КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Департамент економіки, фінансів
і бухгалтерської звітності
Право на надбавку за вислугу років
ПИТАННЯ 1: Чи мають право на зарахування до стажу певних періодів роботи в закладах на посадах для обчислення і виплати надбавки за вислугу років:
- медичні сестри, які в 1982 р. працювали на штатних посадах в лікарні, але зарплату одержували від місцевого цукрового заводу;
- медичні сестри, які працювали у відомчому дитячому садочку;
- медичні сестри, які працювали в медвитверезниках при органах внутрішніх справ;
- лікар та середній медперсонал, які працювали в здоровпункті дитячого садочка чи школи, але некомунальної та недержавної форми власності;
- лікарі, які працювали в здоровпунктах при промислових підприємствах на медичних посадах (з акредитацією і без неї);
- особа, яка закінчила медуніверситет, військову академію, за направленням пропрацювала близько 15 років військовим лікарем у військовій частині (або військовому медичному закладі);
- медична сестра чи лаборант, які нині працюють у закладі охорони здоров'я на посаді середнього медперсоналу, але не мають середньої спеціальної освіти, тобто не навчались у медучилищі, а лише пройшли медичні курси тривалістю один рік;
- колишні військові, у трудових книжках яких зроблено записи: "начальник патологоанатомічного відділення військової частини" та "начальник медпункту у військовій частині 12242"?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. № 1418 "Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров'я" (далі - постанова № 1418) лікарям (у тому числі керівникам структурних підрозділів закладів охорони здоров'я з числа лікарів) та працівникам з числа фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою з 1 січня 2010 р. установлюється надбавка за вислугу років у розмірі від 10 до 30% посадового окладу залежно від стажу роботи (понад три роки - 10%, понад 10 років - 20, понад 20 років - 30%). , Пунктом 3 постанови № 1418 зазначено: надбавка за вислугу років виплачується керівникам закладів охорони здоров'я та їхнім заступникам з числа лікарів, заступникам головного лікаря з медсестринства, керівникам структурних підрозділів з числа лікарів, лікарям усіх лікарських спеціальностей, професіоналам з вищою немедичною освітою, допущеним до медичної діяльності в закладах охорони здоров'я, головним медичним сестрам, фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою всіх спеціальностей.
Згідно з п. 4 постанови №1418 до стажу роботи включається:
- робота в державних та комунальних закладах охорони здоров'я України, СРСР і союзних республік СРСР;
- робота в будь-яких державних та комунальних установах, закладах та організаціях незалежно від підпорядкування за умови, що оплата праці таких працівників здійснюється відповідно до умов оплати праці медичних працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я.
Надбавка за вислугу років виплачується щомісяця за фактично відпрацьований час за основним місцем роботи та за сумісництвом (п.7 постанови № 1418).
Постанова № 1418 набрала чинності з 1 січня 2010 р. (п. 2).
Положення про умови та порядок виплати працівникам Збройних Сил України надбавки за вислугу років затверджено наказом Міністерства оборони України від 17.10.2000 р. № 409. Перелік закладів охорони здоров'я Збройних Сил України визначено наказом Міністерства оборони України від 20.05.2004 р. № 162.
З огляду на зазначене, до стажу роботи, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, не включається час військової служби на медичних посадах у Збройних силах України, країн СНД та СРСР, тому що оплата праці визначається наказом Міністерства оборони України.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 25.12.92 р. № 195 "про затвердження Переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка і отримання звання в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю" передбачається, що фахівці із середньою спеціальною освітою, допущені до роботи в установах охорони здоров'я до 1 січня 1993 р. відповідно на посадах середніх медичних і фармацевтичних працівників, зберігають право на допуск до роботи на посадах, які вони обіймали на 1 січня 1993 р., - подальший перехід на інші посади можливий тільки відповідно до вимог цього наказу.
Ураховуючи зазначене, медичні сестри, які закінчили дворічні курси медичних сестер Спілки товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця СРСР і працюють на посадах медичних сестер, мають право на надбавку за вислугу років.
ПИТАННЯ 2: Лікаря направлено до міськвійськкомату для роботи на призовних дільницях і збірних пунктах (3-31 травня 2010 p.). Як правильно обчислити середню зарплату чи нараховується за цей період надбавка за вислугу років?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. № 1418 "Про затвердження Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров'я" (із змінами, далі - Порядок) керівникам закладів охорони здоров'я та їхнім заступникам з числа лікарів, заступникам головного лікаря" з медсестринства, керівникам структурних підрозділів з числа лікарів, лікарям усіх лікарських спеціальностей, професіоналам з вищою немедичною освітою, допущеним до медичної діяльності в закладах охорони здоров'я, головним медичним сестрам, фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою всіх спеціальностей з 1 січня 2010 р. установлюється надбавка за вислугу років у розмірі 10-30% посадового окладу залежно від стажу роботи (понад три роки - 10%, понад 10 років - 20%, понад 20 років - 30%).
Відповідно до ч. 6 ст. 43 Закону України від 25.03.92 р. № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" за членами комісій, з питань приписки до призовних дільниць, призовних та лікарських комісій при районних (міських) військових комісаріатах, лікарями і середнім медичним персоналом, технічними працівниками та обслуговуючим персрналом, які направляються для роботи на призовних дільницях і збірних пунктах під час узяття допризовників на військовий облік і призову громадян на військову службу або на збори для проведення медичного огляду і повторного огляду громадян, а також для відправлення призваних на збірні пункти, на весь час виконання цих обов'язків зберігаються обіймана посада та середній заробіток за основним місцем роботи.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 "Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати" середньомісячна заробітна плата в такому разі обчислюється виходячи з виплат за останні два календарних місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
Під час обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження враховуються: основна заробиш плата; доплати і надбавки (за надурочну роботу та роботу в нічний час; суміщення професій і посад; високі досягнення в праці (високу професійну майстерність); умови праці; інтенсивність праці; вислугу років тощо).
З огляду на викладене, медичним працівникам закладів охорони здоров'я, які були направлені до 1 січня 2010 р. для роботи на призовних дільницях і збірних пунктах під час узяття допризовників на військовий облік і призову громадян на військову службу, надбавка за вислугу років буде включена др середнього заробітку за основним місцем роботи в разі повернення їх у поточному році на основне місце роботи до закладу охорони здоров'я на строк не менш як два місяці.
Олена СЕМИРЕНКО, головний спеціаліст
Анжела КУПЛІВАНЧУК, головний спеціаліст
“Праця i зарплата” № 43 (719), 17 листопада 2010 р.
Передплатний iндекс: 30214