КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Департаменту економіки та фінансування
Компенсація вартості харчування для сиріт:
чи можливо, коли є їдальня?
ЗАПИТАННЯ. Чи може навчальний заклад І-II рівнів акредитації виплачувати дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, грошову компенсацію за харчування замість того, щоб їх годувати, якщо в навчальному закладі є їдальня?
ВІДПОВІДЬ. Відповідно до п.п. 1 п. 13 постанови КМУ "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування" від 05.04.1994 р. N 226 студенти з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, вишів I-IV рівнів акредитації зараховуються на повне державне утримання в період навчання до 23 років або до закінчення відповідного навчального закладу забезпечуються безоплатно харчуванням за нормами, встановленими для вихованців шкільного віку шкіл-інтернатів. Навчальний період у вишах розпочинається, як правило, 1 вересня і для студентів складається з навчальних днів, днів проведення підсумкового контролю, екзаменаційних сесій, вихідних, святкових і канікулярних днів (від зарахування на навчання до закінчення).
Норми харчування затверджені постановою КМУ "Про затвердження норм харчування у навчальних і оздоровчих закладах" від 22.11.2004 р. N 1591 (далі - постанова N 1591).
Приміткою 7 до додатку 4 "Норми харчування у дитячих будинках, загальноосвітніх школах-інтернатах, інтернатах у складі загальноосвітніх навчальних закладів, професійно-технічних навчальних закладах" до постанови N 1591 установлено умову, за якої може виплачуватися грошова компенсація вартості харчування. Це відсутність можливості для організації повноцінного харчування у навчальному закладі студентів:
- які відповідно до законодавства перебувають на державному забезпеченні;
- з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на повному державному забезпеченні або яким в установленому законодавством порядку призначено опікуна чи піклувальника.
Сума грошової компенсації дорівнює розміру вартості харчування у школах-інтернатах відповідного регіону з урахуванням торговельних націнок. Особам, яким в установленому законодавством порядку призначено опікуна чи піклувальника, виплачується вартість обіду.
Тож законодавством передбачається можливість компенсації вартості харчування при виникненні обставин, за яких не може бути забезпечене повноцінне харчування.
Жодний нормативний акт не зобов'язує студентів, які перебувають на повному державному забезпеченні або яким в установленому законодавством порядку призначено опікуна чи піклувальника, харчуватися безпосередньо у навчальному закладі. Тому можна зробити висновок, що це їх право, а не обов'язок.
Конкретні обставини, за яких вони не можуть отримати повноцінне харчування, мають бути розглянуті керівником вишу на адміністративній та педагогічній радах вищого навчального закладу, а також виборним профспілковим органом первинної профспілкової організації, членами якої є такі студенти.
Згідно зі ст. 36 Закону України "Про вищу освіту" від 17.01.2002 р. N 2984-III такі робочі та дорадчі органи створюються для вирішення поточних питань діяльності вищого навчального закладу.
До таких конкретних обставин, за яких може бути прийнято рішення про виплату компенсації, можуть бути віднесені і такі обставини, як проживання поза гуртожитком, на великій відстані від їдальні, захворювання органів травлення тощо.
Грошову компенсацію таким особам ви виплачуєте у зазначених вище розмірах тільки після прийняття відповідного рішення керівником навчального закладу.
Людмила Кунгурцева,
головний спеціаліст відділу праці та нормативно-інформаційного
забезпечення Департаменту економіки та фінансування Міністерства
освіти і науки України