КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Юридичний департамент
Про штатний розпис й обліковий склад працівників
ПИТАННЯ: Чи обов'язково штатний розпис та структуру підприємства затверджувати одночасно?
Як вводиться новий штатний розпис у разі реорганізації?
Чи може роботодавець вивести зі штатного розпису працівницю, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами?
Чим слід керуватися під час визначення чисельності працівників підприємства, установи чи організації?
Чи потрібно створювати штатну одиницю, якщо працівника взяли за строковим договором?
Кого з працівників потрібно включати до числа штатних працівників, а кого не включати?
ВІДПОВІДЬ: За частиною 3 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис.
Штатний розпис - це документ, що встановлює для такого підприємства, установи, організації структуру адміністративно-управлінського апарату, штати й посадові оклади працівників, містить найменування посад, чисельність персоналу й оклади за кожною посадою.
Затверджена структура підприємства є підставою для складання штатного розпису.
Зазначені документи можуть бути затверджені як одночасно, так і окремо один від одного (в різний час).
Затверджувати штатний розпис доцільно спеціальним нормативно-правовим актом (наказом, розпорядженням) керівника підприємства, установи, організації, який буде визначати число працівників кожної професії (кваліфікації) з розподілом штатних одиниць за структурними підрозділами підприємства.
Працівника приймають на роботу (посаду), включену до штатного розпису підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою, з посадовим окладом, визначеним штатним розписом. Працівник підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку тощо.
Слід зазначити, що найменування роботи, професії або посади, в штатному розписі має відповідати найменуванню в Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327.
Згідно зі ст. 49-2 КЗпП про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці.
Відповідно штатний розпис може бути введено лише після закінчення цього терміну.
Працівникам, які підлягають скороченню, пропонується робота (посада), передбачена новим штатним розписом. Призначення на такі посади може відбутися лише після введення нового штатного розпису.
На період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, яка надається відповідно до ст. 18 Закону України «Про відпустки», за працівником зберігається місце роботи (посада). Таким чином, ця посада не підлягає виведенню зі штатного розпису.
Якщо людину прийняли на роботу за строковим договором, то необов'язковим є створення нової штатної одиниці. Можливим варіантом є укладення трудового договору на певний час з працівником без унесення змін до штатного розпису.
Питання, пов'язані з обліком штатних працівників підприємства, установи, організації, регулюються Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики від 28.09.2005 р. № 286, зареєстрованим у Мін'юсті України 30.11.2005 р. за № 1442/11722 (далі -Інструкція).
Згідно з п. 2.1 інструкції до облікової чисельності штатних працівників включаються всі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну. тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони одержували заробітну плату на цьому підприємстві. Таким чином, до облікової чисельності штатних працівників включаються всі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від виду трудового договору.
До облікової чисельності штатних працівників не включаються:
- прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств. Працівник, який одержує на одному підприємстві дві, півтори ставки, тобто оформлений за сумісництвом на тому самому підприємстві, де й основне місце роботи (внутрішнє сумісництво), або менш як одну ставку, в обліковій чисельності штатних працівників ураховується як одна фізична особа;
- залучені до виконання робіт за цивільно-правовими договорами (договорами підряду). Працівник, який перебуває в обліковому складі підприємства й уклав цивільно-правовий договір із цим самим роботодавцем, ураховується в обліковій та середньообліковій чисельності працівників один раз за місцем основної роботи та не враховується у чисельності працюючих за цивільно-правовими договорами;
- переведені з інших підприємств згідно з договорами між суб'єктами господарювання;
- учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів, які проходять виробниче навчання та виробничу практику на підприємстві згідно з договорами про надання робочих місць для зазначених цілей;
- особи, направлені підприємствами для навчання у навчальних закладах з відривом від виробництва, які одержують за рахунок коштів цих підприємств тільки стипендію;
- особи, які навчаються за рахунок коштів, передбачених у зведених кошторисах будівництва, для роботи на підприємствах, які будуть вводитися в дію;
- працівники, які подали заяви про звільнення і припинили роботу до закінчення строку попередження або які припинили роботу без попередження адміністрації. Вони вилучаються з облікового складу працівників з першого дня невиходу на роботу.
Головний спеціаліст,
Ігор БИЦЬ
"Праця i зарплата" N 31 (899), 20 серпня 2014 р.
Передплатний iндекс: 30214