2014-08-13 | 2015-05-20 | 2015-06-04 | 2015-08-05 |
Документ втратив чиннiсть!
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 13 серпня 2014 р. N 401
Київ
(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 878 від 28 жовтня 2015 р.)
Про затвердження Положення
про Міністерство внутрішніх справ України
(Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 315 від 20.05.2015
N 366 від 04.06.2015)
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про Міністерство внутрішніх справ України, що додається.
Прем'єр-міністр України А.ЯЦЕНЮК
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 13 серпня 2014 р. N 401
Положення
про Міністерство внутрішніх справ України
1. Міністерство внутрішніх справ України (МВС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
МВС є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, власності, інтересів суспільства та держави від злочинних і кримінально протиправних посягань, боротьби із злочинністю, виявлення кримінальних правопорушень, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, а також забезпечує формування державної політики у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні, у сферах цивільного захисту, в тому числі запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та ліквідації надзвичайних ситуацій, гідрометеорологічної діяльності, міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
(Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 366 від 04.06.2015)
2. МВС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
3. Основними завданнями МВС є:
1) забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, власності, інтересів суспільства та держави від злочинних і кримінально протиправних посягань, боротьби із злочинністю, виявлення кримінальних правопорушень, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху;
2) забезпечення формування державної політики:
у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні;
у сфері цивільного захисту, в тому числі запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та ліквідації надзвичайних ситуацій, гідрометеорологічної діяльності;
(Абзац третій підпункту 2 пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 366 від 04.06.2015)
у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
4. МВС відповідно до покладених на нього завдань:
1) узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України;
2) розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції;
3) погоджує проекти законів, інших актів законодавства, які надходять на погодження від інших міністерств та центральних органів виконавчої влади, готує у межах повноважень, передбачених законом, висновки і пропозиції до проектів законів, інших актів законодавства, які подаються на розгляд Кабінету Міністрів України, та проектів законів, внесених на розгляд Верховної Ради України іншими суб'єктами права законодавчої ініціативи, нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
4) готує у межах повноважень, передбачених законом, зауваження і пропозиції до прийнятих Верховною Радою України законів, що надійшли на підпис Президентові України;
5) розробляє проекти державних програм з охорони громадського порядку, боротьби із злочинністю, безпеки дорожнього руху та з питань охорони державного кордону, захисту об'єктів і територій на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, а також з питань міграції;
6) організовує діяльність територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, на транспорті, районних, районних у містах, міських управлінь (відділів), лінійних управлінь (відділів), окремих підрозділів міліції та територіальних, у тому числі міжрегіональних, органів патрульної служби (далі - органи внутрішніх справ);
(Підпункт 6 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 315 від 20.05.2015)
7) у межах повноважень, передбачених законом, надає соціальну та правову допомогу громадянам, сприяє державним органам, підприємствам, установам та організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків;
8) приймає заяви, повідомлення про правопорушення, що вчинені або готуються до вчинення, а також про інші події, пов'язані із правопорушеннями, від фізичних осіб, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
9) організовує здійснення органами внутрішніх справ заходів із запобігання, виявлення та припинення кримінальних правопорушень;
10) у межах повноважень, передбачених законом, організовує та провадить оперативно-розшукову діяльність;
11) у межах повноважень, передбачених законом, бере участь у боротьбі з тероризмом, організованою злочинністю, корупцією та запобіганні легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом;
12) у межах повноважень, передбачених законом, бере участь у заходах з протидії злочинності на транспорті;
13) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, протидію поширенню наркоманії, боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів;
14) організовує і проводить розшук громадян у випадках, передбачених законами та міжнародними договорами;
15) здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності;
16) вживає заходів до організації конвоювання, охорони та у випадках, визначених законом, утримання осіб, затриманих у зв'язку із вчиненням злочину, узятих під варту, а також обвинувачених і засуджених на вимогу судових органів;
17) забезпечує безпеку осіб, що беруть участь у кримінальному провадженні;
18) організовує проведення судової експертизи в кримінальному та виконавчому провадженнях, адміністративних, цивільних та господарських справах, справах про адміністративні правопорушення, а також експертних досліджень у позасудовому провадженні, за матеріалами оперативно-розшукової діяльності та інших процесуальних дій;
19) проводить відповідно до закону оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність;
20) забезпечує в установленому порядку участь спеціалістів Експертної служби МВС в оперативно-розшукових заходах, слідчих та інших процесуальних діях;
21) веде базу даних реєстру атестованих судових експертів Експертної служби МВС, передає в установленому порядку інформацію до державного Реєстру атестованих судових експертів;
22) організовує роботу Експертно-кваліфікаційної комісії МВС з присвоєння, позбавлення та підтвердження особам кваліфікації судового експерта з правом проведення певного виду судової експертизи, присвоєння чи позбавлення кваліфікаційних класів судового експерта, а також роботу з надання та позбавлення права участі як спеціаліста в проведенні слідчих дій і оперативно-розшукових заходів, надання, позбавлення та підтвердження права самостійного проведення спеціальних вибухотехнічних робіт та видає відповідні свідоцтва;
23) забезпечує підготовку, перепідготовку, спеціалізацію та підвищення кваліфікації осіб рядового і начальницького складу та працівників органів внутрішніх справ;
24) організовує інформаційно-аналітичну діяльність органів внутрішніх справ, формує довідково-інформаційні фонди, веде оперативно-пошукові та криміналістичні обліки, здійснює обробку персональних даних, у межах повноважень, визначених законом, складає статистичну інформацію, забезпечує режим доступу до інформації, надає інформаційні послуги;
25) здійснює профілактичні заходи з дітьми, які перебувають на обліку в органах внутрішніх справ, а також щодо запобігання кримінальним та іншим правопорушенням, вносить відповідному державному органу, громадській організації або посадовій особі подання про вжиття заходів до усунення причин та умов, що призводять до вчинення правопорушень;
26) вживає заходів до виявлення та припинення адміністративних правопорушень, забезпечує здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких законом покладено на органи внутрішніх справ;
27) у випадках, передбачених законом, приймає рішення про накладення адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання;
28) бере участь у межах повноважень, передбачених законом, у здійсненні державної охорони органів державної влади та посадових осіб;
29) вживає у межах повноважень, передбачених законом, заходів до запобігання та припинення насильства в сім'ї;
30) у межах повноважень, передбачених законом, вживає заходів до запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням серед дітей, а також здійснення розшуку дітей, які зникли безвісти;
31) у межах повноважень, передбачених законом, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також заходи соціального патронажу щодо дітей, які відбували покарання у виді позбавлення волі;
32) бере участь у межах повноважень, передбачених законом, у здійсненні заходів, спрямованих на соціальну адаптацію осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі;
33) забезпечує у передбачених законом випадках виконання постанов прокурорів, слідчих, рішень слідчого судді, суду;
34) забезпечує відповідно до законодавства функціонування дозвільної системи;
35) затверджує порядок придбання, видачі громадським формуванням з охорони громадського порядку і державного кордону спеціальних засобів індивідуального захисту та самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої і подразнюючої дії, та їх зберігання;
36) здійснює у межах повноважень, передбачених законом, державне регулювання у сфері поводження з вибуховими матеріалами;
37) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, безпеку дорожнього руху;
38) здійснює державну реєстрацію, перереєстрацію та облік транспортних засобів і видає відповідні реєстраційні документи;
39) здійснює у межах повноважень, передбачених законом, державний контроль за додержанням вимог нормативно-правових актів, які регламентують питання перевезення пасажирів чи вантажів, технічного стану транспортних засобів, будівництва, реконструкції і ремонту автомобільних доріг, вулиць і об'єктів дорожнього сервісу, торгівлі транспортними засобами та підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів;
40) у порядку, визначеному законом, створює та веде реєстр закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, а також здійснює державний контроль за додержанням ними вимог законодавства в цій сфері;
41) приймає іспити на право керування транспортними засобами і видає посвідчення водія;
42) дає дозволи на дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів з надгабаритними, великоваговими вантажами, а також інші документи у сфері безпеки дорожнього руху;
43) веде облік торговельних організацій, підприємств-виробників та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форми власності, що реалізують транспортні засоби або номерні складові частини до них;
44) взаємодіє з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців Національної гвардії та членів їх сімей;
45) організовує систему психологічного забезпечення працівників органів внутрішніх справ, Національної гвардії і забезпечує її функціонування, здійснює психологічний відбір кандидатів на службу в органах внутрішніх справ і навчання у вищих навчальних закладах МВС;
46) веде військовий реєстр працівників, пенсіонерів органів внутрішніх справ та військовослужбовців Національної гвардії, членів їх сімей, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
47) забезпечує в системі МВС внутрішню безпеку;
48) визначає основні напрями розвитку науки і освіти з питань діяльності МВС, бере участь у проведенні відповідних наукових, науково-дослідних, кримінологічних і соціологічних досліджень, а також у розробленні за їх результатами науково-практичних пропозицій, методичних рекомендацій;
49) здійснює у межах повноважень, передбачених законом, управління навчальними закладами, що перебувають у сфері управління МВС;
50) організовує і координує роботу з упровадження в практику досягнень науки і передового досвіду, забезпечує розроблення нових видів озброєння, спеціальних, технічних і криміналістичних засобів для органів внутрішніх справ та Національної гвардії;
51) організовує у межах повноважень, передбачених законом, науково-методичне забезпечення судово-експертної діяльності;
52) забезпечує у випадках, передбачених законом, ліцензування окремих видів господарської діяльності;
53) організовує на договірних засадах охорону власності, фізичних осіб, а також забезпечує охорону громадського порядку під час проведення масових заходів комерційного характеру за кошти осіб, які їх проводять;
54) забезпечує охорону:
ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання державної власності, важливих державних об'єктів, об'єктів на комунікаціях, об'єктів, які підлягають обов'язковій охороні органами внутрішніх справ, і спеціальних вантажів;
дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій на території України;
55) бере участь у формуванні науково-технічної політики держави у сфері діяльності органів внутрішніх справ;
56) забезпечує міжнародне співробітництво, бере участь у розробленні проектів та укладенні міжнародних договорів України з питань боротьби із злочинністю та інших питань, що належать до його компетенції, забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, виконання укладених міжнародних договорів України;
57) здійснює представництво України в Міжнародній організації кримінальної поліції - Інтерполі, забезпечує виконання зобов'язань, що випливають із членства України в зазначеній міжнародній організації;
58) організовує взаємодію правоохоронних та інших державних органів України з органами Інтерполу, Європейським поліцейським офісом (Європол), а також компетентними органами інших держав з питань, що належать до сфери діяльності Інтерполу та Європолу;
59) ініціює проведення в іноземних державах за запитами правоохоронних органів України та організовує на території України за запитами правоохоронних органів держав - членів Інтерполу розшук осіб, які переховуються від органів слідства, суду, ухиляються від відбування кримінального покарання, а також безвісно відсутніх осіб;
60) здійснює прийом-передачу осіб, щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про видачу (екстрадицію), тимчасову видачу, транзитне перевезення, тимчасову передачу або передачу для подальшого відбування призначеного покарання;
61) використовує та надає іншим правоохоронним органам України доступ до автоматизованих інформаційно-телекомунікаційних систем і банків даних Генерального секретаріату Інтерполу, а також вносить до них відповідну інформацію правоохоронних органів України;
62) забезпечує участь національного персоналу з числа працівників органів внутрішніх справ у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки, здійснює оперативне управління та контроль за його діяльністю;
63) організовує та здійснює відбір, підготовку і навчання кандидатів для направлення до складу національного персоналу з числа працівників органів внутрішніх справ;
64) надає практичну допомогу державним органам ветеринарної медицини в організації та здійсненні контролю і нагляду за виконанням вимог ветеринарно-санітарних заходів щодо профілактики, локалізації та ліквідації карантинних хвороб тварин;
65) забезпечує у випадках, передбачених законодавством, захист державних і власних інтересів в органах державної влади та органах місцевого самоврядування;
66) у порядку та в способи, передбачені законом, інформує про здійснення державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, боротьби із злочинністю, захисту економіки та об'єктів права власності, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, безпеки дорожнього руху;
67) здійснює у межах повноважень, передбачених законом, контроль за додержанням вимог режиму радіаційної безпеки в спеціально визначеній зоні радіаційного забруднення;
68) бере участь у межах повноважень, передбачених законом, у стандартизації, метрологічному забезпеченні, підтвердженні відповідності встановленим вимогам продукції спеціального призначення (робіт, послуг), яка надходить до органів внутрішніх справ;
69) організовує та забезпечує високу бойову і мобілізаційну готовність та мобілізацію органів внутрішніх справ та Національної гвардії;
70) організовує спеціальні та військові перевезення у межах України в інтересах органів внутрішніх справ або Національної гвардії, а також на підставі рішень Кабінету Міністрів України та міжвідомчих угод - в інтересах відповідних органів державної влади;
71) у межах повноважень, передбачених законом, організовує та здійснює заходи щодо рятування людей, забезпечення їх безпеки, охорони майна в разі стихійного лиха, аварій, пожеж, катастроф, а також щодо ліквідації їх наслідків;
72) вживає відповідно до законодавства заходів до забезпечення правового і соціального захисту осіб рядового і начальницького складу та працівників органів внутрішніх справ, військовослужбовців та працівників Національної гвардії, пенсіонерів із числа військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, членів їх сімей, розробляє пропозиції із зазначених питань і вносить їх на розгляд відповідних органів;
73) здійснює у межах повноважень, передбачених законом, державний нагляд за охороною праці в органах внутрішніх справ;
74) забезпечує експлуатацію та функціонування системи зв'язку МВС;
75) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, криптографічний захист інформації, яка є власністю держави, або інформації з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом;
76) розробляє та закріплює у відповідних нормативно-правових актах та технічній документації (конструкторській, технологічній, програмній документації, технічних умовах, документах із стандартизації, інструкціях) обов'язкові умови в галузі технічного регулювання щодо продукції, яка необхідна для потреб органів внутрішніх справ, а також щодо процесів проектування, виробництва, будівництва, монтажу, наладки, експлуатації, зберігання, перевезення, реалізації та утилізації зазначеної продукції;
77) здійснює контроль та вживає заходів до забезпечення протипожежної безпеки в апараті МВС, в органах внутрішніх справ, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління МВС, а також на територіях, на яких вони розташовані;
78) веде і формує автоматизовану електронну базу даних Єдиного реєстру об'єктів державної власності, що належать до сфери управління МВС;
79) затверджує у випадках, передбачених законом, правила виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку;
80) організовує і здійснює в установленому порядку матеріально-технічне та ресурсне забезпечення діяльності органів внутрішніх справ, установ та організацій, що належать до сфери його управління, Національної гвардії, зокрема приміщеннями, полігонами, засобами зв'язку, транспортними засобами, озброєнням, спеціальними засобами, пально-мастильними матеріалами, обмундируванням, іншими видами матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання покладених на них завдань;
81) здійснює:
ремонт, обслуговування озброєння, транспорту, засобів зв'язку, приміщень, що надані МВС для виконання покладених на нього завдань, контролює правильність використання матеріально-технічних ресурсів органами внутрішніх справ, Національною гвардією, підприємствами, установами та організаціями, що належать до сфери його управління;
будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт об'єктів, що належать до сфери управління МВС;
82) розробляє, організовує і здійснює профілактичні, лікувальні, оздоровчі та реабілітаційні заходи, спрямовані на охорону і зміцнення здоров'я працівників та військовослужбовців, членів їх сімей, державних службовців і пенсіонерів системи МВС; здійснює управління закладами охорони здоров'я, що належать до сфери управління МВС;
83) здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю МВС, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління, а також стосовно актів, які ним видаються;
84) виконує у межах повноважень, передбачених законом, функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери його управління;
85) у межах повноважень, передбачених законом, забезпечує ефективне використання сил і засобів під час проведення антитерористичних операцій;
86) здійснює інші повноваження, визначені законом.
5. МВС з метою організації своєї діяльності:
1) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті МВС, органах внутрішніх справ, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління;
2) здійснює добір кадрів в апарат МВС та на керівні посади в органах внутрішніх справ, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, формує кадровий резерв на відповідні посади, організовує роботу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ;
3) контролює діяльність органів внутрішніх справ, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери його управління;
4) організовує планово-фінансову роботу в апараті МВС, органах внутрішніх справ, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери його управління, здійснює контроль за використанням фінансових і матеріальних ресурсів, забезпечує організацію та вдосконалення бухгалтерського обліку;
5) забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів;
6) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, захист інформації з обмеженим доступом, а також технічний захист інформації, контроль за їх збереженням в апараті МВС;
7) забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, виконання завдань з мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності держави;
8) організовує в апараті МВС та органах внутрішніх справ ведення діловодства, роботу з комплектування, зберігання, обліку та використання архівних документів.
6. МВС для виконання покладених на нього завдань має право:
1) залучати в установленому порядку спеціалістів центральних і місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), вчених, представників інститутів громадянського суспільства (за згодою) до розгляду питань, що належать до компетенції МВС;
2) одержувати безоплатно від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані;
3) скликати наради, утворювати комісії та робочі групи, проводити наукові конференції, семінари з питань, що належать до його компетенції;
4) перевіряти додержання державними органами та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, їх посадовими особами, а також громадянами правил безпеки дорожнього руху, дозвільної системи та інших норм і правил, контроль за виконанням та додержанням яких покладено на МВС;
5) засновувати відповідно до законодавства відомчі нагороди, нагрудні знаки та почесні грамоти МВС;
6) користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, державною системою урядового зв'язку та іншими технічними засобами.
7. МВС здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи МВС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, на транспорті, районні, районні в містах, міські управління (відділи), лінійні управління (відділи), окремі підрозділи міліції та територіальні, у тому числі міжрегіональні, органи патрульної служби.
(Пункт 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 315 від 20.05.2015)
8. МВС у процесі виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими державними органами, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, тимчасовими консультативними, дорадчими та іншими допоміжними органами, утвореними Кабінетом Міністрів України, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, громадськими спілками, профспілками та організаціями роботодавців, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, а також з підприємствами, установами та організаціями.
9. МВС у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням.
Накази МВС, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Нормативно-правові акти МВС підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази МВС, прийняті у межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
10. МВС очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем'єр-міністра України і звільняється з посади Верховною Радою України.
Міністр має першого заступника, заступників та заступника Міністра - керівника апарату, які призначаються на посаду та звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем'єр-міністра України відповідно до пропозицій Міністра.
11. Міністр:
1) очолює МВС, здійснює керівництво його діяльністю;
2) спрямовує та координує здійснення іншими центральними органами виконавчої влади заходів з питань, що належать до компетенції МВС;
3) спрямовує та координує діяльність визначених Кабінетом Міністрів України центральних органів виконавчої влади, зокрема:
забезпечує формування державної політики у відповідних сферах та контролює її реалізацію;
погоджує та подає на розгляд Кабінету Міністрів України розроблені центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, проекти законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України;
визначає пріоритети роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, та шляхи виконання покладених на них завдань, затверджує плани роботи таких центральних органів виконавчої влади;
вносить Прем'єр-міністрові України пропозиції стосовно кандидатур на посаду керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, і за пропозицією керівників зазначених органів - пропозиції щодо кандидатур на посади їх заступників;
погоджує структуру апаратів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
визначає структурний підрозділ апарату МВС, що відповідає за взаємодію з центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
визначає порядок обміну інформацією між МВС та центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, періодичність її подання;
ініціює питання щодо проведення службового розслідування стосовно керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, їх заступників, інших державних службовців і працівників апаратів таких органів та їх територіальних органів, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління;
видає обов'язкові до виконання центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, накази та доручення з питань, що належать до компетенції таких органів;
погоджує призначення на посаду та звільнення з посади керівників та заступників керівників самостійних структурних підрозділів апаратів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
погоджує призначення на посаду та звільнення з посади керівників та заступників керівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо скасування актів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, повністю чи в окремій частині;
порушує перед Кабінетом Міністрів України питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, та їх заступників;
ініціює питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів апаратів центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, їх територіальних органів та їх заступників, а також керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління;
приймає рішення щодо проведення перевірки діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, їх територіальних органів;
заслуховує звіти про виконання покладених на центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, завдань та планів їх роботи;
визначає посадових осіб МВС, які включаються до складу колегій центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
доручає керівникам центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, скасувати акти їх територіальних органів повністю чи в окремій частині, а в разі відмови скасовує такі акти повністю чи в окремій частині;
вирішує інші питання, пов'язані із спрямуванням і координацією діяльності центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр;
4) визначає пріоритети роботи МВС та шляхи виконання покладених на нього завдань, затверджує плани роботи МВС, звіти про їх виконання;
5) організовує та контролює виконання Конституції та законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України в апараті Міністерства, органах внутрішніх справ, а також на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління МВС;
6) подає на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, розробником яких є МВС;
7) представляє в установленому порядку проекти законів України, розробником яких є МВС та центральні органи виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, і доповідає з інших питань, що належать до компетенції МВС, під час їх розгляду на пленарних засіданнях Верховної Ради України;
8) веде переговори і підписує міжнародні договори України у межах наданих йому повноважень;
9) представляє МВС у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами та організаціями в Україні та за її межами;
10) утворює, реорганізовує і ліквідує оперативно-територіальні об'єднання Національної гвардії, їх органи військового управління, з'єднання, військові частини і підрозділи, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади Національної гвардії в межах загальної чисельності та виділених коштів на їх утримання;
11) затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату МВС, призначає на посаду та звільняє з посади в установленому порядку їх керівників та заступників керівників, працівників патронатної служби, присвоює їм ранги державних службовців, приймає рішення щодо їх заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності;
12) порушує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності своїх заступників;
13) притягує до дисциплінарної відповідальності керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МВС;
14) затверджує положення про органи військового управління оперативно-територіальних об'єднань Національної гвардії, військові частини і підрозділи з охорони важливих державних об'єктів та спеціальних вантажів, військові частини і підрозділи з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, з'єднання, військові частини і підрозділи з охорони громадського порядку, підрозділи (загони) спеціального призначення, військові частини оперативного призначення, авіаційні військові частини, військові частини і підрозділи зв'язку, органи і підрозділи забезпечення Національної гвардії;
15) затверджує за пропозицією командувача Національної гвардії структуру головного органу військового управління Національної гвардії, територіальних управлінь Національної гвардії, з'єднань, військових частин і підрозділів, вищих навчальних закладів, навчальних військових частин (центрів), баз, установ та закладів Національної гвардії;
16) призначає на посаду та звільняє з посади керівників територіальних органів МВС в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, на транспорті та територіальних, у тому числі міжрегіональних, органів патрульної служби, їх заступників; призначає на посаду та звільняє з посади керівників територіальних органів МВС в районах, районах у містах, міських управлінь (відділів), лінійних управлінь (відділів), окремих підрозділів міліції;
(Підпункт 16 пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 315 від 20.05.2015)
17) призначає на посаду та звільняє з посади ректорів, перших проректорів та проректорів вищих навчальних закладів МВС;
18) відповідно до законодавства присвоює спеціальні звання працівникам органів внутрішніх справ, установ та організацій, що належать до сфери управління МВС; у випадках, передбачених законодавством, звертається з поданнями про присвоєння працівникам органів внутрішніх справ, установ та організацій, що належать до сфери управління МВС, вищих та спеціальних звань;
19) вносить подання щодо представлення в установленому порядку державних службовців та працівників органів внутрішніх справ, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління МВС, до відзначення державними нагородами;
20) утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління МВС, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників;
21) застосовує відповідно до законодавства заходи дисциплінарного впливу до працівників органів внутрішніх справ;
22) порушує в установленому порядку питання щодо присвоєння рангу державного службовця заступнику Міністра - керівнику апарату;
23) визначає обов'язки першого заступника Міністра, заступників Міністра та заступника Міністра - керівника апарату, розподіл повноважень Міністра між першим заступником Міністра та заступниками Міністра, які вони здійснюють у разі його відсутності;
24) скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
25) приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є МВС;
26) підписує накази МВС;
27) скасовує повністю чи в окремій частині акти органів внутрішніх справ;
28) дає обов'язкові для виконання державними службовцями та працівниками апарату Міністерства доручення;
29) здійснює інші повноваження, визначені законом.
12. Для погодженого вирішення питань, що належать до компетенції МВС, обговорення найважливіших напрямів його діяльності у МВС може утворюватися колегія.
Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання відповідного наказу МВС.
Для розгляду наукових рекомендацій та проведення фахових консультацій з основних питань діяльності у МВС можуть утворюватися інші постійні або тимчасові консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи.
Рішення про утворення чи ліквідацію колегії, інших постійних або тимчасових консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, їх кількісний та персональний склад, положення про них затверджуються Міністром.
13. Гранична чисельність державних службовців та працівників апарату МВС затверджується Кабінетом Міністрів України.
Структура апарату МВС затверджується Міністром.
Штатний розпис та кошторис МВС затверджується заступником Міністра - керівником апарату за погодженням з Мінфіном.
Штатні розписи та кошториси органів внутрішніх справ, а також штатні розписи (штати) підрозділів та установ МВС затверджуються заступником Міністра - керівником апарату.
14. МВС є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.