документiв в базi
550558
Подiлитися 

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 26 червня 2013 р. N 458
Київ

Про внесення змін до постанови
Кабінету Міністрів України
від 28 січня 2009 р. N
41

Кабінет Міністрів України постановляє:

Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 р. N 41 "Про затвердження Державної цільової соціальної програми "Молодь України" на 2009-2015 роки" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 7, ст. 217; 2010 р., N 86, ст. 3016; 2012 р., N 92, ст. 3730) зміни, що додаються.

Прем'єр-міністр України М.АЗАРОВ

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 червня 2013 р. N 458

Зміни,
що вносяться до постанови
Кабінету Міністрів України
від 28 січня 2009 р. N 41

1. У пункті 3 слова "Міністерству у справах сім’ї, молоді та спорту" та "Міністерству економіки" замінити відповідно словами "Міністерству молоді та спорту" та "Міністерству економічного розвитку і торгівлі".

2. Державну цільову соціальну програму "Молодь України" на 2009-2015 роки, затверджену зазначеною постановою, викласти у такій редакції:

"Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 січня 2009 р. N 41

(у редакції постанови
Кабінету Міністрів України
від 26 червня 2013 р. N 458)

Державна цільова соціальна програма
"Молодь України" на 2009-2015 роки

Мета Програми

Метою Програми є створення системи правових та соціально-економічних умов для ефективної соціалізації та самореалізації молоді, забезпечення всебічної підтримки та розвитку її громадської активності, реалізації інтелектуального, фізичного, творчого потенціалу молоді, розв’язання її проблем.

Шляхи і способи розв’язання проблеми

Можливі два варіанти розв’язання проблеми.

Перший варіант передбачає розв’язання проблеми шляхом проведення систематичних заходів державними установами за рахунок бюджетних коштів. Такий варіант є недостатньо ефективним, оскільки потребує концентрації бюджетних коштів у значному обсязі та запровадження державних пільг для молоді, що може призвести до незадоволення інших категорій населення.

Другий, оптимальний варіант передбачає широкомасштабне впровадження сучасних технологій, які дають змогу забезпечити взаємодію з усіма представниками молоді та соціальними інститутами, що заінтересовані у розв’язанні проблем молоді.

Для ефективної соціалізації та самореалізації молоді необхідно забезпечити реалізацію виваженої державної молодіжної політики та участь молоді у розбудові демократичної держави, а також залучення організацій, які мають досвід роботи з молоддю, значні ресурси для надання соціальних та інших послуг.

Для розв’язання проблеми необхідно провести ряд інформаційних та організаційних заходів, що дасть змогу впровадити ефективний механізм партнерства і взаємодії, сучасні технології, систему збору і обробки актуальної та достовірної інформації про можливості і потреби молоді, розробити нові стандарти роботи з молоддю.

Крім того, досвід європейських країн свідчить, що така активна взаємодія стосовно реалізації державної молодіжної політики дає позитивні результати.

Прогнозні обсяги та джерела фінансування Програми наведені у додатку 1.

Завдання і заходи

Завдання і заходи з виконання Програми наведені у додатку 2.

Очікувані результати, ефективність Програми

Виконання Програми дасть змогу:

підвищити на 15,6 відсотка рівень громадської активності та патріотичної свідомості молоді, створити сприятливі умови для її всебічного розвитку;

збільшити чисельність молоді, залученої до розроблення пропозицій щодо вдосконалення механізму реалізації державної молодіжної політики;

підвищити рівень правової культури молоді, зокрема щодо забезпечення прав, свобод та обов’язків людини і громадянина, відповідальності за своє майбутнє і майбутнє країни;

підвищити на 70,7 відсотка рівень свідомого ставлення молоді до власного здоров’я, боротьби із шкідливими звичками;

збільшити на 19,2 відсотка чисельність молоді, залученої до проведення заходів, спрямованих на творчий розвиток особистості;

забезпечити надання підтримки молоді у працевлаштуванні та реалізації підприємницьких ініціатив;

створити умови для самостійного працевлаштування молоді;

удосконалити нормативно-правову базу з питань формування і реалізації державної молодіжної політики, зокрема міжнародного молодіжного співробітництва;

збільшити на 43,3 відсотка чисельність молоді, що бере активну участь у виконанні програм, розроблених дитячими і молодіжними громадськими організаціями;

збільшити на 10 тис. осіб щороку чисельність молоді, що відвідує установи, які працюють з молоддю;

збільшити на 4,2 відсотка чисельність молоді, залученої до роботи в молодіжних трудових загонах;

збільшити на 0,5 відсотка чисельність учнівської та студентської молоді, залученої до участі в інтелектуальних змаганнях державного та міжнародного рівня;

удосконалити систему виявлення, навчання, виховання обдарованої молоді;

консолідувати зусилля органів державної влади та органів місцевого самоврядування, навчальних закладів для проведення роботи з обдарованою молоддю.

Показники ефективності Програми визначаються за результатами проведення моніторингу її виконання.

Очікувані результати виконання Програми наведені у додатку 3.

Обсяги та джерела фінансування

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, інших джерел.

Орієнтовний обсяг фінансування Програми становить 257419 тис. гривень, у тому числі 97501,2 тис. гривень - за рахунок коштів державного бюджету, 139369,3 тис. - місцевих бюджетів, 20548,5 тис. гривень - за рахунок інших джерел.

Обсяг фінансування Програми уточнюється щороку під час складання проекту державного та місцевих бюджетів на відповідний рік з урахуванням їх фінансових можливостей.".

Додаток 1
до Програми

(у редакції постанови
Кабінету Міністрів України
від 26 червня 2013 р. N 458)

Паспорт
Державної цільової соціальної програми
"Молодь України" на 2009-2015 роки

1. Концепція Програми схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 червня 2008 р. N 825 (Офіційний вісник України, 2008 р., N 43, ст. 1427).

2. Програма затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 28 січня 2009 р. N 41 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. N 458).

3. Державний замовник-координатор - Міністерство молоді та спорту.

4. Керівник Програми - Міністр молоді та спорту.

5. Виконавці заходів Програми - Міністерство молоді та спорту, МОН, МОЗ, МВС, Міноборони, ДСНС, Національна академія наук, Національна академія педагогічних наук, Національна академія медичних наук, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації.

6. Строк виконання Програми - 2009-2015 роки.

7. Прогнозні обсяги та джерела фінансування

Джерела фінансування  Обсяг фінансування,
тис. гривень 
У тому числі за роками 
2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015 
Державний бюджет  97501,2  7098,1  6131,9  11610,6  10545,3  15591,1  22382,4  24141,8 
Місцеві бюджети  139369,3        30925,9  35743,6  39004,8  33695 
Інші джерела  20548,5  1544,8  1583,7  3094,6  3225,4  3333,3  3766,7  4000 
_______
Усього 
257419  8642,9  7715,6  14705,2  44696,5  54668  65153,9  61836,8 

Додаток 2
до Програми

(у редакції постанови
Кабінету Міністрів України
від 26 червня 2013 р. N 458)

Завдання і заходи
з виконання Державної цільової соціальної програми
"Молодь України" на 2009-2015 роки

З Додатком 2 можна ознайомитись в розділі "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Постанови".

Додаток 3
до Програми

(у редакції постанови
Кабінету Міністрів України
від 26 червня 2013 р. N 458)

Очікувані результати
виконання Державної цільової соціальної програми
"Молодь України" на 2009-2015 роки

Найменування завдання  Найменування показників виконання завдання  Значення показників 
усього  у тому числі за роками 
2009  2010  2011  2012  2013  2014  2015 
1. Створення умов для творчого розвитку особистості  чисельність молоді, залученої до здійснення заходів, спрямованих на творчий розвиток особистості, відсотків  19,2  0,9  0,6  0,3  3,7  4,2  4,6  4,9 
2. Створення умов для інтелектуального самовдосконалення молоді  чисельність учнівської та студентської молоді, залученої до участі в інтелектуальних змаганнях, відсотків  0,5          0,1  0,2  0,2 
3. Утвердження патріотизму, духовності, моральності та формування загальнолюдських цінностей у молоді  чисельність молоді, залученої до здійснення заходів, спрямованих на патріотичне виховання, відсотків  15,6  0,3  0,4  2,9  3,1  3,8  4,1 
4. Пропаганда та формування здорового способу життя  рівень свідомого ставлення молоді до власного здоров’я та боротьби із шкідливими звичками, відсотків  70,7  0,1  57  0,1  2,9  3,2  3,6  3,8 
5. Створення сприятливого середовища для забезпечення зайнятості молоді  чисельність молоді, залученої до здійснення заходів, спрямованих на забезпечення її зайнятості, відсотків  7,1  0,5  0,6  0,6  1,2  1,3  1,4  1,5 
6. Надання фінансової підтримки молодіжним та дитячим громадським організаціям  чисельність молоді, залученої до виконання програм молодіжних і дитячих громадських організацій, відсотків  43,3  0,7  3,6  22,4  4,8  5,3  5,5 
7. Забезпечення розвитку міжнародного молодіжного співробітництва  чисельність молоді, яка бере участь у здійсненні заходів у рамках міжнародного молодіжного співробітництва, осіб  30927  210  20  181  6320  7133  8060  9003 
8. Проведення моніторингу становища молоді в Україні  кількість примірників доповіді про становище молоді в Україні, одиниць  1082      800  40  40  101  101 

^ Наверх
наверх