Документ втратив чиннiсть!
ВИЩИЙ АРБІТРАЖНИЙ СУД УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
N 01-6/1460 від 03.12.92
м.Київ
( Роз'яснення відмінено згідно Роз'яснення
Вищого арбітражного суду
N 01-6/676 від 15.06.93 )
Про деякі питання застосування статті 6
Закону України "Про підприємства в Україні"
В зв'язку з виникненням в арбітражній практиці питань щодо застосування статті 6 Закону України "Про підприємства в Україні" ( 887-12 ) Президія Вищого арбітражного суду України вважає за необхідне дати такі роз'яснення.
1. Відповідно до пункту 1 статті 6 Закону України "Про підприємства в Україні" та пункту 1 статті 21 Положення про місцеву державну адміністрацію ( 252/92 ) державну реєстрацію підприємства (суб'єкта підприємницької діяльності) здійснює виконавчий комітет відповідної Ради народних депутатів або місцева державна адміністрація.
Державна реєстрація підприємства повинна бути здійснена не пізніше 30 днів від дня подачі заяви.
Перереєстрація підприємства провадиться в порядку, встановленому для його реєстрації.
2. Якщо у державній реєстрації підприємства відмовлено або її не проведено у встановлений строк, засновник підприємства (стаття 5 Закону України "Про підприємства в Україні" та пункт 4 постанови Ради Міністрів УРСР від 22 вересня 1990 р. N 278) відповідно до пункту 3 статті 6 Закону України "Про підприємства в Україні" має право звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним акту виконавчого комітету Ради народних депутатів чи місцевої державної адміністрації про відмову в реєстрації підприємства або про зобов'язання відповідного органу виконавчої влади здійснити державну реєстрацію підприємства.
Відповідно до Закону України "Про арбітражний суд" ( 1142-12 ) та Арбітражного процесуального кодексу України ( 1798-12 ) арбітражний суд вирішує господарські спори, що виникають між юридичними особами, а у випадках, передбачених законодавчими актами України, також між державними та іншими органами.
Таким чином, якщо засновником (засновниками) підприємства є юридичні особи, то у випадках відмови в його реєстрації або якщо її не проведено у встановлений строк, спори, що виникають з цих питань, підвідомчі арбітражному суду. Якщо засновниками підприємства є декілька юридичних осіб, позовну заяву до арбітражного суду може подати одна з них.
У випадку, коли одним з засновників підприємства є не юридична особа, а з позовною заявою звертається засновник - юридична особа, така позовна заява підлягає розгляду арбітражним судом.
3. У разі невиконання виконкомом Ради народних депутатів або місцевою державною адміністрацією рішення арбітражного суду про проведення державної реєстрації підприємства до них можуть бути застосовані санкції, встановлені статтею 119 Арбітражного процесуального кодексу України.
4. Якщо виконком Ради народних депутатів або місцева державна адміністрація прийняли рішення про державну реєстрацію підприємства, а через деякий час скасували його, то такі дії слід визнати такими, що не відповідають чинному законодавству.
Відповідно до пункту 4 статті 5 Закону України "Про підприємства в Україні" підприємство вважається створеним і набуває статусу юридичної особи від дня його державної реєстрації. Рішення виконкому або місцевої державної адміністрації про скасування вже проведеної державної реєстрації підприємства фактично означає ліквідацію цього підприємства, що не відповідає їх компенсації, тобто статті 34 Закону України "Про підприємства в Україні".
У разі здійснення державної реєстрації підприємства, що належить до комунальної власності, ліквідація такого підприємства може бути проведена власником - виконкомом Ради народних депутатів або місцевою державною адміністрацією відповідно до статті 34 Закону України "Про підприємства в Україні", а не шляхом скасування рішення про його державну реєстрацію.
5. Відповідно до пункту 3 статті 6 Закону України "Про підприємства в Україні" засновник - юридична особа має право стягнути через арбітражний суд з виконкому Ради народних депутатів або місцевої державної адміністрації збитки, завдані йому внаслідок незаконної відмови у реєстрації. Однак чинне законодавство не надає засновникові права стягувати збитки, які він вважає завданими внаслідок порушення строку здійснення державної реєстрації підприємства.
Якщо у випадку прострочки здійснення державної реєстрації підприємства його засновник звернувся до арбітражного суду з позовною заявою про зобов'язання виконкому Ради народних депутатів чи місцевої державної адміністрації провести таку реєстрацію і арбітражний суд задовольнив позовну вимогу засновника, останній має право на відшкодування збитків, завданих йому невиконанням рішення арбітражного суду.
6. В рішеннях про зобов'язання виконавчого комітету Ради народних депутатів або місцевої державної адміністрації здійснити державну реєстрацію підприємства арбітражні суди повинні визначати строк виконання цього рішення.
"Правовий кур'єр" N 13 (42), 1993 р.