документiв в базi
550558
Подiлитися 

Чи включати вартість проектно-кошторисної
документації до складу капітальних інвестицій

ПИТАННЯ: Чи враховувати до капітальних інвестицій вартість проектно-кошторисної документації, виготовленої для проведення капітального ремонту, модернізації, реконструкції, добудови основних засобів?

ВІДПОВІДЬ: Особливості врахування витрат до складу капітальних інвестицій, що формують первісну вартість об'єкта основних засобів (після первісного їх визнання) прописано в розділі III Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 р. № 1202 (далі - НП(С)БОДС 121).

Відповідно до п. 1 p. III НП(С)БОДС 121 витрати на поліпшення об'єкта основних засобів (реконструкцію (реставрацію), модернізацію, добудову, дообладнання) збільшують його первісну вартість протягом усього строку використання, якщо існує ймовірність отримання суб'єктом держсектору майбутніх економічних вигід, що перевищують первісно оцінений рівень його продуктивності, та/або збільшення потенціалу корисності цього об'єкта.

Натомість витрати на утримання об'єкта основних засобів, у т. ч. на проведення ремонту (незалежно від виду), які здійснюються для відновлення або підтримання суб'єктом держсектору майбутніх економічних вигід або потенціалу корисності на первісно оціненому рівні продуктивності об'єкта основних засобів, визнаються витратами звітного періоду, в якому вони були понесені (п. 2 p. III НП(С)БОДС 121).

Тому витрати на виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення:

- реконструкції (реставрації), модернізації, добудови, дообладнання включають до складу капітальних інвестицій, які формують вартість виконаних робіт у кошторисі на їх виконання та відповідно у Акті прийняття виконання підрядних будівельних робіт (примірна форма № КБ-2в), форма якого наведена в додатку Т до Правил визначення вартості будівництва ДСТУ Б Д.1.1-1:2013;

- капітального ремонту визнають витратами звітного періоду, в якому вони були понесені.

Зауважимо, що на субрахунку 141 «Капітальні інвестиції в основні засоби» ведеться облік витрат на придбання, створення (виготовлення) власними силами та поліпшення основних засобів, а також витрат за незакінченими і закінченими, але не зданими в експлуатацію об'єктами капітального будівництва, реконструкції, модернізації основних засобів.

Тому понесені затрати на виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт, якщо роботи ще не розпочаті чи ще не закінчені, визнаються капітальними інвестиціями в основні засоби й обліковуються на субрахунку 141.

Типова кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями бюджетних установ наведена у додатку 2 до Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ, затвердженого наказом Мінфіну від 26.06.2013 р. № 611 (далі - Типова кореспонденція).

Відповідно до Типової кореспонденції витрати на проведення реконструкції (реставрації), модернізації, добудови, дообладнання відображають за дебетом субрахунків 141-143 та кредитом субрахунків 364, 675, одночасно за дебетом субрахунків 801, 802, 811-813 та кредитом субрахунку 402.

Після прийняття в експлуатацію об'єкта після реконструкції (реставрації), модернізації, добудови, дообладнання витрати включають до первісної вартості об'єкта за дебетом субрахунків 101-122 та кредитом субрахунків 141-143.

Якщо ж проводився капітальний ремонт об'єкта основних засобів, то Типова кореспонденція не дає відповіді як бути далі з капітальними інвестиціями. У цьому випадку можна було б відобразити, як це було раніше, спочатку накопичення капітальних інвестицій на субрахунку 141, а потім списання капітальних інвестицій після введення об'єкта в експлуатацію (як було до запровадження Н(С)БОДС): Дт 402 Кт 141.

Проте Мінфін не планує удосконалювати Типову кореспонденцію, а натомість у листі від 14.05.2015 р. № 31-11420-08-27/15976 радить міністерствам і іншимцентральним органам виконавчої влади розробляти методичні рекомендації щодо порядку відображення операцій підвідомчими установами. Тобто розробляти та затверджувати кореспонденцію субрахунків для операцій, яких немає у Типовій кореспонденції та тих операцій, які характерні для певної галузевої діяльності.

^ Наверх