Актуальні новини вiд | < | 31.01.2018 №4 | > |
Утримання аліментів на дитину у 2018 році
У Сімейний кодекс України на прикінці 2017 року були внесені зміни, за якими повинні створитися механізми, які будуть діяти і не дадуть злісним неплатникам аліментів використовувати передбачені механізми для ухилення від сплати аліментів, затягувати розгляд судових справ, а також сплачувати необґрунтовано малий їх розмір.
Поговоримо детальніше про ці зміни та як останні покращать захист прав дітей на належне утримання.
Так, у відповідності до Сімейного кодексу України з урахуванням внесених змін - аліменти є власністю самої дитини, а не батьків. Останні лише отримують та використовують їх від імені дітей.
Один з батьків, який проживає з дитиною, наділяється правом самостійно ставити перед судовими органами питання щодо обрання форми стягнення аліментів: у твердій грошовій сумі або у вигляді конкретної частки від доходу іншого з подружжя. Раніше вибір форми стягнення аліментів здійснювався виключно за судовим рішенням.
Далі, про розмір аліментів. З урахуванням останніх змін мінімальний розмір аліментів збільшений. Тепер суд НЕ може визначити на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%).
Від початку 2018 року, на дитину до 6 років - мінімальний розмір аліментів становить 746 грн на місяць, а на дитину від 6 років - 930 грн.
При збільшенні прожиткового мінімуму, розмір виплат теж перераховується.
В залежності від кількості дітей, позивач має право вимагати збільшену частку виплат:
- на 1 дитину - 25% від доходу відповідача;
- на двох дітей - 30%;
- на трьох та більше - 50% доходу платника, проте не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину.
Аліменти відповідачем також сплачуються у випадку:
- коли дитина навчається у вищому навчальному закладі на очній формі (але не пізніше, ніж до 23 років);
- коли дитина має обмежені можливості для працевлаштування, які пов’язані з фізичним або психічним здоров’ям.
Нововведенням також є врахування при призначенні аліментів наявність у відповідача грошових коштів, рухомого та нерухомого майна.
Таким чином, при визначенні розміру аліментів братимуться до уваги витрати платника аліментів, щодо яких платником не доведено джерело походження цих коштів. Зазначене нововведення є прогресивним, особливо в умовах сьогодення, коли отримання заробітної плати у конвертах, інших неофіційних доходів є дуже поширеними явищами.
Кабінетом Міністрів України внесений й ряд змін у порядок призначення аліментів:
- призначити аліменти відповідачеві можливо у наказовому провадженні (сторона відповідача більше не зможе навмисно затягувати або зривати засідання);
- в розрахунках будуть враховані усі великі покупки (вартість яких перевищує 10 прожиткових мінімумів), які здійснив відповідач протягом останнього року. Це виключає можливість приховання будь-яких доходів від суду;
- урахування до розмірів виплат наявності будь-якого нерухомого майна у відповідача.
Процесуально, виплата призначених аліментів може здійснюватись будь-яким способом: на банківський рахунок, поштовим переводом або готівкою. І за нововведеннями, розпоряджатись коштами самостійно дитина може при досягненні 14 річного віку.
За кожен день прострочення платежу, відповідач сплачує додатковий відсоток від суми боргу.
Самостійно або на прохання відповідача органи опіки займатимуться перевіркою розподілення коштів на дітей. І при встановленні органом опіки факту нецільового розподілення коштів - відповідач має право звернутись до суду з проханням зменшити розмір аліментів.
В додаток до зазначеного платник має право притягнути позивача до відповідальності за неналежний догляд за дитиною та навіть, у окремих випадках, лишити батьківських прав.
Нагадаємо, 4 січня Президентом П.Порошенко підписаний Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів".
Останнім визначені норми для покарання боржників, які понад півроку не платять аліменти. Зокрема, людині заборонять керувати автомобілем або іншим транспортом протягом шести місяців, користуватися вогнепальною мисливською та пневматичною зброєю та полювати.
_______________________________________________________
СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
31 січня 2018 року (Процедура оформлення розлучення через суд)
31 січня 2018 року (Умови для розірвання шлюбу у судовому порядку)
18 січня 2018 року (Позов до суду і права громадян при цьому за новим ЦПК)
18 січня 2018 року (Cудитися з нового року стало дорожче. Нові ставки судового збору.)
28 листопада 2017 року (Судова реформа триває. Сьогодні про зміни у процесуальному законодавстві.)