КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент заробітної плати та умов праці
Про виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника
ПИТАННЯ 1: На підприємстві працює четверо сторожів 39 графіком: один день робочий (цілодобово) - три вихідних, що зазначено в колективному договорі та затверджено правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства. Один із працівників йде у відпустку. Чи можна (тимчасово, на час відпустки) перевести інших трьох працівників на робочий графік: один день робочий (цілодобово) - два вихідних?
ПИТАННЯ 2: Наказом на підприємстві тимчасово встановлено неповний, триденний, 24-годинний робочий тиждень з 8-годинним робочим днем, з додатковими вихідними днями - понеділок та п'ятниця (субота та неділя - також вихідні дні).
Лише керівник підприємства працює за іншим режимом: п'ятиденний, 40-годинний робочий тиждень, з вихідними днями в суботу та неділю.
Перший заступник керівника за посадовою інструкцією повинен виконувати обов'язки керівника підприємства в період його відсутності, до обов'язків другого заступника це не входить.
Чи повинен заступник керівника підприємства, виконуючи обов'язки керівника, працювати в понеділок та п'ятницю?
Чи є тимчасове заміщення відсутнього працівника зміною суттєвих умов праці?
ВІДПОВІДЬ 1: Виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення працівника від своєї основної роботи - це заміна працівника, який відсутній через відпустку, хворобу та з інших причин, коли відповідно до чинного законодавства за ним зберігається місце роботи (посада).
Згідно зі ст.105 КЗпП працівникам, які виконують на тому самому підприємстві, в установі, організації поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, обов'язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи провадиться доплата за виконання цих обов'язків.
Ці виплати провадяться, якщо працівники виконують обов'язки тимчасово відсутнього працівника одночасно з виконанням своїх обов'язків у межах тривалості одного робочого дня (зміни), встановленого працівникові за графіком роботи.
Для заміщення тимчасово відсутнього працівника може бути прийнято на роботу іншого працівника за строковим трудовим договором відповідно до ст.23 КЗпП.
За підсумованого обліку робочого часу (робота за змінами), як у наведеному в листі випадку, якшо один із працівників перебуває у відпустці чи хворіє, з іншим працівником може бути укладено на цей час строковий трудовий договір на умовах роботи за сумісництвом.
Ще одним варіантом заміни тимчасово відсутнього працівника може бути покладення обов'язків цього працівника на іншого працівника через видавання наказу або розподіл його обов'язків між кількома працівниками з відповідною доплатою кожному з них пропорційно до обсягу виконуваної роботи. При цьому всі години, відпрацьовані працівниками понад установлену за обліковий період норму тривалості робочого часу, мають бути оплачені як надурочні згідно зі ст.106 КЗпП.
Отже, в наведеному в листі випадку на час відсутності одного із працівників (сторожа) у зв'язку з відпусткою чи тимчасовою непрацездатністю його обов'язки можуть бути розподілені між іншими працівниками (сторожами).
Слід зазначити, що тимчасове запровадження такого режиму роботи для сторожів не суперечитиме чинному законодавству, оскільки п.8 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.04.2006 р. N 138, передбачено, що в окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку може бути скорочена, але не менш як 12 год на добу. На умовах, визначених колективним договором, невикористані години щоденного (міжзмінного) відпочинку підсумовуються і можуть бути надані як додаткові вільні від роботи дні впродовж облікового періоду.
ВІДПОВІДЬ 2: У разі тимчасового замісництва, тобто виконання службових обов'язків за посадою тимчасово відсутнього працівника, якщо це спричинено виробничою потребою чи пов'язане з розпорядчими функціями, працівник, який працює на тому самому підприємстві, в установі, організації, призначається тимчасово виконуючим обов'язки.
Порядок оформлення та оплати праці тимчасового замісництва регулюється роз'ясненням Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. N 30/39 «Про порядок оплати праці тимчасового замісництва», затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. N 820/39 (зі змінами та доповненнями, внесеними постановою від 11.12.86 р. N 521/30-18). Ці нормативні акти законодавства СРСР є чинними на території України відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.91 р. N 1545-ХІІ «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства СРСР».
Тимчасове виконання обов'язків за посадою відсутнього працівника покладається на іншого працівника наказом (розпорядженням) по підприємству. Працівникові, що заміщує, виплачується різниця між фактичним окладом і посадовим окладом працівника, якого він замішує.
Штатним заступникам, помічникам відсутнього працівника (в разі відсутності посади заступника) різниця в окладах не виплачується.
Це пов'язане з тим, що посадовою інструкцією заступника (помічника) керівника, як правило, передбачається виконання обов'язків керівника в разі його відсутності (відпустка, хвороба, відрядження тощо), за виконання цих обов'язків заступник керівника одержує основну заробітну плату, тобто оклад.
Рішення про призначення працівника тимчасово виконуючим обов'язки ухвалюється безпосередньо на підприємстві. Якшо згідно з посадовою (робочою) інструкцією працівник на час відсутності керівника має виконувати його функції (заступник або помічник керівника), саме цей працівник має призначатися тимчасово виконуючим обов'язки. При цьому в період виконання обов'язків керівника він повинен працювати за графіком роботи керівника (зокрема, також у понеділок та п'ятницю).
Якщо ці функції не передбачені його посадовою (робочою) інструкцією, а працівник наказом (розпорядженням) по підприємству призначений тимчасово виконуючим обов'язки, то йому згідно з роз'ясненнями Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.12.65 р. N 30/39 виплачується різниця в окладах.
Головний спеціаліст
Віталіна КОРКУШКО
«Праця i зарплата» N 42 (862), 13 листопада 2013 р.
Передплатний iндекс: 30214