документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 13.07.2018 №3  >

РОЗПИСКА. Складаємо правильно.

Надаючи грошові кошти в борг, обов'язково необхідно мати, як мінімум, розписку для обґрунтування своїх вимог у майбутньому.

За своїм поняттям, розписка - це документ, який підтверджує передачу й одержання грошей, матеріальних цінностей, документів тощо від установи чи приватної особи.

Даний документ є підтвердженням передачі грошових коштів від однієї особи іншій. Згідно судовій практиці стягнення боргу на підставі розписки - процедура законна, однак для цього важливо правильно її скласти.

Розписка повинна бути написана позичальником / особою, що отримує гроші - власноруч, щоб у випадку судового розгляду, почеркознавча експертиза змогла підтвердити складання розписки саме позичальником.

Наявність свідків бажано, але не обов'язково. Якщо свідки все-таки є, то потрібно зафіксувати в розписці їх паспортні дані і попросити підписатися.

Тепер розберемо, що ж саме має бути зазначено в розписці:

- Прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані та ідентифікаційний код позичальника і кредитора - щоб у випадку судового розгляду можна було ідентифікувати їх. Додатково рекомендуємо взяти у боржника завірену ним (написом "З оригіналом згідно", датою і підписом) ксерокопію паспорта та ідентифікаційного коду.

- Сума, передана в борг, вказується цифрами і прописом - для виключення спорів з приводу її розміру. Суму позики необхідно вказувати в національній валюті України, бо грошове зобов'язання має виконуватися в гривнях (стаття 533 Цивільного кодексу України). Однак у розписці можна вказати еквівалент суми позики в іноземній валюті - в цьому випадку повернути борг боржник зобов'язаний в сумі по курсу іноземної валюти до гривні на день платежу (частина 2 статті 533 Цивільного кодексу України). При цьому практика судових рішень свідчить, що гроші стягуються і по розписках, в яких однозначно зазначено, що сума позики передана позичальникові в іноземній валюті.

- Термін повернення боргу. Якщо строк не зазначений, то позика вважається виданим до пред'явлення вимоги сплати (стаття 1049 Цивільного кодексу України). Вимогу необхідно відправити листом з описом вкладень та з повідомленням про його отримання. Якщо протягом 30 днів борг не сплачено, можна звертатися до суду для стягнення заборгованості.

- Якщо кошти надаються під відсоток, його розмір і порядок оплати необхідно вказати в розписці.

- Дата складання розписки і підпис позичальника.

- Суди однаково приймають розписки, написані українською і російською мовами. Але краще скласти українською.

Звертаємо увагу! Період стягнення грошей по розписці обмежений терміном позовної давності, який становить три роки. Останнє визначене статтею 257 Цивільного кодексу України)

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

08 лютого 2018 року (Розписка як документ. Правові аспекти та судова практика)

18 січня 2018 року (Позов до суду і права громадян при цьому за новим ЦПК)