документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 23.03.2017  >

Робота у вихідні та святкові дні. Що необхідно знати та пам'ятати роботодавцям?!

Є випадки, коли на деяких підприємствах роботу не можна призупинити або ж несподівано виникають невідкладні робочі завдання, які необхідно виконати у вихідний чи святковий день. Сьогодні обговоримо, що потрібно пам'ятати роботодавцям, залучаючи персонал до роботи в зазначені дні.

У відповідності до статті 73 Кодексу законів про працю (далі за текстом - КЗпП) - робота у святкові (неробочі) дні допускається в таких випадках:

1) на безперервно діючих підприємствах, де припинення роботи неможливе через виробничо-технічні умови;

2) у зв’язку з необхідністю обслуговування населення;

3) у випадках, передбачених статтею 71 КЗпП.

Не залучаються до роботи у вихідні дні:

1) вагітні жінки і жінки, які мають дітей віком до трьох років (стаття 176 КЗпП);

2) батьки, які виховують дітей без матері, у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі (стаття 186-1 КЗпП);

3) опікуни (піклувальники), прийомні батьки (стаття 186-1КЗпП);

4) працівники молодші 18 років (стаття 192 КЗпП).

Вказана заборона (обмеження) стосується і роботи у святкові та неробочі дні.

Документальне оформлення залучення працівників до роботи в неробочий час, у вихідні та святкові (неробочі) дні здійснюється шляхом видання відповідного наказу керівництва, в якому обов'язково зазначається спосіб (вид) компенсації за таку роботу. В документі також вказується працівники, бригади, ділянки, відділи тощо, які працюватимуть у ці дні. У випадку, коли роботу працівника у святковий (неробочий) день визначено графіком змінності, окремого наказу щодо його залучення до роботи в цей день не потрібно.

За частиною 4 статті 73 КЗпП оплата роботи у святковий і неробочий день здійснюється в подвійному розмірі (стаття 107 КЗпП):

- відрядникам - за подвійними відрядними розцінками;

- працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

- працівникам, які одержують місячний оклад: - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася в межах місячної норми робочого часу; - у розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Здійснення виплат за наведеними вище розмірами провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день. Крім того, подвійний розмір оплати застосовується тільки на часові (денні) ставки або відрядні розцінки, а на інші виплати (різні доплати, надбавки, премії тощо) - ні.

За бажанням працівника, який працював у святковий і неробочий день, крім подвійної оплати, йому також може бути наданий інший день відпочинку, що не оплачується та є вихідним днем (лист Мінпраці від 29 грудня 2009 р. N 853/13/84-09).

У випадку підсумованого обліку робочого часу робота у святкові та неробочі дні за графіком включається в норму робочого часу за обліковий період, установлену на підприємстві. Години роботи, що перевищують цю норму, вважаються надурочними й оплачуються в подвійному розмірі відповідно до статті 106 КЗпП. Загальна кількість надурочних годин за обліковий період визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом і нормою годин за цей період.

Виплати за всі години надурочної роботи здійснюється в кінці облікового періоду. Під час підрахунку надурочних годин робота у святкові та неробочі дні, що проведена понад установлену на підприємстві норму робочого часу, за обліковий період не враховується, оскільки вона вже оплачена в подвійному розмірі (п. 11 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 квітня 2006 р. N 138).

Коли години роботи у святкові (неробочі) дні відпрацьовано за графіком, тобто в межах установленої норми робочого часу, виключати їх з кількості надурочних годин не потрібно (лист Мінсоцполітики від 17 лютого 2012 р. N 51/13/116-12).

Під час визначення годинної тарифної ставки для оплати фактично відпрацьованих годин у святкові, неробочі дні необхідно місячний оклад працівника розділити на місячну норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену правилами внутрішнього трудового розпорядку для цього підрозділу (працівника).

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

15 листопада 2016 року (щодо подовження новорічних свят та перенесення святкових днів, які випали на вихідний)

14 червня 2016 року (щодо святкових вихідних у червні 2016)