документiв в базi
550558
Подiлитися 
Актуальні новини вiд   < 01.06.2018 №5  >

Комерційна таємниця. Загальні положення та документальне оформлення.

Одразу розберемо поняття "комерційна таємниця". Це інформація, яка є секретною в тому розумінні, що вона в цілому чи в певній формі та сукупності її складових є невідомою та не є легкодоступною для осіб, які звичайно мають справу з видом інформації, до якого вона належить, у зв'язку з цим має комерційну цінність та була предметом адекватних існуючим обставинам заходів щодо збереження її секретності, вжитих особою, яка законно контролює цю інформацію (стаття 505 Цивільного кодексу України).

Комерційною таємницею можуть бути відомості технічного, організаційного, комерційного, виробничого та іншого характеру, за винятком тих, які відповідно до закону не можуть бути віднесені до комерційної таємниці.

Станом на сьогодення, діючий Кодекс законів про працю України не містить положень, які регулюють обов’язок працівників щодо нерозголошення комерційної таємниці підприємства, тому одним із шляхів вирішення цієї проблеми і методом захисту комерційної таємниці є прийняття на підприємстві локального нормативного акта який би визначав перелік інформації, що становить комерційну таємницю та відображав порядок її використання, зберігання та поширення, а також відповідальність працівників за її несанкціоноване розповсюдження - Положення про комерційну таємницю.

В ході формування переліку відомостей, що становлять таку таємницю, слід пам’ятати, що не вся інформація може бути комерційною таємницею. Складаючи такий перелік слід керуватись постановою Кабінету Міністрів України "Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці" від 9 серпня 1993 р. N 611.

Структура та зміст Положення про комерційну таємницю залежить передусім від специфіки роботи підприємства та від видів інформації, яка охороняється.

Положення про комерційну таємницю може складатись з наступних розділів:

1) загальні положення;

2) перелік відомостей, що становлять комерційну таємницю підприємства;

3) доступ до комерційної таємниці та обовязки працівників;

4) відповідальність за порушення Положення про комерційну таємницю.

Згідно діючого Кримінального кодексу України передбачено - за незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що є комерційною таємницею (підприємницьке шпигунство), якщо це завдало великої матеріальної шкоди суб'єкту підприємницької діяльності, карається позбавленням волі на строк до трьох років або штрафом від трьохсот до п'ятисот мінімальних розмірів заробітної плати.

Також, за умисне розголошення комерційної таємниці без згоди її власника особою, якій ця таємниця відома у зв'язку з професійною або службовою діяльністю, якщо воно здійснене з корисливих або інших особистих мотивів і завдало великої матеріальної шкоди суб'єкту підприємницької діяльності, карається позбавленням волі на строк до двох років або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням права посідати певні посади, або займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або штрафом до п'ятдесяти мінімальних розмірів заробітної плати.

_______________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

10 травня 2018 року (Робота з документами, що містять комерційну таємницю)

14 березня 2018 року (Діловодство в державних установах та електронний документообіг)

22 лютого 2018 року (Первинна документація по новому)

15 листопада 2017 року (Від сьогодні набув чинності новий порядок обміну електронними документами з контролюючими органами)

26 липня 2017 року (Нагадуємо, що починаючи з 19.07.2017 р. вимога печатки на документі загрожує чиновникам штрафом)

07 квітня 2017 року (Знищення документів із закінченим терміном зберігання)