документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2012-02-072013-05-142014-12-232016-03-102017-09-14  

НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ

РІШЕННЯ
07.02.2012 N 235

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 лютого 2012 р. за N 328/20641

Про затвердження Ліцензійних умов
провадження професійної діяльності на
ринку цінних паперів -
діяльності з управління
іпотечним покриттям

Відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, глави ІІІ Кодексу законів про працю України, статей 15, 21, 27 Закону України "Про іпотечні облігації", статей 4, 8, 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статті 27 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законів України "Про банки та банківську діяльність", "Про акціонерні товариства", "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про господарські товариства", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та інших нормативно-правових актів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку вирішила:

1. Затвердити Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям (додаються).

2. Директору департаменту регулювання діяльності торговців цінними паперами та фондових бірж О. Науменку забезпечити:

подання цього рішення на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;

опублікування цього рішення відповідно до законодавства.

3. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Комісії О.Тарасенка.

Голова Комісії Д. Тевелєв

Протокол засідання Комісії
від 07.02.2012 р. N 5

Затверджено
Рішення Національної
комісії з цінних паперів
та фондового ринку
07.02.2012 N 235

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
28 лютого 2012 р. за N 328/20641

Ліцензійні умови
провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів -
діяльності з управління іпотечним покриттям

І. Загальні положення

1. Ці Ліцензійні умови розроблені відповідно до Цивільного та Господарського кодексів України, глави III Кодексу законів про працю України, статей 15, 21, 27 Закону України "Про іпотечні облігації", статей 4, 8, 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статті 27 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Законів України "Про банки та банківську діяльність", "Про акціонерні товариства", "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про господарські товариства", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" та інших нормативно-правових актів.

2. Ці Ліцензійні умови встановлюють вимоги, обов'язкові для виконання при провадженні професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям (далі - діяльність з управління іпотечним покриттям).

3. У цих Ліцензійних умовах терміни вживаються в такому значенні:

анулювання ліцензії - позбавлення ліцензіата Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) права на провадження діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям;

повторне порушення законодавства про цінні папери - вчинення ліцензіатом протягом року другого порушення після винесення йому розпорядження про усунення порушення законодавства про цінні папери щодо діяльності з управління іпотечним покриттям та/або накладання однієї із санкцій, яка передбачена законодавством щодо цінних паперів.

4. Вимоги, установлені цими Ліцензійними умовами, повинні виконуватись ліцензіатами протягом усього строку діяльності з управління іпотечним покриттям.

ІІ. Умови провадження діяльності з
управління іпотечним покриттям

1. Ліцензіат (крім банку) для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям повинен мати у власності або в користуванні нежитлове приміщення, яке повністю відокремлене від приміщень інших юридичних осіб, за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії. Для провадження діяльності відокремленим підрозділом ліцензіата на підставі відповідної копії ліцензії або спеціалізованим структурним підрозділом ліцензіата, який є невід'ємною частиною його внутрішньої організаційної структури та має інше місцезнаходження, ліцензіат повинен мати у власності або в користуванні нежитлове приміщення за місцезнаходженням такого підрозділу, яке повинно відповідати вимогам, установленим Комісією для цього приміщення, у тому числі щодо розміру його загальної площі.

Виконання функцій щодо ведення реєстру іпотечного покриття та забезпечення ведення реєстру власників структурованих іпотечних облігацій повинні здійснюватись в операційному залі.

Приміщення, у якому ліцензіат провадить діяльність з управління іпотечним покриттям, повинно мати ступінь захисту, який дає змогу зберігати конфіденційність інформації щодо всіх випусків іпотечних облігацій та їх іпотечного покриття, що отримує управитель при виконанні своїх функцій.

Операційний зал, у якому встановлена комп'ютерна техніка та міститься архів, де повинні зберігатися дані системи реєстру як у паперовій формі, так і у вигляді записів у електронних базах даних, повинен бути надійно захищений від несанкціонованого доступу сторонніх осіб, обладнаний охоронною та протипожежною сигналізацією. Доступ до комп'ютерного обладнання, де міститься інформація реєстру та архіву, дозволяється тільки уповноваженим працівникам, визначеним відповідним наказом згідно із затвердженими посадовими інструкціями таких працівників та відповідно до внутрішнього порядку ведення системи цих реєстрів.

Виконавчий орган ліцензіата (крім банку) повинен знаходитись у нежитловому приміщенні за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії. Документи, що стосуються провадження діяльності з управління іпотечним покриттям, повинні зберігатися у цьому приміщенні ліцензіата.

За місцезнаходженням ліцензіата (його відокремленого та/або спеціалізованого структурного підрозділу) (крім банку) повинна бути вивіска із зазначенням найменування та місця його розташування (поверх та номери кімнат, а також графік роботи).

2. Ліцензіат, який відповідно до законодавства має право поєднувати діяльність з управління іпотечним покриттям з іншими видами діяльності на ринку фінансових послуг (у тому числі на ринку цінних паперів), повинен організувати цю діяльність у складі окремого структурного підрозділу, який діє на підставі відповідного положення про цей підрозділ та виконує функції виключно з управління іпотечним покриттям.

3. Ліцензіат (крім банку) може провадити діяльність з управління іпотечним покриттям за умови його включення до відповідного державного реєстру фінансових установ.

4. Керівник та сертифіковані фахівці ліцензіата, його відокремлених або спеціалізованих структурних підрозділів при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, установленим при отриманні ліцензії, у тому числі бути сертифікованими в установленому Комісією порядку як фахівці з управління активами.

Керівник ліцензіата (крім банку), який проваджує діяльність з управління іпотечним покриттям звичайних іпотечних облігацій, повинен мати стаж роботи на керівних посадах не менше двох років, у тому числі не менше одного року на керівних посадах у фінансовій установі.

Керівник ліцензіата (крім банку), який проваджує діяльність з управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій, повинен мати стаж роботи на керівних посадах не менше трьох років, у тому числі не менше двох років на керівних посадах у фінансовій установі.

Крім того, у разі призначення на посаду нового керівника ліцензіат (крім банку) повинен перевірити його бездоганну ділову репутацію згідно з вимогами законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

При провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям за наявності в ліцензіата (крім банку) особи, яка займає посаду головного бухгалтера, вона повинна відповідати Професійним вимогам до головних бухгалтерів професійних учасників ринку цінних паперів, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.04.2007 N 815, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.05.2007 за N 510/13777 (із змінами) (далі - Професійні вимоги до головних бухгалтерів).

5. Сертифіковані фахівці ліцензіата (у тому числі керівник), які здійснюють діяльність з управління іпотечним покриттям, не можуть одночасно працювати в іншому професійному учаснику фондового ринку.

6. У разі зменшення у ліцензіата (у тому числі у відокремлених або спеціалізованих структурних підрозділах) при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям встановленої кількості сертифікованих фахівців (у тому числі керівних посадових осіб), установленої при отриманні ліцензії (копії ліцензії або створенні спеціалізованого структурного підрозділу), але не менше ніж до одного фахівця, а в разі здійснення управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій - не менше ніж до двох, йому необхідно протягом трьох місяців відновити потрібну кількість сертифікованих фахівців та повідомити про це Комісію в установленому порядку.

При цьому, якщо звільнено керівника ліцензіата (крім банку), що мав відповідний стаж роботи, виконувачем його обов'язків може бути призначено особу без відповідного стажу роботи, яка сертифікована в установленому Комісією порядку як фахівець з управління активами, на строк не більше трьох місяців.

На час відсутності керівника уповноважений орган ліцензіата повинен забезпечити наявність особи, яка виконує його обов'язки. Така особа призначається з числа сертифікованих фахівців ліцензіата (крім банку).

7. Ліцензіат зобов’язаний мати засоби зв’язку (електронна пошта, телефон, факс) та програмно-технічний комплекс, який забезпечить виконання вимог, установлених Комісією для цієї діяльності, зокрема забезпечить подання до Комісії адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів із застосуванням електронного цифрового підпису.

8. Ліцензіат для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям повинен:

розробити положення про провадження діяльності з управління іпотечним покриттям, яке відповідає вимогам, встановленим законодавством для цього виду діяльності;

розробити положення про відокремлений підрозділ ліцензіата та/або спеціалізований структурний підрозділ, що має інше місцезнаходження ніж ліцензіат, для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям (у разі їх створення);

розробити правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу та програми його здійснення не пізніше першої проведеної операції або укладеного договору, призначити працівника, відповідального за здійснення внутрішнього фінансового моніторингу, та затвердити його посадову інструкцію.

9. Положення про відокремлений підрозділ ліцензіата та/або спеціалізований структурний підрозділ, які провадять діяльність з управління іпотечним покриттям, має містити, зокрема:

вид діяльності з урахуванням видів облігацій, управління іпотечним покриттям за якими здійснює ліцензіат, повноваження цього підрозділу, порядок взаємодії з ліцензіатом;

вимоги до наявності мінімальної кількості сертифікованих фахівців (у тому числі керівних посадових осіб);

вимоги до наявності комп'ютерної техніки та відповідного програмного забезпечення, вимоги до приміщення;

умови ліквідації цього підрозділу.

10. Банк при організації діяльності з управління іпотечним покриттям повинен затвердити внутрішнє положення про спеціалізований структурний підрозділ банку (його відокремлених підрозділів) для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям у порядку, визначеному внутрішніми документами банку.

Таке положення повинно містити загальні вимоги щодо:

мети та предмета діяльності спеціалізованого структурного підрозділу, який провадить діяльність з управління іпотечним покриттям, з урахуванням установлених обмежень;

наявності мінімальної кількості керівних посадових осіб та фахівців підрозділу, які сертифіковані в установленому Комісією порядку, окремого приміщення, технічного та технологічного забезпечення підрозділу;

обмежень на обмін інформацією з іншими підрозділами банку, які не здійснюють або здійснюють професійну діяльність на фондовому ринку, у разі суміщення окремих видів цієї діяльності;

системи обмеження доступу працівників банку, які безпосередньо не здійснюють діяльність з управління іпотечним покриттям, до окремих приміщень спеціалізованого структурного підрозділу банку, системи захисту від несанкціонованого доступу до інформації спеціалізованого структурного підрозділу;

заборони суміщення роботи сертифікованих фахівців (у тому числі керівника) спеціалізованого структурного підрозділу банку (його відокремленого підрозділу), який провадить діяльність з управління іпотечним покриттям, з роботою в інших підрозділах банку, які провадять інші види діяльності, у тому числі професійної діяльності на фондовому ринку.

11. Правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу та програми його здійснення розробляються та змінюються з урахуванням нормативно-правових актів, що регулюють питання запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

12. Ліцензіат зобов'язаний протягом усього строку провадження діяльності з управління іпотечним покриттям виконувати вимоги законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

13. Ліцензіат (крім банку) при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям повинен мати власний капітал за даними фінансової звітності, яка подається згідно з пунктом 11 розділу ІІІ цих Ліцензійних умов, у розмірі не меншому, ніж зареєстрований розмір його статутного капіталу.

Розмір зареєстрованого статутного капіталу для діяльності з управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій повинен бути повністю сплаченим грошовими коштами у розмірі, не меншому ніж 35 мільйонів гривень, а для діяльності з управління іпотечним покриттям звичайних іпотечних облігацій - не меншому ніж 25 мільйонів гривень.

При цьому розмір його власного капіталу повинен бути не меншим, ніж розмір зареєстрованого статутного капіталу за підсумком другого та кожного наступного фінансового року з дати створення цього товариства.

14. Ліцензіат повинен дотримуватись вимог, зокрема:

Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про іпотечні облігації", "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", а також Законів України "Про акціонерні товариства" та "Про господарські товариства" у частині виконання вимог щодо формування резервного капіталу (фонду) товариства;

установленого законодавством порядку прийняття та оформлення громадян на роботу відповідно до вимог глави ІІІ Кодексу законів про працю України (укладання трудового договору з найманим працівником) (крім банку);

нормативно-правових актів Комісії, що регулюють питання провадження діяльності з управління іпотечним покриттям та управителя іпотечним покриттям.

ІІІ. Відомості, які ліцензіат зобов’язаний подавати до Комісії
при провадженні діяльності з управління іпотечним покриттям

1. Ліцензіат зобов'язаний протягом двадцяти робочих днів з дати видачі ліцензії, яка зазначена на бланку ліцензії, подати до територіального органу Комісії за своїм місцезнаходженням у письмовій формі інформацію про отримання ліцензії і облікову картку ліцензіата (додаток 1).

У разі зміни в процесі діяльності ліцензіата відомостей, зазначених в обліковій картці, а також отримання копій ліцензії для провадження відокремленими підрозділами ліцензіата діяльності з управління іпотечним покриттям (їх анулювання) ліцензіат зобов'язаний протягом двадцяти робочих днів письмово повідомити про ці зміни територіальний орган Комісії, надати облікову картку з відповідними змінами, заповнити облікову картку щодо кожного відокремленого підрозділу, який отримав в установленому порядку копію ліцензії.

2. Якщо відокремлений підрозділ ліцензіата відкривається в іншому регіоні (не в регіоні місцезнаходження ліцензіата), то ліцензіат повинен повідомити про це відповідний територіальний орган Комісії та надати йому інформацію відповідно до пункту 1 цього розділу.

3. У разі припинення ліцензіата шляхом реорганізації в результаті перетворення, якщо ліцензіат має намір провадити зазначені в ліцензії види діяльності, то він протягом двадцяти робочих днів з дати реєстрації нових установчих документів повинен подати до Комісії відповідну заяву разом з оригіналом ліцензії та заяву про видачу ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку та документи, що додаються до неї, для отримання нової ліцензії відповідно до вимог пункту 11 глави 1 Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.10.2007 N 2009, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.11.2007 за N 1285/14552 (із змінами) (далі - Порядок та умови видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям).

У разі припинення ліцензіата шляхом реорганізації в результаті перетворення ліцензіата в акціонерне товариство він подає зазначені документи протягом двадцяти робочих днів з дати реєстрації відповідного випуску акцій.

4. У разі виникнення у процесі діяльності ліцензіата підстав для переоформлення ліцензії, а саме: зміна найменування юридичної особи (якщо зміна найменування не пов'язана з реорганізацією юридичної особи), зміна місцезнаходження юридичної особи, ліцензіат зобов'язаний протягом п'ятнадцяти робочих днів подати заяву та відповідні документи згідно з вимогами глави 5 Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям.

5. У разі створення у ліцензіата в процесі діяльності нового відокремленого підрозділу, який провадить діяльність з управління іпотечним покриттям згідно з отриманою ліцензією, ліцензіат повинен подати заяву та відповідні документи згідно з вимогами глави 6 Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям.

6. Якщо в процесі діяльності ліцензіатом утрачена ліцензія або бланк ліцензії не придатний для користування унаслідок його пошкодження, ліцензіат зобов'язаний подати заяву та відповідні документи згідно з вимогами глави 7 Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям.

7. У разі створення ліцензіатом в процесі провадження діяльності з управління іпотечним покриттям спеціалізованих структурних підрозділів, які мають інше місцезнаходження, ніж ліцензіат, і яким надаються повноваження провадити цю діяльність, ліцензіат повинен до початку провадження діяльності таким структурним підрозділом надати до Комісії:

довідку про спеціалізовані структурні підрозділи заявника (ліцензіата), що провадять діяльність з управління іпотечним покриттям та мають інше місцезнаходження, ніж заявник (ліцензіат), установленої форми згідно з додатком 7 до Порядку та умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям;

засвідчені підписом керівника та печаткою ліцензіата (крім банку) копії документів, що підтверджують його право власності на нежитлове приміщення, у якому буде провадитись професійна діяльність з управління іпотечним покриттям, або право користування нежитловим приміщенням (договір оренди, суборенди тощо, який укладений ліцензіатом) з доданням акта приймання-передавання цього приміщення (за наявності) та плану приміщення (із зазначенням його розміру);

засвідчену підписом керівника та печаткою ліцензіата (крім банку) копію документа, що підтверджує забезпечення цілодобовою охороною цього приміщення, із зазначенням способів такої охорони (телевідеоконтроль, установлення відповідної системи сигналізації, зокрема кнопки тривожної сигналізації, цілодобова присутність охоронця тощо) у разі здійснення ліцензіатом управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій.

У разі організації ліцензіатом своєї діяльності у складі спеціалізованих структурних підрозділів, які мають інше місцезнаходження, ніж ліцензіат або його відокремлений підрозділ, ліцензіат зобов'язаний до початку провадження діяльності таким підрозділом письмово повідомити про це територіальний орган Комісії за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням такого підрозділу та надати йому облікову картку або зміни до неї щодо кожного спеціалізованого структурного підрозділу ліцензіата в порядку та строки, установлені пунктом 1 цього розділу.

8. У разі зміни найменування відокремленого підрозділу та/або його місцезнаходження ліцензіат протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати внесення відповідних змін до положення про відокремлений підрозділ повинен подати заяву та відповідні документи в установленому Комісією порядку.

9. Ліцензіат у процесі провадження діяльності з управління іпотечним покриттям зобов'язаний повідомляти Комісію про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії.

У разі виникнення таких змін ліцензіат зобов'язаний протягом двадцяти робочих днів подати до Комісії (із зазначенням структурного підрозділу центрального апарату Комісії, який здійснював розгляд документів на видачу ліцензії) відповідне повідомлення в письмовій формі та документи, які підтверджують зазначені зміни, а саме:

засвідчену нотаріально або органом, який видав документ, копію змін до установчого документа ліцензіата, які зареєстровано в установленому порядку (з урахуванням особливостей, визначених статтею 9 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг");

зміни до відомостей про власників заявника (ліцензіата) та пов'язаних осіб за формою згідно з додатком 3 до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям;

довідку, складену ліцензіатом - небанківською фінансовою установою (крім компанії з управління активами) у довільній формі, про виключення його з відповідного державного реєстру фінансових установ;

для небанківської фінансової установи - зміни до довідки про фаховий рівень керівника, головного бухгалтера та фахівців заявника (ліцензіата), що здійснюватимуть (здійснюють) діяльність з управління іпотечним покриттям та сертифіковані в установленому Комісією порядку, за формою згідно з додатком 5 до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям з доданням копій відповідних документів, що підтверджують фаховий рівень керівника та головного бухгалтера, засвідчених підписом керівника та печаткою ліцензіата, у разі змін у складі цих осіб;

для банку - зміни до довідки про керівних посадових осіб та фахівців заявника, що здійснюватимуть (здійснюють) професійну діяльність на ринку цінних паперів - діяльність з управління іпотечним покриттям та сертифіковані в установленому Комісією порядку (додаток 4 до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям), з доданням копій відповідних сертифікатів, засвідчених підписом керівника та печаткою ліцензіата;

засвідчену в установленому порядку копію змін до затвердженої організаційної структури ліцензіата з доданням відомостей щодо структурного підрозділу заявника (ліцензіата), працівники якого здійснюватимуть (здійснюють) діяльність з управління іпотечним покриттям (додаток 6 до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям);

засвідчені в установленому порядку копії змін до документів, що підтверджують його право власності на нежитлове приміщення, у якому провадиться діяльність з управління іпотечним покриттям, або право користування нежитловим приміщенням (договір оренди, суборенди тощо, який укладений ліцензіатом), з доданням акта приймання-передавання цього приміщення (за наявності) та плану приміщення (із зазначенням його розміру);

засвідчену в установленому порядку (крім банку) копію змін до документа, що підтверджує забезпечення цілодобовою охороною приміщення ліцензіата, в якому провадиться діяльність з управління іпотечним покриттям структурованих іпотечних облігацій;

зміни до довідки про спеціалізовані структурні підрозділи заявника (ліцензіата), що провадять діяльність з управління іпотечним покриттям та мають інше місцезнаходження, ніж заявник (ліцензіат) (додаток 7 до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям);

довідку про зареєстровані власні випуски цінних паперів заявника (ліцензіата) (додаток 8 до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям).

10. Ліцензіат, крім документів, передбачених пунктом 9 цього розділу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів подати до Комісії інформацію у довільній формі про:

10.1. Арешт банківських рахунків ліцензіата.

10.2. Перелік емітентів, з яким укладені договори про управління іпотечним покриттям, та реквізити договорів (дата та номер договору).

10.3. Застосування Національною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України (для банків - Національним банком України) до ліцензіата заходів впливу у вигляді відсторонення керівництва від управління фінансовою установою та призначення тимчасової адміністрації, а також інших санкцій, у тому числі тимчасове зупинення (обмеження) дії або анулювання (відкликання) ліцензії, що накладаються цим органом за порушення законодавства на ринку фінансових послуг.

10.4. Початок відповідно до законодавства процедури припинення юридичної особи (ліцензіата) у результаті реорганізації або ліквідації ліцензіата, визнання його банкрутом.

11. Ліцензіат (крім банку) зобов'язаний до 1 квітня наступного за звітним року подати до Комісії (із зазначенням структурного підрозділу центрального апарату Комісії, який здійснював розгляд документів на видачу ліцензії) копію Балансу (форма N 1) згідно з додатком до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 396/3689 (із змінами), та копію Звіту про фінансові результати (форма N 2) згідно з додатком до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.03.99 N 87, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 21.06.99 за N 397/3690 (із змінами), за звітний рік.

12. Усі відомості подаються до Комісії із супровідним листом, у якому необхідно обов'язково зазначити номер ліцензії ліцензіата, за підписом керівника ліцензіата, засвідченим печаткою.

У разі якщо документи підписані не керівником ліцензіата, а виконувачем його обов'язків (крім випадків, установлених законами), ліцензіат повинен надати копію документа, який підтверджує повноваження цієї особи.

Документи, які надаються ліцензіатом відповідно до вимог цих Ліцензійних умов у письмовій формі, надаються також в електронній формі у форматі, визначеному Комісією.

IV. Порядок анулювання ліцензії (копії ліцензії)

1. Комісія анулює ліцензію (копію ліцензії) з таких підстав:

1.1. Заява ліцензіата про анулювання ліцензії, у тому числі ліквідація або припинення юридичної особи (ліцензіата) в результаті реорганізації (поділу, злиття та приєднання).

1.2. Повідомлення відповідного державного органу про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про початок відповідно до законодавства процедури ліквідації ліцензіата та/або проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (ліцензіата) у результаті її ліквідації, визнання її банкрутом, у тому числі за рішенням суду.

1.3. Відкликання ліцензії на здійснення банківських операцій - для банків.

1.4. Анулювання ліцензії компанії з управління активами на провадження професійної діяльності на фондовому ринку.

1.5. Виключення небанківської фінансової установи з відповідного державного реєстру фінансових установ.

1.6. Нездійснення ліцензіатом діяльності з управління іпотечним покриттям протягом року (у тому числі з дати отримання ліцензії).

1.7. Виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих заявником (ліцензіатом) для одержання ліцензії.

1.8. Встановлення факту передачі ліцензії або її копії іншій особі для провадження діяльності з управління іпотечним покриттям.

1.9. Акт про відмову ліцензіата в проведенні перевірки Комісією.

1.10. Повторне порушення ліцензіатом законодавства.

1.11. Акт про відсутність ліцензіата за місцезнаходженням, зазначеним у ліцензії.

1.12. Подання Антимонопольного комітету України, складене на підставі статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", у зв'язку з вчиненням ліцензіатом під час дії ліцензії порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

1.13. Заява про анулювання ліцензії у зв'язку з припиненням ліцензіата шляхом реорганізації в результаті перетворення.

1.14. Вимога власників іпотечних облігацій про дострокове припинення повноважень управителя, якщо є факти неналежного виконання управителем своїх обов'язків відповідно до законодавства, у результаті чого зафіксовані порушення законних прав та інтересів власників іпотечних облігацій, що призвели до збитків, які управитель не в змозі погасити або ухиляється від їх погашення.

2. Для анулювання ліцензії за власною ініціативою ліцензіат надає до загального відділу Комісії або надсилає поштою (рекомендованим листом) заяву про анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям (додаток 2) із зазначенням на конверті підрозділу центрального апарату Комісії, який здійснював розгляд документів на видачу ліцензії.

3. Анулювання ліцензії за ініціативою ліцензіата здійснюється на підставі заяви (додаток 2), копії документа відповідного органу ліцензіата, який підтверджує прийняття рішення про припинення діяльності з управління іпотечним покриттям, засвідченої ліцензіатом, бланка ліцензії (оригінал) та документів, що підтверджують виконання всіх зобов'язань ліцензіата:

3.1. Перелік емітентів, з якими на дату прийняття рішення про припинення провадження діяльності з управління іпотечним покриттям ліцензіат мав договори на управління іпотечним покриттям.

3.2. Копії документів, що підтверджують розірвання договору про управління іпотечним покриттям, засвідчені ліцензіатом (щодо кожного емітента, з яким укладено договір).

4. У документах, що надаються згідно з пунктом 3 цього розділу та мають більше одного аркуша, усі аркуші повинні бути пронумеровані, прошиті та засвідчені заявником.

5. Комісія повертає заяву ліцензіата про анулювання ліцензії та відповідні документи без розгляду, якщо:

5.1. Заява та документи, що додаються, оформлені з порушенням вимог, установлених цими Ліцензійними умовами.

5.2. Наданий неповний перелік документів, передбачений цими Ліцензійними умовами для анулювання ліцензії.

6. Про залишення заяви про анулювання ліцензії без розгляду ліцензіат повідомляється у письмовій формі за підписом члена Комісії із зазначенням підстав залишення заяви про анулювання ліцензії без розгляду відповідно до пункту 5 цього розділу у строк не пізніше ніж 10 робочих днів з дати надходження заяви та відповідних документів.

Після усунення причин, що були підставою для залишення заяви про анулювання ліцензії без розгляду, заявник може повторно подати заяву з доданням відповідних документів, яка розглядається відповідно до цих Ліцензійних умов.

7. Комісія у разі отримання повідомлення або інформації відповідно до підпунктів 1.2 - 1.5 пункту 1 цього розділу повинна у строк не пізніше ніж 10 робочих днів від дати їх надходження прийняти рішення про анулювання ліцензії.

8. Комісія у разі отримання в установленому порядку відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 цього розділу заяви ліцензіата про анулювання ліцензії з доданням усіх документів, передбачених у пункті 3 цього розділу, повинна у строк не пізніше ніж 30 календарних днів від дати надходження заяви про анулювання ліцензії та цих документів прийняти рішення про анулювання ліцензії (крім випадку, передбаченого пунктом 9 цього розділу).

9. Комісія має право здійснювати перевірку достовірності відомостей, які зазначені в документах, наданих ліцензіатом на анулювання ліцензії. Перевірка здійснюється територіальним органом Комісії за місцезнаходженням ліцензіата. На період здійснення такої перевірки строк розгляду цих документів може бути продовжений, але не більше ніж на 30 календарних днів.

10. Рішення про анулювання ліцензії або відмову у її анулюванні на підставі підпунктів 1.1 - 1.6, 1.13 пункту 1 цього розділу оформлюється відповідним наказом, який підписує Голова Комісії або виконувач його обов'язків.

11. Рішення про анулювання ліцензії або відмову в її анулюванні на підставі підпунктів 1.12 та 1.14 пункту 1 цього розділу приймається на засіданні Комісії та оформляється відповідним рішенням Комісії.

12. Рішення про анулювання ліцензії або відмову в її анулюванні приймається з урахуванням результатів перевірки, якщо така перевірка проводилась згідно з пунктом 9 цього розділу. Акт перевірки надсилається до Комісії протягом трьох днів з дати його підписання.

У рішенні про відмову в анулюванні ліцензії обов'язково зазначаються підстави такої відмови згідно з пунктом 15 цього розділу.

13. Письмове повідомлення за підписом керівника структурного підрозділу Комісії, що здійснює розгляд заяви про анулювання ліцензії та відповідних документів, про прийняття рішення про анулювання ліцензії або про відмову в її анулюванні (з доданням копії відповідного рішення) надсилається (видається) ліцензіату протягом 5 робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.

У разі прийняття рішення про анулювання ліцензії на поданому оригіналі бланку ліцензії Комісією ставиться штамп щодо її анулювання і бланк ліцензії повертається юридичній особі (рекомендованим листом).

14. При відмові в анулюванні ліцензії подані документи ліцензіату не повертаються, крім бланка ліцензії (оригіналу).

15. Підставами для прийняття рішення Комісією про відмову в анулюванні ліцензії є:

недостовірність даних у заяві та документах, поданих ліцензіатом, на анулювання ліцензії;

невиконання ліцензіатом вимог, установлених пунктом 3 цього розділу.

16. У разі відмови в анулюванні ліцензії на підставі невідповідності ліцензіата вимогам, установленим цим розділом, він може подати до Комісії нову заяву та відповідні документи після усунення причин, що стали підставою для такої відмови.

17. У разі відмови в анулюванні ліцензії на підставі виявлення недостовірних даних у документах, поданих ліцензіатом в установленому порядку, відповідним територіальним органом Комісії проводиться перевірка та до Комісії надається відповідний акт, в якому зазначається стан виконання ліцензіатом усіх зобов'язань, передбачених пунктом 3 цього розділу. Тільки після цього ліцензіат може подати до Комісії нову заяву та документи на анулювання ліцензії.

18. Розгляд питань про анулювання ліцензії на підставі підпунктів 1.7 - 1.11 пункту 1 цього розділу здійснюється уповноваженою особою (уповноваженими особами) Комісії відповідно до Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 N 2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 за N 120/14811 (зі змінами).

У разі виникнення підстави для анулювання ліцензії згідно з підпунктом 1.10 пункту 1 цього розділу порушення не вважається повторним, якщо попередня справа про правопорушення щодо ліцензіата була закрита, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (щодо управління іпотечним покриттям) була скасована Комісією або санкція була скасована у судовому порядку.

19. У разі прийняття рішення ліцензіатом про припинення провадження діяльності з управління іпотечним покриттям відокремленим підрозділом згідно з отриманою в Комісії копією ліцензії він зобов'язаний протягом 10 робочих днів з дати припинення зазначеної діяльності цим відокремленим підрозділом подати до Комісії такі документи:

заяву про анулювання копії ліцензії;

копію рішення відповідного органу ліцензіата з цього питання, підписану керівником та засвідчену печаткою ліцензіата;

копію ліцензії, отриману в Комісії (для її анулювання).

20. Комісія у разі отримання в установленому порядку заяви ліцензіата (з доданням відповідних документів) про анулювання відповідної копії ліцензії зобов'язана протягом 15 робочих днів з дати надходження вказаних документів прийняти рішення про анулювання копії ліцензії.

21. Рішення про анулювання копії ліцензії оформлюється відповідним наказом, який підписується Головою Комісії або виконувачем його обов'язків.

22. Рішення про анулювання ліцензії та/або копії ліцензії (крім випадків, передбачених у підпунктах 1.1-1.5, 1.13 пункту 1 цього розділу) набирає чинності через десять днів з дати його прийняття.

Рішення про анулювання ліцензії та/або копії ліцензії згідно з підпунктами 1.1-1.5, 1.13 пункту 1 цього розділу набирає чинності з дати його прийняття.

23. Рішення про анулювання ліцензії (копії ліцензії) може бути оскаржено в судовому порядку.

24. Дія анульованої ліцензії, рішення про анулювання якої не було оскаржено в установленому законодавством порядку або якщо оскарження такого рішення не призвело до його відміни, не може бути поновлена.

25. Інформація щодо анулювання ліцензії підлягає обов’язковому опублікуванню в офіційному виданні Комісії протягом 5 робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.

26. У разі якщо рішення про анулювання ліцензії скасовується Комісією, то воно набирає чинності з дати його прийняття та підлягає обов'язковому опублікуванню в офіційному виданні Комісії протягом 3 робочих днів з дати його прийняття.

У разі якщо рішення Комісії про анулювання ліцензії скасовується в судовому порядку, то це рішення суду підлягає обов'язковому опублікуванню Комісією в її офіційному виданні протягом 3 робочих днів з дати набрання законної сили цим рішенням.

27. У разі анулювання ліцензії на підставі підпунктів 1.3-1.5, 1.7-1.12 та 1.14 пункту 1 цього розділу управитель повинен:

припинити діяльність з управління іпотечним покриттям з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії;

надати оригінал ліцензії (дублікат) в Комісію протягом 15 робочих днів з дати прийняття відповідного рішення (на бланку проставляється штамп щодо його анулювання і він повертається юридичній особі);

протягом 5 робочих днів з дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії він зобов'язаний повідомити про це в письмовій формі всіх емітентів, з якими були укладені договори про управління іпотечним покриттям;

виконати всі дії, необхідні для завершення провадження цього виду діяльності, що передбачені законодавством.

28. Юридична особа може подати заяву про видачу ліцензії на провадження діяльності з управління іпотечним покриттям (з доданням відповідних документів) не раніше як через рік з дати анулювання попередньо виданої ліцензії, якщо анулювання ліцензії здійснювалось на підставі підпунктів 1.7 - 1.11 та 1.14 пункту 1 цього розділу.

Глава 5. Державне регулювання, нагляд та контроль
у сфері діяльності управителя іпотечним покриттям

1. Функції державного регулювання, нагляду та контролю у сфері діяльності управителя іпотечним покриттям здійснюються Комісією відповідно до Законів України "Про іпотечні облігації", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", цих Ліцензійних умов та інших нормативно-правових актів Комісії.

2. Інші державні органи здійснюють контроль за вказаною діяльністю у межах своїх повноважень, визначених законодавством.

Директор департаменту регулювання діяльності
торговців цінними паперами та фондових бірж О. Науменко

Додаток 1
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринку
цінних паперів - діяльності
з управління іпотечним покриттям

Облікова картка ліцензіата

З Обліковою карткою ліцензіата можна ознайомитись в розділі "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

Додаток 2
до Ліцензійних умов провадження
професійної діяльності на ринку
цінних паперів - діяльності
з управління іпотечним покриттям

Заява
про анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності
на ринку цінних паперів - діяльності з управління іпотечним покриттям

З Заявою можна ознайомитись в розділі "Довідники", підрозділ "Додатки до документів", папка "Рішення".

^ Наверх
наверх