документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 06.02.2018  >

Як перевірити фіктивність підприємства-контрагента?

Почнемо з того, що термін "фіктивна юридична особа" в чинному законодавстві України взагалі відсутній, і наразі навіть суд не зможе назвати підприємство фіктивним.

Але, якщо мова йде про контрагента, варто проявити передбачливість при його виборі, задіяти всі сучасні можливості доступу до джерел інформації. З ким ви збираєтесь мати справу, бажано дізнатися раніше, ніж до вас завітають перевіряючі органи. Робота з фіктивним контрагентом тягне за собою відповідальність від значних штрафів до кримінальної відповідальністі керівництва компанії за ст. 212 Кримінального кодексу (ухилення від сплати податків).

Отже, як зрозуміти, що юрособа є фіктивною?

Так, визначення "фіктивне підприємство", в чинному законодавстві немає, але є поняття "фіктивна діяльність компанії". Воно прописане в ст. 205 Кримінального кодексу як "створення або придбання юридичних осіб з метою приховування, або здійснення незаконної діяльності". Перевірка найчастіше починається зі з'ясування реальності (товарності) операції. Мова йде про фізичну можливість реального проведення операції з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або послуг. Також перевіряється наявність або відсутність необхідних для цього персоналу, виробничих активів, складських приміщень, транспорту.

Щоб убезпечитися від цього, радимо запитувати від потенційного партнера максимальну кількість документів, а не тільки договір і реєстраційне свідоцтво. Це можуть бути документи, що підтвержують місцезнаходження (договору оренди, реєстраційні форми), наявності виробничого майданчика, складів, транспортних засобів, автопарку, підписаних контрактів на перевезення та інше. Також вимагайте підтвердити господарські зв'язки контрагента: первинні документи, що обгрунтовують вхідний потік аналогічного проданого товару.

Але контрагент має право відмовити в наданні таких документів, на підставі ст. 19 Конституції України, згідно з якою, ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. В такому разі, максимально зберіть інформацію з публічних реєстрів: реєстраційних даних в ЄДРПОУ, податкових даних, судових справ (в тому числі і за участю податкових органів), виконавчих проваджень.

Також перевірте терміни дії ліцензій, необхідних для діяльності контрагента, статутних документів і т.д. Варто звернути увагу на термін існування фірми, частоту зміни засновників, тощо.

Пам'ятайте, співпраця з сумнівним контрагентом, який має ознаки фіктивності, може привести до негативних наслідків!

______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

02 червня 2017 року (Кабінет Міністрів України затвердив порядок здійснення комплексних перевірок бізнесу)