2009-12-10 | 2011-06-09 |
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ
НАКАЗ
10.12.2009 N 611
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 січня 2010 р. за N 18/17313
Про затвердження Положення про проведення
Всеукраїнського конкурсу "Національне дерево України"
Відповідно до Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1524, та з метою популяризації серед громадян України патріотичних, екологічних, історичних та естетичних цінностей старих дерев наказую:
1. Затвердити Положення про проведення Всеукраїнського конкурсу "Національне дерево України", що додається.
2. Провести Всеукраїнський конкурс на присвоєння найстарішим, відомим, історичним, видатним і естетично цінним деревам України звання "Національне дерево України".
3. Державній службі заповідної справи (Гриник П.І.), Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві і Севастополі, Республіканському комітету Автономної Республіки Крим з охорони навколишнього природного середовища спільно з громадськими організаціями здійснити організаційно-методичне забезпечення проведення у 2010 році Всеукраїнського конкурсу "Національне дерево України".
4. Державній службі заповідної справи (Гриник П.І.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому порядку.
5. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Мовчана М.М.
Міністр Г.Філіпчук
Затверджено
Наказ Мінприроди
10.12.2009 N 611
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
13 січня 2010 р. за N 18/17313
Положення
про проведення Всеукраїнського конкурсу
"Національне дерево України"
I. Загальні положення.
1.1. Це Положення визначає порядок проведення Всеукраїнського конкурсу "Національне дерево України" (далі - Конкурс), який проводиться Державною службою заповідної справи спільно з територіальними органами Мінприроди, громадськими організаціями, науковцями.
1.2. Метою Конкурсу є вибір і присвоєння звання "Національне дерево України" найстарішим, відомим, історичним, видатним і естетично цінним деревам України.
1.3. Завданням Конкурсу є популяризація серед громадян України патріотичних, екологічних, історичних та естетичних цінностей старих дерев як об'єктів природно-заповідного фонду, а також привернення уваги місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, громадськості до охорони та опіки над старими деревами.
1.4. Учасниками Конкурсу можуть бути юридичні та фізичні особи.
II. Підготовка та оголошення Конкурсу.
2.1. Організація та проведення Конкурсу здійснюється відповідно до вимог цього Положення.
2.2. Організаційне та науково-методичне забезпечення Конкурсу здійснює Державна служба заповідної справи.
2.3. Конкурс оголошується наказом Мінприроди, який містить інформацію про його проведення та затверджує склад організаційного комітету і журі.
2.4. До складу організаційного комітету і журі Конкурсу можуть включатися представники міністерств, центральних органів виконавчої влади, наукових та громадських організацій за їх згодою.
2.5. Територіальні органи Мінприроди створюють та затверджують склад територіальних конкурсних журі.
2.6. Журі - тимчасово діючий робочий орган, завданням якого є перегляд, оцінювання виконаних під час Конкурсу робіт та визначення переможців у відповідній номінації і який самостійно визначає порядок своєї роботи.
Рішення журі є остаточним.
2.7. Організаційний комітет:
забезпечує оприлюднення в засобах масової інформації та на офіційному сайті Мінприроди інформацію про термін та умови проведення Конкурсу;
затверджує форми заявок на участь у Конкурсі та перелік необхідних для цього документів;
затверджує перелік учасників Конкурсу за результатами попереднього розгляду поданих заявок, документів;
здійснює поточну взаємодію щодо організаційних питань з журі та учасниками Конкурсу;
виконує інші функції, необхідні для організації та проведення Конкурсу.
2.8. За даними проведеної інвентаризації вікових дерев в Україні та на підставі поданих заявок журі Конкурсу відбирає 50 найстаріших, найвідоміших, найвидатніших і естетично найцінніших дерев, які будуть висунуті на присвоєння звання "Національне дерево України".
2.9. Відомості про відібрані дерева, висунуті на присвоєння звання "Національне дерево України", виносяться на обговорення широкому колу громадськості через засоби масової інформації та територіальні конкурсні журі.
2.10. Після обговорення територіальні конкурсні журі відбирають декілька дерев, які висуваються на присвоєння звання "Національне дерево України" окремо по кожній з таких номінацій:
"Найстаріше дерево України";
"Меморіальне дерево України";
"Історичне дерево України";
"Естетично цінне дерево України".
2.11. Кожна номінація має перше, друге і третє місця. Громадяни України, громадські організації, наукові організації, органи самоврядування мають право пропонувати журі Конкурсу інші дерева для включення в запропоновані номінації, за умови якщо вони відповідають критеріям Конкурсу.
2.12. Протоколи всіх територіальних конкурсних журі з відповідними пропозиціями та матеріалами в термін до 20 червня 2010 року надаються до оргкомітету або Державної служби заповідної справи за адресою: місто Київ, вулиця Урицького, 35, з позначкою "Журі конкурсу "Національне дерево України"".
2.13. Журі Конкурсу до 1 липня 2010 року розглядає отримані протоколи територіальних конкурсних журі з відповідними пропозиціями та матеріалами, узагальнює їх та приймає рішення про надання звання "Національне дерево України" за чотирма номінаціями з відповідними обґрунтуваннями, внесеними до протоколу засідання.
2.14. Перелік "Національних дерев України" затверджується наказом Мінприроди. Землевласникам та землекористувачам, де ростуть такі дерева, видаються Державною службою заповідної справи свідоцтва та пам'ятні знаки "Національне дерево України" у відповідних номінаціях.
2.15. Інформація про Конкурс та його підсумки оприлюднюється на офіційному сайті Мінприроди.
2.16. Матеріали, представлені на Конкурс, зберігаються у відділі перспективного розвитку, наукового забезпечення та зв'язків з громадськістю Державної служби заповідної справи.
III. Критерії відбору на присвоєння звання
"Національне дерево України" за кожною номінацією.
3.1. Головними й основними критеріями є:
3.1.1. У номінації "Найстаріше дерево України" - вік дерева, який повинен перевищувати 1000 років.
3.1.2. У номінації "Меморіальне дерево України" - зв'язок дерева з відомою історичною особою, а також наявність легенд, популярність дерева в народі.
3.1.3. У номінації "Історичне дерево України" - зв'язок дерева з важливою історичною подією, а також наявність легенд, популярність дерева в народі.
3.1.4. У номінації "Естетично цінне дерево України" - оригінальний, казковий, чудернацький вигляд дерева, який викликає у людей зачарування і натхнення, його неповторність, його цінність як елемента ландшафту.
3.2. При відборі дерев - кандидатів на присвоєння звання "Національне дерево України" журі надаватиме перевагу деревам, які мають природоохоронний статус, щодо яких проведені заходи з лікування, тощо. Додатковим критерієм відбору є поважний вік дерева.
Начальник Державної служби заповідної справи П.Гриник