документiв в базi
550558
Подiлитися 

Придбання комп'ютера запчастинами: видатки та облік

ПИТАННЯ: Бюджетній установі, що утримується із місцевого бюджету, потрібен комп'ютер. Чи можна окремо придбати комплектуючі для нього, а потім зібрати? Якщо так, то як документально оформити таке придбання? За яким КЕКВ провести видатки та як відобразити таку операцію в обліку?

ВІДПОВІДЬ: На перший погляд такий варіант при­дбання комп'ютера виглядає привабливо, і на практиці він зустрічається. Позаяк кошти для закупівлі окремих комплектуючих знайти простіше та й обійдеться це де­шевше. Однак, проаналізувавши бюджетні нормативи, при такому варіанті є певні ризики. Без сумніву, ревізо­ри зацікавляться такою операцією. Пояснімо.

За яким КЕКВ придбавати комплектуючі

Невід'ємною частиною кошторису є розрахунки, які обґрунтовують показники видатків бюджету за кожним КЕКВ і затверджуються разом із кошторисом (абз. 7 п. 2, абз. 2 п. 37 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошто­рисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 р. N 228, далі - Порядок N 228).

Визначення КЕКВ урегульовано Інструкцією щодо застосування економічної класифікації ви­датків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 р. N 333 (далі - Інструкція N 333).

Придбання витратних та інших матеріалів до комп'ютерів й оргтехніки, комплектувальних ви­робів і деталей для ремонту всіх видів виробничого та невиробничого обладнання здійснюють за кодом 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвен­тар» (пп. 8 п. 2.2.1 Інструкції N 333).

Зверніть увагу! Тут ідеться про придбання комп­лектуючих і деталей саме для ремонту комп'ю­терної техніки, а не для створення комп'ютера із комплектуючих.

Якщо бюджетна установа придбає комплектую­чі, щоб зібрати новий комп'ютер, то фактично буде створено об'єкт основних засобів. А такі видатки вже потрапляють під класифікацію капітальних. Адже за кодом 3100 «Придбання основного капіталу» перед­бачають видатки не тільки на придбання, а й на створення власними силами активів, віднесених до основних засобів та окремих інших необорот­них матеріальних активів (п. 3.1 Інструкції N 333).

Тож якщо бюджетна установа хоче зібрати комп'ютер самотужки, теоретично видатки на при­дбання комплектуючих і деталей слід було б провести за кодом 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування». Проте навряд чи це допустять працівники Казначейства. Позаяк під час оплати вони перевіряють відповідність КЕКВ економічній характеристиці платежу (пп. «ґ» п. 11.8 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Мін­фіну від 24.12.2012 р. N 1407, пп. «г» п. 10.7 Поряд­ку казначейського обслуговування місцевих бюдже­тів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.08.2012 р. N 938). Тому придбання окремих комплектуючих і запчастин для комп'ютера за кодом 3110 виглядає, досить проблематично. Адже придбавати комплек­туючі й деталі належить лише за КЕКВ 2210.

Проте під час ревізії фінінспектори можуть інкри­мінувати нецільове використання коштів (оскіль­ки здійснено поточні, а не капітальні видатки), а в результаті було створено об'єкт основних засобів). Водночас Держказначейство вважає, що здійснення видатків за КЕКВ, що не в повній мірі відповідає економічній сутності платежу, не можна кваліфіку­вати як нецільове використання бюджетних коштів (лист від 09.06.2010 р. N 17-10/1426-10179). А за­планувати й здійснити такі видатки за КЕКВ 3110, який відповідає економічній сутності платежу, не дає можливості бюджетне законодавство.

Отож і виходить, що бюджетна установа є за­ручником чинного законодавства: якщо придбати за КЕКВ 2110 - питання виникнуть під час ревізії, а коли спробувати за КЕКВ 3110 - то провести опла­ту не дозволять працівники Казначейства.

Бухгалтерський облік

Але може скластися ситуація, що комплектуючі й деталі для збірки комп'ютера придбавалися для ре­монту комп'ютера раніше. Або вони частково утво­рилися внаслідок списання старого несправного комп'ютера, якщо від нього залишилися придатні деталі, а щось докупили й у результаті є можливість зібрати комп'ютер. Тоді такі комплектуючі та дета­лі потрібно видати зі складу особі, яка збиратиме комп'ютер за накладною (вимогою) типової фор­ми N 3-3. Зібраний комп'ютер має прийняти комі­сія установи, оформивши Акт прийняття-передачі основних засобів (типової форми N 03-2 (бюджет)). Хоча цю форму акта застосовують під час приймання-передачі основних засобів та безоплатного отри­мання від інших організацій. Нею доречно скорис­татися й у нашому випадку. Адже комісія установи має підтвердити факт створення комп'ютера та його придатність до експлуатації. На підставі названих документів вартість комплектуючих списують на видатки установи за дебетом субрахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи» кредиту субрахунку 238 «Запасні частини до транспортних засобів, машин і обладнання».

На підставі Акта прийняття-передачі основних за­собів комп'ютер оприбутковують за дебетом субрахун­ку 104 «Машини та обладнання» та кредитом субра­хунку 401 «Фонд у необоротних активах за їх видами».

^ Наверх