КОНСУЛЬТУЄ ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОМІТЕТ ПРОФСПІЛКИ
ПРАЦІВНИКІВ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Право на надбавку за вислугу років
медичним працівникам
ПИТАННЯ 1: Працюємо молодшими медсестрами (санітарками) більш як 20 років. Чи маємо право на надбавку за вислугу років за постановою №1418?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. №1418 з 1 січня 2010 р. лікарі та фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою (середній медичний персонал), які працюють у державних та комунальних закладах охорони здоров'я, одержують надбавку за вислугу років. Розмір цієї надбавки встановлюється працівникам до посадового окладу залежно від стажу роботи: понад три роки роботи - 10%, понад 10 років - 20%, понад 20 років - 30%.
На цю надбавку не мають права молодші медичні сестри по догляду за хворими та молодші медичні сестри (санітарки) через те, що згідно з Національним класифікатором професій (ДК 003:2005) ці категорії працівників належать до робітників, які названою постановою не передбачені. Робота на цих посадах не вимагає мати спеціальну освіту (повна або базова загальна середня освіта та підготовка на робочому місці) і не враховується до стажу, що дає право на цю надбавку. До обов'язків молодшої медичної сестри належить виконання робіт з прибирання приміщень відповідно до санітарного режиму закладу (відділення), супроводження хворих у лікувально-діагностичні кабінети, виконання функції кур'єра, надання допомоги старшій медичній сестрі в отриманні медикаментів, інструментарію, обладнання, доставки їх до відділення, отримання в сестри-господині та забезпечення зберігання і використання за призначенням білизни, мийних засобів.
ПИТАННЯ 2: Провізор з вищою освітою за фармацевтичною спеціальністю. Стаж роботи в аптечних закладах -22 роки. Працювала на посадах провізора-аналітика, провізора-технолога, завідувача аптечного закладу. Нині працюю викладачем фармацевтичної дисципліни на фармацевтичному факультеті медичного училища. Чи маю право на надбавку за вислугу років?
ВІДПОВІДЬ: Робота на посаді викладача медичного училища є педагогічною діяльністю. Для педагогічних працівників застосовуються умови оплати праці, затверджені наказами Міністерства освіти та науки України. Крім того, педагогічні працівники навчальних закладів і установ мають право на надбавку за вислугу років з 1 січня 2001 р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. №78 "Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України "Про освіту", частини першої статті 25 Закону України "Про загальну середню освіту", частини другої статті 18 і частини першої статті 22 Закону України "Про позашкільну освіту". Чинність цієї постанови поширюється на працівників, які обіймають посади згідно з переліком педагогічних працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 р. №963 і на яких поширюються умови оплати праці працівників навчальних закладів і установ освіти. Згідно з п.1 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. №78, надбавка за вислугу років виплачується педагогічним працівникам щомісяця до посадового окладу (ставки заробітної плати) залежно від стажу роботи в таких розмірах: понад три роки роботи - 10%, понад 10 років - 20%, понад 20 років - 30%.
ПИТАННЯ 3: Чи має право на надбавку за вислугу років з 1 січня 2010 р. медсестра навчального закладу, яка закінчила медичне училище і має диплом молодшого спеціаліста та кваліфікацію медсестри, з таким стажем роботи:
п'ять років дільничною медсестрою дитячої консультації;
вісім років медреєстратором рентгенлабораторії;
чотири роки медсестрою навчального закладу?
ВІДПОВІДЬ: Так, має право. Розмір надбавки за вислугу років установлюється працівникам до посадового окладу залежно від стажу роботи: понад три роки роботи - 10%, понад 10 років - 20%, понад 20 років - 30%. До стажу роботи для нарахування цієї надбавки зараховується весь час роботи на посадах лікарів усіх спеціальностей та фахівців з базовою та неповною вищою медичною освітою всіх спеціальностей у державних та комунальних закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування. Дописувачка дев'ять років працювала на посадах, що вимагають від працівника наявності неповної вищої медичної освіти, - на посаді дільничної медичної сестри поліклініки та медичної сестри навчального закладу. Посади медичних реєстраторів згідно з Національним класифікатором професій (ДК 003:2005) віднесено до технічних службовців, робота на яких не вимагає наявності вищої неповної медичної освіти, у зв'язку з чим названої надбавки їм не передбачено.
Отже, дописувачці зараховується стаж роботи дев'ять років, що дає право на нарахування надбавки за вислугу років у розмірі 10% посадового окладу.
ПИТАННЯ 4: Працюю медичним статистиком у центральній районній лікарні з 1976 р. і донині (34 роки стажу на одному місці роботи). Сама за освітою бухгалтер, але впродовж роботи медстатистиком неодноразово проходила курси підвищення кваліфікації та перепідготовки молодших і фармацевтичних спеціалістів.
Чи маю право на надбавку за вислугу років з 1 січня 2010 р.?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з п.3 Порядку виплати надбавки за вислугу років лікарям і фахівцям з базовою та неповною вищою медичною освітою державних та комунальних закладів охорони здоров'я (постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 р. №1418) ця надбавка виплачується таким фахівцям, до яких належать і медичні статистики. Спеціальність "медична статистика" затверджена Номенклатурою спеціальностей молодших спеціалістів (наказ МОЗ України від 23.11.2007 р. №742 "Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою"). Право на провадження медичної і фармацевтичної діяльності дає вища повна та вища неповна медична освіта в закладах, перелік яких затверджено наказом МОЗ України від 25.12.92 р. №195. На посадах медичних статистиків мають працювати особи з неповною вищою медичною освітою (молодші спеціалісти) або базовою вищою освітою (бакалаври) за напрямом підготовки "медицина", відповідною спеціальністю та спеціалізацією за фахом "медична статистика" (Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 "Охорона здоров'я"). Крім того, до роботи на названі посади допускаються й фахівці з вищою економічною, економіко-статистичною, інженерно-економічною і статистичною освітою (п.13 розділу III наказу №195).
Таким чином, фахівці з базовою та неповною вищою медичною освітою (бакалаври та молодші спеціалісти), а також особи з вищою економічною, економіко-статистичною, інженерно-економічною і статистичною освітою, які працюють на посадах статистиків медичних, мають право на надбавку за вислугу років.
Головний спеціаліст з питань
соціально-економічного захисту
населення
Лідія ГАВРИЛЕНКО
“Праця і зарплата” № 17 (693), 06 травня 2010 р.
Передплатний індекс: 30214