2014-05-19 | 2016-03-31 | 2017-12-26 | 2018-07-20 |
ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
19.05.2014 N 286
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
5 червня 2014 р. за N 596/25373
Про затвердження Порядку відкриття та використання
коштів за поточними рахунками міжнародних фінансових
організацій, що відкриваються в уповноважених банках
У зв’язку з прийняттям Закону України від 04 липня 2013 року N 400-VII "Про внесення змін до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" щодо емісії облігацій міжнародних фінансових організацій", відповідно до статей 7, 25, 30, 44 та 56 Закону України "Про Національний банк України", розділів ІІ та ІІІ Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок відкриття та використання коштів за поточними рахунками міжнародних фінансових організацій, що відкриваються в уповноважених банках, що додається.
2. Унести до Положення про порядок іноземного інвестування в Україну, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 10 серпня 2005 року N 280, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2005 року за N 947/11227 (зі змінами), такі зміни:
1) пункт 2.1 глави 2 після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
"перераховувати з власного інвестиційного рахунку кошти в гривнях на відкритий в уповноваженому банку рахунок міжнародної фінансової організації, яка має дозвіл центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, на здійснення емісії облігацій на території України, для інвестування коштів у ці облігації".
У зв’язку з цим абзац сьомий уважати абзацом восьмим;
2) пункт 3.1 глави 3 доповнити новим абзацом такого змісту:
"міжнародною фінансовою організацією, яка має дозвіл центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, на здійснення емісії облігацій на території України, з відкритого в уповноваженому банку рахунку в національній валюті на інвестиційний рахунок у національній валюті іноземного інвестора для погашення/викупу цих облігацій та виплати за ними доходу".
3. Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Щербакова О.А.) після державної реєстрації в Міністерстві юстиції України довести зміст цієї постанови до відома територіальних управлінь Національного банку України та банків України для використання в роботі.
4. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на заступника Голови Національного банку України Приходька Б.В.
5. Постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.
Голова С.І. Кубів
Затверджено
Постанова Правління
Національного банку України
19.05.2014 N 286
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
5 червня 2014 р. за N 596/25373
Порядок
відкриття та використання коштів за поточними
рахунками міжнародних фінансових організацій,
що відкриваються в уповноважених банках
1. Цей Порядок розроблено відповідно до вимог Закону України "Про Національний банк України", статті 10-1 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року N 15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", глави 14 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року N 492, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 року за N 1172/8493 (зі змінами) (далі - Інструкція), а також інших нормативно-правових актів Національного банку України.
Цей Порядок установлює порядок відкриття банками поточних рахунків у національній та іноземних валютах міжнародних фінансових організацій, що мають право відкривати поточні рахунки на території України відповідно до міжнародних договорів України (далі - МФО), та їх використання для проведення на території України платежів за:
операціями МФО, пов’язаними з емісією власних облігацій на території України;
операціями МФО (згідно з додатком до цього Порядку) з резидентами за кредитними договорами, договорами позики (далі - кредитні договори), договорами гарантії/поруки в гривнях у межах проектів, що належать до сфери дії міжнародних договорів України.
Дія цього Порядку не поширюється на рахунки банків-кореспондентів в іноземній валюті та в гривнях, відкриті в уповноважених банках у встановленому законодавством України порядку.
2. Банк відкриває поточні рахунки МФО з дотриманням вимог, установлених пунктом 14.2 глави 14 Інструкції. Для МФО, що не належить до спеціалізованих установ Організації Об’єднаних Націй (далі - ООН), замість документів, які ідентифікують спеціалізовану установу ООН, до банку подаються документи (копії документів, засвідчені в установленому порядку), що дають змогу банку ідентифікувати МФО.
МФО, яка здійснює емісію облігацій на території України, додатково подає копію дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, на здійснення такою МФО емісії облігацій. Інформація про те, що МФО відкриває рахунок для проведення операцій, пов’язаних з емісією облігацій на території України, обов’язково зазначається в заяві про відкриття поточного рахунку в рядку "Додаткова інформація".
3. МФО, яка здійснює емісію облігацій на території України, має право проводити операції з резидентами за кредитними договорами, договорами гарантії/поруки в гривнях за рахунок коштів, отриманих від розміщення таких облігацій.
МФО (згідно з додатком до цього Порядку) має право проводити такі операції також за рахунок коштів у гривнях, отриманих від продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України (далі - МВРУ).
4. МФО мають право проводити операції, передбачені пунктом 3 цього Порядку, якщо це відповідає:
завданням та видам діяльності МФО, визначеним її установчим актом, якщо Україна є членом такої МФО, та/або міжнародним договорам України;
напрямам використання коштів, отриманих МФО від розміщення облігацій, погодженим Кабінетом Міністрів України, якщо Україна не є членом МФО та/або з МФО не укладено міжнародний договір України.
5. Особливості функціонування поточного рахунку МФО, визначені відповідно до вимог цього Порядку, включаються до договору банківського рахунку, що укладається між банком і його клієнтом.
6. Поточний рахунок у гривнях МФО використовується для проведення таких операцій:
операцій, пов’язаних з емісією МФО власних облігацій на території України (у тому числі операцій з продажу облігацій, їх погашення, викупу та сплати за облігаціями доходу);
операцій за кредитними договорами з резидентами-позичальниками (уключаючи встановлені відповідним договором проценти, комісійні винагороди, неустойки тощо);
операцій за гарантіями/поруками МФО у гривнях, наданими за зобов’язаннями резидента-боржника перед резидентом-кредитором (уключаючи плату за надання гарантії/поруки, переказування МФО коштів резиденту-кредитору в межах забезпечених гарантією/порукою зобов’язань у гривнях резидента-боржника, відшкодування МФО коштів, сплачених за гарантією/порукою);
операцій, пов’язаних із задоволенням вимог МФО за кредитними договорами, виконаними гарантіями (поруками) у разі невиконання резидентом своїх зобов’язань (за рахунок реалізації предмета застави, виплати МФО страхового відшкодування за договором майнового страхування тощо);
операцій з оплати послуг резидентів, які здійснюються в межах підготовки та/або реалізації кредитних договорів, договорів гарантії/поруки, емісії власних облігацій МФО (у тому числі оплати юридичних і нотаріальних послуг, послуг реєстраторів, платежів за договорами страхування тощо);
операцій з купівлі або продажу іноземної валюти за гривні;
операцій зі сплати обов’язкових платежів відповідно до законодавства України;
операцій з оплати послуг уповноваженому банку, який обслуговує рахунок, та зарахування процентів, нарахованих за залишком коштів на цьому рахунку, якщо це передбачено договором банківського рахунку;
операцій із зарахування/перерахування коштів, що повертаються на цей рахунок/з цього рахунку у зв’язку з їх помилковим (надмірним) перерахуванням або невиконанням (частковим або повністю) взаємних зобов’язань за договором, укладеним з МФО;
інших операцій, що здійснюються відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або напрямів використання коштів, отриманих МФО від розміщення облігацій, погоджених Кабінетом Міністрів України.
7. Поточний рахунок в іноземній валюті МФО використовується для проведення операцій з купівлі або продажу іноземної валюти за гривні, зарахування іноземної валюти, що надійшла з-за кордону або з інших власних поточних рахунків МФО в уповноважених банках, перерахування іноземної валюти за кордон або на інші власні поточні рахунки МФО в уповноважених банках.
8. Уповноважений банк, у якому відкрито поточні рахунки МФО, здійснює купівлю/продаж іноземної валюти за дорученням МФО на підставі заяви про купівлю/продаж іноземної валюти (без подання додаткових документів) відповідно до вимог, установлених нормативно-правовим актом Національного банку, що регулює порядок та умови торгівлі іноземною валютою.
Кошти в іноземній валюті, які були куплені на МВРУ, підлягають зарахуванню на поточний рахунок МФО в іноземній валюті, відкритий в уповноваженому банку.
9. Розрахунки між МФО та резидентами в гривнях здійснюються відповідно до вимог законодавства України з питань проведення таких розрахунків.
10. Уповноважений банк здійснює обслуговування операцій клієнта- резидента з МФО за кредитним договором, договором гарантії/поруки, який передбачає їх проведення у гривнях, на підставі відповідного договору.
11. Платіжне доручення на перерахування коштів у гривнях з поточного рахунку МФО або на цей рахунок має містити напис про призначення платежу з обов’язковим посиланням на цей Порядок.
12. Функції контролю за здійсненням операцій за поточним рахунком МФО покладаються на уповноважений банк.
Уповноважений банк має право вимагати від клієнта документи та інформацію, що підтверджують правомірність здійснення платежів у гривнях через поточні рахунки МФО та потрібні для виконання уповноваженим банком функцій щодо здійснення валютного контролю.
Директор Генерального департаменту
грошово-кредитної політики О.А. Щербакова
Додаток
до Порядку відкриття та використання коштів
за поточними рахунками міжнародних фінансових
організацій, що відкриваються в уповноважених банках
(пункт 1)
Перелік
міжнародних фінансових організацій, що мають право
відкривати та використовувати поточні рахунки в
національній та іноземній валютах в банках України
з метою здійснення операцій у гривнях з резидентами за
кредитними договорами, договорами позики або договорами
гарантії/поруки в межах проектів, що належать
до сфери дії міжнародних договорів України
1. Міжнародна фінансова корпорація.
2. Північна екологічна фінансова корпорація.