КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Статистика оплати праці
ПИТАННЯ: Чи включаються до фонду оплати праці на рахування фізичній особі згідно з договором доручення на надання послуг?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з положеннями Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. N 5, зареєстрованим у Мін'юсті України 27.01.2004 р. за N 114/8713 (далі - Інструкція N5), оплата праці працівників, які не перебувають у штаті підприємства, згідно з договорами цивільно-правового характеру (за винятком фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності) включається до фонду основної заробітної плати (пп.2.1.8). Таким чином, у разі укладення договору про надання послуг, який відповідно до Цивільного кодексу України є договором цивільно-правового характеру, з фізичною особою підприємство, складаючи статистичну звітність, має відображати плату цій фізичній особі у фонді основної заробітної плати.
ПИТАННЯ: Чим регулюється порядок розрахунку показників заробітної плати, які одержуються за результатами державних статистичних спостережень?
ВІДПОВІДЬ: Порядок розрахунку показників заробіт ної плати викладено в главі 4 Інструкції N 5. Також під час їхнього розрахунку слід керуватися Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держкомстату України від 28.09.2005 р. N 286, зареєстрованим у Мін'юсті України 30.11.2005 р. за N 1442/11722 (зі змінами, далі - Інструкція N286). Названі інструкції доступні на офіційному сайті Держстату України (www.ukrstat.gov.ua) в розділі «Методологія та звітна документація/Методологічні положення зі статистики/Статистика праці».
За даними поточних державних статистичних спостережень з праці розраховуються та оприлюднюються кілька показників середньої заробітної плати, зокрема:
- середня заробітна плата штатних працівників (за годину, місяць, квартал, період з початку року, рік);
- середня заробітна плата працівників в еквіваленті повної зайнятості.
Перший з них відображає реальну ситуацію в країні та її регіонах, другий визначає гіпотетичний рівень заробітної плати в середньому на одного працівника, який може бути забезпечений у разі повної зайнятості працівників.
ПИТАННЯ: Який порядок урахування внутрішніх сумісників у середній кількості працівників в еквіваленті повної зайнятості?
ВІДПОВІДЬ: Під час проведення державних статистичних спостережень внутрішнє сумісництво враховується в такому порядку.
Працівник, який одержує на одному підприємстві дві, півтори ставки, тобто оформлений за сумісництвом на тому самому підприємстві, де й основне місце його роботи, в обліковій кількості штатних працівників ураховується як одна фізична особа (пп.2.6.1 Інструкції N286).
Відповідно до п.4.2 Інструкції N286 визначають кількість штатних працівників в еквіваленті повної зайнятості пропорційно до оплаченого робочого часу (включаючи невідпрацьований). Це означає, що для внутрішніх сумісників перерахунок в еквівалент повної зайнятості здійснюється діленням загальної кількості годин, за які було нараховано заробітну плату за основною та додатковою роботами
(працівник оформлений більш ніж на одну ставку, наприклад 1,25 або 1 ,5) на табельний фонд робочого часу, визначений з урахуванням тривалості робочого тижня, встановленої на підприємстві згідно із законодавством або колективним договором. Тобто працівник фактично враховується як 1,25 або 1,5 фізичної особи.
ПИТАННЯ: Чи належить до фонду оплати праці винагорода керівникам державних підприємств за ефективне управління державним майном за рахунок чистого прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, згідно з умовами, затвердженими органом виконавчої влади, до сфери управління якого належить підприємство?
ВІДПОВІДЬ: Доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати працівникам підприємств, передбачені чинним законодавством, належать до фонду додаткової заробітної плати. Таким чином, названа в запитанні матеріальна винагорода під час складання статистичної звітності має включатися до фонду додаткової заробітної плати в частині премій та винагород, що мають систематичний характер (пп.2.2.2), згідно з Інструкцією N 5.
ПИТАННЯ: Чи належить до фонду оплати праці вартість путівок на оздоровлення та санітарно-курортне лікування суддів, придбаних за рахунок коштів державного бюджету?
ВІДПОВІДЬ: Вартість путівок на оздоровлення та санаторно-курортне лікування, наданих працівникам бюджет ної установи за рахунок коштів державного бюджету, під час складання статистичної звітності з праці включається до фонду оплати праці аналогічно до вартості путівок, наданих працівникам за рахунок коштів підприємства. Від повідно до пп.2.3.4 Інструкції N 5 такі витрати слід від носити до виплат соціального характеру в грошовій і натуральній формі.
ПИТАННЯ: Як відображається чисельність безробітних, направлених державною службою зайнятості на роботу на підприємства, в установи та організації, у звіті за формою N 1-ПВ «Звіт з праці»?
ВІДПОВІДЬ: Відповідно до Інструкції N 5 оплата праці працівників, які не перебувають у штаті підприємства (за умови, що розрахунки проводяться підприємством безпосередньо з працівниками), зокрема безробітних за виконання громадських робіт, включається до складу фонду оплати праці всіх працівників у частині основної заробітної плати та відображається в рядку 1020 форми державного статистичного спостереження N 1-ПВ (місячна) «Звіт з праці».
Розраховують чисельність працівників відповідно до положень Інструкції N 286.
З метою надання тимчасової роботи безробітним на підприємствах утворюються спеціальні тимчасові робочі місця, не передбачені штатним розписом. Тобто під громадські роботи не можуть використовуватися вакантні робочі місця. Отже, немає підстав для включення осіб, направлених державною службою зайнятості на виконання громадських робіт, до облікової та середньооблікової кількості штатних працівників підприємства. Відповідно до п.4.5 Інструкції N 286 такі особи не враховуються в екві валенті повної зайнятості.
Тетяна Бочкарьова,
заступник директора
«Праця i зарплата» N 42 (766), 16 листопада 2011 р.
Передплатний iндекс: 30214