Мобілізовано транспортний засіб:
проводимо річну інвентаризацію
ЗАПИТАННЯ: Підкажіть, чи потрібно проводити інвентаризацію автотранспорту, який наша установа передала для виконання військово-транспортного обов'язку. Яким чином можна її провести?
ВІДПОВІДЬ: Оформляємо мобілізацію транспортних засобів. Із запитання випливає, що транспортний засіб було вилучено в установи відповідно до Мобілізаційного плану.
Нагадаємо, що згідно з п. 4 Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 21.07.2014 р. N 607/2014, яким оголошено часткову мобілізацію, місцеві органи виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності мають, зокрема, організувати та забезпечити в установленому порядку виділення тимчасово транспортних засобів Збройним Силам України, Національній гвардії України, іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.
Виконання військово-транспортного обов'язку регулює ст. 6 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 р. N 3543-ХІІ. Відповідно до ч. 3 ст. 6 цього Закону, якщо не введено правовий режим воєнного чи надзвичайного стану, виконання військово-транспортного обов'язку під час мобілізації здійснюється згідно з Мобілізаційним планом України шляхом безоплатного залучення транспортних засобів підприємств, установ та організацій усіх форм власності для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації.
ВАЖЛИВО! До оголошення воєнного чи надзвичайного стану власники транс-портних засобів надають його для потреб військових у тимчасове користування. За власником зберігається право власності на мобілізовані транспортні засоби. Відповідно цей транспорт залишається на балансі установи, балансоутримувачі продовжують нараховувати на нього знос*.
Порядок вилучення об'єктів залізничного, морського, річкового, повітряного, трубопровідного, автомобільного, гужового транспорту, а також мотоциклів, промислових та спеціальних суден, тимчасових морських плавучих причальних споруд, тракторів, причепів, дорожньо-будівної, підйомно-транспортної техніки, машин, механізмів, обладнання, будівельних споруд та інших об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням транспорту (далі - транспортні засоби) регулює Положення про військово-транспортний обов'язок, затверджене постановою КМУ від 28.12.2000 p. N 1921 (далі - Положення N 1921). Всі мобілізовані транспортні засоби повинні мати технічні паспорти на машини (механізми, агрегати) і електростанції (п. 1 приміток до Положення N 1921).
У разі отримання від військкомату розпорядчого документа про надання транспортних засобів наказом керівника установи потрібно визначити порядок передачі транспортного засобу Збройним Силам України. Передачу транспортного засобу необхідно оформити двостороннім актом приймання-передачі із зазначенням вартості транспортних засобів, їх технічних характеристик, перелік технічної документації та інше. Бажано зробити копії технічної документації та залишити їх в установі для власного користування.
Інвентаризація мобілізованого транспорту
Щорічна інвентаризація повинна охопити й мобілізовані транспортні засоби, які обліковуються у складі основних засобів установ.
Як відомо, бюджетні установи проводять щорічну інвентаризацію, керуючись Інструкцією з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ, затвердженою наказом ДКУ від 30.10.1998 р. N 90 (далі - Інструкція N 90). Не дивно, що в Інструкції N 90 нічого не йдеться про особливості інвентаризації мобілізованого автотранспорту.
Проаналізувавши положення цього документа, можна зробити висновок, що інвентаризацію мобілізованого транспорту можна провести за аналогією з інвентаризацією майна, переданого на відповідальне зберігання, яку регулює розд. 14 Інструкції N 90. Матеріальні цінності, здані на відповідальне зберігання, заносяться до окремого Інвентаризаційного опису матеріальних цінностей, прийнятих (зданих) на відповідальне зберігання (додаток 11 до Інструкції N 90). Перерахунок кількості та фактичний огляд наявності таких матеріальних цінностей не передбачений формою Інвентаризаційного опису, матеріальних цінностей, прийнятих (зданих) на відповідальне зберігання.
Оскільки в даному випадку ми жодним чином не можемо засвідчити фактичну наявність та стан транспортного засобу, інформація про такі матцінності вноситься до Інвентаризаційного опису на підставі документів, що підтверджують факт їх передачі іншим установам, тобто на підставі актів приймання-передачі. При цьому до Інвентаризаційного опису вносять інформацію із зазначенням номера і дати такого акту та технічні характеристики об'єкта з технічної документації.
ПАМ'ЯТАЙТЕ! Вартість майна, переданого на відповідальне зберігання, відображається у загальній вартості проінвентари-зованих активів, які наявні у Протоколі інвентаризаційної комісії (додаток 12 до інструкції N 90).
________________
* Детальніше про це ви можете дізнатися з консультації "Транспорт для військових потреб: як оформити мобілізацію" (газета "Бухгалтерія: бюджет", N 31/2014, с 25).
Оксана Верхогляд,
експерт газети "Бухгалтерія: бюджет"