документiв в базi
550558
Подiлитися 

ДЕРЖАВНА РЕГУЛЯТОРНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

РІШЕННЯ
17.11.2017 N 14

Про необхідність усунення Міністерством охорони здоров'я України
порушень принципів державної регуляторної політики згідно
з вимогами Закону України "Про засади державної регуляторної політики
у сфері господарської діяльності"

Відповідно до статті 30 Закону України від 11.09.2003 N 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон N 1160) та на підставі звернення суб'єкта господарювання, Державна регуляторна служба України здійснила експертизу регуляторного акта - наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.99 N 91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 1999 р. за N 686/3979 (далі - Наказ N 91), та встановила наступне.

Статтею 33 Закону України від 14.10.92 N 2694-XII "Про охорону праці" (далі - Закон N 2694) визначено повноваження міністерств та інших центральних органів виконавчої влади в галузі охорони праці.

Так, даною статтею задекларовано, зокрема, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, забезпечує проведення державної експертизи умов праці із залученням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Відповідний порядок контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин та соціального захисту населення.

Разом з цим, статтею 13 Закону N 2694 визначено, що роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, зокрема, організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів.

У свою чергу, в преамбулі Наказу N 91 визначено, що даний наказ розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 "Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці" (далі - Постанова N 442) та з метою встановлення єдиних вимог до організації і здійснення органами, установами та закладами державної санепідслужби Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ) атестації санітарних лабораторій підприємств і організацій на право проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 р. N 741 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України та Ради Міністрів УРСР" були внесені зміни, зокрема, і до Постанови N 442, якою затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - Порядок).

Так, пунктом 7 Порядку регламентовано, що гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища і трудового процесупроводяться лабораторіями, атестованими Держпраці і МОЗ в порядку, визначеному Мінсоцполітики разом з МОЗ.

Однак, наразі відповідний порядок атестації лабораторій, передбачений пунктом 7 Порядку Постанови N 442, не визначено.

Разом з цим, Наказом N 91 затверджено, зокрема:

- Положення про проведення органами, установами та закладами державної санепідслужби Міністерства охорони здоров'я України атестації санітарних лабораторій підприємств і організацій на право проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці (далі - Положення);

- форму свідоцтва державної санепідслужби Міністерства охорони здоров'я України про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій на право проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці (далі - Свідоцтво).

Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 N 348 "Деякі питання Державної санітарно-епідеміологічної служби" Держсанепідслужбу було ліквідовано. Також, слід зазначити, що і Положенням про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 N 267, не передбачено повноважень МОЗ щодо проведення атестації санітарних лабораторій та видачі їм свідоцтва про атестацію.

В свою чергу, необхідність в отриманні Свідоцтва не передбачена жодним нормативно-правовим актом вищої юридичної сили, що суперечить чинному законодавству та несе додаткове адміністративне навантаження на суб'єктів господарювання.

Варто зазначити, що підпунктом 1.7 пункту 1 Положення визначено, що санітарні лабораторії підприємств і організацій, у яких термін дії свідоцтва закінчився, не мають права проводити надалі санітарно-гігієнічні дослідження для атестації робочих місць. Зміст даної норми призводить до неоднозначності трактування суб'єктами господарювання правових підстав щодо необхідності в отриманні Свідоцтв та створює передумови для виникнення корупційних діянь.

Зауважуємо, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, з метою дотримання принципів державної регуляторної політики, а також недопущення прийняття регуляторних актів, які є непослідовними або не узгоджуються чи дублюють діючі регуляторні акти, наголошуємо на необхідності усунення існуючих розбіжностей, які призводять чи можуть призвести до неоднозначного тлумачення вимог, передбачених нормативно-правовими актами.

Таким чином, запроваджений Наказом N 91 механізм державного регулювання щодо атестації санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці не узгоджується з чинним законодавством.

Враховуючи викладене, наказ Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.99 N 91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці" суперечить таким обов'язковим принципам державної регуляторної політики, як:

доцільності - обґрунтованої необхідності державного регулювання господарських відносин з метою вирішення існуючої проблеми, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для здійснення МОЗом процедури атестації санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці;

адекватності - відповідність форм та рівня державного регулювання господарських відносин потребі у вирішенні існуючої проблеми та ринковим вимогам з урахуванням усіх прийнятих альтернатив, оскільки форма та рівень державного регулювання в частині реалізації передбаченого Наказом N 91 порядку атестації санітарних лабораторій на сьогоднішній день не відповідає вимогам чинного законодавства.

Виходячи з вищевикладеного та керуючись частиною третьою статті 27 Закону України від 11.09.2003 N 1160-IV "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (далі - Закон N 1160), Державна регуляторна служба України вирішила:

запропонувати Міністерству охорони здоров'я України визнати таким, що втратив чинність наказ Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.99 N 91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 1999 р. за N 686/3979, оскільки зазначений наказ не відповідає вимогам чинного законодавства та принципам державної регуляторної політики.

Рішення Державної регуляторної служби України щодо усунення порушень принципів державної регуляторної політики підлягає виконанню у порядку, визначеному статтею 28 Закону N 1160, у двомісячний строк з дня прийняття такого рішення.

Виконання цього рішення передбачає підготовку проекту акта про визнання таким, що втратив чинність наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.99 N 91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці", та подання у встановленому Законом N 1160 порядку на погодження до уповноваженого органу не пізніше одного робочого дня до закінчення строку його виконання.

У разі невиконання рішення уповноваженого органу про необхідність усунення порушень принципів державної регуляторної політики або неоскарження цього рішення органом виконавчої влади протягом встановленого строку, дія наказу Міністерства охорони здоров'я України від 21.04.99 N 91 "Про атестацію санітарних лабораторій підприємств і організацій з метою надання їм права проведення санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу для атестації робочих місць за умовами праці" зупиняється Законом N 1160 з наступного дня з дня закінчення строку виконання такого рішення.

Подання скарги щодо рішення уповноваженого органу не зупиняє дії цього рішення.

Голова Державної регуляторної служби України К. М. Ляпіна

^ Наверх
наверх