Доплата за шкідливі та важкі умови проводилася
без атестації робочого місця: чи правомірно
ПИТАННЯ: Ситуація. Працівникам закладів освіти (кухарям, помічникам кухаря та кочегарам котельні) встановлена доплата за важкі та шкідливі умови праці, але документи про проведення атестації робочих місць відсутня.
Висновок держфінінспекторів.
У зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують проведення атестації робочих місць, визнано необгрунтованими витрати на здійснення доплати за роботу з важливими і шкідливими умовами праці. Під час ревізії надано лише фотографії робочого часу, де вказано вид роботи на посаді та її тривалість. Як наслідок, було зобов'язано відшкодувати за рахунок винних осіб шкоду, заподіяну внаслідок порушення.
Які норми порушено?
Для цілей обгрунтованого визначення розмірів доплати за роботу з важкими і шкідливими, особливо важкими та особливо шкідливими умовами праці проводиться оцінка фактичного стану умов праці на робочих місцях, що передбачено Типовим положенням про оцінку умов праці на робочих місцях і порядку застосування галузевих переліків робіт, на яких можуть встановлюватися доплата робітником за умови праці, наведеним у додатку до постанови Держкомпраці СРСР, Секретаріату ВЦРПС від 03.10.1986 р. № 387/22-78 (далі - Типове положення № 387).
Перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації підписує голова комісії за погодженням з профспілковим комітетом, він затверджується наказом по підприємству, організації та зберігається протягом 50 років (п. 6.8 Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Мінпраці від 01.09.1992р. №41).
Обґрунтування позиції.
Положення про порядок встановлення доплат за несприятливі умови праці наведено в додатку 9 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої Міносвіти від 15.04.1993 р. № 102 (далі - Положення № 102).
Атестація робочих місць або оцінка умов праці в установах і організаціях здійснюється експертною комісією відповідно до Рекомендацій по оцінці умов праці на робочих місцях і встановленню доплат працівникам за несприятливі умови праці в наукових організаціях і в наукових підрозділах установ системи освіта.
Атестація робочих місць передбачає, зокрема: установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обгрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці (п.6 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 р. № 442 , далі - Порядок № 442). Відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з МОЗ (п. 8 Порядку № 442).
На підставі висновків експертної комісії керівник установи, організації за погодженням з профспілковим комітетом затверджує перелік конкретних робіт, на яких встановлюється доплата за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт. Конкретні розміри доплат та тривалість їх виплата встановлюються наказом по установі, організації. Згідно з роз'ясненнями Мінпраці віднесення робіт до категорії із шкідливими умовами праці можливе тільки на підставі результатів атестації робочих місць за умовами праці, проведеної відповідно до Порядку № 442 (див. лист від 11.04.2006 р. № 85/13/87-06).
Судова позиція. Враховуючи те, що під час ревізії не надано документа, які підтверджують проведення атестації робочих місць в порядку та на умовах, визначених абз. 1, 10, 11 Положення № 102, п.п. 6, 8 Порядку № 442, п.п. 1.2, 1.7 Типового положення № 387, де вказуються фактори несприятливих (шкідливих) умов праці, їх тривалість, розмір впливу тощо, суд дійшов висновку, що допущено необгрунтоване використання коштів загального фонду на виплату доплати за важкі і шкідливі умови праці.
Висновки: Незабезпечення збереження матеріалів атестації робочих місць призвело до необґрунтованості нарахування й виплата доплата за роботу в важких і шкідливих умовах праці. У зв'язку з цим незаконні витрати на її виплату необхідно відшкодувати за рахунок винних осіб.