КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Департамент соціальних послуг
Щодо надання платних соціальних послуг
ПИТАННЯ: 1. Яка періодичність надання платних соціальних послуг для громадян, які самотньо проживають і перебувають на обслуговуванні у відділенні соціальної допомоги вдома, з третьою, четвертою та п'ятою групами рухомої активності? Чи можна надавати їм послуги за потреби (один раз на тиждень, два рази на місяць), ураховуючи їхню платоспроможність?
ПИТАННЯ: 2. Чи допустимо щомісяця оформляти п.2.3 Договору про соціальне обслуговування громадян, які самотньо проживають, окремим додатком до договору, в якому зазначати ті послуги, що були надані впродовж місяця, оскільки особа, яка самотньо проживає, щомісяця обирає різні соціальні послуги?
ПИТАННЯ: 3. Як використовувати кошти, що надійшли від надання соціальних послуг (чи можна їх використовувати для виплати зарплати або премії соціальним робітникам) ?
ПИТАННЯ: 4. Як оформляти графіки відвідувань соціальними робітниками таких громадян (включати їх до загального графіка чи в позаурочний час за наявності шести осіб одиноких і двох платників у сільській місцевості)?
ВІДПОВІДЬ: 1, 2. Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі - територіальний центр) у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, ухваленими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінпраці України, актами інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також положенням про територіальний центр, розробленим відповідно до Типового положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі - Типове положення) та Переліку соціальних послуг, умов та порядку їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (далі - Перелік), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. № 1417 "Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)", із змінами.
Відповідно до п. 7 Переліку територіальний центр може надавати платні соціальні послуги (в межах наявних можливостей), визначені постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 р. № 12 "Про порядок надання платних соціальних послуг та затвердження їх переліку" та цим Переліком громадянам похилого віку, інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і мають рідних, які повинні забезпечити їм догляд і допомогу.
У такому разі особа, яка не має законодавчих підстав на безоплатне обслуговування, має право вибрати, з урахуванням індивідуальних потреб, найпотрібніші із запропонованого їй переліку платних соціальних послуг. При цьому в Договорі про соціальне обслуговування (надання соціальних послуг) відділенням соціальної допомоги вдома одинокого (проживає самотньо) громадянина мають зазначатися ті послуги та їхня кількість, які життєво потрібні та які особа зможе оплатити. Періодичність надання платних соціальних послуг визначається в кожному випадку індивідуально.
ВІДПОВІДЬ: 3. Надходження за надані платні соціальні послуги є власними надходженнями установи. Відповідно до п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України власні надходження бюджетних установ одержуються додатково до коштів загального фонду і включаються до спеціального фонду бюджету.
Кошти, що надходитимуть як плата за соціальні послуги, слід використовувати в межах затвердженого кошторису витрат та відповідно до їхнього цільового призначення, враховуючи вимоги Типового положення та постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 р. № 659 "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання".
Оплачують працю соціальних робітників відповідно до Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 р. № 308/519, розробленим відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (із змінами).
У разі надання одним соціальним робітником соціальних послуг на платній та безоплатній основі, заробітна плата йому може виплачуватися пропорційно із загального та спеціального фондів.
Пропорція визначається відповідно до часу, витраченого на надання платної соціальної послуги.
ВІДПОВІДЬ: 4. Чисельність громадян, яких має обслуговувати соціальний працівник, соціальний робітник, обсяг їхньої роботи визначає завідувач (заступник завідувача) відділення соціальної допомоги вдома з урахуванням стану здоров'я громадянина, якого обслуговують, його віку, рівня рухової активності, здатності до самообслуговування, місця та умов проживання, наявності транспортного сполучення, інших факторів, що можуть вплинути на здійснення соціального обслуговування та якість надання соціальних послуг (один соціальний робітник обслуговує шістьох громадян у сільській (приміській) місцевості, інших місцевостях, що не мають транспортного сполучення, в приватному або державному секторі без комунальних зручностей). При цьому враховуються норми часу на виконання робіт працівниками відділення соціальної допомоги вдома, що визначаються відповідно до Нормативів чисельності працівників територіальних центрів по соціальному обслуговуванню незахищених верств населення, затверджених наказом Мінпраці України від 11.03.2002 р. № 140 (зі змінами, внесеними наказом від 25.05.2006 р. № 197).
Якщо норми часу для окремого виду соціальної послуги відсутні, їх можна визначати та затверджувати на підставі актів хронометражу. Акт хронометражу складається комісією на основі узагальнення витрат часу для виконання такого виду послуг (абзац п'ятий Основних положень Методичних рекомендацій щодо розрахунку тарифів на платні соціальні послуги, що надаються територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг), затверджених наказом Мінпраці України від 24.02.2010 р. № 32).
З урахуванням викладеного особи, яких обслуговують на платній основі, мають бути включені до графіка відвідувань соціальним робітником.
Головний спеціаліст,
Валентина СУЛТАН
“Праця і зарплата” № 28 (752), 27 липня 2011 р.
Передплатний індекс: 30214