КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Застосування похідних слів до назв професій
та їхнє розширення
ПИТАННЯ: До яких назв робіт за кодами професій можуть застосуватися похідні слова?
Які назви робіт за кодами професій можуть бути розширені термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи тощо (наприклад, назва професії "адміністратор" - розширене "адміністратор сайта")?
ВІДПОВІДЬ: Виключний перелік похідних слів до професій (професійних назв робіт) визначено в додатку В до Національного класифікатора України ДК 003:2005 "Класифікатор професій", затвердженого наказом Держспоживстандарту від 26.12.2005 р. №375 (далі - Класифікатор професій).
Відповідно до примітки 1 похідні слова до професійних назв робіт можуть застосовуватися за умови збереження галузевої та функціональної належності, кваліфікаційних вимог, виключення дублювання, збереження коду новоутвореної професії. Новоутворені похідні назви професій (посад) можна поділяти за категоріями, функціональними обов'язками, завданнями, кваліфікаційними вимогами тощо, якщо вони не містяться в чинному Класифікаторі професій.
Похідне слово "стажист" застосовується до професійних назв робіт розділів Класифікатора професій "Професіонали" та "Фахівці" на час проходження стажування із збереженням коду базової професійної назви роботи.
Похідне слово "учень" застосовується до професійних назв робіт робітників середньої кваліфікації на час проходження первинної професійної підготовки особами, яких прийнято на роботу.
Відповідно до примітки 2 до додатка В до Класифікатора професій назви професій можуть бути розширені за потреби користувача для внутрішнього використання термінами та словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності за умови дотримання лаконічності викладення.
Класифікатор професій не містить формальних обмежень щодо застосування похідних слів до професійних назв робіт залежно від їхніх кодів, за винятком похідних слів "стажист" та "учень". Водночас згідно з чинними нормативними документами професійно-класифікаційної сфери під час записів до трудових книжок (у штатних розписах) слід зазначати повну назву посади згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників, ураховуючи і кваліфікаційну категорію (розряд). Отже, під час застосування похідних слів та розширення назв професій потрібно звертати увагу на кваліфікаційні характеристики відповідних професій та передбачене для них кваліфікаційне категорію-вання і порівнювати фактично виконувані завдання та обов'язки з відповідними кваліфікаційними характеристиками, обираючи ту професійну назву роботи, яка найбільше відповідає фактично виконуваним завданням та обов'язкам працівника.
Кваліфікаційною характеристикою посади "адміністратор", що міститься в розділі 1 "Професії керівників, професіоналів, фахівців та технічних службовців" випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 р. №336, передбачено виконання роботи з ефективного і культурного обслуговування відвідувачів; здійснення контролю за раціональним оформленням приміщень, стеження за оновленням і станом реклами в приміщеннях і на будівлі; забезпечення чистоти і порядку в приміщеннях і на прилеглих до них територіях; контроль додержання робітниками підприємства, установи, організації трудової і виробничої дисципліни, правил і норм охорони праці, вимог виробничої санітарії і гігієни, протипожежного захисту.
Таким чином, зазначені завдання та обов'язки не відповідають тим завданням та обов'язкам, які виконують фахівці ухзфері інфррмаційно-комунікаційних технологій, що контролюють і забезпечують безперебійне та ефективне функціонування сайта. Утворення розширеної назви посади "адміністратор сайта" від базової "адміністратор" (код Класифікатора професій - 4222) буде порушувати норми професійної класифікації.
У наведеному в листі випадку можна застосовувати розширену професійну назву роботи "адміністратор доступу до сайта" від базової "адміністратор доступу" (угруповання Класифікатора професій - 2131.2 "Розробники обчислювальних систем").
Головний спеціаліст відділу режимів праці,
нормування та професійної класифікації Василь ГЛОБА
“Праця i зарплата” № 47 (723), 15 грудня 2010 р.
Передплатний iндекс: 30214