документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ КОМІТЕТ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
У СПРАВАХ ПЕНСІОНЕРІВ, ВЕТЕРАНІВ ТА ІНВАЛІДІВ

Право на призначення пенсії
на пільгових умовах

ПИТАННЯ: З 7 квітня 1977 до березня 2001 p. працював помічником екскаваторника, екскаваторником, трактористом в "Сільгосптехніці" (в подальшому перейменована на "Райсільгоспхімію"). Нині ці підприємства ліквідовані. У призначенні пенсії мені відмовляють, посилаючись на те, що відсутні документи про зарплату за весь період моєї роботи. Ці документи дійсно втрачені, але є інші документи, які підтверджують мою роботу (трудова книжка, копії наказів про преміювання, про надання відпусток тощо). Чи маю право на призначення дострокової пенсії на підставі цих документів?

ВІДПОВІДЬ: Згідно зі ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) право на призначення пенсії за віком мають чоловіки - після досягнення ними 60 років, жінки - 55 років за наявності в них страхового стажу не менш як п'ять років.

За пунктом 2 розділу XV Закону №1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, здійснюється за окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди пенсії названим особам призначаються за . нормами цього Закону в разі досягнення ними пенсійного віку та за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Питання пільгового пенсійного забезпечення окремих категорій працівників сільського господарства врегульоване ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Так, відповідно до п."в" цієї статті мають право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільгосппродукції в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і за загального стажу роботи не менш як 25 років, з них не менш як 20 років на такій роботі.

До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах упродовж повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві.

Єдина назва професії "тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 p., охоплює, в тому числі, професії машиніста екскаватора, тракториста.

Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, провадиться відповідно до Класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Це означає, що трактористи-машиністи, які працюють, наприклад, на цегельних, консервних заводах колгоспів чи радгоспів, права на цей вид пенсії не мають, оскільки безпосередньо не зайняті у виробництві сільгосппродукції.

До таких підприємств належать й об'єднання "Сільгосптехніка" і "Сільгоспхімія". Проте питання призначення пільгової пенсії трактористам-машиністам цих об'єднань вирішується позитивно, якщо такі особи впродовж повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві працювали в колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства.

Періоди роботи з виробництва сільськогосподарської продукції трактористів-машиністів об'єднань "Сільгосптехніка" та "Сільгоспхімія" можуть бути підтверджені документами як колгоспів, радгоспів та інших підприємств сільського господарства, так і підприємств названих об'єднань. В обох випадках первинні документи мають містити відомості про зайнятість на роботах, визначених п."в" ст.13 Закону. На підставі таких документів колгоспи, радгоспи, інші підприємства сільського господарства та об'єднань "Сільгосптехніка" та "Сільгоспхімія" видають відповідні довідки.

Згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 р. №637, для призначення пенсії на пільгових умовах, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій або їхніх правонаступників. Щодо трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) у довідці додатково наводяться відомості про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Такі довідки видаються з посиланням на первинні документи за час виконання роботи, яка дає право на пільгову пенсію. Підтвердження пільгового стажу показаннями свідків законодавством не передбачене.

Якщо підприємство ліквідоване, підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів праці та соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної експертизи умов праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їхніх об'єднань (Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 р. №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 р. за №1231/13105).

Для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

заяву про підтвердження стажу роботи;

довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 1 липня 2004 р. та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їхньої ліквідації (в тому числі архівні);

трудову книжку;

документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (в разі відсутності - довідка про їхню відсутність).

За потреби заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Отже, враховуючи викладене, з урахуванням документів, поданих дописувачем, для призначення пільгової пенсії йому потрібно, по-перше, внести відповідні зміни до трудової книжки, оскільки в ній, крім посади "помічник-екскаваторник", ніяких інших посад, на яких він працював, не зазначено; по-друге, подати документи, які б підтверджували, що він упродовж повного сезону сільськогосподарських робіт у рослинництві та тваринництві працював у колгоспах, радгоспах, на інших підприємствах сільського господарства.

Щодо довідки про зарплату, то, оскільки об'єднання, в яких працював дописувач, ліквідовані і стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію, може бути підтверджений лише Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, вона є додатковим документом, на підставі якого буде ухвалюватися рішення цією Комісією.

Під час розгляду питання визначення права дописувача на пільгову пенсію потребує також вирішення питання передачі документів ліквідованих об'єднань до відповідних архівних установ (з листа дописувача випливає, що ці документи знаходяться в колишніх працівників удома).

Завiдувач сектретарiату,
Наталiя ШАМБІР

“Праця і зарплата” № 37 (761), 5 жовтня 2011 р.
Передплатний індекс: 30214

^ Наверх
наверх