2010-11-25 | 2012-02-13 | 2012-06-25 |
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.11.2010 N 1458
Про затвердження Методичних рекомендацій
щодо підготовки проектів порядків використання
коштів державного бюджету
З метою приведення нормативно-правових актів Міністерства фінансів України у відповідність з Бюджетним кодексом України від 08.07.2010 ( 2456-17 ) наказую:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо підготовки проектів порядків використання коштів державного бюджету (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Рекомендувати головним розпорядникам коштів державного бюджету керуватись Методичними рекомендаціями при складанні проектів порядків використання коштів державного бюджету.
3. Департаменту реформування бюджетної системи (Футоранська Ю.М.) забезпечити доведення цього наказу до головних розпорядників коштів державного бюджету.
4. Визнати такими, що втратили чинність, накази Міністерства фінансів України:
від 26.01.2008 N 57 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки проектів порядків використання бюджетних коштів та погодження їх з Міністерством фінансів України";
від 07.08.2008 N 1034 "Про внесення змін до пункту 2 Методичних рекомендацій щодо підготовки проектів порядків використання бюджетних коштів та погодження їх з Міністерством фінансів України";
від 29.12.2008 N 1551 "Про внесення змін до Методичних рекомендацій щодо підготовки проектів порядків використання бюджетних коштів та погодження їх з Міністерством фінансів України".
від 28.12.2009 N 1538 "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 26.01.2008 N 57".
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мярковського А.І.
Міністр Ф.Ярошенко
Затверджено
Наказ Міністерства фінансів
України
25.11.2010 N 1458
Методичні рекомендації
щодо підготовки проектів порядків використання
коштів державного бюджету
1. Ці Методичні рекомендації розроблені відповідно до норм статті 42 Бюджетного кодексу України ( 2456-17 ), Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 N 950 (зі змінами), та застосовуються головними розпорядниками бюджетних коштів при підготовці проектів порядків використання коштів державного бюджету.
2. Проекти порядків використання коштів державного бюджету оформляються згідно з Правилами підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2005 N 870, та відповідно до Порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 N 34/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за N 381/10661.
3. Проекти порядків використання коштів державного бюджету розробляються відповідно до вимог частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу ( 2456-17 ) та з урахуванням цих Методичних рекомендацій.
Положення проекту порядку використання коштів державного бюджету викладаються у логічній послідовності, щоб забезпечити доступність його розгляду, правильності розуміння та застосування.
Кожен проект порядку використання коштів державного бюджету має назву, у якій викладається його короткий зміст.
Назва проекту порядку використання коштів державного бюджету повинна бути конкретною, чіткою, лаконічною, без зайвої деталізації змісту, але із обов'язковим зазначенням його інноваційності.
У назві проекту порядку використання коштів державного бюджету не зазначається термін його дії.
4. Проекти порядків використання коштів державного бюджету складаються за структурою, що включає такі частини:
Загальні положення;
Вимоги до використання бюджетних коштів;
Бухгалтерський облік та звітність про використання бюджетних коштів, контроль за їх використанням.
У загальних положеннях зазначаються:
1) цілі та напрями використання бюджетних коштів.
Ціль використання бюджетних коштів відображає досягнення конкретних результатів відповідно до системи національних цінностей і завдань інноваційного розвитку, програм економічного та соціального розвитку, державних цільових програм, пріоритетів бюджетної політики. Цілі мають бути чіткими, досяжними та зрозумілими, не бути роздробленими та численними.
Напрями використання бюджетних коштів є комплексом конкретних дій, спрямованих на досягнення цілі;
2) відповідальний виконавець бюджетної програми, підстави та/або критерії залучення одержувачів бюджетних коштів до виконання бюджетної програми.
Відповідальним виконавцем бюджетної програми може бути головний розпорядник бюджетних коштів та/або розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня.
У вимогах до використання бюджетних коштів зазначаються:
1) завдання головного розпорядника бюджетних коштів, розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (одержувачів бюджетних коштів), що забезпечують виконання бюджетної програми, з визначенням порядку звітування про їх виконання (у тому числі щодо результативних показників) та заходів впливу у разі їх невиконання.
Головний розпорядник бюджетних коштів, розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, одержувач бюджетних коштів визначають завдання, що узгоджуються з цілями і напрямами використання бюджетних коштів та пов'язуються із досягненням конкретного результату;
2) у разі потреби порядок, терміни та підстави, а також критерії розподілу (перерозподілу) видатків між адміністративно-територіальними одиницями, у розрізі розпорядників нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів з урахуванням нормативно-правових актів.
Порядком використання коштів державного бюджету слід передбачати положення щодо розподілу (перерозподілу) видатків між адміністративно-територіальними одиницями за кожною бюджетною програмою окремо, а також на підставі обґрунтованого подання головного розпорядника бюджетних коштів;
3) конкурсні вимоги до інвестиційних програм (проектів), включаючи порядок та критерії їх конкурсного відбору, а також критерії та умови визначення виконавців таких програм (проектів).
Порядком використання коштів державного бюджету для бюджетних програм, пов'язаних з реалізацією інвестиційних проектів, слід передбачати положення щодо етапів їх конкурсного відбору, основних критеріїв та експертної оцінки відповідно до загальної процедури, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2010 р. N 860 "Питання підготовки та відбору інвестиційних проектів, для реалізації яких у реальному секторі економіки надається державна підтримка";
4) критерії та умови відбору суб'єктів господарювання, яким надається державна підтримка з бюджету, а також обсяги такої підтримки; умови та критерії конкурсного відбору позичальників та проектів (програм), на реалізацію яких надаються кредити з бюджету; умови надання кредитів з бюджету та їх повернення; а також положення щодо здійснення контролю за їх поверненням.
Основними критеріями та умовами відбору суб'єктів господарювання та позичальників мають бути показники виробничої діяльності та платоспроможності, дані про відсутність заборгованості із виплати заробітної плати, зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) до бюджету та Пенсійного фонду України, наявність відповідного кадрового, науково-технічного, виробничого потенціалу для реалізації заходів бюджетної програми тощо. Інші критерії та умови відбору суб'єктів господарювання визначаються виходячи з особливостей відповідної галузі;
5) положення щодо необхідності перерахування коштів за бюджетними програмами, які передбачають надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
У проекті порядку використання коштів державного бюджету слід передбачати положення щодо перерахування коштів за бюджетними програмами, які передбачають надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
6) шляхи погашення бюджетної заборгованості у разі її наявності.
У разі наявності заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих років, зареєстрованої в органах Державного казначейства України, у порядках використання коштів державного бюджету слід передбачати положення щодо її погашення у поточному бюджетному періоді;
7) у разі потреби - положення щодо здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, умови і терміни поставки та проведення розрахунків.
Закупівля товарів, робіт і послуг за рахунок коштів державного бюджету здійснюється відповідно до вимог законодавства у сфері державних закупівель.
У проектах порядків використання коштів державного бюджету у разі потреби визначаються положення щодо дотримання відповідальним виконавцем бюджетних програм положень законодавства щодо попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, встановлені Бюджетним кодексом України ( 2456-17 ) та постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2006 N 1404 "Питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" та іншими нормативно-правовими актами;
8) інші положення щодо особливостей бюджетної програми, зокрема:
для бюджетних програм, пов'язаних із будівництвом (реконструкцією, капітальним ремонтом) виробничих та/або невиробничих об'єктів (у тому числі житла), - положення щодо визначення пріоритетним напрямом спрямування коштів на об'єкти з високим ступенем будівельної готовності, в тому числі за чергами та/або на виробничі об'єкти, які забезпечуватимуть більш високий рівень приросту виробництва продукції, а також на об'єкти, що реалізуються в межах національних проектів.
Положення щодо використання коштів державного бюджету на об'єкти капітального будівництва та прийняття їх в експлуатацію визначаються з урахуванням вимог Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 N 1764, та Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2008 N 923;
для бюджетних програм, які передбачають виконання державного замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб та державного оборонного замовлення - у разі потреби вимоги щодо необхідності укладання державних контрактів та їх виконання, перерахування коштів на підставі укладених державних контрактів у межах бюджетних призначень, виділених на виконання державного замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб та державного оборонного замовлення;
для бюджетних програм, які передбачають здешевлення банківських кредитів - положення щодо умов та критеріїв конкурсного відбору суб'єктів господарювання та проектів (програм), умови компенсації з державного бюджету відсоткової ставки за кредитом;
для бюджетних програм, за якими надається державна підтримка суб'єктам господарювання на покриття поточних витрат, що не забезпечені власними доходами, - механізм залежності обсягів такої підтримки від показників діяльності підприємств (обсягів виробництва товарів, робіт, послуг, доходів цих суб'єктів господарювання за відповідними видами діяльності тощо);
для бюджетних програм, в рамках яких передбачається реалізація проектів економічного і соціального розвитку, що підтримуються міжнародними організаціями, виключно після схвалення таких проектів в установленому порядку, - положення щодо проведення видатків за рахунок фінансових ресурсів, які залучаються від міжнародних організацій у рамках проектів;
для бюджетних програм, в рамках яких передбачається фінансування міждержавних, державних цільових, галузевих і міжгалузевих наукових і науково-технічних програм, інноваційних проектів (програм), а також науково-дослідних робіт відповідно до вимог Закону України "Про наукову і науково-технічну експертизу" ( 51/95-ВР ) - вимоги щодо проведення наукової та науково-технічної експертизи;
для бюджетних програм, які передбачають придбання нерухомого та/або рухомого майна на умовах лізингу, - предмет лізингу та вимоги щодо необхідності укладання договору лізингу із дотриманням положень Господарського кодексу України ( 436-15 ) та іншого законодавства з цього питання.
У частині, що стосується бухгалтерського обліку та звітності про використання бюджетних коштів, контролю за їх використанням, зазначаються вимоги щодо необхідності:
1) відображення у первинному та бухгалтерському обліку отриманих (створених) оборотних і необоротних активів бюджетними установами та одержувачами бюджетних коштів, у тому числі отриманих (створених) в результаті проведених централізованих заходів, у порядку, встановленому Державним казначейством України;
2) відкриття рахунків в органах Державного казначейства України розпорядникам та/або одержувачам бюджетних коштів, реєстрації, обліку зобов'язань в органах Державного казначейства України та проведення операцій з використання бюджетних коштів у порядку, встановленому Державним казначейством України;
3) складання та подання звітів про виконання паспортів бюджетних програм та фінансової і бюджетної звітності в установленому порядку;
4) звітування розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, одержувачами бюджетних коштів перед головними розпорядниками бюджетних коштів із представленням інформації про виконання заходів та досягнуті результати та затвердження головним розпорядником бюджетних коштів відповідної звітності;
5) забезпечення цільового та ефективного використання бюджетних коштів учасниками бюджетного процесу.
5. Проекти порядків використання бюджетних коштів подаються головними розпорядниками бюджетних коштів до Міністерства фінансів України для погодження в установленому порядку.
6. Подані проекти порядків використання бюджетних коштів перевіряються на відповідність таким вимогам та критеріям:
чіткість, лаконічність, інноваційність змісту;
максимальний раціоналізм та ефективність;
рівність доступу суб'єктів господарювання до фінансових ресурсів;
добросовісність конкуренції серед учасників;
відкритість та прозорість на етапах виконання бюджетної програми;
колегіальність, об'єктивність та неупередженість у прийнятті рішень;
запобігання проявам корупції.
Заступник директора Департаменту реформування
бюджетної системи - начальник відділу І.М.Буграк