Документ втратив чиннiсть!
ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
( Постанова втратила чинність на підставі Закону
N 474-XIV від 05.03.99, ВВР, 1999, N 14, ст.81 )
( Постанова втратила чинність в частині, що стосується
виборів народних депутатів України на підставі Закону
N 541/97-ВР від 24.09.97 )
( Постанова втратила чинність в частині, що стосується
депутатів і голів сільських, селищних, районних,
міських, районних у містах, обласних Рад на підставі
Закону N 14/98-ВР від 14.01.98 )
Про застосування законів України "Про вибори
народних депутатів України", "Про вибори
Президента України", "Про вибори депутатів і
голів сільських, селищних, районних, міських,
районних у містах, обласних Рад"
( Відомості Верховної Ради (ВВР) 1994, N 33, ст.310 )
У зв'язку з питаннями, що виникають при застосуванні норм виборчого законодавства, Верховна Рада України постановляє :
1. Роз'яснити, що оскільки порядок викреслення у виборчому бюлетені прізвища кандидата, проти якого голосує виборець, не обумовлено, а серед ознак недійсного бюлетеня посилань на форму викреслення немає (стаття 40, частина 3 та стаття 42, частина 3, пункт 4 Закону України "Про вибори народних депутатів України" ( 3623-12 ), стаття 39 Закону України "Про вибори Президента України" ( 1297-12 ), стаття 43, частина 2 та стаття 45, частина 4 Закону України "Про вибори депутатів і голів сільських, селищних, районних, міських, районних у містах, обласних Рад" ( 3996-12 ), слід вважати дійсним бюлетень, в якому прізвища кандидатів викреслені будь-яким способом за умови, що наміри виборця є очевидними. У разі сумнівів, як і передбачено законодавством, дільнична комісія вирішує питання про визнання бюлетеня недійсним шляхом голосування.
2. Оскільки законодавством передбачено для суб'єктів виборчого процесу право оскаржити дії і рішення дільничних, окружних комісій до вищестоящих комісій і суду у встановлені терміни, а одним з принципів проведення виборів є їх відкритість і гласність, роз'яснити, що протягом цих термінів суб'єкти виборчого процесу мають право в окружних, територіальних виборчих комісіях ознайомитись із протоколами дільничних комісій і списками виборців, робити з них виписки, ксеро- і фотокопії. Територіальні, окружні комісії зобов'язані надавати суб'єктам виборчого процесу протоколи і списки на їх вимогу і забезпечувати умови для ознайомлення з документами у присутності представника комісії.
3. За заявою суб'єктів виборчого процесу, поданою у встановлені законодавством терміни, територіальна, окружна виборча комісія зобов'язана на своєму засіданні в присутності заявників повністю перевірити рішення дільничної комісії про підрахунок голосів з обов'язковим перерахуванням бюлетенів, якщо в заяві вказується на одну з наступних обставин:
1) розбіжність кількості підписів в списках виборців з кількістю виборців, що отримали бюлетені, за протоколом;
2) наявність письмових заяв громадян про те, що вони не брали участі у виборах, у той час коли в списках виборців є їхні підписи.
В інших випадках територіальна, окружна комісія самостійно визначає необхідність перегляду рішення дільничної комісії.
У разі виявлення порушень, що вплинули на підсумки виборів, територіальна, окружна комісія скасовує своє рішення про підсумки, якщо воно вже було прийнято, приймає і публікує нове рішення з зазначенням мотивів його прийняття.
4. Під суб'єктами виборчого процесу і встановленими законодавством термінами оскарження ними рішень виборчих комісій у пунктах 2 і 3 цієї Постанови слід розуміти суб'єктів виборчого процесу, включаючи народних депутатів України (відповідно до статей 18 і 21 Закону України "Про статус народного депутата України" ( 2790-12 ), і терміни, передбачені:
частиною 2 статті 47 Закону України "Про вибори народних депутатів України";
частиною 1 статті 43 Закону України "Про вибори Президента України";
частиною 3 статті 47 Закону України "Про вибори депутатів і голів сільських, селищних, районних, міських, районних у містах, обласних Рад".
5. Територіальним, окружним виборчим комісіям і Центральній виборчій комісії переглянути всі заяви суб'єктів виборчого процесу, подані у терміни, зазначені в пункті 4 цієї Постанови, у передбаченому нею порядку.
Право на судове оскарження рішень виборчих комісій виникає з дня фактичного розгляду заяви у відповідності з цією Постановою.
6. Секретаріату Верховної Ради України протягом двох діб надіслати текст цієї Постанови обласним виборчим комісіям для розсилки його всім окружним, територіальним виборчим комісіям.
Дана Постанова підлягає терміновому опублікуванню в газеті "Голос України".
Голова Верховної Ради України О.МОРОЗ
м.Київ, 13 липня 1994 року
N 99/94-ВР