лікувально-профілактичних закладів вторинного і третинного рівнів, передбачивши сучасну ефективну систему їхнього фінансування та оплати праці медичних працівників за виконаний обсяг та якість надання медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
4. | Здійснювати медикаментозне і матеріально-технічне забезпечення стаціонарів різних рівнів і типів з урахуванням їх потреб, вимог медичної науки і гарантованого державою, обсягу медичної допомоги | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
XII. | БОРОТЬБА З ОНКОЛОГІЧНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ | 19869,0 | 95157,6 | 104157,6 | 114157,6 | 124157,6 | |||||
1. | Заходи по ранній діагностиці онкологічних захворювань | ||||||||||
1.1. | Забезпечити раннє виявлення злоякісних пухлин в закладах охорони здоров'я, що надають первинну медико-санітарну допомогу, шляхом підвищення ефективності профілактичного медичного огляду населення та диспансерного спостереження за хворими з передпухлинними захворюваннями | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр, лікувально-профілактичні заклади | без фінансування | Підвищення рівня якості проведення профілактичних медичних оглядів | ||||||
1.2. | Запровадити скринінгові програми в роботі лікувально-профілактичних закладів з метою раннього виявлення передпухлинних захворювань і злоякісних новоутворень, зокрема шийки матки, молочної залози, та інших локалізацій, використання електронних систем цитологічного скринінгу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр, лікувально-профілактичні заклади | без фінансування | Покращення ранньої діагностики передпухлинних захворювань та злоякісних новоутворень | ||||||
1.3. | Проводити комплексні перевірки стану онкопрофоглядів, ранньої діагностики та лікування онкологічних хворих (силами спеціалістів Київського міського клінічного онкологічного центру) у всіх УОЗ РДА міста із рекомендаціями щодо покращення стану надання онкологічної допомоги населенню району | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Підвищення рівня якості проведення профілактичних медичних оглядів та надання медичної допомоги хворим з онкологічною патологією | ||||||
1.4. | Продовжити підготовку гінекологів жіночих консультацій лікувально-профілактичних закладів з кольпоскопії (за направленням Департаменту охорони здоров'я) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Покращення рівня фахової підготовки гінекологів жіночих консультацій | ||||||
1.5. | Проводити постійно діючі курси підвищення кваліфікації акушерок та фельдшерів оглядових кабінетів (для жінок та чоловіків) і медичних сестер онкологічних кабінетів поліклінік | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення рівня фахової підготовки медичних працівників онкологічних кабінетів поліклінік | ||||||
1.6. | Формувати в лікувально-профілактичних закладах охорони здоров'я міста, що надають допомогу онкологічним хворим, мережу мамологічних кабінетів та дооснащувати їх лікувально-діагностичною апаратурою | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр, лікувально-профілактичні заклади | без фінансування | Забезпечення доступності медичної допомоги жіночому населенню міста | ||||||
1.7. | Формувати в лікувально-профілактичних закладах охорони здоров'я міста, що надають допомогу онкологічним хворим, мережу кабінетів патології шийки матки та дооснащувати їх лікувально-діагностичною апаратурою | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр, лікувально-профілактичні заклади | без фінансування | |||||||
1.8. | Забезпечити проведення щорічного моніторингу рівня захворюваності населення на злоякісні новоутворення залежно від рівня забруднення навколишнього природного середовища канцерогенними речовинами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр, Київська міська санітарно-епідеміологічна станція | без фінансування | Підвищення рівня профілактики, раннього виявлення та своєчасного лікування патологічних процесів | ||||||
1.9. | Забезпечити своєчасне виявлення раку на всіх рівнях надання медичної допомоги населенню шляхом підвищення онкологічної грамотності та настороженості | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр, лікувально-профілактичні заклади | без фінансування | |||||||
1.10. | Залучати засоби масової інформації, навчальні заклади і громадські організації до інформування населення з питань профілактики, раннього виявлення та ефективного лікування онкологічних захворювань | 2012-2016 | Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | |||||||
1.11. | Забезпечити удосконалення системи рейтингових показників, що характеризують якість роботи онкологічної служби міста, шляхом створення єдиної системи галузевої статистичної звітності | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Підвищення рівня якості надання медичної допомоги онкологічним хворим | ||||||
1.12. | Створити робочі групи з удосконалення та розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих протоколів медичної допомоги, локальних протоколів медичної допомоги (клінічних маршрутів пацієнтів) на засадах доказової медицини за спеціальністю "онкологія" | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.13. | Забезпечити надання онкологічним хворим стаціонарної допомоги у спеціалізованих закладах охорони здоров'я міста з використанням комплексу сучасних методів діагностики, хірургічного, променевого, хіміотерапевтичного лікування відповідно до затверджених стандартів та з урахуванням світового досвіду | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Забезпечення надання спеціалізованої стаціонарної допомоги онкологічним хворим відповідно до затверджених протоколів | ||||||
1.14. | Забезпечити медичну, соціальну, психологічну та санаторно-курортну реабілітацію хворих з онкопатологією | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Подовження тривалості життя хворих з онкопатологією | ||||||
1.15. | Розробити та видати пам'ятки для онкологічних хворих | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Підвищення рівня соціальної адаптації онкологічних хворих | ||||||
1.16. | Удосконалювати систему психологічної підтримки онкологічних хворих та членів їх сімей | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | |||||||
1.17. | Забезпечення підвищення кваліфікації медичних працівників, зокрема лікарів-психологів, відповідно до потреби закладів охорони здоров'я і стандартів надання медичної допомоги онкологічним хворим | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Покращення рівня надання медичної допомоги онкологічним хворим | ||||||
1.18. | Організувати проведення онкопрофоглядів дітей у всіх дитячих поліклініках міста Розробити алгоритми та стандарти якості проведення онкопрофоглядів у дітей | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення профілактики та раннього виявлення онкологічних захворювань серед дітей | ||||||
1.19. | Створити, на основі існуючих Web-сторінок КМОЛ інформаційно-аналітичний центр онкологічної служби міста з використанням нових телекомунікаційних технологій при формуванні та використанні "баз даних" та "баз знань" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Покращення інформаційно-аналітичного забезпечення онкологічної служби міста | ||||||
1.20. | Забезпечувати функціонування центрального та регіональних канцер-реєстрів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
1.21. | Брати участь у створенні на базі Національного інституту раку єдиного інформаційно-аналітичного центру онкологічної служби та формування єдиного інформаційного простору в галузі онкології | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації, Національний Інститут раку Міністерства охорони здоров'я України, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | |||||||
1.22. | Співпрацювати в галузі онкології з міжнародними онкологічними науково-практичними установами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Впровадження сучасних медичних технологій в діяльність ЛПЗ | ||||||
1.23. | Створити локальну комп'ютерну мережу Київської міської онкологічної лікарні в замках інформаційно-аналітичного центру онкологічної служби м. Києва | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Покращення інформаційно-аналітичного забезпечення онкологічної лікарні | ||||||
1.24. | Забезпечити участь фахівців у міжнародних науково-практичних конференціях, програмах з обміну фахівцями і стажування, інших наукових і практичних заходах | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Впровадження сучасних медичних технологій в діяльність лікувально-профілактичних закладів міста, підвищення професійного рівня медичних працівників | ||||||
2 | Продовжити створення реєстру хворих з онкологічною та онкогематологічною патологією (дітей та дорослих) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності онкологічної служби міста | ||||||
3. | Забезпечити дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання, виробами медичного призначення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 22,0 | 22,5 | 22,5 | 22,5 | 22,5 | Покращення надання медичної допомоги дітям, хворим на онкологічні захворювання | |
4. | Першочергово забезпечити дітей з онкологічними та онкогематологічними захворюваннями лікарськими засобами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 3020,7 | 1735,1 | 1735,1 | 1735,1 | 1735,1 | ||
5. | Забезпечити хіміотерапевтичні відділення Київського міського клінічного онкологічного центру хіміопрепаратами та препаратами супроводу для лікування онкологічних хворих | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | бюджет м. Києва | 16826,3 | 88000,0 | 97000,0 | 107000,0 | 117000,0 | Покращення рівня забезпечення онкологічних хворих лікувальними препаратами | |
6. | Забезпечити відділення Київського міського клінічного онкологічного центру радіофармацевтичними препаратами, джерелами іонізуючого випромінювання, радіоізотопами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | бюджет м. Києва | 5400,0 | 5400,0 | 5400,0 | 5400,0 | |||
7. | Створити на базі Київського міського клінічного онкологічного центру референтну лабораторію для забезпечення морфологічної, цитогенетичної та молекулярної діагностики новоутворень відповідно до державних стандартів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | Забезпечення високого рівня діагностики онкологічних захворювань | ||||||
XIII. | БОРОТЬБА З ХВОРОБАМИ КРОВІ, КРОВОТВОРНОЇ ТА ЛІМФОЇДНОЇ ТКАНИН | 17434,6 | 252195,6 | 264782,7 | 278629,3 | 293860,5 | |||||
1. | Розробити і впровадити сучасні стандартні схеми діагностики та лікування захворювань крові, кровотворної та лімфоїдної тканин | 2012 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Підвищення рівня надання медичної допомоги | ||||||
2. | Забезпечити закупівлю лікарських засобів для лікування хворих на гемофілію з подальшим забезпеченням ліками за місцем проживання пацієнта | 2012-2016 | районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 16934,6 | 126186,8 | 126186,8 | 126186,8 | 126186,8 | Покращення стану медикаментозного забезпечення хворих на гемофілію | |
3. | Забезпечити централізовану закупівлю лікарських засобів для дорослих, хворих на гематологічну патологію, у т. ч. онкогематологічну | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 500,0 | 125878,8 | 138465,9 | 152312,5 | 167543,7 | ||
4. | Забезпечити гематологічні відділення реактивами для сучасної діагностики гемобластозів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | Покращення рівня діагностики та забезпечення цієї категорії хворих виробами медичного призначення | ||
5. | Забезпечення відділення трансфузіології сітками для тромбоконцентрату | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 30,0 | 30,0 | 30,0 | 30,0 | |||
6. | Проводити моніторинг захворюваності на хвороби крові, в тому числі на злоякісні захворювання кровотворної та лімфоїдної тканин, та смертності | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення стану організації надання медичної допомоги | ||||||
XIV. | ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ТА СУДИННО-МОЗКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ | 53339,7 | 112921,7 | 122618,3 | 133109,5 | 146443,8 | |||||
1. | Профілактика та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань | 0,0 | 5039,5 | 5542,3 | 5071,1 | 5576,6 | |||||
1.1. | Забезпечення інфарктних відділень та бригад станцій швидкої медичної допомоги ЛПЗ препаратами для проведення тромболізису та ад'ювантного супроводу у хворих на гострий коронарний синдром | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 4337,9 | 4771,4 | 4221,6 | 4643,7 | Підвищення рівня забезпечення кардіологічних хворих медикаментами та виробами медичного призначення | ||
1.2. | Забезпечення хворих високого ризику кардіологічних та інфарктних відділень ЛПЗ ефективними засобами профілактики тромбоемболічних ускладнень | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 77,2 | 85,0 | 93,5 | 102,8 | |||
1.3. | Забезпечення хворих інфарктних та кардіологічних відділень ЛПЗ високоефективними антиаритмічними засобами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 139,4 | 153,4 | 168,7 | 185,6 | |||
1.4. | Забезпечення хворих інфарктних відділень ЛПЗ високоефективними засобами лікування кардіогенного шоку різноманітного походження | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 225,0 | 247,5 | 272,3 | 299,5 | |||
1.5. | Відкриття центрів тромболітичної терапії при гострому ішемічному інсульті в КМКЛ N 1 та ОлКЛ | 2012 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Зниження смертності хворих на ішемічний інсульт та зниження ступеня інвалідизації | ||||||
1.6. | Запровадження науково доказових методів лікування ішемічного інсульту, зокрема, системного тромболізису та нейропротекції в центрах тромболітичної терапії для лікування хворих на мозковий інсульт | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 260,0 | 285,0 | 315,0 | 345,0 | |||
2. | Хірургія серця та судин | 52039,7 | 73156,6 | 80264,9 | 87911,1 | 96482,2 | |||||
2.1. | Доукомплектувати кардіохірургічні та спеціалізовані відділення для інтервенційних втручань необхідним устаткуванням | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 2321,0 | 2345,7 | 2200,0 | 2200,0 | Підвищення рівня забезпечення хворих кардіохірургічного профілю медикаментами та виробами медичного призначення | ||
2.2. | Забезпечити кардіохірургічні та спеціалізовані відділення для інтервенційних втручань необхідними лікарськими засобами та виробами медичного призначення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 52039,7 | 70835,6 | 77919,2 | 85711,1 | 94282,2 | ||
3. | Нейрохірургія/Дитяча нейрохірургія | 1300,0 | 34725,6 | 36811,1 | 40127,3 | 44385,0 | |||||
3.1. | Створити Київський міський дитячий нейрохірургічний центр для лікування хворих дітей м. Києва з перинатальною патологією нервової системи | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 3000,0 | 2500,0 | 2500,0 | 3000,0 | Удосконалення надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню | ||
3.2. | Забезпечити відкриття нейрохірургічних кабінетів прийому амбулаторних хворих у мережі дитячих лікувальних закладів міста | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 100,0 | 100,0 | |||||
3.3. | Налагодити інформаційно-аналітичне забезпечення дитячої нейрохірургічної служби | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 49,7 | 49,7 | 49,7 | 49,7 | |||
3.4. | Впровадити у практику дитячої нейрохірургії використання церебрального ендоскопа при захворюваннях нервової системи | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 220,0 | Підвищення якості надання спеціалізованої медичної допомоги дітям | |||||
3.5. | Організація блоку нейрореанімації у відділенні нейрохірургії ОКЛ | 2012 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Покращення забезпечення допомоги по нейрореанімації | ||||||
3.6. | Забезпечити закупівлю інструментарію для Київського міського центру дитячої нейрохірургії | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 300,0 | 300,0 | Підвищення якості надання спеціалізованої медичної допомоги дітям | ||||
3.7. | Забезпечити закупівлю лікарських засобів, систем для спинальної стабілізації та наборів інструментарію, витратних матеріалів для вертебропластики, кіфопластики та лікворошунтування, витратних матеріалів для рентгенендоваскулярної нейрохірургії | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1000,0 | 31055,9 | 34161,4 | 37577,6 | 41335,3 | Покращення якості надання допомоги при патології хребта і спинного мозку | |
XV. | НЕФРОЛОГІЯ І ЗАМІСНА НИРКОВА ТЕРАПІЯ | 54626,7 | 56846,7 | 62188,9 | 68651,6 | 73923,2 | |||||
1. | Забезпечити роботу районних нефрологічних кабінетів по ранньому виявленню хворих з патологією, що призводить до хронічної ниркової недостатності | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Покращення роботи щодо раннього виявлення та активного лікування хворих на етапі амбулаторно-поліклінічної допомоги | ||||||
2. | Забезпечити регулярне ведення міських реєстрів хворих із хронічними захворюваннями нирок; пацієнтів, які отримують лікування замісною нирковою терапією | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
3. | Реорганізувати відділення гемодіалізу ОКЛ, відділення нефрології ОКЛ та кабінет амбулаторного прийому нефролога консультативної поліклініки ОКЛ у центр нефрології та замісної ниркової терапії | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Збільшення резерву діалізних місць в ЛПЗ міста | ||||||
4. | Збільшити кількість діалізних місць у ЛПЗ міста за рахунок збільшення кількості діалізних місць у відділеннях гемодіалізу відповідно до потреби | 2013 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
5. | Забезпечити впровадження методу перитонеального діалізу для дітей в Київській міській дитячій клінічній лікарні N 1 | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Підвищення якості надання спеціалізованої медичної допомоги дітям | ||||||
6. | Впровадити метод прижиттєвої пункційної біопсії нирки у відділенні нефрології ОлКЛ | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
7. | Забезпечити закупівлю виробів медичного призначення та медикаментів, необхідних для проведення гемодіалізу та перитонеального діалізу у дітей та дорослих | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 50580,9 | 43072,2 | 47266,0 | 51879,1 | 56953,6 | Підвищення рівня забезпечення хворих, що потребують замісної ниркової терапії, медикаментами та виробами медичного призначення | |
8. | Забезпечити закупівлю препаратів імуносупресивної терапії для пацієнтів, які перенесли операцію трансплантації нирки та солідних органів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 4045,8 | 5237,2 | 5760,9 | 6337,0 | 6970,7 | ||
9. | Забезпечити закупівлю медикаментів та засобів медичного призначення, необхідних для проведення гемодіалізу (гепарин, фізіологічний розчин, шприці, перев'язувальний матеріал) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1809,8 | 1992,0 | 2190,0 | 1276,4 | |||
10. | Забезпечити закупівлю препаратів еритропоетину для пацієнтів, що лікуються методами замісної ниркової терапії | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 6480,0 | 6900,0 | 7950,0 | 8400,0 | |||
11. | Забезпечити закупівлю препаратів для корекції порушень фосфорно-кальцієвого обміну для пацієнтів, що лікуються методами замісної ниркової терапії | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 82,5 | 90,0 | 97,5 | 105,0 | |||
12. | Забезпечити закупівлю лабораторних реактивів для обстеження пацієнтів на сироватковий феритин, трансферин та паратгормон | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 165,0 | 180,0 | 198,0 | 217,5 | |||
XVI. | ЕНДОКРИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ | 43697,8 | 144905,0 | 157012,7 | 165102,7 | 174377,1 | |||||
1. | Впроваджувати заходи щодо удосконалення системи медичної допомоги хворим з ендокринологічними захворюваннями, зокрема на цукровий діабет | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Удосконалення системи надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет | ||||||
2. | Забезпечити раннє виявлення та 100-відсоткове охоплення диспансерним наглядом хворих з ендокринними захворюваннями, зокрема цукровим діабетом, патологією щитоподібної залози | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Зниження рівня інвалідності, смертності та попередження виникнення ускладнень у хворих | ||||||
3. | Коригувати районні і міський реєстр хворих на цукровий діабет, що отримують інсулінотерапію, проводити довгостроковий моніторинг стану їх здоров'я | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Посилення контролю щодо медичного забезпечення цієї категорії хворих | ||||||
4. | Створити міський реєстр хворих з тиреоїдною патологією | 2012 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
5. | Продовжити роботу із створення на базі закладів кабінетів "Шкіл соціальної адаптації" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Посилення стану інформованості населення щодо профілактики ендокринних захворювань та навчання хворих методам самоконтролю та самолікування | ||||||
6. | Створити реєстр дітей, хворих на гіпофізарний нанізм, та організувати його системне функціонування | 2012 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Посилення контролю щодо медичного забезпечення цієї категорії хворих | ||||||
7. | Забезпечити гарантовано і безперебійно хворих на цукровий діабет безкоштовними інсулінами високої якості | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 39891,8 | 45420,4 | 47070,2 | 50517,6 | 54670,8 | Покращення своєчасного лікування цієї категорії хворих | |
8. | Забезпечити хворих на цукровий діабет засобами самоконтролю | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 1634,0 | 8824,5 | 9210,5 | 9643,6 | 10099,5 | Забезпечення потреб населення в інсулінах та виробах медичного призначення | |
9. | Забезпечити дітей м. Києва засобами введення інсуліну | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 465,2 | 760,0 | 760,0 | 760,0 | 760,0 | ||
10. | Забезпечити хворих на цукровий діабет II типу цукрознижувальними лікарськими засобами (таблетованими) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 69110,4 | 71875,2 | 74750,4 | 77740,8 | |||
11. | Забезпечити заклади витратними матеріалами до біохімічних аналізаторів для визначення рівня глюкози в крові | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 959,4 | 1026,6 | 1098,5 | 1186,3 | |||
12. | Забезпечити заклади охорони здоров'я витратними матеріалами для вимірювання глікованого гемоглобіну, мікроальбумінурії та постійного моніторингу глюкози в крові | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 12348,3 | 18840,4 | 19589,9 | 20544,9 | Покращення своєчасного лікування цієї категорії хворих | ||
13. | Забезпечення хворих на нецукровий діабет препаратом десмопресин (50 % для інтраназального введення та 50 % для перорального введення) та мінірин | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 2301,6 | 2416,3 | 2536,8 | 2663,3 | Задоволення потреб населення в необхідних медикаментах | ||
14. | Вдосконалювати системи виявлення та догляду за дітьми, хворими на цукровий діабет (до 18 років), забезпечити необхідним обладнанням кабінети дитячих ендокринологів при поліклініках | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 40,0 | Підвищення рівня якості діагностики, виявлення, лікування та догляду за хворими дітьми | |||||
15. | Забезпечення дітей, хворих на цукровий діабет, засобами для профілактики розвитку гіпоглікемії | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 140,0 | 140,0 | 140,0 | 140,0 | Забезпечення хворих дітей медикаментами та виробами медичного призначення | ||
16. | Закупити реактиви для скринінгових обстежень дітей, які мають ризик захворювання на цукровий діабет | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 480,0 | 480,0 | 480,0 | 480,0 | |||
17. | Закупити засоби для діагностики ендокринних захворювань (лабораторне устаткування та реактиви для обстеження хворих з тиреоїдною патологією) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 630,0 | 830,0 | 830,0 | 860,0 | |||
18. | Забезпечувати безкоштовно препаратами гормону росту дітей, хворих на гіпофізарний нанізм | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1706,8 | 3930,4 | 4323,5 | 4755,9 | 5231,5 | ||
XVII. | ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ РОЗСІЯНОГО СКЛЕРОЗУ | 6204,0 | 48417,7 | 54628,0 | 61791,8 | 66938,9 | |||||
1. | Забезпечення проведення превентивної і пульс-терапії хворим на розсіяний склероз | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна лікарня N 4 | бюджет м. Києва | 6204,0 | 48199,6 | 54363,1 | 61492,4 | 66601,0 | Попередження і лікування загострень, відтермінування наступлення інвалідизації та зменшення її ступеня | |
2 | Забезпечення проведення діагностичних обстежень хворих на розсіяний склероз | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна лікарня N 4 | бюджет м. Києва | 218,2 | 264,9 | 299,4 | 337,9 | Покращення лікувально-діагностичного процесу, в тому числі для хворих на розсіяний склероз | ||
Ж. ВИСОКОСПЕЦІАЛІЗОВАНА МЕДИЧНА ДОПОМОГА | |||||||||||
XVIII. | РОЗВИТОК ТРАНСПЛАНТОЛОГІЇ | 311,8 | 13631,3 | 14994,4 | 16493,9 | 18143,3 | |||||
1. | Розвиток трансплантації органів, тканин і клітин | ||||||||||
1.1. | Вдосконалити організаційну основу служби трансплантології, забезпечити розвиток матеріально-технічної бази, лабораторно-діагностичного та медикаментозного забезпечення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Створення умов для впровадження в клінічну практику трансплантацій органів (нирки, печінки, серця) та збільшити кількість і покращити якість трансплантацій тканин ока і шкіри | ||||||
1.2. | Збільшити різновиди та покращити якість трансплантаційної допомоги хворим з незворотними ураженнями життєво важливих органів і систем організму | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.3. | Створити локальні реєстри реципієнтів, які потребують трансплантації органів і тканин | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
1.4. | Продовжити ведення реєстру пацієнтів, які перенесли трансплантацію органів, та створити реєстр реципієнтів, які потребують трансплантації органів і тканин | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | |||||||
2. | Розвиток трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин або кісткового мозку | ||||||||||
2.1. | Забезпечити проведення діагностики та лікування хворих із застосуванням сучасних медичних технологій, а також їх лабораторно-діагностичний та медикаментозний супровід у посттрансплантаційному періоді | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 311,8 | 13631,3 | 14994,4 | 16493,9 | 18143,3 | Оптимізація роботи центру, збільшення кількості і якості трансплантацій, впровадження алогенних трансплантацій стовбурових гемопоетичних клітин від гістосумісних неродинних донорів | |
2.2. | Продовжити роботу над створенням реєстру гістотипованих донорів та зеципієнтів для алогенної трансплантації кісткового мозку | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
XIX. | ВПРОВАДЖЕННЯ ІНШИХ СУЧАСНИХ ТЕХНОЛОГІЙ | 5804,2 | 55739,3 | 62601,6 | 60163,7 | 65668,8 | |||||
1. | Розвиток офтальмохірургії | ||||||||||
1.1. | Забезпечити міський центр мікрохірургії ока діагностичним обладнанням та обладнанням для проведення мікрохірургічних та лазерних операцій | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 4712,1 | 10365,9 | 4500,0 | 5133,6 | Зниження інвалідності по зору та рівня післяопераційних ускладнень | ||
1.2. | Забезпечити закупівлю витратних матеріалів для проведення оперативних втручань при катаракті та вітреоретинальній патології | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1500,0 | 37925,7 | 37925,7 | 37925,7 | 37925,7 | Зменшення кількості пацієнтів з первинною інвалідністю з приводу відшарування сітківки та катаракти | |
1.3. | Забезпечити закупівлю інгібіторів ангіогенезу для лікування вікових макулярних дегенерацій | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 205,0 | 600,0 | 600,0 | 600,0 | 600,0 | Зменшення кількості пацієнтів з первинною інвалідністю на 10-15 % | |
1.4. | Забезпечити закупівлю очних протезів для незахищених верств населення | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 95,0 | 262,0 | 262,0 | 262,0 | 262,0 | Забезпечення потреби населення в протезуванні ока | |
2. | Ендопротезування суглобів | ||||||||||
2.1. | Забезпечити закупівлю ендопротезів колінних та кульшових суглобів та наборів інструментарію для їх імплантації | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 4004,2 | 12239,5 | 13448,0 | 16876,0 | 21747,5 | Забезпечення потреби населення в ендопротезуванні колінних та кульшових суглобів | |
XX. | РОЗВИТОК ДОНОРСТВА КРОВІ ТА ЇЇ КОМПОНЕНТІВ | 5203,8 | 19202,0 | 19202,0 | 19202,0 | 19202,0 | |||||
1. | Розвиток служби крові | ||||||||||
1.1. | Розробити, видати та розповсюдити інформаційно-просвітницькі матеріали (буклети, плакати, пам'ятки) про донорство крові та її компонентів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Залучення населення до донорства | ||||||
1.2. | Сприяти розвитку безоплатного донорства шляхом забезпечення соціальних гарантій і пільг донорам відповідно до законодавства | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 810,6 | 1100,0 | 1100,0 | 1100,0 | 1100,0 | ||
1.3. | Забезпечити участь фахівців служби крові в міжнародних семінарах, конференціях, симпозіумах, нарадах, школах | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | Вивчення міжнародного досвіду в службі крові | ||
1.4. | Вивчати та впроваджувати кращий міжнародний досвід з питань донорства та виробничої трансфузіології | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.5. | Забезпечити впровадження в практику трансфузіології нових національних стандартів діяльності служби крові, що гарантують безпеку донорської крові | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр крові | без фінансування | Забезпечення безпеки донорства | ||||||
1.6. | Впровадити в роботу служби крові автоматизовану комп'ютерну базу даних донорів як складову єдиної національної бази | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр крові, заклади охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | Створення автоматизованої комп'ютерної бази даних донорів служби крові як складової єдиної національної бази | ||
1.7. | Щорічно проводити міський День донора | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | бюджет м. Києва | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | Популяризація донорства серед населення | ||
1.8. | Розширювати партнерські відносини з міжнародними організаціями, ВООЗ, Міжнародним товариством з переливання крові (ISBT), Червоного Хреста | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | |||||||
1.9. | Забезпечити соціальною "Карткою киянина" киян-донорів, які безоплатно здали кров та/або її компоненти у кількості 40 разових максимально допустимих доз | 2013-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр крові | бюджет м. Києва | |||||||
2. | Забезпечення безпеки крові та її компонентів | ||||||||||
2.1. | Проводити обстеження донорської крові високочутливими тест-системами | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр крові | бюджет м. Києва | 2393,2 | 3000,0 | 3000,0 | 3000,0 | 3000,0 | Вірусбезпека донорської крові | |
2.2. | Забезпечити службу крові одноразовою пластикатною тарою типу "Гемакон" та одноразовими системами для проведення апаратного плазма- та цитаферезу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр крові | бюджет м. Києва | 1337,2 | 5202,0 | 5202,0 | 5202,0 | 5202,0 | Вірусбезпека донора | |
2.3. | Забезпечити Центр крові одноразовими системами для проведення вірусінактивації плазми на апараті Маккотронік | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 662,8 | 9600,0 | 9600,0 | 9600,0 | 9600,0 | Вірусбезпека донорської плазми | |
З. ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ СОЦІАЛЬНО ЗНАЧИМИХ ЗАХВОРЮВАНЬ | |||||||||||
XXI. | ПРОФІЛАКТИКА ТА ЛІКУВАННЯ ВІЛ/СНІДУ | 25662,7 | 24255,0 | 26680,5 | 29348,6 | 32283,5 | |||||
1. | Удосконалити систему управління заходами із забезпечення протидії ВІЛ/СНІДу | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 331,0 | 364,1 | 400,5 | 440,6 | Забезпечення ефективної профілактики поширення ВІЛ-інфекції в м. Києві та зменшення негативних наслідків епідемії | ||
2. | Продовжити розбудову системи забезпечення первинної профілактики ВІЛ-інфекції та реалізації її заходів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 8182,0 | 1897,0 | 2086,7 | 2295,4 | 2524,9 | Зниження темпів приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію, СНІД | |
3. | Забезпечити впровадження профілактичних заходів серед ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 4361,9 | 4798,1 | 5277,9 | 5805,7 | |||
4. | Забезпечення гарантованого обсягу надання спеціалізованої медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію, їх реабілітації, догляду та підтримки | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 17480,7 | 17665,1 | 19431,6 | 21374,8 | 23512,3 | Покращення якості спеціалізованої допомоги, реабілітації та медико-соціальної адаптації | |
XXII. | БОРОТЬБА ІЗ ЗАХВОРЮВАННЯМ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА | 1356,4 | 5438,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |||||
1. | Підтримувати реєстр хворих на туберкульоз та створити реєстр хворих на мультирезистентний туберкульоз | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, районні в місті Києві державні адміністрації | без фінансування | Посилення контролю щодо якості організації діагностики, лікування та диспансерного спостереження хворих на туберкульоз | ||||||
2. | Своєчасне проведення поточної і заключної дезінфекції у вогнищах туберкульозної інфекції | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 450,0 | 3090,4 | Попередження розповсюдження туберкульозу серед населення міста | ||||
3. | Забезпечити працівників протитуберкульозних закладів необхідними засобами захисту та проведення відповідних систематичних медичних обстежень | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 40,6 | ||||||
4. | Централізоване забезпечення потреб протитуберкульозних закладів у флюороплівці, рентгенологічній плівці, хімічних реактивах | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 273,0 | Покращення стану забезпечення цієї категорії хворих виробами медичного призначення | |||||
5. | Обов'язкове дослідження харкотиння на мікобактерії туберкульозу таких контингентів: стаціонарних і амбулаторних хворих, що кашляють і виділяють харкотиння; осіб, які фізично не можуть пройти флюорографічне дослідження | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 220,0 | Покращення стану організації діагностики та лікування цієї категорії хворих | |||||
6. | Підвищити рівень організації та якості лабораторної діагностики туберкульозу методом мікроскопії з застосуванням сучасних технологій | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 815,3 | 805,0 | |||||
7. | Соціальна підтримка хворих на туберкульоз (продуктові набори-два набори в місяць) | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 91,1 | 1009,0 | Покращення медико-соціальної адаптації хворих | ||||
XXIII. | УДОСКОНАЛЕННЯ НАРКОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ НАСЕЛЕННЮ ТА ЗАХОДИ ПО ПРОТИДІЇ ВЖИВАННЮ АЛКОГОЛЮ ТА НАРКОТИКІВ | 0,0 | 3148,0 | 6566,0 | 3964,0 | 4507,0 | |||||
1. | Створити на базі Київської міської клінічної наркологічної лікарні "Соціотерапія" відділення швидкої наркологічної допомоги | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна наркологічна лікарня "Соціотерапія" | бюджет м. Києва | 2987,0 | Покращення надання невідкладної наркологічної допомоги мешканцям, своєчасне проведення медичних оглядів на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння у ЛПЗ міста | |||||
2. | Продовжити розширення замісної підтримувальної терапії, амбулаторних програм детоксикації для наркологічних хворих на базі Київської міської клінічної наркологічної лікарні "Соціотерапія" | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна наркологічна лікарня "Соціотерапія" | бюджет м. Києва | 2875,0 | 3306,0 | 3802,0 | 4375,0 | Забезпечення безперервності надання замісної підтримувальної терапії | ||
3. | Продовжити розширення мережі кабінетів оглядів на стан сп'яніння | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 124,0 | 126,0 | 130,0 | 100,0 | Покращення проведення медичних оглядів на стан сп'яніння, в т. ч. в інших лікувально-профілактичних закладах міста та приведення у відповідність до сучасних нормативних документів | ||
4. | Забезпечити створення в 2-х районах міста інформаційних консультативних соціально-наркологічних приймалень за досвідом існуючих підрозділів, забезпечити їх необхідною матеріально-технічною базою, кадрами | 2012-2014 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр соціальних служб для молоді | бюджет м. Києва | 69,0 | 69,0 | Покращення якості надання безкоштовної інформаційно-просвітницької та медико-соціальної консультативної підтримки осіб з алкогольними/ наркотичними проблемами та членів їх сімей | ||||
5. | Створити в структурі Київської міської наркологічної лікарні "Соціотерапія" відділ профілактичних програм | 2012-2013 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 48,0 | 46,0 | Попередження раннього вживання психоактивних речовин | ||||
6. | Забезпечити проведення первинних профілактичних заходів щодо виявлення потенційних споживачів алкоголю, наркотиків під час проходження юнаками старших класів медичного огляду при військових комісаріатах | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна наркологічна лікарня "Соціотерапія" | без фінансування | Виявлення серед призовників споживачів наркотичних речовин, направлення їх на лікування та реабілітацію | ||||||
7. | Забезпечити проведення міських інформаційно-профілактичних заходів (навчання, тренінги, зустрічі, семінари, видання брошур, створення Інтернет-сайту тощо) з питань алко- та наркозалежності | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна наркологічна лікарня "Соціотерапія" | бюджет м. Києва | 32,0 | 32,0 | 32,0 | 32,0 | Забезпечення сучасного уніфікованого цілісного інформування та навчання з профілактики алкогольних та наркотичних проблем | ||
І. ДОГЛЯД ТА ПІДТРИМКА | |||||||||||
XXIV. | КРАЩІ МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ІНВАЛІДІВ ТА ІНШИХ НЕЗАХИЩЕНИХ ВЕРСТВ НАСЕЛЕННЯ | 3291,0 | 86608,6 | 89450,0 | 92447,1 | 95912,9 | |||||
1. | Інтеграція дитячого та дорослого населення з вадами слуху в мовне середовище | ||||||||||
1.1. | Забезпечити слуховими апаратами пільгові категорії дорослого та дитячого населення, які мають вади слуху | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр "СУВАГ" | бюджет м. Києва | 2400,0 | 10500,0 | 11000,0 | 11500,0 | 12000,0 | Забезпечення реабілітації дитячого та дорослого населення з вадами слуху | |
1.2. | Забезпечити кохлеарними імплантами дітей-інвалідів з вадами слуху | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський центр "СУВАГ" | бюджет м. Києва | 700,0 | 1100,0 | 1150,0 | 1200,0 | 1250,0 | ||
2. | Адаптація стомованих хворих в громадському середовищі | ||||||||||
2.1. | Створити реєстр стомованих хворих та організувати його системне функціонування | 2012 | Департамент охорони здоров'я | без фінансування | Забезпечення звичайного стилю життя стомованих хворих, адаптація в громадському середовищі | ||||||
2.2. | Забезпечити пільгові категорії населення засобами догляду за стомою | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київська міська клінічна лікарня N 18 | бюджет м. Києва | 1833,8 | 2017,2 | 2219,0 | 2440,8 | |||
3. | Соціальна підтримка ветеранів Великої Вітчизняної війни | ||||||||||
3.1. | Забезпечити трикратне надання безкоштовних продовольчих наборів до Дня Перемоги, Дня визволення України та Дня визволення Києва інвалідам Великої Вітчизняної війни, які перебувають на лікуванні у комунальних закладах охорони здоров'я міста | 2012-2016 | Комунальні заклади охорони здоров'я міста | бюджет м. Києва | 191,0 | 366,1 | 402,7 | 443,0 | 487,3 | Соціальний захист інвалідів Великої Вітчизняної війни | |
4. | Загальне покращення стоматологічного здоров'я населення м. Києва | ||||||||||
4.1. | Забезпечити стоматологічним протезуванням пільгові верства населення, крім протезування з використанням коштовних металів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 71428,3 | 73499,7 | 75704,7 | 78354,4 | Запровадження системи моніторингу стану стоматологічного здоров'я та профілів ризику | ||
5. | Забезпечити часткове відшкодування вартості лікарських засобів для інвалідів та незахищених верств населення у порядку, визначеному виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) | 2012-2016 | Департамент соціальної політики, Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | Соціальний захист інвалідів та незахищених верств населення | ||||||
6. | Забезпечити закупівлю за бюджетні кошти продуктів лікувального харчування для хворих на фенілкетонурію з числа дорослого населення за медичними показами | 2013-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 1380,4 | 1380,4 | 1380,4 | 1380,4 | |||
XXV. | РОЗВИТОК ПАЛІАТИВНОЇ ТА ХОСПІСНОЇ ДОПОМОГИ | 500,0 | 4260,0 | 5520,0 | 6780,0 | 8040,0 | |||||
1. | Створити міську Координаційну Раду з питань паліативної та хоспісної допомоги | 2012 | Департамент охорони здоров'я, Інститут паліативної та хоспісної допомоги (за згодою) | без фінансування | Покращення організації надання паліативної та хоспісної медичної допомоги хворим | ||||||
2. | Забезпечити участь фахівців у розробленні стандартів надання паліативної допомоги хворим в умовах хоспісів | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я, Київський міський клінічний онкологічний центр | без фінансування | |||||||
3. | Вивчити потребу та найбільш оптимальну схему розміщення відділень паліативної допомоги в ЛПЗ міста | 2012 | Департамент охорони здоров'я, Інститут паліативної та хоспісної медицини (за згодою) | без фінансування | Збільшення хоспісних ліжок до 220 | ||||||
4. | Організувати відділення паліативної та хоспісної допомоги (стаціонар та патронажна служба) при діючих медичних закладах (онкологічного, геріатричного, фтизіатричного, педіатричного профілю, центрах ВІЛ/СНІД) шляхом поетапної реорганізації ліжкового фонду закладів (збільшення на 100 ліжок) | 2013-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 630,0 | 1260,0 | 1890,0 | 2520,0 | Покращення доступності хворих до цього виду медичної допомоги, збільшення обсягів надання медичної допомоги | ||
5. | Забезпечити діючі хоспіси та паліативні відділення (з урахуванням збільшення щорічно на 25 ліжок) медикаментами та засобами догляду за важкохворими | 2012-2016 | Департамент охорони здоров'я | бюджет м. Києва | 500,0 | 3630,0 | 4260,0 | 4890,0 | 5520,0 | Підвищення рівня забезпечення медикаментами та засобами по догляду за важкохворими | |
РАЗОМ ПО ПРОГРАМІ, тис. грн. | 385538,2 | 1330913,2 | 1663381,9 | 1621409,5 | 1623035,5 | 6624278,3 | |||||
у тому числі: | державний бюджет | 158943,9 | 158943,9 | ||||||||
міський бюджет | 226290,3 | 1330553,2 | 1663061,9 | 1621129,5 | 1622765,5 | 6463800,4 | |||||
інші кошти | 304,0 | 360,0 | 320,0 | 280,0 | 270,0 | 1534,0 |
Заступник міського голови - секретар Київради Г. Герега
(Програма із змінами, внесеними згідно з Рішенням Київміськради N 677/8961 від 25.12.2012; в редакції Рішення Київміськради N 25/9613 від 02.10.2013)