документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці

Про тривалість відпустки та робочого тижня
лікаря-стоматолога

ПИТАННЯ: Працюю лікарем-стоматологом у загальноосвітній школі соціальної реабілітації І-III ступенів МОНУ, де перебувають діти, які за рішенням суду відбувають покарання, і діти, які мають девіантні розлади поведінки. Якої тривалості основна і додаткова відпустка має бути в лікаря-стоматолога цієї школи?

За яких умов він має право на відшкодування невикористаної відпустки і який механізм цього відшкодування?

Яку кількість годин за робочий тиждень має відпрацювати цей лікар-стоматолог на 0,5 ставки?

ВІДПОВІДЬ: Згідно зі ст.6 Закону України «Про відпустки» (далі - Закон) щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, що відлічується з дня укладення трудового договору.

Право працівників на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці визначається відповідно до Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290 (у редакції постанови від 13.05.2003 р. № 679, із змінами).

Згідно з позицією 132 розділу XVII «Охорона здоров'я, освіта та соціальна допомога» цього Списку право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці мають лікарі, які працюють у закладах й установах охорони здоров'я, освіти, соціального забезпечення та будинку відпочинку, тривалістю до семи календарних днів.

Ця позиція стосується і лікарів-стоматолоґів, які працюють у названих закладах й установах.

Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Згідно з п.6 і 7 Порядку застосування названого Списку, затвердженого наказом Мінпраці України від 30.01.98 р. № 16, зареєстрованим у Мін'юсті України 30.01.98 р. за № 57/2497, додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно до фактично відпрацьованого часу.

У розрахунок часу, що дає право працівникові на додаткову відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менш як половину тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Частиною 4 ст.24 Закону визначено, що на бажання працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не має бути менш ніж 24 календарних дні.

Тому на бажання працівника (за його письмовою заявою) за умови фактичного використання ним за відповідний робочий рік, за який" надається відпустка, 24 календарних днів щорічної відпустки за решту днів невикористаної щорічної відпустки йому має бути виплачено грошову компенсацію.

Відповідно до ст.51 КЗпП законодавством установлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів тощо).

Скорочену тривалість робочого дня медичних працівників визначено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.05.2006 р. № 319, зареєстрованим у Мін'юсті України 09.06.2006 р. за № 696/12570.

Підпунктом 1.1 п.1 цього наказу для лікарів та фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою (середнього медичного персоналу) шкіл, дитячих садків (ясел), інших закладів та установ освіти встановлено тривалість робочого часу - 38,5 год на тиждень.

Якщо Ви працюєте лікарем-стоматологом на 0,5 ставки, то тривалість робочого тижня має становити половину цієї тривалості робочого часу на тиждень.

Віталіна КОРКУШКО,
завідувач сектору;
Олена УСЕНКО,
головний спеціаліст

"Праця i зарплата" N 42 (958), 11 листопада 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214

^ Наверх