документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2010-12-012014-05-12  

МІНІСТЕРСТВО З ПИТАНЬ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО
ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ

НАКАЗ
01.12.2010 N 435

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
22 грудня 2010 р. за N 1307/18602

Про затвердження Правил експлуатації
полігонів побутових відходів

Відповідно до статті 25 Закону України "Про відходи" ( 187/98-ВР ) та з метою встановлення єдиних правил експлуатації полігонів побутових відходів наказую:

1. Затвердити Правила експлуатації полігонів побутових відходів, що додаються.

2. Департаменту благоустрою, комунального обслуговування та міського електротранспорту (Ігнатенко О.П.) спільно з Юридичним управлінням (Ніконов А.А.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

3. Департаменту благоустрою, комунального обслуговування та міського електротранспорту (Ігнатенко О.П.) надіслати цей наказ до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій для впровадження, використання у роботі та подальшого доведення до відома інших місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника Міністра Шаповаленка В.Г.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Міністр Ю.Є.Хіврич

Затверджено
Наказ Міністерства з питань
житлово-комунального
господарства України
01.12.2010 N 435

Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
22 грудня 2010 р. за N 1307/18602

Правила
експлуатації полігонів побутових відходів

I. Загальні положення

1.1. Правила експлуатації полігонів побутових відходів (далі - Правила) є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють діяльність, пов'язану з експлуатацією та утриманням полігонів побутових відходів.

1.2. Ці Правила поширюються на полігони, що діють, та нові полігони, прийняті в експлуатацію державною приймальною комісією відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 N 923.

1.3. Наведені в Правилах терміни вживаються у такому значенні:

біогаз - суміш газів, що утворюється при анаеробному розкладанні органічної складової побутових відходів;

захоронення побутових відходів - остаточне розміщення побутових відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях (полігонах) таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив побутових відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини не перевищував установлених нормативів;

зона розвантаження - частина робочої карти, призначена для розвантаження відходів;

зона складування - частина робочої карти, в якій розвантажені відходи підлягають розрівнюванню, ущільненню і покриттю ізолювальним шаром;

полігон побутових відходів - інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам;

планувальник - штатний робітник полігона побутових відходів, який працює на робочій карті і відповідає за додержання технології при розвантаженні, розрівнюванні, ущільненні відходів та їх покритті ізолювальним шаром;

приймальник - штатний робітник полігона побутових відходів, який працює на контрольно-пропускному пункті і в обов'язки якого входить контроль за документами та складом відходів;

приймання побутових відходів - одна з операцій захоронення, пов'язана з перевіркою документів на відходи, їх склад і відсутність у них матеріалів і речовин, заборонених для захоронення на полігоні побутових відходів;

репер - вертикальний металевий стояк заввишки до 3 м з позначками через 0,25 м, встановлюваний по кутах технологічних зон робочої карти для контролю за товщиною шару відходів та інертних матеріалів;

робоча карта - частина території полігона побутових відходів, відведена для виконання робіт із захоронення відходів;

складування побутових відходів - одна з операцій захоронення, яка регламентує технологію пошарового розміщення відходів та їх ізоляцію інертними матеріалами;

фільтрат - рідка фаза, що утворюється на полігоні побутових відходів при захороненні твердих побутових відходів з вологістю понад 55% та внаслідок атмосферних опадів, обсяг яких перевищує кількість вологи, що випаровується з поверхні полігона.

Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законах України "Про відходи" ( 187/98-ВР ), "Про житлово-комунальні послуги" ( 1875-15 ) та "Про благоустрій населених пунктів" ( 2807-15 ).

1.4. На полігони побутових відходів дозволяється приймати побутові відходи (окрім рідких побутових відходів та небезпечних відходів у складі побутових відходів) з житлових будинків, адміністративних і громадських установ та організацій, підприємств торгівлі та громадського харчування, закладів культури і мистецтва, навчальних та лікувально-профілактичних закладів та інших підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, вуличний та садово-парковий змет і листя, а також подрібнені будівельні відходи і промислові відходи III та IV класів небезпеки відповідно до санітарних правил та норм, шлак і золу від сміттєспалювальних заводів.

Тверді відходи IV класу небезпеки використовують на полігоні побутових відходів як ізолювальний матеріал у середній та верхній частинах полігона, а тверді відходи III класу небезпеки можуть складуватися разом з побутовими відходами з дотриманням особливих умов відповідно до санітарних правил та норм.

Для їх тимчасового складування на полігоні облаштовують відповідні майданчики.

1.5. При складуванні на полігонах побутових відходів брикетованих відходів потрібно мати спеціальні карти, оснащені підйомними механізмами для укладання брикетів. Складування неущільнених побутових відходів разом з брикетованими на одній карті забороняється.

1.6. Сортування відходів як вторинної сировини, що є у складі побутових відходів, допускається на підприємствах сортування та перероблення побутових відходів, які можуть входити до складу споруд полігона побутових відходів.

1.7. Для складування на полігонах побутових відходів відсіву мілкої фракції побутових відходів, що надходить від підприємств сортування та перероблення побутових відходів, слід передбачити окремі карти.

1.8. Відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування" на кожен полігон побутових відходів має бути розроблений, погоджений та затверджений проект, що включає санітарно-технічний паспорт.

Роботи на полігонах побутових відходів виконуються відповідно до затвердженого проекту.

1.9. Для кожного полігона побутових відходів відповідно до ДБН В.2.4-2-2005 "Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування" має бути розроблена інструкція з експлуатації полігона, в якій мають бути враховані специфіка виробництва, наявність засобів механізації і ресурсів для виконання робіт.

1.10. На полігон, прийнятий в експлуатацію, повинен бути відповідний паспорт місця видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1216.

II. Приймання та облік відходів

2.1. На в'їзді до полігона побутових відходів має бути встановлений щит з такою інформацією:

назва полігона побутових відходів;

рік введення полігона в експлуатацію;

найменування суб'єкта господарювання, що здійснює експлуатацію полігона побутових відходів;

режим роботи полігона;

види відходів, що приймаються на полігон;

тарифи на надання послуг із захоронення побутових відходів;

найменування структури, що забезпечує охорону полігона побутових відходів.

2.2. На кожному полігоні побутових відходів має бути контрольно-пропускний пункт (далі - КПП) і повинні бути встановлені автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів.

2.3. Дорожні знаки при в'їзді та на територію полігона встановлюються відповідно до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 N 1306.

2.4. Керівництво полігона забезпечує приймальника КПП такими даними:

переліком промислових відходів і речовин, заборонених для захоронення на полігоні побутових відходів;

переліком підприємств, з якими оформлені договори на надання послуг із захоронення побутових відходів;

інформацією про місткість кузовів та коефіцієнт ущільнення транспортних засобів, в яких підприємства перевозять побутові відходи, зазначені у договорі.

2.5. Приймальник на КПП контролює прибуття транспортного засобу з відходами і приймає їх за такими документами:

дорожній лист;

товарно-транспортна накладна, в якій наведено вид та кількість відходів.

2.6. На КПП повинна бути встановлена вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами.

2.7. Для радіометричного контролю всіх відходів КПП повинен бути оснащений спеціальними приладами.

2.8. У разі виявлення у відходах компонентів, заборонених для захоронення, приймальник або планувальник зобов'язаний відправити транспортний засіб, не розвантажуючи його, і зробити відповідний запис у дорожньому листі.

III. Складування відходів

3.1. В'їзд на полігон і проїзд по його території здійснюються за встановленими маршрутами. На шляху руху транспорту мають бути встановлені таблички, які вказують напрямок.

3.2. На полігонах побутових відходів мають бути розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти. Ширина робочої карти становить до 15 м, а довжина - від 50 до 120 м. Ці розміри можуть змінюватись залежно від технології складування та продуктивності полігона побутових відходів.

3.3. На робочій карті полігона побутових відходів відводять майданчик, який поділяють на дві рівні зони: розвантаження і складування.

3.4. Ширина цих зон встановлюється залежно від потужності полігона побутових відходів. Дозволяється робота не більше 5-7 транспортних засобів одночасно, щоб планувальник міг контролювати розвантаження.

3.5. Рух транспортних засобів на робочій карті на під'їздах до розвантажувального майданчика і на самому майданчику повинен регулюватись тимчасовими дорожніми знаками. На розвантажувальному майданчику планувальник, одягнений у сигнальний жилет, організовує роботу механізмів і розвантаження транспорту, подаючи сигнали прапорцями.

3.6. Рух транспортного засобу у зоні розвантаження відбувається тільки з допуску планувальника, який вказує місце розвантаження.

3.7. Відстань між транспортними засобами під час розвантаження має становити не менше 4 м.

3.8. Розвантажувати транспортні засоби допускається тільки на горизонтальних ділянках. Присутність сторонніх осіб, крім вантажників, які супроводжують транспортний засіб, у зоні розвантаження забороняється.

3.9. Перебування транспортного засобу під розвантаженням ближче 10 м від краю схилу заборонено.

3.10. Якщо транспортний засіб у розвантажувальній зоні рухається заднім ходом, двері кабіни з боку водія мають бути відкриті.

3.11. Транспортний засіб, поставлений під розвантаження, має бути надійно загальмований.

3.12. Заборонено розвантажувати транспортний засіб розхитуванням або різким гальмуванням.

3.13. Заборонено стояти під піднятим кузовом транспортного засобу під час вивантаження відходів. Працювати під піднятим кузовом транспортного засобу дозволяється тільки у крайніх випадках після фіксації його підставкою.

3.14. Для ремонту машин і механізмів відводяться спеціальні місця. Ремонтувати машини і механізми в інших місцях заборонено.

3.15. Після заповнення зони розвантаження відходи мають бути розрівнені і ущільнені шаром від 0,5 до 1,0 м залежно від механізмів, що застосовуються (для бульдозерів - до 0,5 м, для котків-ущільнювачів - до 1,0 м). З метою досягнення необхідного ступеня ущільнення та створення рівної, без вибоїн та гострих виступів, поверхні, по якій спеціально обладнані транспортні засоби могли б рухатися, не пошкоджуючи агрегатів та шин, бульдозери і котки-ущільнювачі мають здійснити 3-5 проїздів.

3.16. Ступінь ущільнення відходів слід контролювати реперами, встановленими по кутах робочої карти.

3.17. Заповнення робочої карти триває доти, доки ущільнений шар відходів не досягне 2,0 - 2,5 м. Після цього не пізніше ніж через 3 дні його слід укрити ізолювальним шаром (ґрунту, глини, подрібнених будівельних відходів тощо) завтовшки не менше 20 см.

3.18. При складуванні на окремих робочих картах полігонів побутових відходів відсіву мілкої фракції побутових відходів, що надходять від підприємств сортування та перероблення побутових відходів, після розрівнювання відходів ущільнення дозволяється не виконувати.

3.19. До закінчення робочого дня зона розвантаження має бути розрівняна та ущільнена.

3.20. Для переїзду самохідних машин з місця роботи на стоянку слід облаштовувати під'їзні шляхи.

3.21. На полігонах побутових відходів, які приймають брикетовані відходи, спеціальні карти з твердим покриттям для розвантаження великогабаритних транспортних засобів, а також маневрування і роботи телескопічних навантажувачів створюються відповідно до затвердженого проекту.

3.22. Складання брикетів виконується шарами. Висота одного шару визначається габаритними розмірами брикетів згідно з параметрами обладнання для брикетування. Дозволяється укладати не більше п'яти шарів брикетів, які створюють ярус. Висота ярусу не повинна перевищувати 5 м.

3.23. Верхній шар ярусу слід покривати ізолювальним матеріалом завтовшки не менше 0,2 м та ущільнювати.

При складуванні за траншейною схемою необхідна кількість ґрунту накопичується під час створення робочих карт. При складуванні за іншими схемами ґрунт треба завозити з найближчих кар'єрів.

У зимовий період при температурі нижче мінус 10 град.C допускається тільки ущільнення заповнених робочих карт, а ізоляцію ґрунтом проводять після підвищення температури.

3.24. Залежно від щільності першого ярусу обирається та чи інша технологія підготовки тимчасової дороги і майданчика розвантаження для укладання брикетів наступного ярусу.

3.25. Робоча карта для укладання брикетованих побутових відходів повинна бути позначена попереджувальними щитами "Прохід і подальший рух заборонено". По цій робочій карті рух транспорту обмежений, дозволяється тільки для спеціально обладнаних транспортних засобів і навантажувачів.

3.26. Заборонено перебування людей на шарах і ярусах брикетованих побутових відходів.

3.27. По кутах повністю підготовленого для укладання наступних шарів ярусу слід поставити репери висотою до 3 м від поверхні.

3.28. Допускається укладання не більше 3 ярусів брикетованих побутових відходів над поверхнею землі, щоб загальна їх висота не перевищувала 17 - 18 м.

3.29. Контроль за додержанням технології робіт на полігоні здійснює начальник або майстер полігона.

IV. Експлуатація машин, механізмів і устаткування

4.1. Для виконання всіх технологічних операцій згідно з проектом полігони побутових відходів мають бути оснащені машинами і механізмами у повному обсязі. Потреба у них визначається залежно від обсягу побутових відходів, які приймаються за добу, продуктивності машин і тривалості робочого часу.

4.2. Машини і механізми, що обслуговують полігон побутових відходів, необхідно зберігати в господарській зоні - у приміщеннях (боксах) або на спеціально відведених майданчиках.

4.3. Приміщення та майданчики для розміщення машин і механізмів забороняється захаращувати матеріалами та устаткуванням.

4.4. Для зберігання вузлів, агрегатів, металевих виробів тощо у виробничих приміщеннях і на території господарської зони мають бути виділені окремі місця, стелажі.

4.5. Механізатори перед початком робіт повинні перевірити технічний стан машин і механізмів.

4.6. Якщо двигун самохідної машини запускається не стартером, а вручну, машиніст повинен перед тим поставити важіль перемикання передач у нейтральне положення і опустити відвал до землі.

4.7. Для полегшення запуску двигунів у холодний період року (при температурі повітря нижче мінус 15 град.C) майданчик для відкритого зберігання має бути обладнаний спеціальними засобами для підігрівання двигунів.

4.8. Забороняється підігрівання двигунів машин і механізмів відкритим вогнем.

4.9. У зоні роботи самохідних машин забороняється присутність будь-яких, крім планувальника, осіб.

4.10. Після закінчення робочого дня вся техніка має бути повернена на спеціально відведене місце у господарській зоні. Залишати техніку на місці виконання робіт забороняється.

4.11. Для технічного обслуговування машин і механізмів та ремонту на території господарської зони повинні бути облаштовані оглядові канави або естакади. Розташування оглядових канав і естакад повинно забезпечувати зручний в'їзд та виїзд машин.

4.12. Технічний огляд та експертне обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки проводяться відповідно до Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 N 687.

V. Екологічна та санітарна безпека

5.1. На полігонах має бути створена система моніторингу та заходи екологічної безпеки мають бути спрямовані на захист нормального стану повітря, ґрунту та підземних вод.

5.2. Дослідження проб повітря проводиться за такими показниками: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний, вуглецю оксид, сірководень, фенол, формальдегід.

5.3. На основних напрямках поширення легких фракцій відходів встановлюються тимчасові сітчасті переносні елементи огорожі. Один раз на добу огорожу, що затримує леткі фракції, слід очищати.

5.4. Керівник (власник) полігона побутових відходів зобов'язаний забезпечити проведення контролю за станом атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони та на виробничій території атестованою лабораторією. Перелік забруднюючих речовин, періодичність та точки відбору проб повітря повинні узгоджуватися відповідно до Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць (від забруднення хімічними та біологічними речовинами), затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 09.07.97 N 201.

5.5. Проїзд транспортних засобів через контрольно-дезінфікуючу зону (далі - дезбар'єр) є обов'язковим при температурі повітря понад +5 град.C.

5.6. Необхідно відкачувати один раз на 10 днів розчин із дезбар'єру у цистерну з подальшим транспортуванням асенізаційними машинами на очисні споруди каналізації.

5.7. При температурі повітря понад +25 град.C ділянки ущільнення відходів необхідно поливати водою з розрахунку 10 л на 1 куб.м побутових відходів або розчином із дезбар'єру.

5.8. Дослідження ґрунту на території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м) повинні проводитись не рідше ніж двічі на рік.

5.9. Територія полігона побутових відходів має бути обмежена нагірною канавою для запобігання витіканню за межі полігона забруднених поверхневих вод. Не рідше ніж двічі на місяць операторам інженерного обладнання полігона слід проводити її огляд і за потреби очищати.

5.10. Контроль за станом підземних вод має проводитись щокварталу через спостережні свердловини, кількість, розташування і глибина яких встановлюються згідно з проектом полігона.

5.11. Полігон побутових відходів повинен бути оснащений системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

5.12. Для відлякування птахів встановлюється спеціальне звукове та біоакустичне обладнання.

5.13. Екологічні і санітарно-технічні заходи, які здійснюються протягом року, заносяться у паспорт місць видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.98 N 1216.

VI. Охорона, освітлення і засоби зв'язку

6.1. Полігони побутових відходів повинні мати охорону.

6.2. Кількість постів визначається керівництвом полігона побутових відходів залежно від конкретних умов, але не більше трьох.

6.3. Головний пост охорони має бути розташований на КПП або при в'їзді на полігон побутових відходів.

6.4. При необхідності на полігоні побутових відходів встановлюються пересувні пости охорони.

6.5. Поряд із приміщенням охорони споруджується оглядова вишка у разі відсутності пересувних постів охорони та огорожі по всьому периметру полігона.

6.6. Полігони побутових відходів за потреби облаштовуються відеокамерами зовнішнього нагляду, що встановлюються на КПП, адмінкорпусі, у місці розміщення техніки тощо.

6.7. По периметру території полігона побутових відходів має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0 - 2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5 - 1,7 м і завширшки 3,0 - 3,5 м, що забезпечить в'їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП.

6.8. При в'їзді на полігон побутових відходів має бути встановлений шлагбаум або в'їзні ворота.

6.9. Охорона полігона побутових відходів повинна мати телефонний зв'язок, а у разі його відсутності повинна бути забезпечена мобільними телефонами.

6.10. На головному посту охорони мають бути відомості про посадових осіб полігона побутових відходів.

6.11. Господарська зона полігона побутових відходів і територія КПП у темний час доби мають бути освітлені. Слід вважати достатнім освітлення не менше 5 лк.

6.12. У разі надзвичайних ситуацій і пов'язаних з ними робіт освітлення забезпечується герметичними переносними світильниками за тимчасовою схемою.

VII. Пожежна безпека

7.1. Керівництвом полігона побутових відходів має бути затверджена інструкція про заходи пожежної безпеки, в якій встановлюються порядок та спосіб забезпечення пожежної безпеки, обов'язки і дії працівників у разі виникнення пожежі, включаючи порядок оповіщення людей та повідомлення про неї пожежної охорони, евакуації людей, тварин і матеріальних цінностей, застосування засобів пожежогасіння та взаємодії з підрозділами пожежної охорони.

7.2. Керівник полігона повинен визначити обов'язки посадових осіб (у тому числі заступників керівника) щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць тощо, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання і експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту.

7.3. Для розміщення первинних засобів пожежогасіння на території полігона побутових відходів (у господарській зоні) встановлюються спеціальні пожежні щити (стенди) згідно з вимогами Правил пожежної безпеки в України, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 N 126, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за N 1410/10009.

7.4. Пожежні щити (стенди) на території об'єкта встановлюються з розрахунку один щит (стенд) на 5000 кв.м площі.

7.5. Усі працівники при прийнятті на роботу і за місцем роботи повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки, які поділяються на вступний, первинний, повторний на робочому місці, позаплановий та цільовий.

7.6. Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо (до початку самостійного виконання роботи) пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік мають проходити перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з пожежної безпеки.

7.7. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, протипожежного інструктажу і перевірки знань з питань пожежної безпеки, забороняється.

7.8. Використання пожежного обладнання, інструментів, інвентарю для господарських, виробничих та інших потреб, не пов'язаних з гасінням пожежі або навчанням протипожежних формувань, забороняється.

7.9. Кожний транспортний засіб, який працює на полігоні побутових відходів, має бути оснащений згідно з Правилами пожежної безпеки в України, затвердженими наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 N 126, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за N 1410/10009.

7.10. У приміщеннях під навісами та на відкритих майданчиках, де зберігається автотракторна техніка полігона побутових відходів, а також безпосередньо на робочих картах складування відходів забороняється:

заправляти техніку пальним;

заряджати акумулятори безпосередньо на машинах;

залишати транспортні засоби з увімкненим запаленням.

7.11. Унаслідок біохімічних процесів у тілі полігона побутових відходів утворюється біогаз. Щоб запобігти його вибуху і пожежам створюється система вилучення та знешкодження біогазу.

7.12. Свердловини облаштовуються металевими або полімерними трубами діаметром 200 мм і більше з перфорацією у заглибленій частині до 2,5 - 3,0 м.

7.13. У міру зростання шару відходів трубу слід нарощувати таким чином, щоб висота над поверхнею становила не менше 1,5 м.

7.14. Частина труби, що виступає над поверхнею, має бути пофарбована в яскравий оранжевий колір, щоб запобігти її руйнуванню транспортними засобами.

7.15. Якщо полігон побутових відходів має куполоподібну форму, дренажні свердловини для витікання біогазу можуть бути горизонтальними.

7.16. Заборонено палити і розпалювати вогнища на території полігона побутових відходів.

VIII. Охорона праці

8.1. Організація охорони праці на полігонах побутових відходів здійснюється відповідно до Закону України "Про охорону праці" ( 2694-12 ) і передбачає виконання заходів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

8.2. На робочих місцях, де технологічний процес, обладнання, сировина та матеріали, які використовуються, є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо вплинути на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому, повинна бути проведена атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442.

8.3. Робота на полігоні побутових відходів уночі дозволяється виключно за наказом керівництва полігона.

8.4. Для роботи на полігоні побутових відходів допускаються чоловіки і жінки віком від 18 років, які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань за станом здоров'я, пройшли інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

8.5. Персонал полігонів побутових відходів повинен проходити відповідні інструктажі, навчання (підвищення кваліфікації), перевірку знань з питань охорони праці відповідно до Типового положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 N 15, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/10511.

8.6. Кожний нещасний випадок, а також будь-які порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призводять до нещасних випадків або аварій, підлягають розслідуванню, виявленню причини і винуватців їх виникнення та вжиттю заходів щодо запобігання повторенню подібних випадків.

8.7. До роботи в колодязях на території полігона побутових відходів допускається бригада з трьох працівників і лише після того, як повітря в колодязі перевірено газоаналізатором на наявність кисню і відсутність шкідливих та вибухонебезпечних газів.

8.8. Працівникам полігона побутових відходів, зайнятим на роботах із шкідливими і небезпечними умовами або роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, керівництво полігона побутових відходів видає спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту відповідно до Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24.03.2008 N 53, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.05.2008 за N 446/15137.

8.9. Керівництво полігона побутових відходів зобов'язане забезпечити фінансування та проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичного (протягом трудової діяльності) обов'язкових медичних оглядів працівників та обов'язкових щеплень відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України 21.05.2007 N 246 "Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.07.2007 за N 846/14113.

8.10. Для надання першої допомоги при травмах та нещасних випадках на кожній експлуатаційній дільниці полігона побутових відходів повинна бути аптечка із запасом медикаментів та перев'язочних матеріалів, яку необхідно періодично поповнювати (залежно від терміну придатності медичних засобів).

Директор Департаменту благоустрою, комунального обслуговування
та міського електротранспорту О.П.Ігнатенко

^ Наверх
наверх