документiв в базi
550558
Подiлитися 

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
22.12.2017 N 3111/ІПК/18-28-12-04-20

Про єдиний податок з юридичних осіб

Головне управління ДФС у Сумській області, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло звернення ТОВ про отримання індивідуальної податкової консультації з питання повноти віднесення до доходу платником єдиного податку третьої групи - юридичною особою (не платником ПДВ) доходу, вираженого в іноземній валюті, та курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, і повідомляє.

Відповідно до підпункту 2 пункту 292.1 статті 292 Кодексу доходом платника єдиного податку для юридичної особи є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292 Кодексу.

Дохід, виражений в іноземній валюті, перераховується у гривнях за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України на дату отримання такого доходу (пункт 292.5 статті 292 Кодексу).

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (пункт 292.6 статті 292 Кодексу).

Разом з цим пунктом 1 постанови Правління Національного банку України від 30 травня 2017 року N 45 "Про запровадження обов'язкового продажу надходжень в іноземній валюті та встановлення розміру обов'язкового продажу таких надходжень" (далі - Постанова N 45) на період з 16.06.2017 до 13.12.2017 (включно) встановлено вимогу щодо обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону, зокрема юридичних осіб, які не є уповноваженими банками.

Надходження в іноземній валюті, зазначені в абзаці першому пункту 1 Постанови N 45, підлягають обов'язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Національному банку України, у розмірі 50 відсотків. Решта надходжень в іноземній валюті залишається в розпорядженні резидентів та нерезидентів і використовується ними відповідно до правил валютного регулювання.

Уповноважений банк зобов'язаний попередньо зараховувати надходження в іноземній валюті, на які згідно з пунктом 1 Постанови N 45 поширюється вимога щодо обов'язкового продажу, на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 2603 "Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання" (далі - розподільчий рахунок) (пункт 4 Постанови N 45).

Пунктом 5 Постанови N 45 визначено, що уповноважений банк зобов'язаний здійснити обов'язковий продаж надходжень в іноземній валюті відповідно до вимог Постанови N 45:

без доручення клієнта;

виключно наступного робочого дня після дня зарахування таких надходжень на розподільчий рахунок.

Згідно з вимогами підпункту 5.3 пункту 5 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року N 492, зі змінами та доповненнями, на поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб - резидентів зараховуються такі кошти, зокрема перераховані з-за кордону нерезидентами за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами) через розподільчі рахунки.

Враховуючи те, що розподільчі рахунки використовуються банківськими установами при перерахуванні певних видів доходів в іноземній валюті на поточні рахунки клієнтів як транзитні, то доходом юридичної особи - платника єдиного податку третьої групи від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг) є сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок юридичної особи, в гривнях після обов'язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України та в іноземній валюті, яка перерахована у гривні за офіційним курсом Національного банку України на дату її надходження на поточний рахунок в іноземній валюті.

Отже, до доходу платника єдиного податку третьої групи - юридичної особи при надходженні валютної виручки включається:

сума, що надійшла на поточний рахунок платника у гривнях після обов'язкового продажу 50 відс. валютної виручки банком на дату зарахування грошей у гривнях;

залишок (50 відс.) виручки в іноземній валюті, який не підлягає обов'язковому обміну в гривнях за офіційним курсом Національного банку України, що діяв на дату надходження грошей на валютний рахунок.

Що стосується курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, повідомляємо таке.

Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи) використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень пунктів 44.2, 44.3 статті 44 Кодексу (підпункт 296.1.3 пункту 296.1 статті 296).

Зокрема, наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 N 39 затверджено Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва" (далі - П(С)БО 25).

Юридичні особи - суб'єкти господарювання, які відповідають критеріям, визначеним підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Кодексу, та застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, з метою складання фінансової звітності визнають доходи і витрати за національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку (пункт 10 П(С)БО 25).

Бухгалтерський облік операцій з іноземною валютою ведеться відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 21 "Вплив змін валютних курсів" (далі - П(С)БО 21), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 N 193, зі змінами та доповненнями.

Відповідно до пункту 4 П(С)БО 21 курсова різниця - це різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах, а монетарні статті - це статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.

Монетарні статті в іноземній валюті відображаються з використанням валютного курсу на кінець дня дати балансу (пункт 7 П(С)БО 21).

Визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться:

на дату балансу, тобто на кінець кожного кварталу (баланс складається станом: на 31 березня, 30 червня, 30 вересня, 31 грудня);

на дату здійснення господарської операції (при цьому або в межах операції, або за усією статтею - як обрано в наказі про облікову політику. Дата операції для валюти - це її списання з рахунку, для заборгованості - її погашення).

Для визначення курсових різниць на дату балансу застосовується валютний курс на кінець дня дати балансу.

При визначенні курсових різниць на дату здійснення господарської операції застосовується валютний курс на початок дня дати здійснення операції.

Підприємство може здійснити перерахунок залишків на кінець дня за монетарними статтями в іноземній валюті, за якими протягом дня здійснювались господарські операції із застосуванням валютного курсу, встановленого на кінець цього дня (пункт 8 П(С)БО 21).

Отже, юридична особа - платник єдиного податку визначає курсові різниці від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції згідно з вимогами положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

У податковій декларації юридичної особи - платника єдиного податку зазначається лише обсяг доходу, відображення витрат не передбачено.

Враховуючи вищевикладене, позитивне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти включається до складу доходів такого платника податку. Від'ємне значення курсових різниць від перерахунку іноземної валюти не зменшує базу оподаткування єдиним податком.

У відповідності до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

^ Наверх
наверх