документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Департамент економіки та ресурсного забезпечення

Умови й оплата праці працівників закладів
охорони здоров'я

ПИТАННЯ: Лікаря - дільничного терапевта переведено на посаду ліка'ря-стажиста. Чи має він право на надбавку за вислугу років в розмірі 30% згідно з постановою Кабміну від 29.12.2009 р. № 1418?

Чи потрібний дозвіл органу вищого рівня для встановлення головному лікарю та його заступникам доплати за науковий ступінь кандидата медичних наук у розмірі 15% та допомоги на оздоровлення під час відпустки?

В одного із заступників головного лікаря немає категорії, а тільки є сертифікат з організації та управління. Чи встановлювати його оклад на 5% нижчим від окладу головного лікаря, як для інших заступників, які мають кваліфікаційні категорії?

У штатний розпис ЦРЛ за рішенням органу охорони здоров'я введено посади лікарів окремих спеціальностей (хірург, невропатолог, офтальмолог, отоларинголог, психіатр) для роботи в комісії військкомату.

На початку року в лікарні видається наказ про відрядження цих лікарів для роботи у військкоматі, де вони і перебувають упродовж року. Як правильно оплачувати працю цих лікарів?

Під час останньої атестації робочих місць згідно з висновком державної експертизи умов праці дезінфектору було встановлено доплату в розмірі 10%. Чи можна йому одночасно виплачувати ще й 15% підвищення за шкідливі умови праці?

ВІДПОВІДЬ: Надбавка за тривалість безперервної роботи встановлюється в порядку, затвердженому п. 4.1.1 наказу Мінпраці і МОЗ України від 05.10.2005 р. № 308/519 «Про впорядкування Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення» (із змінами, далі - Умови).

Згідно з Порядком обчислення стажу безперервної роботи, що дає право на надбавки за тривалість безперервної роботи (п. 4.1.3 Умов), період проходження стажування з перебуванням на посаді лікаря-стажиста зараховується до стажу роботи за спеціальністю, але вилучається зі стажу, який дає право на, надбавки за тривалість безперервної роботи. при цьому така надбавка за цей період не виплачується. Виплата такої надбавки поновлюється відповідно до стажу роботи після закінчення спеціалістом стажування й отримання сертифіката про підтвердження звання лікаря-спеціаліста та повернення його на роботу (посаду), яка дає право на надбавку.

Відповідно до Порядку виплати надбавки за вислугу років медичним та фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. № 1418 (далі - постанова № 1418), надбавка за вислугу років виплачується лікарям усіх спеціальностей, у тому числі лікарям-стажистам. Будь-які обмеження щодо зарахування періодів проходження стажування з перебуванням на посаді лікаря-стажиста до стажу роботи, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, за цим Порядком відсутні.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 р. № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі - постанова № 524) медичним і фармацевтичним працівникам державних та комунальних закладів (установі виплачується допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустку. Вимог щодо погодження керівникам закладів охорони здоров'я та їхнім заступникам з числа медичних працівників установлення такої допомоги названа постанова не містить.

Відповідно до п. 1.5 Умов розміри посадових окладів (тарифних ставок) визначаються за тарифними розрядами Єдиної тарифної сітки, які встановлюються професіоналам, фахівцям залежно від наявної кваліфікаційної категорії, робітникам - кваліфікаційного розряду в межах діапазону, визначеного для цих посад (професій) Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, і відображаються в тарифікаційному списку.

У графі 12 тарифікаційного списку відображається посадовий оклад з підвищеннями, який затверджується в штатному розписі закладу охорони здоров'я у графі «Посадовий оклад (грн)» (наказ Мінфіну України від 28.01.2002 р. № 57 «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету»).

З огляду на викладене допомога на оздоровлення, передбачена постановою № 524. виплачується медичним і фармацевтичним працівникам у розмірі посадового окладу, визначеного у графі 12 тарифікаційного списку залежно від обсягу роботи за такою посадою (1,0; 0,75; 0,5; 0,25).

Відповідно до затвердженої наказом № 57 типової форми в штатному розписі відображаються назви структурного підрозділу та посад, кількість штатних посад, посадовий оклад, надбавки, доплати, фонд заробітної плати на місяць та фонд заробітної плати на відповідний рік. Головний розпорядник коштів, який затверджує штатний розпис закладу охорони здоров'я (постанова Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228), має право розширити вимоги до форми штатного розпису, в тому числі щодо відображення персоналу за групами та в розрізі кваліфікаційних категорій.

Пунктом 1.6 Умов визначено, що преміювання керівників закладів, установ та їхніх заступників, установлення їм надбавок та доплат до посадових окладів, надання матеріальної допомоги провадиться за рішенням органу вищого рівня в межах наявних коштів на оплату праці. Тобто встановлення керівникові закладу охорони здоров'я доплати за науковий ступінь також потребує рішення органу вищого рівня.

Відповідно до п. 1.5 Умов посадові оклади керівників закладів охорони здоров'я, визначені за п. 2.1-2.2 з урахуванням підвищення за кваліфікаційну категорію, не можуть бути нижчими від посадових окладів керівників структурних підрозділів - лікарів (провізорів) відповідної або нижчої кваліфікації, визначених за п. 2.1-2.2 з урахуванням підвищення за оперативне втручання. Цей порядок установлення посадових окладів не застосовується для керівників, які не мають кваліфікаційної категорії.

Заступникам керівників закладів охорони здоров'я посадові оклади встановлюються на 5-15% нижчі від посадового окладу відповідного керівника, визначеного з урахуванням норм п. 1.5 без урахування підвищень за кваліфікаційну категорію, шкідливі і важкі умови праці, незалежно від наявної кваліфікаційної категорії.

За частиною 6 ст. 43 Закону України від 25.03.92 р. № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» за членами комісій з питань приписки до призовних дільниць, призовних та лікарських комісій при районних (міських) військових комісаріатах лікарями і середнім медичним персоналом, технічними працівниками та обслуговуючим персоналом, які направляються для роботи і на призовних дільницях і збірних І пунктах під час взяття допризовників на військовий облік і призову громадян на військову службу або на збори для проведення медичного огляду і повторного огляду громадян, а також для відправлення призваних на збірні пункти, на весь час виконання цих обов'язків зберігаються обіймана посада та середній заробіток за основним місцем роботи.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» в такому разі середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Для обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження враховуються: основна заробітна плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; вислугу років тощо).

З огляду на викладене медичним працівникам закладів охорони здоров'я, направленим для роботи на призовних дільницях і збірних пунктах під час взяття допризовників на військовий облік і призову громадян на військову службу, зберігається середня заробітна плата, до якої включається надбавка за вислугу років.

Підвищують посадові оклади працівників закладів охорони здоров'я у зв'язку з шкідливими і важкими умовами праці відповідно до п. 2.4.5 Умов. Переліки посад працівників закладів та структурних підрозділів, посадові оклади яких підвищуються у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці, затверджені додатками 3, 4, 5 до Умов.

Зокрема, відповідно до п. 2.24 додатка 3 посадові оклади дезінфекторів закладів охорони здоров'я підвищуються у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці на 15%.

Конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв'язку із шкідливими і важкими умовами праці, має бути затверджений керівником закладу за погодженням з профспілковим комітетом залежно від функціональних обов'язків та обсягу роботи у шкідливих та важких умовах праці (п. 2.4.5.12 Умов).

Атестації робочих місць таке підвищення не потребує.

За результатами атестації робочих місць установлюється доплата в розмірі до 12% посадового окладу робітникам закладів охорони здоров'я, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці (п. 3.4.5 Умов). Перелік робіт зі шкідливими і важкими умовами праці, на яких установлюються такі доплати, наведений у додатку 6, у якому, зокрема. відсутня робота, що належить до функціональних обов'язків дезінфектора (підготовка до використання дезінфекційних засобів та проведення дезінфекції у вогнищах інфекційних хвороб та інших місцях; проведення остаточної дезінфекції; дезінфекція виробів медичного призначення; стерилізація певних речей та виробів; визначення якості дезінфекції та стерилізації тощо).

Директор Департаменту,
Анжела КУПЛІВАНЧУК

"Праця i зарплата" N 27 (895), 23 липня 2014 р.
Передплатний iндекс: 30214

^ Наверх
наверх