КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Про пільги та компенсції дітям-чорнобильцям
ПИТАННЯ: Мої троє дітей (1994, 2001 і 2005 р. народження) мають статус потерпілих унаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення серії Д). На які пільги вони мають право?
ВІДПОВІДЬ: Згідно з п.5 ст.27 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон) до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які народились після 26 квітня 1986 р. від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким дітям видається посвідчення встановленого зразка серії Д, що підтверджує статус дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом. Дитяче посвідчення дійсне до досягнення потерпілою дитиною 18 років.
Згідно з п.1 ч.1 ст.30 Закону потерпілі діти до вступу їх до школи (не старші за вісім років) перебувають на повному державному забезпеченні через безплатне виховання (утримання) їх у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, розмір якої визначає Кабінет Міністрів України. 3 квітня 2007 р. розмір цієї допомоги визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 р. №649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і становить:
на дітей, які відвідують дошкільні навчальні заклади, віком до трьох років - 13,50 грн, віком від трьох до восьми років - 26,50 грн;
на дітей, які не відвідують дошкільних навчальних закладів, віком до трьох років - 49 грн, віком від трьох років до вступу їх до школи - 72,50 грн.
Якщо дитина тимчасово не відвідувала дитячий дошкільний заклад (незалежно від причин), у такому разі виплачується допомога відповідно до названої вище постанови в розмірах, передбачених для дітей, які не відвідують дитячий дошкільний заклад, пропорційно до днів невідвідування.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст.30 Закону потерпілі діти, які не перебувають на повному державному забезпеченні (тобто не влаштовані до дитячих дошкільних закладів), забезпечуються харчовими продуктами на суму середньої фактичної вартості харчування в цих закладах, що встановлюються органами місцевого самоврядування, або виплачується грошова компенсація батькам на їхнє бажання. Тому, якщо дитина не перебуває на державному забезпеченні, щомісячна грошова допомога відповідно до названої вище постанови їй не надається, а виплачується щомісячна грошова компенсація батькам на суму середньої фактичної вартості харчування в дитячих дошкільних закладах, що встановлюється органами місцевого самоврядування для цих закладів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.30 Закону надається пільга з оплати листків непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років у розмірі 100% заробітку незалежно від безперервного стажу роботи за весь період хвороби, включаючи санаторно-курортне лікування одному з батьків або особі, яка їх замінює, якщо дитина потребує нагляду батьків згідно з висновком лікарської консультаційної комісії медичного закладу, в якому дитина лікується чи перебуває на диспансерному обліку.
Також за ст.30 Закону передбачено: відповідно до п.3 - безплатний проїзд у межах України на всіх видах транспорту (крім таксі) дитині та особі, яка супроводжує хвору дитину до місця лікування (реабілітації), оздоровлення та назад (за направленням медичних закладів), з правом позачергового придбання квитків;
відповідно до п.4 - безплатне придбання ліків за рецептами лікарів, а також безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування із дорогоцінних металів та матеріалів, прирівняних до них за вартістю, що визначається Міністерством охорони здоров'я України);
відповідно до п.5 - щорічне безплатне забезпечення потерпілих дітей за місцем роботи одного з батьків путівками на оздоровлення строком до двох місяців.
Потерпілі діти віком до 10 років забезпечуються путівками разом з одним із батьків або особою, яка їх замінює, за умови, що останні належать до постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи. У разі неможливості надання путівки виплачується компенсація в розмірі середньої вартості путівки в Україні. Порядок надання путівок та розмір їхньої середньої вартості визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому в разі недостатньої тривалості щорічної відпустки одному з батьків або особі, яка доглядає за потерпілою дитиною, надається додаткова відпустка без збереження заробітної плати.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.30 Закону провадиться щомісячна виплата на кожну дитину шкільного віку, яку було евакуйовано із зони відчуження або яка народилася після 26 квітня 1986 р. від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1 або 2, або матері, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1 або 2, а також на кожну дитину, яка жила в зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до ухвалення постанови про відселення. Розмір цієї виплати встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007 р. №649 "Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і з 25 квітня 2007 р. становить 16,50 грн.
Водночас відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. №936, виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", провадиться центрами з нарахування і виплати соціальних допомог, управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу; прапорщикам і мічманам; військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом; особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, кримінально-виконавчої системи та інших структур; громадянам, що провадять підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи, і громадянам, які працюють у таких громадян.
Призначають громадянам компенсації, допомогу певного видута надають пільги за єдиною заявою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 p. №1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги".
Виплата компенсацій, допомоги певного виду та надання пільг проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше, ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.
У разі зміни категорії постраждалої особи або її посвідчення проведення виплати поновлюється з дня припинення останньої виплати на підставі заяви, поданої громадянином упродовж трьох місяців.
У разі зміни місця реєстрації або місця роботи громадянин для одержання виплати за новим місцем реєстрації або місцем роботи подає впродовж трьох місяців заяву та довідку про одержані виплати (нарахування).
Отже, грошові компенсації на потерпілих від Чорнобильської катастрофи дітей виплачуються батькам за місцем їхньої реєстрації через органи праці та соціального захисту населення.
Головний спеціаліст
Департаменту соціального захисту
громадян, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи
Тетяна ПАЛАМАРЧУК
“Праця і зарплата” № 5(681), 10 лютого 2010 р.
Передплатний індекс: 30214