КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці
Щодо віднесення посад до професій
з ненормованим робочим днем
ПИТАННЯ. Чи можна віднести посаду концертмейстера в дитячих музичних школах та дитячих школах мистецтв (школи, естетичного виховання) до професій з ненормованим робочим днем, для яких передбачено надання додаткової відпустки, тривалістю сім календарних днів?
ВІДПОВІДЬ. Згідно зі ст. 8 Закону України "Про відпустки" працівникам з ненормованим робочим днем може бути, встановлено додаткову щорічну відпустку тривалістю до семи календарних днів згідно із списками посад, робіт та професій, визначених колективним договором, угодою.
Конкретна тривалість такої відпустки встановлюється колективним договором по кожному виду робіт, професій та посад чи трудовим договором.
Визначення терміну "ненормований робочий день" міститься в Рекомендаціях щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці України від 10.10.97 р. N 7. Ненормований робочий день - це особливий режим робочого часу, який установлюється для певної категорії працівників у разі неможливості нормування часу трудового процесу. За потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці в такому разі визначається не тільки тривалістю робочого часу, а й колом обов'язків та обсягом виконаних робіт (навантаженням).
Відповідно до п.6 Рекомендацій міністерства та інші центральні органи виконавчої влади за погодженням з відповідними галузевими профспілками можуть затверджувати орієнтовні переліки робіт, професій і посад працівників з ненормованим робочим днем.
Список професій і посад, на яких може застосовуватися нєнормований робочий день, визначається колективним договором (п. 7 Рекомендацій).
Отже, керуючись орієнтовним переліком (якщо такий є) на підприємстві, в установі, організації як додатком до колективного договору, затверджується список професій, посад працівників з ненормованим робочим днем із зазначенням конкретної тривалості відпустки в межах її семиденної тривалості, в який може бути внесено професії, посади, не передбачені орієнтовним переліком.
Розділом II "Позашкільні навчальні заклади" додатка до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р. N 346 (із змінами і доповненнями), всім педагогічним працівникам позашкільних навчальних закладів, в тому числі й концертмейстеру, встановлено щорічну основну відпустку тривалістю 42 календарних дні.
З огляду на зазначене немає підстав надавати концертмейстерам позашкільних навчальних закладів понад щорічну основну відпустку тривалістю 42 календарних дні щорічну додаткову відпустку за нєнормований робочий день.
Головний спеціаліст
Олена УСЕНКО
"Праця i зарплата" N 11 (879), 19 березня 2014 р.
Передплатний iндекс: 30214