документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці

Умови й оплата праці практичного психолога

ПИТАННЯ: У дитячому центральному клінічному санаторії в медичному відділенні для дітей-інвалідів з органічним ураженням ЦНС працює психолог. Як має оплачуватися його праця? На відпустки якої тривалості він має право? Якої тривалості робочий тиждень має бути? Як підтверджується його вища категорія?

ВІДПОВІДЬ: У Національному класифікаторі України ДК 003:2010 "Класифікатор професій", затвердженому наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 р. N 327, передбачено професійні назви робіт "психолог" та "практичний психолог" з кодом 2445.2, які належать до професійного угрупування "Психологи".

Кваліфікаційною характеристикою «практичний психолог», яка міститься у випуску 80 «Соціальні послуги» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Мінпраці України від 14.10.2005 р. N 324, визначено, що практичний психолог бере участь в організації освітнього процесу та забезпеченні всебічного особистого розвитку дітей, підлітків та молоді.

Кваліфікаційною характеристикою «психолог», передбаченою у випуску 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», визначено, що психолог вивчає психологічні особливості та проблеми, проводить психологічну корекцію поведінки людини, сприяє поліпшенню морально-психологічного клімату колективу тощо, тобто психолог працює з дорослими громадянами.

Кваліфікаційними характеристиками зазначених професій визначено кваліфікаційні категорії, а саме: для психолога - психолог II категорії, психолог І категорії та провідний психолог: для практичного психолога - практичний психолог II категорії, практичний психолог І категорії, практичний психолог вищої категорії.

Відповідно до Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників кваліфікаційні категорії підвищуються насамперед тим працівникам, які успішно виконують посадові інструкції та обов'язки, творчо і сумлінно ставляться до службових доручень і вимог посадових інструкцій.

Для підвищення кваліфікаційної категорії працівникові (працівникам) керівник структурного підрозділу виходить з клопотанням до керівника установи. У разі позитивного вирішення питання видається наказ про підвищення категорії, і за наявності вакансії за отриманою категорією працівник може обійняти посаду за цією вакансією.

Кваліфікаційна категорія також може бути підвищена за рекомендацією атестаційної комісії під час проведення чергової або позачергової атестації.

Порядок присвоєння кваліфікаційної категорії може регламентуватися положенням, яке ухвалюється в установі як додаток до колективного договору чи затверджується керівником за погодженням з профспілковим органом, відповідно до якого можна створити комісію для вирішення таких питань.

Кваліфікаційна категорія працівникові встановлюється в межах кваліфікаційних вимог кваліфікаційної характеристики на обійману посаду.

У додатку 35 «Тимчасові штатні нормативи медичного і педагогічного персоналу, працівників кухонь дитячих спеціалізованих санаторіїв (крім туберкульозних)», затвердженому наказом МОЗ України від 23.02.2000 р. N 33 «Про штатні нормативи та типові штати закладів охорони здоров'я», передбачено посаду психолога з розрахунку одна посада (сумарно) на 100 психоневрологічних (у тому числі для хворих на дитячий церебральний параліч з порушенням психіки) ліжок.

Водночас наказом МОЗ України від 12.03.2008 р. N 122 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 23.02.2000 р. N 33» назву посади «психолог» змінено на назву «лікар-психолог» або «практичний психолог» залежно від профілю закладу та його функцій.

Відповідно до ст.21 Закону України «Про освіту» посада практичного психолога включена до Переліку посад педагогічних працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. N 963.

Порядок проведення атестації, присвоєння кваліфікаційної категорії та педагогічного звання педагогічних працівників визначається Типовим положенням про атестацію педагогічних працівників, затвердженим наказом МОН України від 06.10.2010 р. N 930, зареєстрованим у Мін'юсті України 14.12.2010 р. за N 1255/18550.

Оплата праці педагогічних працівників проводиться відповідно до наказів Міносвіти України від 15.04.93 р. N 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» (із змінами) та від 26.09.2005 р. N 557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ» (із змінами).

Додатком 6 до наказу Міносвіти України від 26.09.2005 р. N 557 практичним психологам закладів охорони здоров'я залежно від кваліфікаційної категорії встановлюються такі тарифні розряди: вищої категорії - 12, першої - 11, другої - 10, без категорії - 8-9 тарифний розряд (фахівцям з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, які до набрання чинності Законом України «Про вищу освіту» мали вищу освіту, встановлюється 9 тарифний розряд).

Підвищення посадових окладів педагогічних працівників провадиться згідно з положеннями розділу V названої Інструкції та постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 р. N 643 «Про затвердження розмірів підвищення посадових Окладів (ставок заробітної плати) та додаткової оплати за окремі види педагогічної діяльності у співвідношенні до тарифної ставки».

Крім підвищень посадових окладів, педагогічні працівники закладів охорони здоров'я мають право на надбавку за вислугу років у розмірі від 10 до 30% посадового окладу залежно від стажу роботи та допомогу на оздоровлення під час надання щорічної відпустки за постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. N 78.

Також згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 р. N 373 педагогічні працівники закладів охорони здоров'я, в тому числі практичні психологи, мають право на надбавку в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати).

Крім того, педагогічним працівникам закладів охорони здоров'я можуть установлюватися надбавки за складність, напруженість у роботі, доплата за суміщення професій (посад) та інші виплати, передбачені зазначеними нормативно-правовими актами.

Щодо тривалості щорічної відпустки та робочого часу, то згідно зі ст.6 Закону України «Про відпустки» щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, що відлічується з дня укладення трудового договору.

Крім щорічної основної відпустки, деяким категоріям працівників може надаватися щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці.

Підрозділом «Дитячі психіатричні (психоневрологічні) лікувально-профілактичні заклади та установи, відділення, палати та кабінети (крім призначених для лікування дітей з ураженням центральної нервової системи без порушення психіки); установи, відділення: соціального захисту населення, школи (класи), школи-інтернати (класи), дитячі будинки (групи), дитячі будинки-інтернати (групи), дитячі садки (групи), ясла-садки (групи), ясла (групи) та будинки дитини (групи) для розумово відсталих дітей та дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки, дитячі будинки-інтернати для сліпих та глухонімих дітей» розділу XVII додатка 2 до Списку виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. N 1290 (додаток 2 у редакції постанови від 13.05.2003 р. N 679), психологові, який безпосередньо працює з хворими, передбачено надавати щорічну додаткову відпустку тривалістю до 11 календарних днів залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах.

Працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, встановлюється скорочена тривалість робочого дня згідно з Переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. N 163.

Відповідно до підрозділу «Дитячі психіатричні (психоневрологічні) лікувально-профілактичні установи та заклади, відділення, палати та кабінети (крім призначених для лікування дітей з ураженням центральної нервової системи без порушення психіки); установи (відділення): соціального захисту населення, школи, (класи), школи-інтернати (класи), дитячі будинки (групи), дитячі будинки-інтернати (групи), дитячі садки (групи), ясла-садки (групи), ясла (групи) та будинки дитини (групи) для розумово відсталих дітей та дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки, дитячі будинки-інтернати для сліпих та глухонімих дітей» роздічу 32 «Охорона здоров'я, освіта та соціальна допомога» Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого названою вище постановою, психолог. зайнятий безпосередньо впродовж повного робочого дня з хворими дітьми в дитячих психіатричних та психоневрологічних установах, має право на скорочену (36 год) тривалість робочого тижня.

Однак Порядком надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівникам, працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р. N 346, надавати практичному психологу дитячого центрального клінічного санаторію щорічну основну відпустку тривалістю до 56 календарних днів не передбачено.

Ураховуючи викладене, нині тривалість щорічної основної відпустки практичного психолога дитячого центрального клінічного санаторію становить 24 календарних дні, тривалість робочого часу - 40 год на тиждень.

Світлана КОНОВАЛ,
Віталіна КОРКУШКО,
Тетяна КОСУХІНА

«Праця i зарплата» N 48 (868), 25 грудня 2013 р.
Передплатний iндекс: 30214

^ Наверх
наверх