документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 30.01.2018 №6  >

Як не стати жертвою шахраїв при оренді житлового приміщення (квартири, будинку тощо)?!

У великих містах-мегаполісах, курортних та екскурсіонних місцевостях поширенним правочином є договір оренди житлового приміщення.

Як показує практика, при укладанні такого договору, серед орендарів та орендодавців, більша частина останніх на практиці не має уявлення, що в цьому договорі має бути відображено. Зазвичай, такий важливий документ складають рієлтори. Само собою зрозуміло, що вони мало вникають у юридичні тонкощі подібних правовідносин і договір на одну сторінку, який брокери готують, наврядчи можуть передбачити всі права та обов’язки обох сторін.

То що потрібно знати, щоб не опинитися на вулиці? Сьогодні про це детальніше.

Порадою першою при оренді квартири: ніколи не звертайте увагу на оголошення, в яких йдеться мова про "євро" квартири в престижних (центральних, історичних) районах, що пропонуються по явно заниженим цінам.

Якщо до агенства нерухомості ви вирішили не звертатися і віддали перевагу приватному ріелтору, переконайтеся, що він працює з власником, а останній має законні права на нерухомість (свідоцтво про право власності на квартиру). Про всякий випадок, зробіть копію цього свідоцтва та перевірте його номер у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, звернувшись до будь-якого Центру надання адміністративних послуг, нотаріуса, акредитованого суб’єкта або через онлайн будинок юстиції. Це потрібно для того, щоб переконатися що документи дійсні.

Після такої перевірки, якщо вони були вдалі, не забувайте про складання договору оренди з власником житла.

Заздалегідь з’ясуйте кількість прописаних у квартирі. Тому, як від них знадобиться письмова згода (погодження) на ваше проживання на їх законних метрах. А у випадку, коли договір оренди підписує представник власника, в обов'язковому порядку повинна бути оформлена довіреність на вчинення правочину від імені впіввласника.

Тепер пройдемось по істотних умовах, які мають міститись у договорі оренді.

Якщо ви ще думаєте, укладати договір чи обійтися домовленістю на словах, то рекомендуємо завжди дотримуватись норм законодавства та звичайно все оформлювати письмово договором.

У Цивільному кодексі України, правовідносинам, що стосуються оренди житла, присвяцена ціла Глава 59 "Найм (оренда) житла".

Так, за статтею 810 Цивільного кодексу України, при укладанні договору оренди житла, одна сторона (власник житла) передає/зобов'язується передати другій стороні (орендодавцю) житло для проживання у останньому на визначений строк за певну плату.

Такий договір є двостороннім і таким, що визначає/надає права і обов'язки як для орендаря, так і для орендодавця.

Договір оренди може бути:

- реальним (укладається за фактом передачі ключів від квартири);

- консенсуальним (діє з моменту підписання договору).

Як відомо, договір є оплатним. Розмір орендної плати в цьому договорі обов'язково має бути зафіксовано, і в односторонньому порядку змінений він бути не може. Порядок та строки внесення орендної плати мають бути чітко прописані. На практиці має місце як передоплата (трапляється найчастіше), так і післяплата за фактично прожитий час.

Оформлення у нотаріуса. Чи є це обов'язковим?

Враховуючи норми підпункту 170.1.5 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу України, є дві форми (варіанти) для укладання договору оренди: проста письмова форма, або нотаріально посвідчена.

За маніпуляції з чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство), статтею 190 Кримінального кодексу України передбачене покарання через штраф до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 850 грн) або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років.

У відповідності до статті 825 Цивільного кодексу України, орендар житла має право за згодою інших осіб, які постійно проживають разом з ним, в будь-який час відмовитися від договору найму, попередивши про це наймодавця в письмовому вигляді не пізніше, а ніж за два місяці. В разі, коли наймач звільнив помешкання без попередження, наймодавець має право у судовому порядку вимагати від нього плату за користування житлом за ці два місяці, якщо доведе, що він не міг укласти договір найму житла на таких самих умовах з іншою особою. Але! В даному випадку мова йде тільки про довгострокову оренду - в строкових договорах зазвичай передбачено обов'язок попереджати про дострокове розірвання договору за місяць. Для цього й існує так звана страхова сума (як правило така дорівнює місячній платі і береться як гарантія дотримання умов договору за останній місяць). І якщо наймач просто з'їжджає без попередження, орендодавець залишає цю суму собі, маючи можливість шукати нових квартирантів протягом місяця.

Якщо ви знаєте свої права та вмієте їх захистити, шахрайським схемам ви не по силах!

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

17 січня 2018 року (Оренда державного майна бюджетниками)

28 березня 2017 року (Заповнення податкової декларації фізичною особою, коли податковим агентом протягом звітного року доходи у вигляді заробітної плати та орендної плати виплачені не в повному обсязі.)

наверх