документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 29.03.2018 №2  >

Обідня перерва у робочій час

Кодексом законів про працю України (за текстом - КЗпП), а саме статтею 66 визначено, що працівникам надається перерва для відпочинку і харчування (надалі - обідня перерва) тривалістю не більше двох годин. Як правило, така перерва надається через чотири години після початку роботи.

Час початку і закінчення обідньої перерви встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку. Слід зауважити, що чинними нормативно-правовими актами з питань праці не передбачено мінімальної тривалості обідньої перерви.

У відповідності до статті 7 Закону України "Про колективні договори і угоди" N 3356 - умовами колективного договору встановлюються взаємні зобов’язання роботодавця і трудового колективу підприємства, установи, організації щодо регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, зокрема режиму роботи, тривалості робочого часу.

На підставі цього, питання стосовно мінімальної тривалості обідньої перерви має вирішуватися роботодавцем і трудовим колективом під час укладення колективного договору або затвердження правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства з дотриманням норм і гарантій, встановлених чинним законодавством.

Що стосується обідньої перерви, то вона не зараховується до робочого часу і не оплачується, тому працівники можуть використовувати її на власний розсуд (перекусити, відпочити, відволіктися від роботи тощо). Крім того, на цей час вони можуть відлучатися з місця роботи, тобто виходити за межі території підприємства.

Є і така робота, де через умови виробництва обідню перерву встановити неможливо. Тоді працівнику повинна бути надана можливість приймання їжі протягом робочого часу. Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлюються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства. Оплата праці працівників у такому випадку проводиться за весь фактично відпрацьований час згідно з графіком роботи. Тоді час прийому їжі працівником включається в його робочий час, табелюється та підлягає оплаті. При цьому працівник не має права залишати своє робоче місце і територію підприємства.

Щодо тривалості перерви в роботі між змінами, то відповідно до статті 59 КЗпП вона має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід). Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

29 березня 2018 року (Перерви протягом робочого часу на які має право працівник)

28 березня 2018 року (Компенсація за невикористану щорічну відпустку )

28 березня 2018 року (Додаткова відпустка за роботу на комп'ютері)

19 березня 2018 року (Соціальна додаткова відпустка на дітей та права на неї)

23 січня 2018 року (Як нарахувати компенсацію за невикористану відпустку)

04 жовтня 2017 року (Порядок надання соціальної допомоги деяким категоріям осіб приведений у відповідність до законодавства)

19 вересня 2017 року (Що робити з відпусткою за шкідливі умови праці, якщо професія не передбачена у Списку?!)

02 серпня 2017 року (Чи потрібна конкретизація причини при відпустці за сімейними обставинами?)

31 липня 2017 року (Залежність розрахунок відпускних від дати початку відпустки)

07 липня 2017 року (Право на щорічну відпустку у випадку переведення на інше місце роботи)

30 травня 2017 року (Нагадаємо про порядок і умови надання щорічних відпусток)

29 травня 2017 року (За наявністю бажання працівника, частину відпустки можна замінити грошовою компенсацією)

27 квітня 2017 року (Починається період відпусток. Нагадуємо правила оподаткування вартості путівок)