документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці

Оплата праці охоронця

ПИТАННЯ: Як оплачується праця охоронця в нічний час, святкові та вихідні дні, якщо він працює впродовж 24 годин - з восьмої години ранку до восьмої години наступного ранку?

ВІДПОВІДЬ: Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оплату праці» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат установлюються госпрозрахунковими підприємствами самостійно в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

До державних гарантій з оплати праці належить, зокрема, оплата в підвищеному розмірі роботи в нічний час, святкові, неробочі та вихідні дні.

Відповідно до ст. 54 КЗпП нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.

Статтею 108 КЗпП установлено, що робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективним договором, але не менш ніж 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час. Це державні мінімальні гарантії, в колективному договорі розмір доплати за роботу в нічний час може бути встановлений у більшому розмірі.

Згідно зі ст. 67 КЗпП за п'ятиденного робочого тижня працівникам надаються два вихідних дні на тиждень. Загальним вихідним днем згідно з цією статтею є неділя. Другий вихідний день за п'ятиденного робочого тижня, якщо він не визначений законодавством, установлюється за графіком роботи підприємства і, як правило, має надаватися поспіль із загальним вихідним днем.

Водночас за ст. 69 КЗпП на підприємствах, зупинення роботи на яких неможливе, вихідні дні надаються в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком роботи (змінності), що затверджується власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілковим комітетом підприємства.

Виходячи - з викладеного, якщо працівник працює за графіком виходу на роботу (змінності), оплата роботи у вихідний день провадиться, коли працівник залучався до роботи безпосередньо у вихідний день, визначений йому за графіком роботи (змінності). Це може бути понеділок, вівторок тощо.

Оплата роботи у вихідні і святкові та неробочі дні провадиться відповідно до норм ст. 107 КЗпП. Зокрема, працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, робота у святкові, неробочі і вихідні дні оплачується в розмірі подвійної годинної або денної ставки: а працівникам, які одержують місячні оклади, - в розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота у святковий день провадилась у межах місячної норми робочого часу, в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилась понад місячну норму.

Оплачують у таких розмірах години, фактично відпрацьовані у святковий (неробочий) або вихідний день.

Підвищеній оплаті в подвійному розмірі підлягає робота у вихідний день, якщо вона не компенсована наданням іншого вихідного дня. При цьому спосіб компенсації роботи у вихідний день (надання іншого вихідного дня чи підвищена оплата) визначається за згодою сторін трудового договору.

Начальник відділу,
Неля СИНЬКО

"Праця i зарплата" N 21 (889), 4 червня 2014 р.
Передплатний iндекс: 30214

^ Наверх