документiв в базi
550558
Подiлитися 

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ
01.06.2018 N 306-рш

Про затвердження Змін до Технічного порядку
проведення Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи

Відповідно до статей 6, 7, 15, 25, 42 та 56 Закону України "Про Національний банк України" та з метою приведення у відповідність до вимог Положення про застосування Національним банком України стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17 вересня 2015 року N 615 (зі змінами), Правління Національного банку України вирішило:

1. Затвердити Зміни до Технічного порядку проведення Національним банком України операцій за стандартними інструментами регулювання ліквідності банківської системи, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2015 року N 783 (зі змінами), що додаються.

2. Департаменту відкритих ринків (Пономаренко С. В.) довести до відома банків України інформацію про прийняття цього рішення.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника Голови Національного банку України Чурія О. Є.

4. Рішення набирає чинності з 01 серпня 2018 року.

Голова Я. В. Смолій

Затверджено
Рішення Правління
Національного банку України
01.06.2018 N 306-рш

Зміни до Технічного порядку
проведення Національним банком України операцій
за стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи

1. У розділі I:

1) в абзаці першому підпункту 6 пункту 5-1 слова "та заявок" замінити словами ", установлення максимально можливого розміру зобов'язань банку за генеральним кредитним договором";

2) у пункті 5-2:

в абзаці першому:

перше речення після слів "підпису цих осіб" доповнити словами та цифрою ", належним чином заповнену інформаційну таблицю щодо повноважень підписантів з боку банків (додаток 1)";

друге речення викласти в такій редакції: "Список уповноважених осіб, інформаційна таблиця та оформлені в установленому законодавством України порядку документи, що підтверджують повноваження осіб, підлягають оновленню банком на постійній основі, у тому числі щороку протягом місяця після затвердження річної фінансової звітності.";

в абзаці другому слова та цифри "зазначені в абзаці першому пункту 5-2 розділу I цього Технічного порядку" замінити словами "що підтверджують повноваження осіб з боку банку, уповноважених на підписання заявок за операціями з рефінансування", а слова "Центральної розрахункової палати" замінити словами "Департаменту інформаційних технологій";

в абзаці третьому слова "Операційному департаменту (копія - Департаменту супроводження кредитів)" замінити словами "Департаменту супроводження кредитів (копія - Операційному департаменту)", а слова "із зазначенням документів, згідно з якими надано повноваження, термін дії повноважень, зазначення обмеження / відсутність обмеження на окрему/загальну суму правочинів" замінити словами "відповідно до законодавства України";

в абзаці четвертому слова "Центральною розрахунковою палатою" замінити словами "Департаментом інформаційних технологій", а слова "(документ, згідно з яким надано повноваження, термін дії повноважень, обмеження / відсутність обмеження на окрему/загальну суму правочинів)" замінити словами та цифрою "згідно із заповненим банком додатком 1 до цього Технічного порядку";

3) пункти 5-3, 5-6, 5-10, 6 викласти в такій редакції:

"5-3. Для укладення генерального кредитного договору банк визначає максимально можливий розмір зобов'язань за ним, а Національний банк погоджує його шляхом підписання генерального кредитного договору, якщо повноваження осіб на підписання генерального кредитного договору з боку банку, у тому числі із зазначенням максимально можливого розміру зобов'язань банку, є достатніми. Сума всіх кредитів, наданих відповідно до генерального кредитного договору, не може перевищувати максимально можливий розмір зобов'язань за ним.

Документи в паперовій формі, що подаються до Національного банку для укладання генеральних договорів / договорів і додаткових договорів, а також для підтвердження повноважень осіб, уповноважених на подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення заявок за операціями з рефінансування, підписуються керівником банку та/або уповноваженою (ними) особою(ами).

Документи, що підтверджують повноваження осіб на підписання заявок за операціями з рефінансування для їх подання за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення до Національного банку та додатків до генеральних договорів репо, мають оформлятися на кожну уповноважену особу.

У підтвердних документах має зазначатися для кожної уповноваженої особи окремо:

1) сума повноважень на підписання та подання заявок на участь в операціях з рефінансування (сума кредиту):

сума окремого кредиту;

загальна сума кредитів, що можуть бути отримані в Національному банку за операціями з рефінансування в межах відповідного генерального кредитного договору та не погашені банком;

2) сума повноважень на підписання правочинів, пов'язаних з наданням активів (майна) у заставу за операціями з рефінансування:

сума активів (майна) на включення до пулу;

загальна сума правочинів, пов'язаних із наданням застави, що можуть укладатися з Національним банком за операціями з рефінансування в межах відповідного генерального кредитного договору та не погашені банком.

Повноваження на підписання та подання заявок на участь в операціях з рефінансування мають зазначатися загальною сумою, а не окремо за кредитами овернайт і кредитами рефінансування.

Повноваження на підписання правочинів, пов'язаних із наданням активів (майна) у заставу за операціями з рефінансування, мають зазначатися загальною сумою, а не окремо за кожним видом активів (майна). Сума застави не повинна обмежуватися кількістю або номінальною вартістю предмета застави.";

"5-6. Операційний департамент / Департамент забезпечення діяльності Національного банку засвідчує відбитком печатки Національного банку підпис уповноваженої особи Національного банку на зареєстрованих генеральних договорах / договорах / додаткових договорах відповідно до порядку, визначеному розпорядчими актами Національного банку з питань організації роботи з печатками та штампами в Національному банку.";

"5-10. Операційний департамент після приєднання банків до ЄДБО в частині участі в операціях із розміщення депозитних сертифікатів Національного банку (далі - депозитний сертифікат) отримує від банків повідомлення про рахунок, на який зараховуються кошти від погашення депозитних сертифікатів і процентні доходи, у тому числі за умови укладення договору про купівлю депозитних сертифікатів на міжбанківському кредитному ринку.";

"6. Заявки банків на участь в операціях з рефінансування та розміщення депозитних сертифікатів подаються засобами відповідного програмно-технологічного забезпечення.

Заявки банків на участь в операціях овернайт і кількісних тендерах з підтримання ліквідності банків / розміщення депозитних сертифікатів без оголошення загального обсягу коштів задовольняються за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення в міру їх надходження.

Заявки банків на участь у процентних тендерах і кількісних тендерах з підтримання ліквідності банків / розміщення депозитних сертифікатів з оголошенням загального обсягу коштів акумулюються засобами відповідного програмно-технологічного забезпечення, зберігаються до закінчення визначеного строку їх отримання та задовольняються за результатами проведення тендерів.

Інформація щодо переліку банків та змісту заявок на участь в операціях овернайт і тендерах з підтримання ліквідності банків / розміщення депозитних сертифікатів стає доступною відповідальним особам центрального апарату Національного банку, робочі місця яких підключені до засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення, що забезпечує проведення цих операцій, з моменту задоволення заявок, крім відповідальних осіб Департаменту відкритих ринків, для яких:

інформація щодо переліку банків - учасників операцій з підтримання ліквідності банків / розміщення депозитних сертифікатів, заявки яких відхилені за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення, стає доступною з моменту відхилення поданих банками заявок;

інформація щодо змісту заявок за кожним учасником процентних тендерів і кількісних тендерів з підтримання ліквідності банків / розміщення депозитних сертифікатів з оголошенням загального обсягу коштів стає доступною після закінчення визначеного часу подання банками заявок.

Рішення щодо обсягів та інших параметрів проведення Національним банком процентних тендерів із підтримання ліквідності банків, процентних тендерів із розміщення депозитних сертифікатів Національного банку, операцій прямого репо та операцій з купівлі (продажу) державних облігацій України приймається керівництвом Національного банку на підставі наданої Департаментом відкритих ринків інформації, що міститься в заявках/зверненнях банків з урахуванням стану грошово-кредитного ринку.

Погодження результатів проведення цих операцій здійснюється керівництвом Національного банку шляхом обміну інформацією з відповідальними особами Департаменту відкритих ринків оперативно засобами корпоративної електронної пошти Національного банку та/або накладення резолюції на доповідній записці, яка подається Департаментом відкритих ринків. Повідомлення про задоволення / незадоволення / часткове задоволення заявок банків на участь у проведенні операцій з рефінансування / з розміщення депозитних сертифікатів реєструються та надсилаються засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн"/"СертЛайн" відповідальними особами Департаменту відкритих ринків за підписом уповноважених на це осіб.";

4) у пункті 7:

абзац перший викласти в такій редакції:

"7. Пул визначених банком активів (майна), які є предметом застави за операціями з рефінансування, та цінні папери, які є предметом операцій прямого репо, приймаються в забезпечення виконання зобов'язань перед Національним банком / купуються за справедливою вартістю з урахуванням відповідних коригуючих коефіцієнтів";

в абзаці другому слова "що надаються в заставу" замінити словами "які приймаються в пул активів (майна)";

пункт після абзацу другого доповнити новим абзацом третім такого змісту:

"Цінні папери, погашення номінальної вартості яких здійснюється окремими частинами згідно з графіком їх погашення, за 10 днів до погашення наступної частини номінальної вартості починають ураховуватись у вартості пулу активів (майна) за справедливою вартістю з урахуванням коригуючих коефіцієнтів без урахування тієї частини номінальної вартості, яка сплачуватиметься емітентом у найближчу дату погашення згідно з умовами їх випуску".

У зв'язку з цим абзаци третій - восьмий уважати відповідно абзацами четвертим - дев'ятим;

абзац п'ятий після слів "заставлених активів (майна)" доповнити словами ", що формують вартість пулу,";

абзац шостий викласти в такій редакції:

"Випадок недостатності застави за операціями з рефінансування настає, якщо процентне співвідношення вартості пулу до сумарної заборгованості стає рівним або меншим, ніж рівень зменшення обсягу заставлених активів (майна), що розраховується як 100 % мінус граничний рівень зменшення обсягу заставлених активів (майна). Настання випадку недостатності застави є підставою для виставлення вимоги до банку щодо внесення додаткових активів (майна) до пулу та/або часткового дострокового погашення кредитів з метою приведення банком у відповідність вартості пулу до сумарної заборгованості";

абзац восьмий замінити двома новими абзацами восьмим, дев'ятим такого змісту:

"Розмір коригуючих коефіцієнтів, який застосовується щодо заставлених активів (майна), що формують пул для проведення операцій з рефінансування, змінюється щодня.

Розмір коригуючих коефіцієнтів, який застосовується щодо цінних паперів, які є предметом операції прямого репо, не змінюється протягом строку операції;".

У зв'язку з цим абзац дев'ятий уважати абзацом десятим;

5) розділ після пункту 7 доповнити дванадцятьма новими пунктами 7-1 - 7-12 такого змісту:

"7-1. Банк-позичальник, що має намір здійснити включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі, подає будь-якого робочого дня тижня до 15.00 (у п'ятницю та передсвяткові дні - до 14.00) за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" до Департаменту супроводження кредитів заявку на включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі (додаток 2).

7-2. Подані банком заявки перевіряються засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" щодо відповідності запропонованих активів (майна) вимогам Положення та повноважень підписантів банку. У разі автоматичного відхилення заявки на включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі банк має право протягом дня подати іншу заявку з пропозицією включення та/або виключення активів (майна), та/або заміну активів (майна) у пулі.

7-3. Заявки, подані після визначеного пунктом 7-1 розділу I цього Технічного порядку часу, опрацьовуються не пізніше наступного робочого дня. Перевірка поданих заявок засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" у такому разі здійснюється за справедливою вартістю, коригуючими коефіцієнтами та курсами валют, що встановлені на день опрацювання заявки.

7-4. Департамент супроводження кредитів у разі отримання пропозиції банку щодо включення активів (майна) до пулу:

уносить до Державного реєстру обтяжень рухомого майна відомості про обтяження активів (майна), строк виконання та максимально можливий розмір зобов'язання, передбачені генеральним кредитним договором, а також перевіряє в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відсутність інших обтяжень (крім обтяження Національного банку за операціями з рефінансування) на активи (майно), що пропонуються банком для включення до пулу. Заявка не задовольняється в разі виявлення обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна запропонованої застави / частини застави (крім обтяження Національного банку за операціями з рефінансування), про що вноситься інформація до програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн";

здійснює введення відповідної інформації до програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн", у тому числі щодо результатів перевірки активів (майна), зазначених у заявці банку, щодо їх обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна;

знімає обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна щодо активів (майна), зазначених у цій заявці, яка не задовольняється;

надсилає банку за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" повідомлення Національного банку про задоволення/незадоволення заявки на включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі (додаток 3);

формує і надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" до Управління депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження щодо блокування державних облігацій України на рахунку в цінних паперах банку в депозитарії Національного банку або блокування в заставу депозитних сертифікатів у системі кількісного обліку СЕРТИФ на користь Національного банку.

Департамент супроводження кредитів у разі отримання пропозиції банку щодо виключення активів (майна) з пулу:

забезпечує моніторинг результатів перевірки в автоматизованому режимі достатності заставлених активів (майна), що складають вартість пулу, з урахуванням поданої заявки та поданих, але ще не задоволених заявок банку на отримання кредиту за операціями з рефінансування в автоматизованому режимі за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн";

надсилає банку за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" повідомлення Національного банку про задоволення/незадоволення заявки на включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі;

формує і надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" до Управління депозитарної діяльності інформацію, на підставі якої у відповідному програмно-технологічному забезпеченні формуються розпорядження щодо розблокування державних облігацій України на рахунку в цінних паперах банку в депозитарії Національного банку або розблокування депозитних сертифікатів у системі кількісного обліку СЕРТИФ;

уносить не пізніше наступного робочого дня після задоволення заявки банку до Державного реєстру обтяжень рухомого майна відомості про припинення обтяження заставлених активів (майна), крім випадків обмеженого / відсутності доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна з технічних причин;

Департамент супроводження кредитів у разі надходження пропозиції банку щодо заміни активів (майна) у пулі спочатку здійснює заходи, передбачені абзацами другим - п'ятим пункту 7-4 розділу I цього Технічного порядку щодо включення активів (майна) до пулу, а потім виконує дії, передбачені абзацами восьмим - одинадцятим пункту 7-4 розділу I цього Технічного порядку щодо виключення активів (майна) з пулу. Повідомлення щодо задоволення заявки на заміну активів (майна) у пулі Департамент супроводження кредитів надсилає після позитивних результатів повторної перевірки достатності заставлених активів (майна), що складають вартість пулу з урахуванням поданої заявки та поданих, але ще не задоволених заявок банку на отримання кредиту за операціями з рефінансування, в автоматизованому режимі за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн";

Банки-позичальники, а також усі користувачі центрального апарату Національного банку, які згідно з функціональними обов'язками мають доступ до програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" протягом будь-якого часу з моменту подання заявки мають доступ до виписки щодо стану пулу активів (майна) (додаток 4), яка формується засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн".

7-5. Активи (майно) починають ураховуватися у вартості пулу з моменту їх обтяження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (за умови, що таке обтяження зареєстроване першим) і блокування на користь Національного банку в системі депозитарного обліку цінних паперів та/або системі кількісного обліку СЕРТИФ та/або надходження іноземної валюти на відповідний балансовий рахунок Національного банку.

7-6. Активи (майно) перестають ураховуватися у вартості пулу відразу після надсилання повідомлення Національного банку про задоволення заявки на включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі.

7-7. Засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" формується зведений реєстр заявок щодо включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі. Відповідальні особи центрального апарату Національного банку мають доступ до цього реєстру згідно з їх функціональними обов'язками.

7-8. Управління депозитарної діяльності на підставі інформації, отриманої з системи "КредЛайн" за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення, виконує розпорядження щодо блокування/розблокування державних облігацій України або депозитних сертифікатів.

7-9. Блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку в Центральному депозитарії цінних паперів здійснюється на підставі зустрічних розпоряджень банку та Національного банку на блокування облігацій міжнародних фінансових організацій.

Департамент супроводження кредитів формує і надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" до Центрального депозитарію цінних паперів розпорядження на блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку. Банк забезпечує подання до Центрального депозитарію цінних паперів розпорядження на блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на своєму рахунку в цінних паперах на користь Національного банку.

За результатами квитування розпоряджень банку та Національного банку відбувається блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку. Підтвердженням блокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку є звіт про виконану операцію, наданий Департаменту супроводження кредитів Центральним депозитарієм цінних паперів засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн".

Департамент супроводження кредитів отримує за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення від Центрального депозитарію цінних паперів інформаційні повідомлення про будь-які зміни стану заблокованих облігацій міжнародних фінансових організацій та/або статусу рахунку в цінних паперах банку.

Розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку в Центральному депозитарії цінних паперів здійснюється на підставі розпорядження банку щодо їх розблокування та зустрічного розпорядження Департаменту супроводження кредитів, наданого за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення після перевірки за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" в автоматизованому режимі достатності заставлених активів (майна), що складають вартість пулу.

За результатами квитування розпоряджень банку та Національного банку відбувається розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку. Підтвердженням розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку є звіт про виконану операцію, наданий Департаменту супроводження кредитів Центральним депозитарієм цінних паперів засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн".

Обмін інформаційними повідомленнями та/або розпорядженнями щодо блокування/розблокування облігацій міжнародних фінансових організацій на рахунку в цінних паперах банку здійснюється у формі електронних документів між системою депозитарного обліку Центрального депозитарію цінних паперів та системою програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" або іншими системами обміну електронними документами відповідно до регламенту обміну інформацією між Національним банком та Центральним депозитарієм цінних паперів.

7-10. Іноземна валюта надається банком до пулу шляхом розміщення на рахунку Національного банку у формі гарантійного депозиту. Підтвердженням перерахування банком коштів іноземної валюти як гарантійного депозиту є отримане Операційним департаментом SWIFT-повідомлення (форматів FIN 950 або 942, або 940, або 910, або 202), на підставі якого Операційний департамент зараховує іноземну валюту на відповідний балансовий рахунок Національного банку.

7-11. Департамент супроводження кредитів у разі надання банком до пулу активів (майна) державних облігацій України, депозитних сертифікатів, облігацій міжнародних фінансових організацій, іноземної валюти готує розпорядження з фінансових питань Національного банку (далі - розпорядження з фінансових питань) щодо обліку операцій з відображення предмета застави (сформованого за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн") на підставі отриманого за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення інформаційного повідомлення щодо блокування державних облігацій України, депозитних сертифікатів або звіту про блокування заставлених облігацій міжнародних фінансових організацій на користь Національного банку, або підтвердження про наявність на відповідному балансовому рахунку Національного банку іноземної валюти, отриманого програмно-технологічним забезпеченням "КредЛайн" засобами внутрішньої автоматизації.

7-12. Операційний департамент здійснює позабалансовий облік операцій з відображення включення/виключення/заміни предмета застави, що формує пул за кредитом на підставі розпорядження з фінансових питань, підготовленого Департаментом супроводження кредитів та інформації в САП НБУ.";

6) пункт 8 викласти в такій редакції:

"8. Перевірку достатності заставлених активів (майна), що формують вартість пулу, за справедливою вартістю з урахуванням коригуючих коефіцієнтів за операціями з рефінансування забезпечує Департамент супроводження кредитів щодня за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн.";

7) розділ після пункту 8 доповнити чотирма новими пунктами 8-1 - 8-4 такого змісту:

"8-1. Включені до пулу активи (майно) припиняють ураховуватись у вартості пулу і не розблоковуються до моменту виконання банком вимоги щодо включення до пулу додаткових активів (майна) з метою приведення банком у відповідність до встановлених вимог вартості пулу в разі настання випадку недостатності застави, пов'язаної із наближенням строку погашення цінних паперів / депозитних сертифікатів відповідно до вимог пункту 24 глави 3 розділу II Положення.

8-2. Департамент супроводження кредитів у разі настання випадку недостатності застави надсилає за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" та засобів системи електронної пошти Національного банку (далі - електронна пошта) не пізніше наступного робочого дня вимогу до банку щодо включення до пулу додаткових активів (майна) з метою приведення банком у відповідність до встановлених вимог вартості пулу.

8-3. Департамент супроводження кредитів у разі невиконання банком протягом двох робочих днів вимоги щодо включення додаткових активів (майна) до пулу виставляє вимогу до банку про часткове дострокове погашення заборгованості за кредитами у відповідній сумі (починаючи з кредиту, строк погашення якого є найближчим) та приведення банком протягом одного робочого дня у відповідність обсягу сумарної заборгованості до вартості пулу згідно з установленими вимогами.

8-4. Департамент супроводження кредитів ініціює дострокове виконання банком зобов'язань за операціями з рефінансування в разі невиконання банком протягом одного робочого дня вимоги щодо часткового дострокового погашення заборгованості за кредитами у відповідній сумі, або настання хоча б однієї з умов, визначених пунктом 35 глави 3 розділу II Положення і за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення висуває вимогу до банку щодо дострокового повернення протягом одного робочого дня кредитів, наданих відповідно до Положення.";

8) пункти 9-1 - 9-13 викласти в такій редакції:

"9-1. Банк може подати заявку на одержання кредиту овернайт та/або на участь у тендері з підтримання ліквідності банків щодо надання кредиту під заставу пулу з пропозицією перерахувати кошти цього кредиту на погашення кредиту овернайт та/або кредитів рефінансування, строк погашення яких настав.

Заявка(и) подаються в день проведення операції з надання кредиту овернайт/тендера з підтримання ліквідності банків і перевіряється(ються) за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн".

9-2. Банк у день подання заявки згідно з пунктом 9-1 розділу I цього Технічного порядку погашає частину кредиту овернайт та/або кредитів рефінансування, яку він не має наміру погашати за рахунок коштів нового кредиту, та до кінця операційного дня сплачує нараховані проценти за кредитами, що погашаються.

93. Банк до закінчення операційного дня Національного банку погашає ту частину кредиту овернайт та/або кредитів рефінансування, яка не погашатиметься за рахунок коштів нового кредиту в разі часткового задоволення заявки банку на участь у тендері з підтримання ліквідності банків, поданої згідно з пунктом 9-1 розділу I цього Технічного порядку.

9-4. Повернення коштів за кожним кредитом овернайт/рефінансування здійснюється окремими платежами (проценти та заборгованість за кредитом). Призначення платежу має розпочинатися з "CREDREF=" та індивідуального ідентифікатора (ID) кредиту, що погашається.

9-5. Департамент відкритих ринків за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" надсилає банку повідомлення про результати задоволення заявки на одержання кредиту овернайт / повідомлення про задоволення заявок на участь у тендері з підтримання ліквідності банків.

9-6. Департамент супроводження кредитів забезпечує перевірку коректності даних, що містяться в розпорядженні з фінансових питань, яке сформоване засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" та в САП щодо перерахування банку кредиту овернайт / кредиту рефінансування.

9-7. Операційний департамент забезпечує проведення операцій з надання нового кредиту на погашення раніше отриманих кредитів, строк погашення яких настав, на підставі розпорядження з фінансових питань.

9-8. Департамент супроводження кредитів у разі задоволення заявки банку на одержання кредиту в більшій сумі в розпорядженні з фінансових питань, сформованому засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" та в САП, що передається до Операційного департаменту, зазначає суму та реквізити банку для забезпечення перерахування банку різниці коштів за наданим кредитом і кредитами, які погашено.

9-9. Кошти кредиту в повному обсязі перераховуються на аналітичний рахунок рахунку 4629 "Транзитний рахунок за іншими операціями", після чого здійснюється перерахування коштів з цього аналітичного рахунку на погашення кредитів, строк погашення яких настав (в обсязі заборгованості), та в разі задоволення заявки банку на одержання кредиту в більшій сумі перерахування банку різниці коштів за наданим кредитом та кредитами, які погашено.

9-10. Не допускається залишок коштів на транзитному рахунку, на який перераховуються кошти наданого кредиту на погашення кредитів, строк погашення яких настав, на кінець операційного дня Національного банку. Операційний департамент перевіряє залишок коштів на цьому транзитному рахунку і в разі їх наявності повідомляє про залишок департаментам супроводження кредитів і відкритих ринків та вживає заходів щодо його врегулювання на підставі відповідних розпоряджень до кінця операційного дня Національного банку.

9-11. Департамент супроводження кредитів повідомляє департаменти банківського нагляду, управління ризиками в разі задоволення протягом 10 разів поспіль заявок банку на одержання кредиту овернайт та/або на участь у тендері з підтримання ліквідності банків, що надані на погашення кредиту овернайт та/або кредитів рефінансування, строк погашення яких настав.

9-12. Для нарахування процентів строк користування кредитом овернайт або кредитом рефінансування, який надано на погашення кредитів, починається з дня проведення Національним банком операцій, передбачених пунктом 9-9 розділу I цього Технічного порядку, і закінчується в день, який передує даті погашення цього кредиту.

9-13. У програмно-технологічному забезпеченні "КредЛайн" відображається індивідуальний ідентифікатор (ID) кредиту овернайт або кредиту рефінансування, присвоєний системою САП НБУ.";

9) пункти 9-14 - 9-20 виключити.

2. У розділі II:

1) у пункті 10 цифру "1" замінити цифрою "5";

2) пункти 11, 12 викласти в такій редакції:

"11. Департамент відкритих ринків щодня готує повідомлення про умови проведення операції з надання кредиту овернайт (додаток 6), у якому оголошується процентна ставка за кредитом овернайт, що діятиме наступного робочого дня, та за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн", системи електронної пошти доводить його зміст до відома банків, департаментів управління ризиками, супроводження кредитів, операційного з одночасним розміщенням цієї інформації на відповідній сторінці Інтернет-представництва.

12. Банк у разі виникнення потреби в підтриманні ліквідності має право будь-якого робочого дня тижня протягом операційного дня Національного банку до 16.00 (у п'ятницю та передсвяткові дні - до 15.00) за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" подати до Департаменту відкритих ринків (копія - Департаменту супроводження кредитів) заявку на одержання кредиту овернайт (додаток 7) (далі - заявка банку).

Заявки банків на одержання кредиту овернайт приймаються до розгляду, якщо банк на момент подання такої заявки сформував пул у порядку, визначеному пунктами 23, 26 глави 3 розділу II Положення, у достатній вартості для забезпечення виконання своїх зобов'язань за операціями з рефінансування, у тому числі з урахуванням поданої заявки.

Отримання кредиту овернайт на погашення кредиту овернайт та/або кредитів рефінансування, строк погашення яких настав, здійснюється з особливостями, зазначеними в пунктах 9-1 - 9-13 розділу I цього Технічного порядку.";

3) у підпункті 4 пункту 13 слово "обсягу" замінити словами "вартості пулу";

4) пункт 14 виключити;

5) у пункті 15 цифру "4" замінити цифрою "8";

6) пункт 16 викласти в такій редакції:

"16. Відповідальні особи центрального апарату Національного банку, які згідно з їх функціональними обов'язками мають доступ до інформації про проведення операцій з рефінансування, отримують сформований засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" зведений реєстр заявок банків на одержання кредитів овернайт.";

7) пункти 17, 18 виключити;

8) пункти 19, 20 викласти в такій редакції:

"19. Департамент супроводження кредитів забезпечує перевірку коректності інформації, що міститься в розпорядженні з фінансових питань, яке формується автоматично засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" та в САП НБУ. Операційний департамент на підставі розпорядження з фінансових питань забезпечує в установленому порядку перерахування коштів банкам за кредитом овернайт.

20. Кредит овернайт і проценти за користування ним повертаються наступного робочого дня до закінчення операційного дня Національного банку.

У день повернення кредиту овернайт банк-позичальник самостійно здійснює сплату процентів за користування кредитом.

Погашення кредиту овернайт та сплата процентів за користування ним здійснюється окремими платежами. Призначення платежу має розпочинатися з "CREDREF=" та індивідуального ідентифікатора (ID) кредиту, що погашається.";

9) пункти 21, 22 виключити.

3. Розділ III викласти в такій редакції:

"III. Порядок проведення тендерів із
підтримання ліквідності банків

24. Кредит рефінансування шляхом проведення кількісного або процентного тендера з підтримання ліквідності банків (далі - кредит рефінансування) надається на умовах, які визначаються Положенням, розпорядчими актами Національного банку, генеральним кредитним договором та відповідно до порядку, установленого розділом III цього Технічного порядку.

25. Департамент відкритих ринків розробляє графік проведення тендерів із підтримання ліквідності банків на наступний квартал і за допомогою засобів електронної пошти доводить його зміст до відома банків, департаментів управління ризиками, супроводження кредитів, операційного та одночасно розміщує цю інформацію на відповідній сторінці Інтернет-представництва.

За потреби до графіка можуть уноситися зміни, а також оголошуватися позачергові тендери, про які своєчасно повідомляється банкам, департаментам управління ризиками, супроводження кредитів, операційному.

26. Департамент відкритих ринків щотижня напередодні дня проведення тендера готує повідомлення про проведення наступного робочого дня тендера з підтримання ліквідності банків (далі - повідомлення про проведення тендера) (додаток 9), у якому зазначаються умови його проведення, та за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн", електронної пошти доводить його зміст до відома банків, департаментів супроводження кредитів, управління ризиками, операційного з одночасним розміщенням цієї інформації на відповідній сторінці Інтернет-представництва.

27. Департамент відкритих ринків в умовах проведення тендера з підтримання ліквідності банків (далі - тендер) може визначати обсяги рефінансування, строк надання кредиту рефінансування та інші умови проведення тендера.

28. Банк за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" до 14.00 дня проведення тендера подає до Департаменту відкритих ринків (копія - департаменту супроводження кредитів) заявку на участь у кількісному тендері з підтримання ліквідності банків (додаток 10) або заявки на участь у процентному тендері з підтримання ліквідності банків (додаток 11) (далі - заявка банку) без подальшого внесення до них будь-яких змін.

29. Заявки банків приймаються до розгляду, якщо банк на момент подання такої заявки сформував пул у порядку, визначеному пунктами 23, 26 глави 3 розділу II Положення, у достатній вартості для забезпечення виконання своїх зобов'язань за операціями з рефінансування, у тому числі з урахуванням поданої заявки.

30. Банк, який має намір направити кошти отриманих кредитів рефінансування на погашення раніше отриманого кредиту овернайт або кредитів рефінансування, строк погашення яких припадає на день проведення тендера, подає відповідну заявку залежно від виду тендера, на умовах та у строки, визначені в цьому пункті. Надання нового кредиту рефінансування на погашення раніше отриманих кредиту овернайт та/або кредитів рефінансування здійснюється з особливостями, зазначеними в пунктах 9-1 - 9-13 розділу I цього Технічного порядку.

31. Подані банками заявки перевіряються засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн", яке здійснює автоматичну перевірку:

1) повноважень підписантів заявок банків;

2) дотримання банками вимог Положення (залежно від виду тендера);

3) наявності та достатності для отримання кредиту вартості пулу активів (майна), що пропонуються банком у заставу (визначених за справедливою вартістю та з урахуванням коригуючих коефіцієнтів), та його відповідності вимогам Положення.

32. Подані банками заявки, які пройшли перевірку, задовольняються в день проведення тендера з урахуванням таких особливостей:

1) за кількісним тендером без оголошення загального обсягу коштів у повному обсязі в міру їх надходження до Національного банку;

2) за кількісним тендером з оголошенням загального обсягу коштів у межах установленого обсягу;

3) за процентним тендером відповідно до погоджених керівництвом Національного банку обсягів рефінансування та/або граничної процентної ставки. Департамент відкритих ринків за результатами розгляду заявок, поданих на проведення процентного тендера, готує доповідну записку з пропозиціями щодо результатів проведення тендера керівництву Національного банку, яке згідно з розподілом функціональних обов'язків приймає відповідне рішення шляхом накладення на ній резолюції.

33. Департамент відкритих ринків до 15.00 дня проведення тендера забезпечує завершення тендера та за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" надсилає банкам, які брали участь у тендері, Департаменту супроводження кредитів повідомлення про результати задоволення заявок на участь у тендері з підтримання ліквідності банків (далі - повідомлення про результати) (додаток 12) та розміщує цю інформацію на сторінці Інтернет-представництва.

34. Відповідальні особи центрального апарату Національного банку, які згідно з функціональними обов'язками мають доступ до інформації про проведення операцій з рефінансування, отримують сформований засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" зведений реєстр заявок банків на одержання кредитів рефінансування.

35. Повідомлення про результати є підставою для отримання банком відповідно до поданих заявок коштів кредиту рефінансування під заставу пулу до закінчення операційного дня Національного банку.

36. Департамент супроводження кредитів на підставі заявок банків та повідомлення про результати, які є невід'ємними частинами генерального кредитного договору, забезпечує перевірку коректності інформації, що міститься в розпорядженні з фінансових питань, які формуються автоматично засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" та САП НБУ і передає його Операційному департаменту для забезпечення перерахування коштів банкам у визначеному в повідомленні про результати обсязі.

37. Операційний департамент на підставі розпорядження з фінансових питань забезпечує в установленому порядку перерахування коштів банкам за кредитом рефінансування.

38. Банк-позичальник до закінчення операційного дня сплачує проценти за користування кредитом рефінансування строком:

1) до 14 днів - з настанням строку погашення кредиту або фактичного погашення;

2) до 90 днів та від одного року до п'яти - щомісяця в останній робочий день поточного місяця та з настанням строку погашення кредиту.

39. Кредит рефінансування повертається до закінчення операційного дня Національного банку в день його повернення / дострокового повернення (у тому числі часткового дострокового повернення).

40. У день повернення кредиту рефінансування банк-позичальник самостійно здійснює сплату процентів за користування кредитом.

41. Погашення кредиту рефінансування та сплата процентів за користування ним здійснюється окремими платежами. Призначення платежу має розпочинатися з "CREDREF=" та індивідуального ідентифікатора (ID) кредиту, що погашається.

42. Банк-позичальник може достроково повернути кредит рефінансування повністю або частково та не пізніше дня, який передує дню дострокового погашення кредиту, повідомити про це департаменти відкритих ринків, супроводження кредитів та операційний.".

4. У розділі IV:

1) у пункті 43:

цифри "11" замінити цифрами "13";

доповнити пункт новим абзацом такого змісту:

"Державні облігації України, погашення частини номінальної вартості яких припадає на строк проведення операції, як предмет операції прямого репо не приймаються.";

2) у пункті 44 слова "(процентної ставки, яка використовується для визначення ціни зворотного продажу цінних паперів)" виключити;

3) пункт 46 виключити;

4) у пункті 47:

підпункт 2 виключити;

абзац сьомий викласти в такій редакції:

"Процентна ставка, яка використовується для розрахунку процентного доходу за операцією прямого репо, визначається як облікова ставка Національного банку плюс два процентних пункти.";

5) абзац четвертий пункту 48 викласти в такій редакції:

"ЦК - ціна купівлі Національним банком цінних паперів за операцією прямого репо, що визначається відповідно до пункту 56 глави 7 розділу III Положення";

6) пункти 49, 52 - 58 викласти в такій редакції:

"49. Департамент відкритих ринків готує доповідну записку з пропозиціями щодо проведення операції прямого репо керівництву Національного банку, яке згідно з розподілом функціональних обов'язків приймає відповідне рішення шляхом накладення на ній резолюції.

Департамент відкритих ринків повідомляє Департамент супроводження кредитів та банк про прийняття позитивного рішення щодо проведення з ним операції прямого репо / відмову в проведенні з ним операції прямого репо з обґрунтуванням причин такої відмови.";

"52. Банк за першою частиною операції прямого репо подає до депозитарію Національного банку / Центрального депозитарію цінних паперів відповідне розпорядження на переказ цінних паперів.

Банк у разі проведення операції прямого репо з державними облігаціями України надає до депозитарію Національного банку розпорядження для виконання розрахунків за принципом "оплата проти поставки цінних паперів".

Банк у разі проведення операції прямого репо з облігаціями міжнародних фінансових організацій подає до Центрального депозитарію цінних паперів розпорядження для виконання розрахунків за принципом "поставка цінних паперів без оплати".

53. Департамент супроводження кредитів за першою частиною операції прямого репо подає за допомогою засобів електронної пошти (з використанням електронного цифрового підпису уповноважених на це осіб) до Управління депозитарної діяльності відповідне розпорядження на зарахування цінних паперів. Розпорядження подається відповідно до вимог законодавства з питань депозитарної та клірингової діяльності з урахуванням принципу розрахунків, який використовується для здійснення операції.

54. Управління депозитарної діяльності на підставі отриманого розпорядження виконує за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення операцію із зарахування цінних паперів для виконання операції прямого репо з урахуванням особливостей проведення розрахунків відповідно до вимог законодавства з питань депозитарної та клірингової діяльності.

Управління депозитарної діяльності в разі проведення операції прямого репо з державними облігаціями України здійснює зарахування державних облігацій України на рахунок у цінних паперах Національного банку в заблокованому вигляді та надсилає повідомлення про необхідність перерахування грошових коштів Операційному департаменту для здійснення платежу за операцією прямого репо. Управління депозитарної діяльності виконує операцію з розблокування державних облігацій України на рахунку в цінних паперах Національного банку одночасно з отриманням інформації про завершення грошових розрахунків.

Управління депозитарної діяльності в разі проведення операції прямого репо з облігаціями міжнародних фінансових організацій виконує операцію із зарахування цінних паперів на рахунок у цінних паперах Національного банку.

Управління депозитарної діяльності за результатами виконання операції подає департаментам супроводження кредитів, відкритих ринків відповідний звіт про виконання операції / виписку про стан / операції за рахунком у цінних паперах.

55. Департамент супроводження кредитів на дату купівлі цінних паперів у разі проведення операції прямого репо з облігаціями міжнародних фінансових організацій готує розпорядження з фінансових питань та передає його в установленому порядку Операційному департаменту для забезпечення перерахування коштів за першою частиною операції прямого репо в сумі, що передбачена додатком до генерального договору репо.

56. Департамент супроводження кредитів за другою частиною операції прямого репо подає за допомогою засобів електронної пошти (з використанням електронного цифрового підпису уповноважених на це осіб) до Управління депозитарної діяльності відповідне розпорядження на списання цінних паперів.

Розпорядження подається відповідно до вимог законодавства з питань депозитарної та клірингової діяльності з урахуванням принципу розрахунків, який використовується для здійснення операції.

57. Банк за другою частиною операції прямого репо забезпечує подання до депозитарію Національного банку / Центрального депозитарію цінних паперів відповідного розпорядження на переказ цінних паперів та перерахування коштів за другою частиною операції прямого репо в сумі, що передбачена додатком до генерального договору репо, на дату зворотної купівлі цінних паперів.

Банк у разі проведення операції прямого репо з державними облігаціями України подає до депозитарію Національного банку розпорядження для виконання розрахунків за принципом "оплата проти поставки цінних паперів".

Банк у разі проведення операції прямого репо з облігаціями міжнародних фінансових організацій подає до Центрального депозитарію цінних паперів розпорядження для виконання розрахунків за принципом "поставка цінних паперів без оплати".

58. Управління депозитарної діяльності на підставі отриманого розпорядження виконує за допомогою засобів відповідного програмно-технологічного забезпечення операцію зі списання цінних паперів з урахуванням особливостей проведення розрахунків відповідно до вимог законодавства з питань депозитарної та клірингової діяльності.

Управління депозитарної діяльності в разі проведення операції прямого репо з державними облігаціями України здійснює списання державних облігацій України з рахунку в цінних паперах Національного банку та зарахування їх на рахунок банку в заблокованому вигляді та надсилає банку повідомлення про необхідність перерахування грошових коштів для здійснення платежу за операцією прямого репо.

Управління депозитарної діяльності одночасно з отриманням інформації про завершення грошових розрахунків виконує операцію з розблокування державних облігацій України на рахунку в цінних паперах банку.

Управління депозитарної діяльності в разі проведення операції прямого репо з облігаціями міжнародних фінансових організацій виконує операцію зі списання цінних паперів з рахунку в цінних паперах Національного банку після отримання від Департаменту супроводження кредитів інформації про завершення грошових розрахунків за другою частиною операції прямого репо.

Управління депозитарної діяльності за результатами виконання операції подає департаментам супроводження кредитів, відкритих ринків відповідний звіт про виконання операції / виписку про стан / операції за рахунком у цінних паперах.";

7) пункти 59 - 61 виключити.

5. У розділі V:

1) пункт 64 викласти в такій редакції:

"64. Департамент відкритих ринків готує повідомлення про проведення операції з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку овернайт/тендера (чергового та/або позачергового) з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку (далі - повідомлення про проведення операцій) (додаток 14), у якому зазначаються умови проведення операції/тендера та за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "СертЛайн", системи електронної пошти доводить його зміст до відома банків, департаментів інформаційних технологій, операційного, Управління депозитарної діяльності з одночасним розміщенням цієї інформації на відповідній сторінці Інтернет-представництва.";

2) у пункті 65 цифри "13" замінити цифрами "15";

3) підпункт 3 пункту 66 викласти в такій редакції:

"3) за процентним тендером із розміщення депозитних сертифікатів до часу, визначеного в повідомленні про проведення операції. Департамент відкритих ринків за результатами розгляду заявок, поданих на проведення процентного тендера, готує доповідну записку з пропозиціями щодо можливих обсягів розміщення депозитних сертифікатів та/або визначення граничної процентної ставки керівництву Національного банку, яке згідно з розподілом функціональних обов'язків приймає відповідне рішення шляхом накладання на ній резолюції.";

4) у пункті 67 цифри "14, 15" замінити цифрами "16, 17";

5) пункт 68 викласти в такій редакції:

"68. Управління депозитарної діяльності на підставі отриманого повідомлення про задоволення заявок на участь у проведенні операцій з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення системи кількісного обліку СЕРТИФ формує та виконує розпорядження щодо розміщення депозитних сертифікатів для здійснення відповідних проводок на рахунках з обліку депозитних сертифікатів згідно з нормативно-правовими та розпорядчими актами Національного банку з питань обліку депозитних сертифікатів Національного банку.";

6) пункт 71 після слів "розміщені депозитні сертифікати" доповнити словами ", які надходять у межах операційного часу,";

7) у пункті 78 абревіатуру "ЦРП" замінити словами "Департаменту інформаційних технологій".

6. У розділі VI:

1) пункт 81 після слів "дати проведення" доповнити словами "принципу розрахунків,";

2) розділ після пункту 82 доповнити новим пунктом 82-1 такого змісту:

"82-1. Департамент відкритих ринків готує доповідну записку з пропозиціями щодо можливих обсягів та інших параметрів проведення Національним банком операцій з купівлі (продажу) державних облігацій України керівництву Національного банку, яке згідно з розподілом функціональних обов'язків приймає відповідне рішення шляхом накладення на ній резолюції.";

3) абзац другий пункту 85 виключити;

4) у пункті 87 після слів "позабіржовому ринку" доповнити словами "із дотриманням принципу розрахунків "поставка цінних паперів проти оплати", а цифри "16" замінити цифрами "18";

5) пункт 87-1 викласти в такій редакції:

"87-1. Департамент відкритих ринків не пізніше наступного робочого дня після надсилання банку повідомлення про можливість проведення операції з купівлі (продажу) державних облігацій України на позабіржовому ринку із дотриманням принципу розрахунків "оплата проти поставки цінних паперів" забезпечує укладання договорів купівлі (продажу) державних облігацій України з відповідними банками (додаток 18) та подає:

1) Управлінню депозитарної діяльності - розпорядження на переказ державних облігацій України щодо продажу та/або купівлі цінних паперів;

2) Операційному департаменту - розпорядження з фінансових питань для відображення операцій з купівлі (продажу) державних облігацій України в бухгалтерському обліку.";

6) розділ після пункту 87-1 доповнити новим пунктом 87-2 такого змісту:

"87-2. Укладання договорів з купівлі (продажу) державних облігацій України на позабіржовому ринку з використанням ETC здійснюється відповідно до порядку, визначеного розпорядчими актами Національного банку з питань приєднання до публічної пропозиції Національного банку.";

7) у пункті 88:

в абзаці першому слова "Депозитарій Національного банку" замінити словами "Управління депозитарної діяльності";

доповнити пункт новим підпунктом такого змісту:

"3) відповідних розпоряджень на переказ державних облігацій України, отриманих від продавця та покупця, якщо договори укладалися на позабіржовому ринку з дотриманням принципу розрахунків "оплата проти поставки цінних паперів.";

8) пункт 89 викласти в такій редакції:

"89. Операційний департамент у встановленому порядку забезпечує проведення платежів за операціями з купівлі (продажу) державних облігацій України на підставі:

1) відповідних документів про необхідність перерахування коштів, сформованих і отриманих за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення системи інтернет-банкінгу Розрахункового центру;

2) повідомлення про необхідність перерахування коштів, отриманого від Управління депозитарної діяльності.".

7. У розділі VII:

1) у пункті 92:

підпункт 1 після слова "категорії" доповнити словом "проблемних/";

у підпункті 2 слова "реєстраційних питань та" виключити;

доповнити пункт новим підпунктом такого змісту:

"4) Управління депозитарної діяльності в частині виконання депозитарних операцій та внесення інформації про обіг цінних паперів до системи депозитарного обліку.";

2) у пункті 93 слова "за кредитами рефінансування та/або кредитами овернайт та/або кредитами рефінансування, наданими на погашення раніше отриманих кредитів та/або операціями прямого репо" замінити словами ", що формують пул за операціями з рефінансування";

3) у пункті 94:

у підпункті 5 слова "повного (часткового) виконання банком-позичальником своїх зобов'язань за кредитом рефінансування" замінити словами "задоволення заявки на виключення/заміну активів (майна) з пулу";

у підпункті 7 після слів "прямого репо" слово "пені" замінити словом "штрафів";

абзац другий підпункту 9 доповнити словами та цифрами "або наступного дня (якщо договір був підписаний після 17.00)";

4) підпункт 3 пункту 95 після слів "моніторингу вартості" доповнити словом "пулу";

5) у пункті 96:

підпункт 2 викласти в такій редакції:

"2) здійснення в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна перевірки відсутності інших обтяжень (крім обтяження Національного банку) на активи (майно), що пропонуються банком для включення до пулу за операціями з рефінансування;";

у підпункті 3 слова "за кредитами рефінансування та/або кредитами овернайт, та/або кредитами рефінансування на погашення раніше отриманих кредитів, та/або операціями прямого репо" замінити словами ", що формують пул за генеральним кредитним договором та внесення інформації про здійснене обтяження до програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн";

у підпункті 4 слова "за кредитом рефінансування" замінити словами "на підставі отриманого засобами програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" підтвердження щодо наявності іноземної валюти на балансовому рахунку Національного банку (як гарантійного депозиту)";

у підпункті 6 слова "операціями прямого репо" замінити словами "відповідних розпоряджень для здійснення розрахунків за операціями прямого репо";

підпункти 7 - 9 викласти в такій редакції:

"7) перевірку дотримання банком відповідності вартості пулу заставлених активів (майна) за операціями з рефінансування відповідно до вимог пункту 34 глави 3 розділу II Положення;

8) надсилання банку вимоги:

щодо включення до пулу додаткових активів (майна) не пізніше наступного робочого дня після настання випадку недостатності застави;

про часткове дострокове погашення кредиту в разі невиконання банком протягом двох робочих днів вимоги щодо включення до пулу додаткових активів (майна) та приведення банком у відповідність обсягу сумарної заборгованості до вартості пулу згідно з установленими вимогами;

про необхідність виконання зобов'язань за операціями з рефінансування, у тому числі достроково за операціями з рефінансування, після настання хоча б однієї з умов, визначених пунктом 35 глави 3 розділу II Положення;

щодо здійснення списання в безспірному порядку заборгованості банку-боржника перед Національним банком - банкам, у яких відкриті кореспондентські рахунки банку-боржника;

9) надання банку за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення "КредЛайн" та електронної пошти повідомлення про зміну процентної ставки за довгостроковим кредитом рефінансування відповідно до вимог, визначених абзацом другим пункту 31 глави 3 розділу II Положення.";

6) у пункті 97:

підпункт 1 після слів "активів (майна)" доповнити словами ", що формують пул,";

у підпункті 4 слова "та в разі дострокового повернення коштів за операцією прямого репо" виключити;

у підпункті 6 слово "/операції" виключити;

доповнити пункт новим підпунктом такого змісту:

"8) підготовку та подання щокварталу на розгляд Правління Національного банку після розгляду Комітетом з монетарної політики Національного банку інформації щодо періодичності проведення тендерів з підтримання ліквідності банків шляхом надання довгострокових кредитів рефінансування, їх обсягів і строків.";

7) розділ після пункту 97 доповнити новим пунктом 97-1 такого змісту:

"97-1. Управління депозитарної діяльності забезпечує:

1) проведення депозитарних операцій у системі депозитарного обліку на підставі інформації/розпоряджень, наданих Департаментом супроводження кредитів;

2) унесення змін до системи депозитарного обліку цінних паперів, у тому числі забезпечення відображення обмежень / зняття обмежень на обіг державних облігацій України, які включаються/виключаються/замінюються в пулі;

3) блокування в заставу депозитних сертифікатів у системі кількісного обліку СЕРТИФ;

4) надання повідомлення про необхідність перерахування грошових коштів Операційному департаменту або банку для здійснення платежу у випадках проведення розрахунків за операціями з державними облігаціями України з використанням принципу "оплата проти поставки цінних паперів";

5) надання звітів та інформаційних довідок за результатами проведення депозитарних операцій та операцій з депозитними сертифікатами";

8) у пункті 98:

в абзаці першому слова ", прямого репо", ", процентних доходів", "та/або операцією прямого репо" виключити;

у підпунктах 1, 2 слова ", прямого репо" виключити;

9) пункти 99 - 109 викласти в такій редакції:

"99. Департамент супроводження кредитів наступного робочого дня, що настає за днем невиконання / неналежного виконання банком у встановлений строк вимоги Національного банку щодо погашення / дострокового погашення (у тому числі часткового) заборгованості за операціями з рефінансування, повідомляє:

1) Кредитний комітет про:

невиконання банком вимоги Національного банку щодо погашення заборгованості за операціями з рефінансування;

відображення заборгованості банку за рахунками з обліку простроченої заборгованості;

застосування Національним банком переважного і безумовного права щодо списання з кореспондентського рахунку банку, відкритого в Національному банку (далі - кореспондентський рахунок), у безспірному порядку коштів банку відповідно до статті 73 Закону України "Про Національний банк України";

2) Департамент відкритих ринків про невиконання банком вимоги Національного банку щодо погашення заборгованості за операціями з рефінансування, на підставі якого Департамент відкритих ринків ініціює здійснення заходів щодо задоволення вимог Національного банку шляхом дострокового погашення депозитних сертифікатів, що є предметом застави.

100. Департамент супроводження кредитів наступного робочого дня, що настає за днем відображення заборгованості банку за рахунками з обліку простроченої заборгованості та/або прострочених нарахованих доходів, та/або невиконання банком вимоги Національного банку щодо дострокового погашення заборгованості за операціями з рефінансування, надає Операційному департаменту розпорядження з фінансових питань стосовно застосування Національним банком переважного і безумовного права щодо списання з кореспондентського рахунку банку, відкритого в Національному банку, у безспірному порядку коштів банку відповідно до статті 73 Закону України "Про Національний банк України".

101. Операційний департамент на підставі отриманого від Департаменту супроводження кредитів розпорядження з фінансових питань починаючи з дня його отримання здійснює списання в безспірному порядку заборгованості (основна сума боргу, проценти, пеня та витрати Національного банку щодо повернення заборгованості) з кореспондентського рахунку банку.

Списання коштів здійснюється відповідно до технології виконання засобами СЕП списання в безспірному порядку заборгованості банку перед Національним банком, основаної на здійсненому рефінансуванні, з кореспондентського рахунку банку, визначеної в нормативно-правовому акті Національного банку з питань міжбанківського переказу коштів в Україні в національній валюті.

102. Операційний департамент до кінця операційного дня Національного банку надсилає за допомогою засобів електронної пошти повідомлення про списання коштів з кореспондентського рахунку банку:

1) Департаменту супроводження кредитів - до відома та контролю;

2) департаментам відкритих ринків, управління ризиками - до відома.

103. Операційний департамент, якщо немає (недостатньо) коштів на кореспондентському рахунку банку для списання в безспірному порядку всієї заборгованості за операціями з рефінансування, повідомляє департаменти відкритих ринків, супроводження кредитів, управління ризиків та банк про те, що на кореспондентському рахунку банку немає (недостатньо) коштів для задоволення вимог Національного банку.

Операційний департамент у наступні робочі дні продовжує застосовувати переважне та безумовне право щодо списання в безспірному порядку всієї заборгованості банку з кореспондентського рахунку банку до повного її погашення.

104. Департамент відкритих ринків на підставі отриманих повідомлень від Операційного департаменту щодо списання коштів з кореспондентського рахунку банку в разі потреби ініціює відповідні заходи стосовно реалізації цінних паперів та/або зарахування на рахунки з обліку міжнародних резервів іноземної валюти, які/яка є предметом застави за операціями з рефінансування, та визначає мінімальний граничний рівень ціни продажу цінних паперів відповідно до розпорядчих актів Національного банку щодо задоволення вимог Національного банку.

105. У разі неможливості продажу цінних паперів за ціною, яка є вищою або дорівнює встановленому мінімальному граничному рівню ціни продажу цінних паперів, рішення про продаж цінних паперів за ціною, нижчою граничного рівня, приймає Правління Національного банку за результатами розгляду пропозицій Департаменту відкритих ринків за участю департаментів управління ризиками, супроводження кредитів та за погодженням з КУАП.

106. Звернення стягнення на предмет застави не виключає можливості безспірного списання Національним банком коштів з рахунків банку до задоволення в повному обсязі вимог Національного банку.

107. Департаменти супроводження кредитів та відкритих ринків у разі неможливості здійснення заходів щодо повернення заборгованості банку шляхом списання коштів з кореспондентського рахунку банку, за погодженням з юридичним та операційним департаментами, уносять на розгляд Правління Національного банку пропозиції про вжиття інших заходів Національного банку щодо повернення заборгованості:

1) Департамент супроводження кредитів - щодо списання коштів з окремого рахунку банку з обліку обов'язкових резервів та кореспондентських рахунків банків, відкритих в інших банках;

2) Департамент відкритих ринків після погодження з КУАП - щодо набуття у власність Національного банку предмета застави за операціями з рефінансування.

108. Відповідні підрозділи Національного банку на підставі отриманого рішення не пізніше наступного робочого дня після прийняття Правлінням Національного банку такого рішення вживають відповідних заходів щодо задоволення вимог Національного банку за операціями з рефінансування, якщо рішення Правління Національного банку про вжиття інших заходів Національного банку щодо повернення заборгованості, визначених пунктом 107 розділу VII цього Технічного порядку, було прийнято.

109. Переведення цінних паперів у власність Національного банку здійснюється за справедливою вартістю, визначеною відповідно до нормативно-правових і розпорядчих актів Національного банку станом на дату переходу до Національного банку прав на них.

Переведення іноземної валюти у власність Національного банку здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим на дату переходу до Національного банку прав на неї.

Кількість одиниць предмета застави, за рахунок яких Національний банк задовольняє свої вимоги, з метою покриття обсягу наявної заборгованості за операціями з рефінансування перед Національним банком у повній (залишковій) сумі, визначається шляхом заокруглення до більшого цілого числа.";

10) розділ доповнити чотирма новими пунктами такого змісту:

"110. Департамент супроводження кредитів не пізніше наступного робочого дня після прийняття Правлінням Національного банку рішення стосовно застосування Національним банком переважного і безумовного права щодо списання з рахунків банку в безспірному порядку коштів банку відповідно до статті 73 Закону України "Про Національний банк України" з окремого рахунку банку в Національному банку з обліку обов'язкових резервів, кореспондентських рахунків банків, відкритих в інших банках, надсилає його за допомогою засобів електронної пошти департаментам відкритих ринків, управління ризиками, операційному.

111. Департамент супроводження кредитів надсилає до банків, у яких відкриті кореспондентські рахунки банку-боржника, вимоги Національного банку щодо здійснення списання в безспірному порядку заборгованості банку-боржника перед Національним банком. Вимога Національного банку оформляється відповідно до нормативно-правового акта Національного банку з питань міжбанківського переказу коштів в Україні в національній валюті.

112. Операційний департамент на підставі отриманого рішення Правління Національного банку про списання коштів банку в Національному банку з обліку обов'язкових резервів у той самий день здійснює:

1) списання коштів з окремого рахунку банку з обліку обов'язкових резервів, відкритому в Національному банку;

2) погашення заборгованості за операціями з рефінансування за рахунок списаних коштів;

3) повідомлення банку про застосування Національним банком переважного і безумовного права щодо списання в безспірному порядку заборгованості за операціями з рефінансування для її закриття та про зменшення суми коштів обов'язкових резервів, що резервуються в Національному банку.

113. Взаємовідносини між Національним банком та банком у разі невиконання банком своїх зобов'язань за другою частиною операції прямого репо урегульовуються відповідними нормами Положення, генерального договору прямого репо та розпорядчих актів Національного банку щодо задоволення вимог Національного банку.".

8. Додатки 1 - 16 викласти в такій редакції:

"Додаток 1
До Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 52 розділу I)

Інформація
щодо повноважень підписантів документів банку

Інформація щодо повноважень підписантів документів банку (Додаток 1) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 2
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 71 розділу I)

Заявка
на включення активів (майна) до пулу / виключення
активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі

Заявка на включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі (Додаток 2) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 3
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(підпункт 4 пункту 74 розділу I)

Повідомлення
про задоволення заявки на включення активів (майна)
до пулу / виключення активів (майна) з
пулу / заміну активів (майна) у пулі

Повідомлення про задоволення заявки на включення активів (майна) до пулу / виключення активів (майна) з пулу / заміну активів (майна) у пулі (Додаток 3) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 4
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 74 розділу I)

Виписка
щодо стану пулу активів (майна)

Виписка щодо стану пулу активів (майна) (Додаток 4) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 5
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 10 розділу II)

Генеральний кредитний договір

Генеральний кредитний договір (Додаток 5) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 6
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 11 розділу II)

Система "КредЛайн"

Повідомлення N КЛ ___ від 20__ року
про умови проведення операції з
надання кредиту овернайт

Процентна ставка за кредитом овернайт ________, що діятиме ______________,
(порядковий номер) (дата)
визначається в розмірі _______ % річних.
Заявки потрібно подати в електронному вигляді за допомогою засобів програмно-технологічного забезпечення системи проведення операцій з рефінансування банків.
Контактні телефони:
Департамент відкритих ринків Національного банку України (044) 253-62-82.
Департамент інформаційних технологій Національного банку України (044) 527-39-93. 

Додаток 7
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 12 розділу II)

Заявка
на одержання кредиту овернайт

Заявка на одержання кредиту овернайт (Додаток 7) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 8
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 15 розділу II)

Повідомлення
про результати задоволення заявки
на одержання кредиту овернайт

Повідомлення про результати задоволення заявки на одержання кредиту овернайт (Додаток 8) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 9
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 26 розділу III)

Повідомлення
про проведення тендера з підтримання ліквідності банків

Повідомлення про проведення тендера з підтримання ліквідності банків (Додаток 9) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 10
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 28 розділу III)

Заявка
на участь у кількісному тендері з підтримання ліквідності банків

Заявка на участь у кількісному тендері з підтримання ліквідності банків (Додаток 10) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 11
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 28 розділу III)

Заявка
на участь у процентному тендері з
підтримання ліквідності банків

Заявка на участь у процентному тендері з підтримання ліквідності банків (Додаток 11) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 12
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 33 розділу III)

Повідомлення
про задоволення заявок на участь у
тендері з підтримання ліквідності банків

Повідомлення про задоволення заявок на участь у тендері з підтримання ліквідності банків (Додаток 12) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 13
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 43 розділу IV)

Генеральний договір репо

Генеральний договір репо (Додаток 13) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 14
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 64 розділу V)

Повідомлення
про проведення операції з розміщення
депозитних сертифікатів Національного банку України
овернайт/тендера (чергового та/або позачергового) з
розміщення депозитних сертифікатів
Національного банку України

Повідомлення про проведення операції з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України... (Додаток 14) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 15
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 65 розділу V)

Заявка
на участь у проведенні операції з розміщення
депозитних сертифікатів Національного банку України
овернайт / тендері з розміщення
депозитних сертифікатів
Національного банку України

Заявка на участь у проведенні операції з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України... (Додаток 15) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 16
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(підпункт 1 пункту 67 розділу V)

Повідомлення
про задоволення заявок на участь у
проведенні операцій з розміщення депозитних
сертифікатів Національного банку України

Повідомлення про задоволення заявок на участь у проведенні операцій з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України (Додаток 16) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

".

9. Доповнити Технічний порядок двома новими додатками такого змісту:

"Додаток 17
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(підпункт 2 пункту 67 розділу V)

Повідомлення
про задоволення заявок на участь у
проведенні операції з розміщення депозитних
сертифікатів Національного банку України овернайт / тендері
з розміщення депозитних сертифікатів
Національного банку України

Повідомлення про задоволення заявок на участь у проведенні операції з розміщення депозитних сертифікатів Національного банку України... (Додаток 17) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 18
до Технічного порядку проведення
Національним банком України операцій за
стандартними інструментами регулювання
ліквідності банківської системи
(пункт 87 розділу VI)

Договір
купівлі (продажу) державних облігацій України

Договір купівлі (продажу) державних облігацій України (Додаток 18) для ознайомлення знаходиться: розділ "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

".

Директор Департаменту відкритих ринків С. В. Пономаренко

Погоджено:

Заступник Голови Національного банку України О. Є. Чурій

^ Наверх
наверх