документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Юридичний департамент

Щодо скорочення працівників

ПИТАННЯ: На підприємстві передбачається скорочення працівників. Чи можна скоротити працівника, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, чи можна його посаду вивести із штатного розпису підприємства?

Чи можна скоротити працівника, якщо він працює на посаді іншого, який у цей час перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років?

ВІДПОВІДЬ: За пунктом 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про відпустки» (далі - Закон) відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є соціальною відпусткою.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Закону право на відпустку забезпечується збереженням на її період місця роботи (посади).

Отже, оскільки на період відпустки для догляду за дитиною до трьох років за працівником зберігається місце роботи (посада), така посада не може підлягати виведенню зі штатного розпису підприємства.

За статтею 40 КЗпП не допускається звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 184 КЗпП звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років - ч. 6 ст. 179), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов'язковим працевлаштуванням.

У разі повної ліквідації підприємства звільнення може відбутися на підставі п. 5 ст. 36 КЗпП (переведення працівника за його згоди на інше підприємство, в установу, організацію).

Якщо повної ліквідації підприємства не заплановано, то скорочення посади може відбутися лише тоді, якщо розірвання трудового договору не кваліфікується як таке, що проводиться з ініціативи власника (наприклад, працівниця виявила бажання звільнитися за власним бажанням або перевестися на іншу посаду).

Обов'язкове працевлаштування названих жінок провадиться також у разі їхнього звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більш як три місяці з дня закінчення строкового трудового договору.

Під скорочення підпадає посада, яку обіймала працівниця, що в цей час перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами (працівник, який тимчасово працює на такій посаді, та працівниця, яка перебуває у такій відпустці).

Скорочення чисельності чи штату працівників є однією з підстав для розірвання трудового договору (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

Розірвання трудового договору за цією підставою відбувається в разі змін .в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Проте слід звернути увагу, яке в конкретному випадку відбувається скорочення на підприємстві: скорочення чисельності працівників чи скорочення штату працівників.

Так, чисельність працівників - це список (склад) працюючих працівників, і скорочення чисельності працівників передбачає зменшення їхнього числа, а штат працівників означає сукупність посад, установлених штатним розписом підприємства, установи, організації.

Таким чином, скорочення штату - це зміна штатного розпису за рахунок ліквідації певних посад або зменшення кількості штатних одиниць за певними посадами.

Під час скорочення чисельності працівників дозволяється зменшувати число працівників, але кількість посад працівників не зменшується.

Таким чином, скоротити працівника, який підпадає під скорочення та працює на посаді працівниці, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, можна, але за умови, що на підприємстві проводиться скорочення чисельності, а не штату працівників.

Головний спеціаліст,
Ігор БИЦЬ

"Праця i зарплата" N 31 (947), 19 серпня 2015 р.
Передплатний iндекс: 30214

^ Наверх