документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2009-04-232009-07-022009-09-242010-05-202010-12-23  

Документ втратив чиннiсть!


АУДИТОРСЬКА ПАЛАТА УКРАЇНИ

РІШЕННЯ
23.04.2009 N 201/4

(Рішення втратило чинність з 01.09.2011 р. на підставі Рішення
Аудиторської палати України
N 231/12 від 26.05.20
11)

Про Положення про зовнішні перевірки
систем контролю якості аудиторських послуг,
створених аудиторськими фірмами та аудиторами
відповідно до професійних стандартів,
законодавчих і нормативних вимог

( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської
палати
N 203/3 від 02.07.20
09
N 205/10 від 24.09.20
09 )

Керуючись статтею 12 Закону України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 року N 3125-XII (в редакції Закону від 14.09.2006 N 140-V), з метою здійснення повноважень з організації контролю за якістю аудиторських послуг Аудиторська палата України (далі - АПУ) ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення про зовнішні перевірки систем контролю якості аудиторських послуг, створених аудиторськими фірмами та аудиторами відповідно до професійних стандартів, законодавчих і нормативних вимог (додається).

2. Визнати такими, що втратили чинність:

- Методичні вказівки по перевірці дотримання вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) національних нормативів аудиту та Кодексу професійної етики аудиторів України, затверджені АПУ 18.05.2001 (протокол засідання N 101);

- Положення про здійснення зовнішніх перевірок якості аудиторських послуг в Україні, затверджене рішенням АПУ від 26.05.2005 N 149/5.2;

- Критерії формування Плану зовнішніх перевірок систем контролю якості аудиторських фірм та аудиторів, затверджені рішенням АПУ від 27.11.2008 N 196/9.1;

- Тимчасовий порядок формування групи уповноважених контролерів, затверджений рішенням АПУ від 18.12.2008 N 197/7.

3. Секретаріату АПУ оприлюднити це рішення.

Голова Аудиторської палати України С.О.Столярова

Додаток
до рішення Аудиторської
палати України
23.04.2009 N 201/4

Положення
про зовнішні перевірки систем контролю якості,
створених аудиторськими фірмами та аудиторами
відповідно до професійних стандартів,
законодавчих і нормативних вимог

Вступ

1. Положення про зовнішні перевірки систем контролю якості аудиторських послуг, створених аудиторськими фірмами та аудиторами відповідно до професійних стандартів, законодавчих і нормативних вимог (далі - Положення) розроблено відповідно до Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ), Концептуальної основи контролю аудиторської діяльності в Україні та Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики, прийнятих Аудиторською палатою України (АПУ) в якості Національних стандартів аудиту, а також, відповідно до Міжнародного стандарту контролю якості 1 (МСКЯ 1) та Кодексу етики професійних бухгалтерів МФБ (далі - Кодекс етики).

2. Метою цього Положення є забезпечення організації контролю якості аудиторських послуг в Україні шляхом упровадження зовнішніх перевірок систем контролю якості (далі - зовнішні перевірки), створених аудиторськими фірмами та аудиторами-підприємцями відповідно до МСКЯ 1 та Положення з національної практики контролю якості 1 "Організація аудиторськими фірмами та аудиторами системи контролю якості аудиторських послуг" (далі - ПНП КЯ 1).

3. Відповідно до МСКЯ 1 та ПНП КЯ 1 усі аудиторські фірми та аудитори - підприємці (далі - фірми або суб'єкти аудиторської діяльності) зобов'язані розробити та впровадити в свою практику таку систему контролю якості, яка б забезпечувала обґрунтовану впевненість у тому, що ці суб'єкти аудиторської діяльності та їхній персонал діють відповідно до Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики, Кодексу етики професійних бухгалтерів та законодавчих і нормативних вимог, що регулюють аудиторську діяльність, а висновки (звіти), що надаються суб'єктами аудиторської діяльності, відповідають умовам завдання.

4. Це Положення є обов'язковим для всіх суб'єктів аудиторської діяльності в Україні та визначає основні вимоги до організації зовнішніх перевірок і заходи та процедури щодо їх проведення.

I. Визначення

5. У цьому Положенні нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:

"Стандарти завдань" - міжнародні стандарти, розроблені та затверджені Радою з міжнародних стандартів аудиту та надання впевненості (РМСАНВ), прийняті Аудиторською палатою України в якості Національних стандартів аудиту. До стандартів завдань належать Міжнародні стандарти аудиту (МСА), Міжнародні стандарти завдань з огляду (МСЗО), Міжнародні стандарти завдань з надання впевненості (МСЗНВ) та Міжнародні стандарти супутніх послуг (МССП).

"Професійні стандарти" - стандарти завдань, Кодекс етики, Положення з національної практики, інші документи, затверджені АПУ.

"Завдання" - завдання, які виконують фірми відповідно до стандартів завдань.

"Завдання з надання впевненості" - завдання, в якому фірма висловлює висновок, призначений підвищити ступінь довіри визначених користувачів, які не є відповідальною стороною, щодо результату оцінки або визначення предмета завдання за відповідними критеріями.

"Завдання з аудиту" - завдання з надання обґрунтованої впевненості, яке виконується згідно з МСА шляхом перевірки фінансової звітності з метою висловлення незалежної думки аудитора про її достовірність у всіх суттєвих аспектах і відповідність вимогам законів України, положень (стандартів) бухгалтерського обліку або інших правил (внутрішніх положень суб'єктів господарювання) згідно із вимогами користувачів.

"Завдання з обов'язкового аудиту" - завдання з аудиту, обов'язковість проведення якого встановлена Законом України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) та іншими законами України.

"Аудиторські послуги" - завдання з надання впевненості, завдання з супутніх послуг, інші послуги, пов'язані з професійною діяльністю, які можуть надавати фірми. Перелік аудиторських послуг визначається АПУ відповідно до стандартів завдань та національного законодавства.

"Система контролю якості" - це формалізована сукупність принципів, методів і правил, застосовуваних фірмою для здійснення контролю якості аудиторських послуг (політика контролю якості), а також заходи та дії (процедури), які здійснює фірма для впровадження політики контролю якості та моніторингу відповідності системи контролю якості встановленим вимогам.

"Група з зовнішньої перевірки" - група контролерів, яка сформована Комітетом з контролю за аудиторською діяльністю та направлена головою АПУ для здійснення зовнішньої перевірки системи контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності, включених до Плану зовнішніх перевірок, затвердженого АПУ.

"Реєстр аудиторських фірм та аудиторів" - база даних, що містить інформацію про аудиторські фірми та аудиторів, які займаються аудиторською діяльністю індивідуально як фізичні особи - підприємці (далі - Реєстр).

"Фірма" - аудиторські фірми та аудитори-підприємці, які здійснюють виключно аудиторську діяльність і внесені до Реєстру.

"Керівник фірми" - посадова особа, яка здійснює керівництво фірмою відповідно до законодавства й установчих документів та має відповідні повноваження укладати від імені фірми договори (угоди), здійснювати інші правочини, наслідком яких є виникнення зобов'язання з надання аудиторських послуг.

"Керівництво фірми" - керівник фірми, очолюваний ним виконавчий орган фірми, керівники всіх рівнів фірми.

"Керівник групи із завдання" - керівник фірми, головний (старший) аудитор або інша особа на фірмі, яка має сертифікат аудитора України та відповідає за виконання завдання, й надання висновку (звіт) від імені фірми.

"Група із завдання" - весь персонал, що виконує завдання, включно з експертами, залученими фірмою у зв'язку з цим завданням.

"Персонал" - професіонали, фахівці та молодший персонал з аудиту.

"Професіонали" - керівники кожного з рівнів фірми, які є сертифікованими аудиторами України та мають достатній досвід практичної роботи аудитором.

"Фахівці" - співробітники фірми, які мають достатній досвід практичної роботи аудитором і зайняті в наданні аудиторських послуг, крім професіоналів, а також експерти, яких було залучено Фірмою.

"Молодший персонал з аудиту" - співробітники фірми, які не мають достатнього досвіду практичної роботи аудитором та зайняті в наданні аудиторських послуг.

"Клієнт" - суб'єкт господарювання, який уповноважив фірму надавати аудиторські послуги.

"Документація із завдання" - фіксування, запис виконаної роботи, отриманих результатів і висновків, яких дійшов персонал (іноді використовують такі терміни, як "робочі документи" та "документи"). Документацію з конкретного завдання збирають у файл із завдання.

"Обґрунтована впевненість" - в контексті цього Положення високий, але не абсолютний рівень впевненості.

"Нагляд протягом виконанням завдання" - процедури, що здійснюють призначені або залучені керівником аудиторської фірми особи у статусі аудитора для отримання впевненості стосовно того, що завдання виконуються відповідно до професійних стандартів.

"Перевірка контролю якості виконання завдання" - процедури, що розроблені для цілей забезпечення якості результатів виконаних завдань, здійснюються призначеною або залученою керівником фірми особою у статусі аудитора, спрямовані на встановлення ступеня достатності аудиторських доказів, об'єктивності важливих суджень та відповідності висновків, що висловлені групою із завдання за наслідками його виконання. Результати такої перевірки оформлюються звітом, що містить рекомендації керівникові групи із завдання та керівникові фірми для здійснення відповідних коригувань до надання клієнту аудиторського висновку.

"Перевірка завершених завдань" - процедури, що розроблені для цілей моніторингу виконаних завдань та встановлення якості формування остаточного файлу, здійснюються призначеною або залученою керівником фірми особою у статусі аудитора та направлені на отримання доказів щодо дотримання групами із завдання політики та процедур контролю якості фірми.

"Особа, яка перевіряє контроль якості виконання завдання" - керівник Фірми, інша уповноважена або залучена ним особа зі складу професіоналів або відповідно кваліфікована зовнішня особа (група осіб) у статусі аудитора для встановлення ступеня достатності аудиторських доказів, об'єктивності важливих суджень та відповідності висновку (звіту), що висловлені групою із завдання за наслідками його виконання

"Відповідно кваліфікована зовнішня особа" - особа, яка не є співробітником фірми, має знання та кваліфікацію, що дозволяють їй діяти як керівнику групи із завдання, наприклад, фахівець (який має достатній досвід) іншої Фірми, що може виконувати аудит та огляд фінансової звітності або інші завдання з надання впевненості чи супутніх послуг, або підприємства чи організації, що надає послуги з контролю якості.

"Моніторинг" - процес, що включає в себе розгляд та оцінку системи контролю якості фірми включно з періодичною перевіркою деяких завершених завдань, який має надати Фірмі обґрунтовану впевненість, що її система контролю якості працює ефективно.

Інші терміни, які використовуються в цьому Положенні, слід застосовувати в контексті Стандартів завдань та ПНП КЯ 1.

II. Об'єкт та суб'єкти зовнішніх перевірок

6. Об'єктом зовнішньої перевірки є система контролю якості, впроваджена фірмою відповідно до цього Положення. Зовнішня перевірка здійснюється з метою отримання обґрунтованої впевненості, що політика та процедури, застосовувані фірмою при здійсненні контролю якості аудиторських послуг, є відповідними та дотримуються на практиці, а також з метою надання рекомендацій щодо приведення такої системи у відповідність до міжнародних стандартів. Зовнішня перевірка є періодичною перевіркою системи контролю якості, включаючи перевірку окремих завершених завдань.

7. Відповідно до МСКЯ 1 та ПНП КЯ 1 система контролю якості фірми має складатися з таких елементів:

а) відповідальність керівництва за організацію контролю якості на фірмі;

б) етичні вимоги;

в) прийняття завдання та продовження співпраці з клієнтом, а також виконання специфічних завдань;

г) людські ресурси;

ґ) виконання завдання;

д) моніторинг.

8. Метою перевірки відповідності системи контролю якості є забезпечення об'єктивної оцінки таких параметрів:

а) ступеня дотримання фірмою професійних стандартів, законодавчих і нормативних вимог при наданні аудиторських послуг;

б) ступеня відповідності розробленої системи контролю якості фірми вимогам МСКЯ 1 та ПНП КЯ 1;

в) ступеня повноти та обґрунтованості документування, а також фактичного виконання політики та процедур контролю якості фірми на практиці.

9. Зовнішня перевірка контролю якості включає перевірку відповідності всіх елементів системи контролю якості, в тому числі й елемента "виконання завдання", перевірка якого здійснюється тільки щодо завершених завдань. Процес зовнішньої перевірки завершених завдань включає відбір окремих завдань без попереднього погодження з фірмою за критеріями, що повинні враховувати такі чинники як:

- розмір фірми;

- кількість офісів фірми;

- операційні характеристики фірми;

- природа та складність професійної діяльності фірми;

- ризики, які пов'язані з клієнтами та конкретними завданнями фірми.

10. Контроль якості аудиторських послуг здійснює АПУ або, за її рішенням, він може делегуватися іншим українським професійним аудиторським організаціям та об'єднанням.

11. Умовами проведення зовнішньої перевірки системи контролю якості фірми є включення її до Плану зовнішніх перевірок згідно з критеріями, визначеними у розділі III цього Положення, та за наявність фірми у Реєстрі на початок зовнішньої перевірки.

12. Повноваження профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики та Комітету з контролю за аудиторською діяльністю щодо їхньої участі в проведенні зовнішніх перевірок визначаються цим Положенням. Відповідальність за технічне здійснення зовнішніх перевірок покладається на Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю, який має право залучати як своїх штатних працівників, так і аудиторів-контролерів зі складу групи уповноважених контролерів. Методологічне та організаційне забезпечення зовнішніх перевірок покладається на Комісію АПУ з контролю якості.

13. Група уповноважених контролерів формується з числа сертифікованих аудиторів, які:

а) мають не менше 5-ти років чинності сертифіката аудитора;

б) рекомендовані до складу контролерів регіональними відділеннями громадських професійних об'єднань аудиторів або за письмовою рекомендацією не менше ніж 5 сертифікованих аудиторів, що мають стаж роботи яких за фахом не менше 10-ти років;

в) пройшли відповідну професійну підготовку з питань контролю якості аудиторських послуг;

г) склали відповідний екзамен шляхом виконання тестових і ситуаційних завдань.

Одна й та сама особа не може надавати рекомендації більше ніж трьом кандидатам у контролери на рік. У разі порушення рекомендованим контролером вимог Кодексу професійної етики або вимог цього Положення та інших рішень АПУ з контролю якості, особа, що рекомендувала (або відділення професійної громадської організації) позбавляється на майбутнє права на рекомендацію особи контролера.

14. Права уповноваженого контролера.

Уповноважений контролер має право:

- мати власне обґрунтоване судження щодо системи внутрішнього контролю якості;

- у разі необхідності звертатися до співробітників суб'єкта аудиторської діяльності, субпідрядників (співвиконавців) з питань щодо внутрішньої системи контролю якості та її функціонування;

- відмовитися від здійснення процедур контрою, якщо персонал або керівництво суб'єкта аудиторської діяльності перешкоджає перевірці;

- відстоювати власну думку щодо оцінки системи внутрішнього контролю якості, яку він перевіряв, перед Комісією АПУ з контролю якості та професійної етики на засіданні АПУ (у разі необхідності).

15. Обов'язки уповноваженого контролера.

Контролер зобов'язаний:

- здійснювати контрольні процедури з обов'язковим дотриманням вимог цього Положення, відповідних стандартів аудиту та Кодексу професійної етики; унеможливлювати власну інтерпретацію їхніх вимог і положень;

- у першу чергу звертати увагу на контроль якості за послугами, які мають суспільне значення (обов'язковий аудит згідно з чинним законодавством, огляд фінансової звітності);

- чітко формулювати та повністю розкривати всі виявлені невідповідності та надавати конкретні рекомендації щодо їх усунення, з урахуванням обставин роботи аудиторської фірми (аудитора - підприємця);

- мати обґрунтовані докази власної думки, унеможливлювати персоналізації відповідальних осіб, не створювати підґрунтя для конфлікту інтересів у аудиторській фірмі за результатами своїх дій;

- зберігати повну конфіденційність щодо виявлених невідповідностей та оцінки результатів системи внутрішнього контролю якості (цей пункт не поширюється відносно представників Комісії АПУ з контролю якості та членів АПУ, яких контролер повністю інформує);

- демонструвати доброзичливість і толерантність до персоналу суб'єкта аудиторської діяльності, який перевіряється.

Контролеру забороняється:

- досліджувати чи намагатися отримати будь-яким іншим способом інформацію, яка не стосується системи внутрішнього контролю якості в суб'єкта аудиторської діяльності;

- надавати рекомендації чи поради за додаткову винагороду у будь якій формі (гроші, преференції, тощо);

- надавати рекомендації щодо змін у персональному складі виконавців суб'єкта аудиторської діяльності (або співвиконавців) та надавати оцінку професійним якостям співробітників суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється.

Для реалізації своїх прав та обов'язків у відповідності з наданими АПУ уповноваженнями, контролер може вивчати (досліджувати) документи, вказані у п. 55 цього Положення, направляти запити до виконавців (співвиконавців) з питань перевірки, здійснювати (за обґрунтованої потреби та з дозволу керівництва суб'єкта аудиторської діяльності) відповідно до мети перевірки внутрішнє тестування виконавців аудиторських послуг.

Уповноважений контролер не може здійснювати зовнішню перевірку суб'єкта аудиторської діяльності того регіону, в якому він зареєстрований.

16. Відбір претендентів на включення до групи уповноважених контролерів здійснює Комітет з контролю. Аудитор, який виявив бажання стати уповноваженим контролером, подає до Комітету з контролю наступні документи:

а) заяву й анкету встановленого зразка;

б) копію сертифіката аудитора;

в) копії свідоцтв про удосконалення професійних знань аудиторів за останні 3-и роки;

г) завірену керівником фірми виписку з трудової книжки або довідку, яка підтверджує досвід практичної роботи аудитором не менше 3-х років;

ґ) лист-рекомендацію керівника фірми, в якій працює претендент, з підтвердженням згоди керівника фірми на надання аудитору визначеного обсягу часу (не менше 200 годин на рік) аудитору для виконання функцій уповноваженого контролера (аудитори, які займаються аудиторською діяльністю індивідуально як фізичні особи - підприємці, надають лист, в якому гарантують можливість виділення визначеного обсягу часу для виконання вказаних функцій).

Копії документів завіряються або керівником фірми, в якій працює претендент, або власноручно аудитором-претендентом, який займається аудиторською діяльністю індивідуально як фізична особа - підприємець.

17. На підставі отриманих документів Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю формує групу з претендентів для проведення попереднього тестування претендентів з метою визначення їхньої професійної компетентності. Попереднє тестування передбачає виконання не менше ніж 100 (сто) тестових завдань, що за змістом повинні охоплювати основні положення професійних стандартів. Дата проведення попереднього тестування визначається Комітетом АПУ з контролю за аудиторською діяльністю та доводиться до відома всіх претендентів не пізніше ніж за 15 днів до дати такого тестування. Попереднє тестування здійснюється Комітетом АПУ з контролю за аудиторською діяльністю на періодичній основі та проводиться по мірі формування групи з претендентів у кількості не менше 10 осіб.

18. За результатами попереднього тестування претенденти, які успішно відповіли не менше ніж на 70 відсотків тестових завдань, зараховуються до групи з підготовки уповноважених контролерів. Тренінг-семінари з групами підготовки уповноважених контролерів проводяться за спеціальними програмами, розробленими Комітетом АПУ з контролю за аудиторською діяльністю, які повинні включати питання щодо контролю якості аудиторських послуг і методики проведення зовнішніх перевірок в обсязі не менше 24 академічних годин. Дата проведення відповідного тренінг-семінару визначається Комітетом АПУ з контролю за аудиторською діяльністю та доводиться до відома членів групи з підготовки уповноважених контролерів не пізніше ніж за 15 днів до початку проведення. Тренінг-семінари проводяться Комітетом АПУ з контролю за аудиторською діяльністю на періодичній основі по мірі формування групи з підготовки уповноважених контролерів у кількості не менше 15 осіб.

19. Після закінчення відповідного тренінг-семінару Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю організовує складання екзамену шляхом виконання тестових і ситуаційних завдань, в обсязі не менше 50-ти тестових завдань та 2-х ситуаційних завдань. Вказаний екзамен проводиться під контролем членів профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики та/або інших членів АПУ за рішенням Голови АПУ. Результати екзамену затверджуються протоколом засідання профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики та доводяться до відома його учасників протягом 30 календарних днів із дати проведення екзамену.

20. За результатами екзамену члени групи з підготовки уповноважених контролерів, які за свої екзаменаційні роботи отримали не менше ніж 70 балів зі 100 максимально можливих, зараховуються до групи уповноважених контролерів. Персональний та кількісний склад групи уповноважених контролерів і зміни до нього затверджується протоколом засідання профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики та оприлюднюється на сайті АПУ.

21. Після затвердження персонального та кількісного складу групи уповноважених контролерів Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю з кожним уповноваженим контролером укладає відповідний договір (угоду) щодо умов і порядку участі уповноваженого контролера в зовнішніх перевірках.

22. У разі, якщо до складу групи уповноважених контролерів зараховані директор аудиторської фірми чи аудитор-підприємець, у договорі на участь у зовнішніх перевірках передбачається умова проведення першочергової перевірки дотримання ними системи контролю якості на практиці.

23. Аудитор може бути виключений зі складу групи уповноважених контролерів:

а) за власним бажанням шляхом подання до Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю відповідної заяви;

б) якщо він не брав участі у зовнішніх перевірках протягом календарного року або, якщо його участь у зовнішніх перевірках складала менше 40 годин за календарний рік;

в) за результатами співбесіди з членами профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики, проведення якої обумовлено поданням від керівництва Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю інформації щодо неналежної професійної компетентності цього аудитора під час виконанням ним функцій уповноваженого контролера;

г) за рішенням профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики у випадку наявності задокументованих доказів порушень цим аудитором стандартів завдань, норм професійної етики, законодавчих і нормативних вимог при здійсненні зовнішніх перевірок;

ґ) якщо він не пройшов щорічне удосконалення професійних знань аудиторів за програмами, що включають питання з контролю якості аудиторських послуг;

д) у разі накладення на нього АПУ стягнень у вигляді призупинення на півроку дії сертифіката аудитора чи анулювання його.

III. План зовнішніх перевірок систем контролю якості

24. Зовнішні перевірки систем контролю якості суб'єктів аудиторської діяльності здійснюються на періодичній основі шляхом проведення перевірок кожного суб'єкта аудиторської діяльності не рідше одного разу на шість років.

25. Щорічні зовнішні перевірки проводяться у відповідності до Плану зовнішніх перевірок, який затверджується на наступний рік не пізніше дати чергового засіданні АПУ у листопаді поточного року та оприлюднюється до кінця поточного року на сайті АПУ та у офіційних виданнях АПУ.

26. План зовнішніх перевірок на наступний рік формується за даними Реєстру поточного року з урахуванням аналітичної інформації, отриманої за результатами аналізу звітів аудиторських фірм (аудиторів) про виконані роботи (надані послуги) (форма N 1-аудит) за попередній рік, та з врахуванням результатів моніторингу аудиторської діяльності за поточний рік.

27. Враховуючи періодичність зовнішніх перевірок, до Плану зовнішніх перевірок на наступний рік включається одна шоста частина від загальної кількості суб'єктів аудиторської діяльності, яка визначається згідно з Реєстром поточного року, та суб'єкти аудиторської діяльності, перелік яких визначається АПУ за результатами моніторингу аудиторської діяльності в поточному році.

28. Кількість суб'єктів аудиторської діяльності, які будуть включені до Плану зовнішніх перевірок від регіону (далі - квота регіону), визначається шляхом множення відношення кількості суб'єктів аудиторської діяльності регіону до їхньої загальної кількості по Україні на загальну кількість суб'єктів аудиторської діяльності, визначених згідно з п. 27 цього Положення.

29. У межах квоти регіону визначається конкретний перелік суб'єктів аудиторської діяльності від регіону (далі - перелік від регіону), які включаються до Плану зовнішніх перевірок. Перелік від регіону формується за результатами відбору суб'єктів аудиторської діяльності на підставі значень інтегрального коефіцієнта в порядку зменшення, тобто до переліку від регіону в межах квоти регіону включаються ті суб'єкти аудиторської діяльності, які мають більше значення інтегрального коефіцієнта ніж інші. Інтегральний коефіцієнт розраховується на підставі даних звітів за формою N 1-аудит за попередній рік шляхом ділення суми добутків загальної кількості замовлень із конкретного виду завдання та фактичного обсягу наданих послуг за цим видом завдання та діленням на відповідний нормуючий коефіцієнт для кожного виду завдань. Значення нормуючих коефіцієнтів для кожного виду завдань і приклад розрахунку інтегрального коефіцієнта наведено в додатку 1 до цього Положення.

30. До переліку від регіону в наступних роках не включаються суб'єкти аудиторської діяльності, які пройшли зовнішні перевірки в попередніх роках та отримали позитивну оцінку їх систем контролю якості в порядку, визначеному цим Положенням. До переліку від регіону понад квоту регіону можуть включатися суб'єкти аудиторської діяльності, рішення про включення яких до Плану зовнішніх перевірок прийняла АПУ за результатами моніторингу аудиторської діяльності таких суб'єктів у поточному році.

31. Новостворені суб'єкти аудиторської діяльності, які були внесені до Реєстру вперше у поточному році, будуть включені до Плану зовнішніх перевірок в порядку, визначеному у п. 25 цього Положення, з урахуванням року, за який такий суб'єкт аудиторської діяльності вперше надав АПУ звіт за формою N 1-аудит. Суб'єкти аудиторської діяльності, що були створені у поточному році шляхом реорганізації діяльності інших суб'єктів аудиторської діяльності та є їхніми правонаступниками, відповідно до їхньої заяви на адресу АПУ можуть бути включені до Плану зовнішніх перевірок на наступний рік року за результатами діяльності в минулому році таких реорганізованих суб'єктів аудиторської діяльності.

32. Суб'єкти аудиторської діяльності, які не отримали позитивної оцінки їх системи контролю якості в порядку, визначеному цим Положенням, будуть включені до Плану зовнішніх перевірок у наступних роках на загальних підставах відповідно до вимог розділу III цього Положення.

33. Проект Плану зовнішніх перевірок на наступний рік відповідно до вимог розділу III цього Положення формується Комітетом АПУ з контролю за аудиторською діяльністю та надається на розгляд профільній Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики не пізніше 31 жовтня поточного року. Профільна Комісія АПУ з контролю якості та професійної етики на своєму черговому засіданні розглядає та, в разі необхідності, доопрацьовує проект Плану зовнішніх перевірок і пропонує його для затвердження на черговому засіданні АПУ у листопаді поточного року.

34. Після затвердження АПУ План зовнішніх перевірок на наступний рік до 31 грудня поточного року оприлюднюється в офіційному виданні АПУ "Аудитор України" та розміщується на веб-сайті АПУ. Після цього Комітет з контролю за аудиторською діяльністю деталізує цей план у квартальні плани зовнішніх перевірок з урахуванням оптимального використання наявних ресурсів АПУ для проведення таких перевірок і погоджених термінів проведення зовнішніх перевірок із кожним суб'єктом аудиторської діяльності, що включений до Плану зовнішніх перевірок. Погодження термінів проведення зовнішніх перевірок здійснюється до 20 січня року, в якому має відбутися перевірка. В разі непогодження окремими суб'єктами аудиторської діяльності цих термінів в указаний строк Комітет з контролю за аудиторською діяльністю самостійно планує проведення зовнішніх перевірок цих суб'єктів. Квартальні плани зовнішніх перевірок затверджуються Головою АПУ до 31 січня року, в якому має відбутися перевірка, та є обов'язковими для виконання всіма суб'єктами зовнішніх перевірок. У разі відмови суб'єкта аудиторської діяльності від проведення зовнішньої перевірки АПУ має право застосувати до нього стягнення в порядку, визначеному цим Положенням та іншими нормативними документами АПУ.

IV. Організація та порядок
проведення зовнішніх перевірок

35. Організація та забезпечення проведення зовнішніх перевірок здійснюється Комітетом з контролю за аудиторською діяльністю шляхом:

а) формування групи з проведення зовнішньої перевірки;

б) відповідного планування проведення зовнішніх перевірок;

в) нагляду за роботою групи з проведення зовнішньої перевірки;

г) консультування членів групи з проведення зовнішньої перевірки зі складних та спірних питань та розгляду й вирішення суперечностей між ними;

ґ) своєчасної підготовки звітів за результатами проведення зовнішніх перевірок та належного інформування членів профільній Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики про результати зовнішніх перевірок.

36. Відповідно до затверджених квартальних планів зовнішніх перевірок з метою забезпечення проведення зовнішньої перевірки конкретного суб'єкта аудиторської діяльності Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю формує групу з проведення зовнішньої перевірки. До складу такої групи можуть бути включені як штатні працівники Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю, так і залучені аудитори-контролери з групи уповноважених контролерів. Керівником групи з зовнішньої перевірки може бути виключно штатний працівник Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю.

37. Персональний та кількісний склад групи з проведення зовнішньої перевірки визначається та затверджується головою Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю не пізніше ніж за 30 календарних днів до дати початку проведення зовнішньої перевірки. Група з проведення зовнішньої перевірки не може складатися менше ніж з двох осіб.

38. При формуванні персонального складу групи з проведення зовнішньої перевірки голова Комітету з контролю повинен враховувати дані обліку завантаженості штатних працівників Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю та аудиторів-контролерів з групи уповноважених контролерів з метою визначення наявності у цих осіб достатнього часу для належного виконання ними відповідної зовнішньої перевірки.

39. Під час визначення та до моменту затвердження персонального складу групи з проведення зовнішньої перевірки кожен із кандидатів у члени такої групи повинен письмово поінформувати голову Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю про факти і обставини, що можуть заважати цій особі під час проведення зовнішньої перевірки діяти чесно, об'єктивно, з належним професійним скептицизмом, а також що можуть свідчити про наявність конфлікту інтересів. За наявності вказаних фактів і обставин голова Комітету з контролю за аудиторською діяльністю не має права включати кандидата у члени групи з проведення зовнішньої перевірки.

40. Після затвердження персонального складу групи з проведення зовнішньої перевірки керівник цієї групи протягом не більше ніж 5 робочих днів з дати затвердження з метою планування зовнішньої перевірки повинен сформувати попередній файл, що міститиме інформацію про суб'єкта аудиторської діяльності, який підлягатиме перевірці. Зокрема, цей попередній файл може містити (включати) таку інформацію та документи:

- копії документів, які були подані суб'єктом аудиторської діяльності до АПУ для внесення його до Реєстру;

- копії звітів за формою N 1-аудит за три попередні роки;

- матеріали моніторингу, який здійснюється АПУ;

- інша інформація, яка є в АПУ щодо зазначеного суб'єкта аудиторської діяльності.

41. За результатами аналізу даних з попереднього файлу керівник групи з проведення зовнішньої перевірки планує зовнішню перевірку. План зовнішньої перевірки складається з графіка та програми проведення конкретної зовнішньої перевірки, а також переліку типових документів, які мають бути підготовлені під час її проведення.

42. Процес планування зовнішньої перевірки повинен бути завершений не пізніше ніж за 22 календарні дні до дати початку її проведення. План з проведення зовнішньої перевірки, затверджується головою Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю. За результатами планування зовнішньої перевірки керівник групи з зовнішньої перевірки може запропонувати голові Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю внести зміни до персонального та кількісного складу групи з проведення зовнішньої перевірки. Остаточне рішення з цього питання з врахуванням вимог пп. 35 і 36 цього Положення голова Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю повинен прийняти не пізніше ніж за 21 календарний день до дати початку проведення зовнішньої перевірки.

43. Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю шляхом письмового листування з суб'єктом аудиторської діяльності не пізніше ніж за 10 календарних днів до дати початку проведення зовнішньої перевірки:

- узгоджує конкретні терміни перевірки;

- повідомляє про осіб - контролерів, яких планується залучити до перевірки;

- надсилає суб'єкту аудиторської діяльності попередню анкету (форма якої наведена в додатку 2 до цього Положення) та перелік документів, які слід підготувати до перевірки.

44. Направлення на перевірку має містити наступну інформацію:

а) назву суб'єкта аудиторської діяльності, який підлягає зовнішній перевірці, та дані, що чітко ідентифікують суб'єкта аудиторської діяльності;

б) дату початку проведення зовнішньої перевірки та дату її закінчення;

в) склад групи з проведення зовнішньої перевірки;

г) мету та загальні умови проведення зовнішньої перевірки відповідно до вимог цього Положення;

д) перелік документів, які суб'єкт аудиторської діяльності повинен підготувати на момент проведення зовнішньої перевірки.

45. Направлення на перевірку складається на офіційному бланку АПУ, в двох примірниках, підписується Головою АПУ та скріпляється печаткою АПУ.

46. Після отримання направлення на перевірку керівництво суб'єкта аудиторської діяльності має право відхилити особу будь-якого з членів групи з проведення зовнішньої перевірки на обґрунтованих підставах (наприклад, конфлікт інтересів, не відповідність вимогам цього Положення). Обґрунтована незгода щодо персонального складу групи з проведення зовнішньої перевірки має бути надіслана суб'єктом аудиторської діяльності листом до Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю не пізніше ніж за 5 днів до дати початку проведення зовнішньої перевірки. Ненадходження цієї незгоди в указаний термін свідчить про погодження складу групи з проведення зовнішньої перевірки суб'єктом аудиторської діяльності.

47. Керівництво суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, в ході перевірки також має право обґрунтовано вимагати заміни члена групи з проведення зовнішньої перевірки з причин порушення останнім норм професійної етики чи вимог цього положення. Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю після з'ясування обставин повинен виконати вимогу суб'єкта аудиторської діяльності.

48. Члени групи з проведення зовнішньої перевірки з другим примірником направлення на перевірку мають прибути за фактичним місцезнаходженням суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, в день, визначений датою початку проведення зовнішньої перевірки. Перенесення дати початку проведення зовнішньої перевірки за наявності обґрунтованих підстав можливе за ініціативою суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, не більше ніж на 3 календарні дні. Дата початку проведення зовнішньої перевірки у випадках, які унеможливлюють проведення перевірки за незалежних від суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, обставин (у разі захворювання, смерті керівника тощо), узгоджується таким суб'єктом аудиторської діяльності з Комітетом АПУ контролю за аудиторською діяльністю окремо. Факт перенесення дати початку проведення зовнішньої перевірки повинен бути погоджений аудиторською фірмою (приватним аудитором) не пізніше ніж за 5 календарних днів до попередньо запланованої дати початку проведення зовнішньої перевірки.

49. У випадку, якщо суб'єкт аудиторської діяльності, що перевіряється, за своїм фактичним місцезнаходженням не має постійного офісу, то він з метою забезпечення проведення зовнішньої перевірки у погоджені терміни зобов'язаний орендувати тимчасовий офіс та повідомити його адресу Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю не пізніше ніж за 3 дні до дати початку проведення зовнішньої перевірки.

50. Після прибуття групи з проведення зовнішньої перевірки до офісу суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, керівник цієї групи надає керівнику суб'єкта аудиторської діяльності другий примірник направлення на перевірку. Керівник суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, робить на цьому примірнику запис про факт прибуття групи з проведення зовнішньої перевірки та повертає його керівнику групи. В перший день проведення зовнішньої перевірки члени групи з проведення зовнішньої перевірки надають керівнику суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, власноруч засвідчену копію зазначеної у п. 81 цього Положення заяви-зобов'язання з конфіденційності (форма якої наведена в додатку 3 до цього Положення), а також, на письмову вимогу керівника суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, з дотриманням порядку, викладеного у п. 82 цього Положення, складають і надають керівнику суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, зобов'язання про нерозголошення комерційної таємниці такого суб'єкта аудиторської діяльності (або аналогічний за змістом документ).

51. Проведення зовнішньої перевірки здійснюється групою з зовнішньої перевірки відповідно до графіка зовнішньої перевірки та програми проведення конкретної зовнішньої перевірки. Програма проведення конкретної зовнішньої перевірки розробляється на етапі планування зовнішньої перевірки та повинна містити питання, наведені у типовій програмі (додаток 4 до цього Положення).

Керівник групи з зовнішньої перевірки може вносити відповідні зміни до програми проведення конкретної зовнішньої перевірки в процесі її проведення тільки за погодженням з головою Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю.

52. Термін проведення зовнішньої перевірки залежить від розміру суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, кількості його офісів, складності виконуваних ним завдань. Граничний термін виконання зовнішньої перевірки не може перевищувати 10 днів, а безпосередньо в офісі суб'єкта аудиторської діяльності - 5 днів.

53. Зовнішня перевірка суб'єкта аудиторської діяльності здійснюється з метою отримання обґрунтованої впевненості, що політика і процедури, застосовувані цим суб'єктом при здійсненні контролю якості аудиторських послуг, є відповідними та дотримуються на практиці.

54. Програма зовнішньої перевірки повинна, зокрема, містити такі питання:

а) дотримання суб'єктом аудиторської діяльності, що перевіряється, вимог Закону України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) щодо умов здійснення аудиторської діяльності;

б) наявність письмового документа з викладеною політикою та процедурами контролю якості, які застосовує суб'єкт аудиторської діяльності, наявність розроблених і прийнятих внутрішньофірмових стандартів, інших внутрішньофірмових документів, які регламентують питання контролю якості;

в) дослідження внутрішньофірмових документів системи контролю якості в цілому й вираження думки про її відповідність;

г) оцінку дотримання суб'єктом аудиторської діяльності, що перевіряється, етичних вимог;

ґ) оцінку відповідності політики та процедур щодо людських ресурсів, зокрема, щодо забезпечення компетентності та професійного розвитку;

д) оцінку практичного здійснення завдань, насамперед завдань з аудиту (від прийняття клієнта до завершення аудиту й видачі аудиторського висновку, оформлення документації з завдань відповідно до Професійних стандартів);

е) оцінку інших чинників, що впливають на відповідність системи контролю якості.

55. При здійсненні зовнішньої перевірки можуть вивчатися такі документи:

- установчі й правовстановлюючі документи;

- фінансова звітність;

- сертифікати аудиторів;

- внутрішньофірмові документи системи якості;

- документи по роботі з кадрами;

- документи з планування завдань,

- документація з завдань (робочі документи), висновки, звіти тощо.

56. Для перевірки якості виконання окремого завдання використовується спеціальний контрольний аркуш (зразок наведено в додатку 5 до цього Положення).

57. Відбір завдань для зовнішньої перевірки повинен ґрунтуватися на комплексній оцінці ризику аудиторської практики суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється. Для цього виконується аналіз роботи суб'єкта аудиторської діяльності протягом періоду, що перевіряється. Крім того, при відборі завдань для зовнішньої перевірки мають ураховуватися такі фактори ризику:

_ завдання в галузях, пов'язані з необхідністю залучення відповідних фахівців (експертів) у цій галузі;

- великі й складні завдання, а також завдання, пов'язані з високим ризиком;

- завдання, що викликають великий суспільний інтерес;

- завдання, що вперше виконуються;

- завдання в галузях, які раніше не перевірялися й не аналізувалися;

- завдання, після закінчення виконання яких видається модифікований аудиторський висновок.

58. Відбір завдань для перевірки здійснюються членом групи з зовнішньої перевірки із загальної сукупності завдань, таким чином, щоб ця вибірка була репрезентативна й задовольняла досягненню цілей перевірки, викладених у цьому Положенні. Відібрані завдання повинні відноситься до усього періоду, що перевіряється.

59. Для кожного відібраного для перевірки завдання складається коротка характеристика й присвоюється індекс, що фіксується в робочих документах групи з зовнішньої перевірки. В подальшому як допоміжний метод розпізнавальної системи в перевірці використовується індекс завдання або його коротка характеристика. Використання коротких характеристик завдання рекомендується для довідкових цілей протягом всієї перевірки.

60. До початку проведення перевірки по кожному відібраному завданню потрібно отримати остаточні файли із завдання (вони мають бути доступними членам групи з проведення зовнішньої перевірки після прибуття в офіс суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється).

61. Характер, обсяг і час процедур зовнішньої перевірки, які застосовуються членами групи з проведення зовнішньої перевірки, повинні відповідати обставинам перевірки і є питаннями професійного судження членів групи з проведення зовнішньої перевірки. Під час зовнішньої перевірки, зокрема, застосовуються такі процедури:

- перевірка записів і документів;

- запити керівництву суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється;

- опитування персоналу суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється;

- спостереження;

- аналітичні процедури.

62. Керівництво суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, повинно довести до відома персоналу інформацію щодо проведення зовнішньої перевірки, демонструвати доброзичливе ставлення до членів групи з зовнішньої перевірки, заохочувати працівників до співпраці із членами групи з зовнішньої перевірки.

63. Персонал суб'єкта аудиторської, що перевіряється, діяльності зобов'язаний:

- створити членам групи з зовнішньої перевірки умови для виконання покладених на них АПУ завдань;

- не перешкоджати отриманню необхідної інформації. Не вводити членів групи з зовнішньої перевірки у оману шляхом фальсифікації даних або іншими способами;

- поважати честь та гідність членів групи з зовнішньої перевірки;

- максимально врахувати усі рекомендації членів групи з зовнішньої перевірки.

Керівництву та персоналу суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, або співвиконавцям, членам Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю та членам АПУ, забороняється здійснювати у будь-якій формі тиск на членів групи з зовнішньої перевірки з метою зміни своєї думки щодо системи внутрішнього контролю якості, яку вони перевіряли.

64. На етапі завершення зовнішньої перевірки системи контролю якості керівник групи з зовнішньої перевірки узагальнює отриману інформацію, обґрунтовує висновки щодо відповідності перевіреної системи контролю якості встановленим вимогам, а також повідомляє попередні результати перевірки керівнику суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється. При цьому керівник групи з зовнішньої перевірки зобов'язаний повідомити керівнику суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, і обговорити з ним:

- хід проведеної перевірки;

- істотні зауваження;

- відзначені сильні й слабкі сторони в системі контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється;

- пропозиції щодо вдосконалення роботи.

65. Під час обговорення керівник групи з зовнішньої перевірки повідомляє керівнику суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, загальну форму складання майбутнього звіту й обговорює з ним попередній зміст звіту.

66. Спірні питання, які можуть виникати у членів групи з проведення зовнішньої перевірки, або між керівником цієї групи та керівником суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, вирішуються шляхом консультацій з головою Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю або, за потреби, з членами профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики, іншими членами АПУ.

V. Документування зовнішніх перевірок
і забезпечення конфіденційності

67. Група з зовнішньої перевірки зобов'язана належним чином задокументувати процес проведення зовнішньої перевірки з метою підтвердження виконаної роботи. Документація, що відноситься до зовнішньої перевірки, містить:

а) опис запланованих заходів і дій;

б) опис та зміст процедур з проведення зовнішньої перевірки;

в) оцінку дотримання суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, Професійних стандартів, законодавчих і нормативних вимог, відповідності застосування системи контролю якості;

г) опис виявлених недоліків та рекомендації щодо їх виправлення та подальшого уникнення;

д) звіти за результатами виконання зовнішньої перевірки.

68. Форма, зміст та обсяг документації з зовнішньої перевірки залежить від таких чинників:

а) розмір суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, природа та складність її бізнесу, організаційної структури;

б) ризики, які пов'язані з клієнтами суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, та конкретними завданнями;

в) характер процедур, які слід виконати;

г) важливість отриманих доказів під час проведення зовнішньої перевірки;

д) характер та обсяг ідентифікованих недоліків.

69. Прикладами відповідної документації з зовнішньої перевірки можуть бути контрольні листки, тести, огляди, запити, протоколи зустрічей тощо.

70. За результатами зовнішньої перевірки системи контролю якості та обговорення їх з керівником суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, група з зовнішньої перевірки складає і представляє на розгляд голові Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю звіт за наслідками зовнішньої перевірки системи контролю якості (далі - звіт з перевірки).

71. Звіт з перевірки повинен бути підготовлений керівником групи з зовнішньої перевірки протягом 5-ти робочих днів від дати завершення зовнішньої перевірки.

72. Звіт з перевірки повинен містити такі елементи (розділи):

- заголовок;

- адресат;

- вступний розділ;

- описовий розділ;

- фактичні результати зовнішньої перевірки (в тому числі, виявлені невідповідності між системою внутрішнього контрою якості та вимогами до неї за МСА та Кодексом професійної етики, підсумкову оцінку стану системи внутрішнього контролю якості професійних аудиторських послуг);

- рекомендації щодо коригувальних дій, які повинно вжити керівництво суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється;

- підпис голови Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю та керівника групи з зовнішньої перевірки.

73. Дата звіту з перевірки має відповідати календарній даті, станом на яку членами групи з зовнішньої перевірки отримані й оцінені всі необхідні та наявні документи і відомості, пов'язані з проведенням зовнішньої перевірки, а також повністю завершені будь-які та всі процедури перевірки.

74. Голова Комітету АПУ контролю за аудиторською діяльністю протягом 3-х днів розглядає і підписує звіт з перевірки та передає по одному примірнику звіту з перевірки та проекту висновку щодо відповідності системи контролю якості встановленим вимогам (далі - Висновок щодо відповідності системи контролю) до профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики та керівнику суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється.

75. Керівник суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, за потреби, може протягом 3-х днів після отримання звіту з перевірки направити до Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики лист із запереченням або незгодою з результати перевірки.

76. Усі особи, які відповідно до цього Положення залучаються до процесу проведення зовнішньої перевірки і у зв'язку з цим отримують доступ до відповідних документів і відомостей, повинні забезпечити конфіденційність інформації, яка стане їм відома у зв'язку зі здійсненням своїх повноважень.

77. Для контролера встановлюють нижченаведений перелік конфіденційної інформації, яку йому забороняється оприлюднювати у будь-якій спосіб та у будь-якій формі. Посилання на конфіденційні дані заборонені й для написання звіту про результати перевірки. Ці дані можуть оприлюднюватися тільки з письмового дозволу суб'єкта аудиторської діяльності, що перевірявся, для розв'язання конфлікту інтересів при розгляді результатів перевірки.

До конфіденційної інформації в контексті цього Положення належить:

- перелік замовників суб'єкта аудиторської діяльності;

- порядок ціноутворення професійних послуг (погодинні ставки, методика визначення вартості, надбавки та знижки), їх вартість;

- зміст офіційних результатів надання аудиторських послуг;

- зміст робочих документів суб'єкта аудиторської діяльності;

- методологія та техніка перевірок або надання інших професійних послуг;

- особисті дані виконавців і співвиконавців, у т.ч. розмір їхніх гонорарів (доходів).

78. Конфіденційна інформація може бути відкрита уповноваженому контролеру в ході перевірки або стати відома з документів, які він досліджує, але вона не є обов'язковою для перевірки.

79. Порушення конфіденційності контролером розглядається Дисциплінарною комісією АПУ як суттєве порушення Кодексу професійної етики з відповідним порядком притягнення до відповідальності та накладення на аудиторів стягнень, прийнятих АПУ.

80. Зазначені у п. 76 цього Положення особи зобов'язані впродовж 3-х років зберігати у таємниці та не допускати розголошення інформації й відомостей, що стали їм відомі у зв'язку із участю у проведенні зовнішньої перевірки; не розголошувати та не використовувати отриману інформацію у будь-який спосіб та для будь-яких цілей, окрім тих, що пов'язані з виконанням їх функціональних обов'язків.

81. Усі співробітники Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю, які в будь-який спосіб залучаються до процесу проведення зовнішньої перевірки зобов'язані один раз на рік складати і підписувати заяви-зобов'язання щодо нерозголошення конфіденційної інформації, до якої вони отримують доступ у зв'язку зі здійсненням своїх повноважень із фіксацією в цих заявах-зобов'язаннях переліку такої конфіденційної інформації. Форма заяви-зобов'язання щодо нерозголошення конфіденційної інформації наведена у додатку 3 до цього Положення.

82. Складання зазначених у п. 81 цього Положення заяв-зобов'язань про нерозголошення конфіденційної інформації не виключає складання додатково особами, які входять до складу групи з зовнішньої перевірки, на письмову вимогу керівника суб'єкта аудиторської діяльності, що перевіряється, зобов'язання про нерозголошення комерційної таємниці (або аналогічного за змістом документа). Необхідними умовами складання таких зобов'язань (або аналогічних за змістом документів) є наявність у суб'єкта аудиторської діяльності, що перевірявся, на момент початку перевірки затверджених у встановленому порядку і чинних переліку відомостей, що становлять комерційну таємницю, форми зобов'язання про нерозголошення комерційної таємниці, положення про комерційну таємницю, а також ознайомлення під підпис осіб, які входять до складу групи з зовнішньої перевірки, із названими документами.

83. Зобов'язання щодо конфіденційності та невикористання інформації не поширюються на загальнодоступну інформацію, а також на відповідні державні органи, яким така інформація повинна надаватись відповідно до чинного законодавства.

84. Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю повинен забезпечити зберігання документації з зовнішньої перевірки протягом періоду не менше 6-ти років від дати звіту з перевірки.

85. Протягом періоду зберігання документації із зовнішньої перевірки Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю зобов'язаний забезпечити:

- можливість доступу до документації із зовнішньої перевірки;

- запис змін, які було внесено до документації із зовнішньої перевірки;

- доступ уповноваженим сторонам (наприклад, членам профільної Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики) для проведення моніторингу виконання зовнішніх перевірок або інших цілей.

86. Конкретні заходи та дії щодо зберігання документації із зовнішньої перевірки розробляє та впроваджує Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю.

VI. Розгляд результатів зовнішніх перевірок
та розв'язання конфліктів

87. Профільна Комісія АПУ з контролю якості та професійної етики на своєму черговому засіданні розглядає отриманий від голови Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю звіт з перевірки, проект висновку та лист керівника суб'єкта аудиторської перевірки що перевірявся (за його наявності), затверджує висновок щодо відповідності системи контролю (далі - Висновок) та готує проект рішення за наслідками перевірки для його розгляду на черговому засіданні АПУ. ( Пункт 87 в редакції Рішення Аудиторської палати N 205/10 від 24.09.2009 )

88. Комісія АПУ з контролю якості та професійної етики може затвердити такі види висновків щодо відповідності системи контролю:

- позитивний;

- позитивний з окремими зауваженнями;

- умовно-позитивний;

- негативний;

- про відсутність системи контролю якості.

89. Позитивний висновок надається за умови впровадження суб'єктом аудиторської діяльності, що перевірявся, відповідної системи контролю якості, яка забезпечує обґрунтовану впевненість у тому, що сама фірма та її персонал діють у відповідності до Міжнародних стандартів аудиту, надання впевненості та етики, Кодексу етики професійних бухгалтерів та законодавчих і нормативних вимог, що регулюють аудиторську діяльність, а висновки (звіти), що надаються фірмою, відповідають умовам завдання.

90. Позитивний висновок з окремими зауваженнями надається, коли суб'єкт аудиторської діяльності, що перевірявся, в цілому запровадив систему контролю якості, але система має окремі несуттєві недоліки чи слабкості, для усунення яких не потрібен великий обсяг робіт та багато часу.

91. Умовно-позитивний висновок надається, коли суб'єкт аудиторської діяльності, що перевірявся, в цілому запровадив відповідну систему контролю якості, але виявлені під час зовнішньої перевірки недоліки чи слабкості системи контролю якості можуть бути усунені шляхом застосування заходів, розробка та впровадження яких потребує суттєвого обсягу робіт та багато часу. Наприклад, суттєві недоліки контролю якості під час виконання завдань з обов'язкового аудиту.

92. Негативний висновок надається, коли запроваджена суб'єктом аудиторської діяльності, що перевірявся, система контролю якості в цілому не відповідає МСКЯ 1 та ПНП КЯ 1.

93. Висновок про відсутність системи контролю надається, коли суб'єкт аудиторської діяльності, що перевірявся, не створив систему контролю якості.

94. АПУ на своєму черговому засіданні за результатами розгляду висновків приймає відповідне рішення. В разі наявності позитивного висновку або позитивного висновку з окремими зауваженнями АПУ приймає рішення, що суб'єкт аудиторської діяльності, що перевірявся, успішно пройшов зовнішній контроль якості професійних послуг. У цьому випадку йому видається свідоцтво про відповідність системи контролю якості.

95. Якщо за наслідками зовнішньої перевірки суб'єкту аудиторської діяльності, що перевірявся, надано умовно-позитивний висновок, за рішенням АПУ для нього визначається термін (не менше 6 місяців) для вжиття відповідних заходів з метою усунення недоліків чи слабкостей системи контролю якості. Після закінчення вказаного терміну Комітет АПУ з контролю за аудиторською діяльністю перевіряє усунення недоліків суб'єктом аудиторської діяльності, що перевірявся, і надає Комісії АПУ з контролю якості та професійної етики проект нової редакції висновку. Комісія АПУ з контролю якості та професійної етики за наслідками розгляду готує та представляє АПУ новий проект рішення, що приймається на черговому засіданні АПУ.

96. За умови надання негативного висновку суб'єкт аудиторської діяльності, що перевірявся, вважається таким, що не пройшов зовнішню перевірку. За рішенням АПУ для нього визначається термін (не менше 12 місяців) для вжиття відповідних заходів з метою усунення суттєвих недоліків чи суттєвих слабкостей системи контролю якості. Такий суб'єкт аудиторської діяльності включається до Плану зовнішніх перевірок на наступний рік.

97. У разі повторного отримання умовно-позитивного або негативного висновку АПУ інформує громадськість через ЗМІ та адресно, а також відповідні державні регуляторні органи про ризик отримання неякісних аудиторських послуг від певних суб'єктів аудиторської діяльності в Україні.

98. За умови відсутності системи контролю якості суб'єкт аудиторської діяльності підлягає виключенню з Реєстру.

99. Витяг з рішення АПУ щодо відповідності чи невідповідності системи контролю якості суб'єкта аудиторської діяльності впродовж 5-ти календарних днів з дати набуття чинності відповідного рішення АПУ надсилається Секретаріатом АПУ суб'єкту аудиторської діяльності, що перевірявся.

VII. Оприлюднення результатів та моніторинг
виконання зовнішніх перевірок

100. Комісія АПУ з контролю якості та професійної етики регулярно узагальнює всі зауваження та рекомендації за результатами зовнішнього контролю якості і оприлюднює їх на сайті АПУ та в офіційному виданні - журналі "Аудитор України" один раз на півроку.

101. Оприлюднення результатів зовнішніх перевірок шляхом публікації в офіційному виданні АПУ та розміщенні на сайті АПУ переліку суб'єктів аудиторської діяльності, які отримали свідоцтво про відповідність системи контролю якості, здійснюється один раз на календарний рік не пізніше 31 січня року, наступного за роком, в якому проводилися зовнішні перевірки цих суб'єктів аудиторської діяльності.

102. Інформація про суб'єктів аудиторської діяльності, які отримали свідоцтво про відповідність системи контролю якості, надається АПУ уповноваженим державним органам, які відповідно до чинного законодавства, ведуть окремі реєстри аудиторів.

103. Аналіз результатів зовнішніх перевірок включається в щорічний звіт, який АПУ подає до Кабінету Міністрів України.

104. Не менше ніж раз на рік профільна Комісія АПУ з контролю якості та професійної етики проводить моніторинг діяльності Комітету АПУ з контролю за аудиторською діяльністю щодо проведення ним зовнішніх перевірок. Моніторинг передбачає перевірку виконання Комітетом з контролю за аудиторською діяльністю окремих завершених зовнішніх перевірок шляхом аналізу документації із зовнішніх перевірок, а також обґрунтованості звітів за результатами проведення цих зовнішніх перевірок.

VIII. Прикінцеві положення

105. Фінансування проведення зовнішніх перевірок здійснюється АПУ за рахунок надходжень, визначених чинним законодавством та Статутом АПУ, в порядку, що визначається АПУ.

106. У контексті цього Положення до 1 жовтня 2013 року для визначення тривалості періоду, що перевіряється, необхідно за дату початку цього періоду використовувати дату, до якої аудиторські фірми зобов'язані впровадити систему контролю якості аудиторських послуг, а саме: 1 жовтня 2008 року, а за дату закінчення - дату, з якої розпочинається зовнішня перевірка суб'єкта аудиторської діяльності. В подальшому, тривалість періоду, що перевіряється, становитиме 6 років - від дати завершення попередньої зовнішньої перевірки до дати початку наступної зовнішньої перевірки. ( Пункт 106 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Аудиторської палати N 203/3 від 02.07.2009 )

107. Це Положення набуває чинності з 1 травня 2009 року.

108. Це Положення не поширюється на здійснення перевірок матеріалів скарг, що надійшли на суб'єктів аудиторської діяльності.

109. На період з 2009 по 2013 роки зовнішні перевірки контролю якості аудиторських послуг поширюються виключно на послуги з виконання завдань з аудиту та огляду.

Додаток 1
до Положення про зовнішні
перевірки систем контролю
якості, впроваджених
аудиторськими фірмами
та аудиторами відповідно
до професійних стандартів,
законодавчих і нормативних
вимог

                 Значення нормуючих коефіцієнтів
та приклад розрахунку інтегрального коефіцієнта
для метою формування Плану зовнішніх перевірок

     Таблиця 1.  Значення   нормуючих   коефіцієнтів   за   видами
аудиторських послуг

------------------------------------------------------------------
| Види аудиторських | Відповідно до коду |Значення нормуючого |
| послуг | рядка звіту за | коефіцієнта |
| | формою | |
| | N 1-аудит | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Обов'язковий аудит | 111 | 1000 |
|фінансової звітності | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Ініціативний аудит | 112 | 1100 |
|фінансової звітності | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Огляд історичної | 113 | 1200 |
|фінансової інформації| | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Завдання з надання | 114 | 1500 |
|впевненості, що не є | | |
|аудитом чи оглядом | | |
|історичної фінансової| | |
|інформації | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Супутні послуги | 120 | 2000 |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Інші професійні | 130 | 2500 |
|послуги | | |
|---------------------+---------------------+--------------------|
|Організаційне та | 140 | 2000 |
|методичне | | |
|забезпечення аудиту | | |
------------------------------------------------------------------

           Приклад розрахунку інтегрального коефіцієнта

     Розрахунок інтегрального  коефіцієнта здійснюється відповідно
до п. 29 Положення на підставі даних звітів за формою N 1-аудит
за попередній рік як сума добутків, визначених
шляхом множення загальної кількості замовлень з конкретного виду
завдання на фактичний обсяг наданих послуг за цим видом завдання
та діленням на відповідний нормуючий коефіцієнт для кожного виду
завдань, наведений вище в таблиці 1. Приклад ілюстративного
розрахунку інтегрального коефіцієнта наведено нижче в таблиці 2.

                                                         Таблиця 2
-----------------------------------------------------------------------
| Назва |Код рядка|Кількість|Фактичний| Значення | Значення |
| показників | |замовлень| обсяг |нормуючого |інтегрального|
| | | (угод), | наданих |коефіцієнта|коефіцієнта |
| | | одиниць | послуг | |6 = 3 х 4 / 5|
| | | | (без | | |
| | | | ПДВ), | | |
| | | |тис.грн. | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Обов'язковий | 111 | 20 | 250 | 1000 | 5,00 |
|аудит | | | | | |
|фінансової | | | | | |
|звітності | | | | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Ініціативний | 112 | 22 | 210 | 1100 | 4,20 |
|аудит | | | | | |
|фінансової | | | | | |
|звітності | | | | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Огляд | 113 | 5 | 25 | 1200 | 0,10 |
|історичної | | | | | |
|фінансової | | | | | |
|інформації | | | | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Завдання з | 114 | 8 | 75 | 1500 | 0,40 |
|надання | | | | | |
|впевненості, | | | | | |
|що не є | | | | | |
|аудитом чи | | | | | |
|оглядом | | | | | |
|історичної | | | | | |
|фінансової | | | | | |
|інформації | | | | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Супутні | 120 | 20 | 140 | 2000 | 1,40 |
|послуги | | | | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Інші | 130 | 30 | 240 | 2500 | 2,88 |
|професійні | | | | | |
|послуги | | | | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Організаційне| 140 | 6 | 68 | 2000 | 0,20 |
|та методичне | | | | | |
|забезпечення | | | | | |
|аудиту | | | | | |
|-------------+---------+---------+---------+-----------+-------------|
|Сумарне | | | | | 14,19 |
|значення | | | | | |
|інтегрального| | | | | |
|коефіцієнта | | | | | |
|за всіма | | | | | |
|видами | | | | | |
|аудиторських | | | | | |
|послуг | | | | | |
-----------------------------------------------------------------------

Додаток 2
до Положення
про зовнішні перевірки
систем контролю якості,
впроваджених аудиторськими
фірмами та аудиторами
відповідно до професійних
стандартів, законодавчих
і нормативних вимог

                         Попередня анкета
проведення перевірки системи контролю якості
за період з _______ до _______

     1.1. Загальні відомості про суб'єкт аудиторської  діяльності,
який підлягає перевірці:
Повне найменування: _________________________________________

Скорочене найменування: _____________________________________

Юридична адреса: ____________________________________________

Поштова адреса: _____________________________________________

Прізвище, ім'я, по батькові керівника _______________________

Номер сертифіката аудитора, керівника: ______________________

Свідоцтво про державну реєстрацію: N _______ видано__________

(ким видано), ___________________ (дата видачі), внесені зміни

N __________ від ___________

Свідоцтво про внесення до реєстру аудиторських фірм та
аудиторів ________________________________________________________

Є членом: (перелічити найменування професійні об'єднання
членами яких є суб'єкт аудиторської діяльності)___________________
__________________________________________________________________

----------------------------------------------------------------------
| N | Питання | Відповідь |Чи були зміни |
|п/п| | |у контрольному|
| | | | періоді? |
|---+--------------------+----------------------------+--------------|
| | | | Так | Ні |
|---+--------------------+----------------------------+-------+------|
| 1.|Загальна кількість | | | |
| |штатних | | | |
| |співробітників на | | | |
| |дату закінчення | | | |
| |періоду контролю | | | |
| |--------------------+----------------------------+-------+------|
| |у тому числі | | | |
| |сертифікованих | | | |
| |аудиторів | | | |
|---+--------------------+----------------------------+-------+------|
| 2.|Кількість штатних | | | |
| |співробітників, які | | | |
| |приймали участь в | | | |
| |аудиторських | | | |
| |перевірках у | | | |
| |контрольному періоді| | | |
|---+--------------------+----------------------------+-------+------|
| 3.|Загальна кількість | | | |
| |проведених | | | |
| |аудиторських | | | |
| |перевірок за | | | |
| |контрольний період | | | |
|---+--------------------+----------------------------+-------+------|
| 4.|Загальна кількість | | | |
| |договорів на | | | |
| |здійснення супутніх | | | |
| |та інших послуг за | | | |
| |контрольний період | | | |
|---+----------------------------------------------------------------|
| 5.|Список сертифікованих аудиторів: |
| |----------------------------------------------------------------|
| | N | П.І.Б. | Серія | Номер | Строк | Членство в |
| | | |сертифіката|сертифіката|закінчення| аудиторських |
| | | | | | дії |профоб'єднаннях|
| | | | | | | (яких?) |
| |---+---------+-----------+-----------+----------+---------------|
| | 1.| | | | | |
| |---+---------+-----------+-----------+----------+---------------|
| | 2.| | | | | |
| |---+---------+-----------+-----------+----------+---------------|
| | 3.| | | | | |
| |---+---------+-----------+-----------+----------+---------------|
| |...| | | | | |
----------------------------------------------------------------------

                 Розділ 2. Професійна діяльність

------------------------------------------------------------------
| Які види послуг здійснює суб'єкт аудиторської діяльності |
|----------------------------------------------------------------|
| N п/п | Види послуг |Так|Ні| У т.ч. |Примітки|
| | | | | обов'язковий | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1. |Завдання з надання | | | | |
| |впевненості: | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.1. |Аудит історичної | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |інформації, зокрема| | | | |
| |фінансової | | | | |
| |звітності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.2. |Огляд історичної | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |інформації, | | | | |
| |зокрема, | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |звітності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3. |Завдання з надання | | | | |
| |впевненості, що не | | | | |
| |є аудитом чи | | | | |
| |оглядом історичної | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |інформації. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.1. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |ефективності | | | | |
| |(відповідності) | | | | |
| |системи | | | | |
| |внутрішнього | | | | |
| |контролю (аудиту). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.2. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |ефективності | | | | |
| |(відповідності) | | | | |
| |використання | | | | |
| |виробничих | | | | |
| |потужностей. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.3. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |ефективності | | | | |
| |(відповідності) | | | | |
| |функціонування | | | | |
| |системи управління.| | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.4. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |ефективності | | | | |
| |(відповідності) | | | | |
| |системи | | | | |
| |матеріального | | | | |
| |стимулювання та | | | | |
| |оплати праці | | | | |
| |персоналу. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.5. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |ефективності | | | | |
| |(відповідності) | | | | |
| |систем управління | | | | |
| |персоналом. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.6. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |ефективності | | | | |
| |(відповідності) | | | | |
| |інформаційних | | | | |
| |систем | | | | |
| |(технологій). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.7. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |ефективності систем| | | | |
| |інформаційної | | | | |
| |безпеки діяльності | | | | |
| |підприємств. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|

| 1.3.8. |Оцінка (перевірка) |   |  |                   |        |
| |ефективності | | | | |
| |(відповідності) | | | | |
| |систем | | | | |
| |корпоративного | | | | |
| |управління. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 1.3.9. |Оцінка | | | | |
| |відповідності | | | | |
| |діяльності | | | | |
| |підприємства | | | | |
| |вимогам | | | | |
| |законодавства | | | | |
| |(податкового, | | | | |
| |митного, | | | | |
| |господарського | | | | |
| |та ін.). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.10. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |відповідності | | | | |
| |вимогам | | | | |
| |законодавства | | | | |
| |управлінських | | | | |
| |рішень або окремих | | | | |
| |господарських | | | | |
| |операцій. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.11. |Економічні | | | | |
| |експертизи (у тому | | | | |
| |числі судова за | | | | |
| |наявності | | | | |
| |відповідної | | | | |
| |атестації судового | | | | |
| |експерта). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.12. |Оцінка вартості | | | | |
| |активів (у тому | | | | |
| |числі незалежна за | | | | |
| |наявності | | | | |
| |кваліфікаційного | | | | |
| |свідоцтва | | | | |
| |оцінювача). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.13. |Оцінка (тестування)| | | | |
| |надійності системи | | | | |
| |бухгалтерського | | | | |
| |обліку. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.14. |Оцінка (тестування)| | | | |
| |відповідності рівня| | | | |
| |професійних знань | | | | |
| |персоналу, | | | | |
| |задіяного у | | | | |
| |фінансово- | | | | |
| |господарській | | | | |
| |діяльності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.15. |Здійснення на | | | | |
| |замовлення | | | | |
| |розрахунків | | | | |
| |(економічний, | | | | |
| |фінансовий, | | | | |
| |стратегічний та | | | | |
| |інші види аналізу) | | | | |
| |для оцінки стану та| | | | |
| |результатів | | | | |
| |господарської | | | | |
| |діяльності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.16. |Перевірка | | | | |
| |прогнозної | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |інформації. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.17. |Інші завдання, які | | | | |
| |виконуються як | | | | |
| |завдання з надання | | | | |
| |впевненості. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.18. |Оцінка (перевірка) | | | | |
| |відповідності | | | | |
| |вимогам | | | | |
| |законодавства | | | | |
| |управлінських | | | | |
| |рішень або окремих | | | | |
| |господарських | | | | |
| |операцій. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.19. |Економічні | | | | |
| |експертизи (у тому | | | | |
| |числі судова за | | | | |
| |наявності | | | | |
| |відповідної | | | | |
| |атестації судового | | | | |
| |експерта). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|

|1.3.20. |Оцінка вартості    |   |  |                   |        |
| |активів (у тому | | | | |
| |числі незалежна за | | | | |
| |наявності | | | | |
| |кваліфікаційного | | | | |
| |свідоцтва | | | | |
| |оцінювача). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.21. |Оцінка (тестування)| | | | |
| |надійності системи | | | | |
| |бухгалтерського | | | | |
| |обліку. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.22. |Оцінка (тестування)| | | | |
| |відповідності рівня| | | | |
| |професійних знань | | | | |
| |персоналу, | | | | |
| |задіяного у | | | | |
| |фінансово- | | | | |
| |господарській | | | | |
| |діяльності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.23. |Здійснення на | | | | |
| |замовлення | | | | |
| |розрахунків | | | | |
| |(економічний, | | | | |
| |фінансовий, | | | | |
| |стратегічний та | | | | |
| |інші види аналізу) | | | | |
| |для оцінки стану та| | | | |
| |результатів | | | | |
| |господарської | | | | |
| |діяльності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.24. |Перевірка | | | | |
| |прогнозної | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |інформації. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
|1.3.25. |Інші завдання, які | | | | |
| |виконуються як | | | | |
| |завдання з надання | | | | |
| |впевненості. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 2. |Супутні послуги, | | | | |
| |визначені | | | | |
| |Міжнародними | | | | |
| |стандартами | | | | |
| |супутніх послуг: | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 2.1. |Завдання з | | | | |
| |виконання | | | | |
| |погоджених процедур| | | | |
| |стосовно фінансової| | | | |
| |інформації. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 2.2. |Завдання з | | | | |
| |підготовки | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |інформації. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|

|   3.   |Інші послуги,      |   |  |                   |        |
| |пов'язані з | | | | |
| |професійною | | | | |
| |діяльністю | | | | |
| |аудиторів | | | | |
| |(аудиторських | | | | |
| |фірм), визначені | | | | |
| |Законом України | | | | |
| |"Про аудиторську | | | | |
| |діяльність" | | | | |
| |( 3125-12 ): | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.1. |Ведення | | | | |
| |бухгалтерського | | | | |
| |обліку. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.2. |Складання | | | | |
| |фінансових звітів. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.3. |Відновлення | | | | |
| |бухгалтерського | | | | |
| |обліку. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.4. |Консультації з | | | | |
| |питань | | | | |
| |бухгалтерського | | | | |
| |обліку та | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |звітності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.4.1. |Обрання облікової | | | | |
| |політики. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.4.2. |Встановлення та | | | | |
| |дотримання | | | | |
| |методології | | | | |
| |бухгалтерського | | | | |
| |обліку. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.4.3. |Організація | | | | |
| |бухгалтерського | | | | |
| |обліку; | | | | |
| |консолідація | | | | |
| |фінансової | | | | |
| |звітності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.4.4. |Трансформація | | | | |
| |звітності за іншою,| | | | |
| |ніж застосовувана, | | | | |
| |концептуальною | | | | |
| |основою. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.4.5. |Інші види | | | | |
| |консультацій з | | | | |
| |питань обліку та | | | | |
| |звітності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.5. |Консультації з | | | | |
| |питань системи | | | | |
| |внутрішнього | | | | |
| |контролю. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.6. |Консультації з | | | | |
| |питань | | | | |
| |оподаткування, у | | | | |
| |тому числі з | | | | |
| |організації | | | | |
| |податкового обліку | | | | |
| |та податкової | | | | |
| |звітності. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|

|  3.7.  |Складання          |   |  |                   |        |
| |податкових | | | | |
| |декларацій та | | | | |
| |звітів. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.8. |Консультації з | | | | |
| |питань застосування| | | | |
| |інформаційних | | | | |
| |технологій. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.9. |Консультації з | | | | |
| |інших питань | | | | |
| |управління та | | | | |
| |ведення бізнесу. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.9.1. |Правове | | | | |
| |забезпечення | | | | |
| |прийняття (або | | | | |
| |результатів | | | | |
| |прийняття) | | | | |
| |управлінських | | | | |
| |рішень щодо зміни | | | | |
| |форм власності, | | | | |
| |форм | | | | |
| |господарювання, | | | | |
| |функцій власності, | | | | |
| |легітимності | | | | |
| |окремих | | | | |
| |господарських | | | | |
| |операцій тощо. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.9.2. |Організаційне | | | | |
| |забезпечення | | | | |
| |управління - | | | | |
| |структуризація, | | | | |
| |реструктуризація, | | | | |
| |перебудова, | | | | |
| |розробка нової | | | | |
| |системи обліку, | | | | |
| |внутрішнього | | | | |
| |контролю, | | | | |
| |внутрішнього | | | | |
| |аудиту, управління | | | | |
| |в цілому, розробка | | | | |
| |внутрішніх | | | | |
| |інструкцій для | | | | |
| |посадових осіб, | | | | |
| |внутрішніх | | | | |
| |стандартів | | | | |
| |корпоративного | | | | |
| |управління тощо. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.9.3. |Інформаційне | | | | |
| |забезпечення | | | | |
| |управління - | | | | |
| |консультування з | | | | |
| |питань вибору | | | | |
| |програмних | | | | |
| |продуктів або | | | | |
| |технічної бази з | | | | |
| |автоматизації | | | | |
| |обліку та | | | | |
| |внутрішнього | | | | |
| |контролю (аудиту), | | | | |
| |розробка схем | | | | |
| |документообігу, | | | | |
| |форм внутрішніх | | | | |
| |документів і | | | | |
| |напрямів | | | | |
| |інформаційних | | | | |
| |потоків в системі | | | | |
| |управління; | | | | |
| |проведення | | | | |
| |тренінгів, | | | | |
| |семінарів з питань | | | | |
| |обліку, | | | | |
| |оподаткування, | | | | |
| |правового | | | | |
| |забезпечення та | | | | |
| |організації | | | | |
| |управління, безпеки| | | | |
| |бізнесу тощо. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|

| 3.9.4. |Управління         |   |  |                   |        |
| |грошовими потоками,| | | | |
| |інвестиційної | | | | |
| |політики. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.10. |Розробка для | | | | |
| |замовника | | | | |
| |документів, | | | | |
| |необхідних для | | | | |
| |легалізації, | | | | |
| |організації та | | | | |
| |здійснення | | | | |
| |господарської | | | | |
| |діяльності | | | | |
| |(статути, накази, | | | | |
| |внутрішні норми та | | | | |
| |правила, посадові | | | | |
| |інструкції, | | | | |
| |документи системи | | | | |
| |стимулювання | | | | |
| |персоналу тощо). | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.11. |Проведення | | | | |
| |професійних | | | | |
| |тренінгів для | | | | |
| |бухгалтерів та | | | | |
| |керівників з | | | | |
| |питань, що належать| | | | |
| |до професійної | | | | |
| |компетенції | | | | |
| |аудиторів. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.12. |Представлення | | | | |
| |інтересів замовника| | | | |
| |з питань обліку, | | | | |
| |аудиту, | | | | |
| |оподаткування в | | | | |
| |державних органах, | | | | |
| |організаціях або в | | | | |
| |суді. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 3.13. |Інші види | | | | |
| |аудиторських | | | | |
| |послуг, надання | | | | |
| |яких не суперечить | | | | |
| |стандартам | | | | |
| |аудиторської | | | | |
| |діяльності, Кодексу| | | | |
| |професійної етики | | | | |
| |аудитора та які не | | | | |
| |заборонені чинним | | | | |
| |законодавством | | | | |
| |України, рішеннями | | | | |
| |Аудиторської палати| | | | |
| |України. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 4 |Організаційне та | | | | |
| |методичне | | | | |
| |забезпечення | | | | |
| |аудиту. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 4.1. |Розробка і видання | | | | |
| |методичних | | | | |
| |матеріалів | | | | |
| |(вказівок, | | | | |
| |рекомендацій, | | | | |
| |практичних | | | | |
| |посібників, | | | | |
| |внутрішніх | | | | |
| |стандартів, | | | | |
| |програмного | | | | |
| |забезпечення тощо).| | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|

|  4.2.  |Проведення         |   |  |                   |        |
| |професійних | | | | |
| |тренінгів для | | | | |
| |практикуючих | | | | |
| |аудиторів. | | | | |
|--------+-------------------+---+--+-------------------+--------|
| 4.3. |Здійснення заходів | | | | |
| |з контролю якості | | | | |
| |аудиторських | | | | |
| |послуг. | | | | |
------------------------------------------------------------------

 Керівник суб'єкта аудиторської            _______________________
діяльності (П.І.Б.)

_______________ 200_ р.

М.П.

Додаток 3
до Положення про зовнішні
перевірки систем контролю
якості, впроваджених
аудиторськими фірмами
та аудиторами відповідно
до професійних стандартів,
законодавчих і нормативних
вимог

                       ЗАЯВА - ЗОБОВ'ЯЗАННЯ
про нерозголошення конфіденційної інформації,
до якої отримано доступ у зв'язку із проведенням
зовнішніх перевірок систем контролю
якості аудиторських послуг

------------------------------------------------------------------
|Підстави для заповнення: |
|- ст. 505, 506 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. |
|N 435-IV; |
|- ст. 30 Закону України "Про інформацію" від 02.10.92 р. |
|N 2657-XII |
|- частина перша п. 74 Положення про зовнішні перевірки систем |
|контролю якості, впроваджених аудиторськими фірмами та |
|аудиторами відповідно до професійних стандартів, законодавчих |
|та нормативних вимог, рішення АПУ N ______ від __.__.2009 р. |
------------------------------------------------------------------

     У зв'язку з тим, що я, ______________________________________
(П.І.Б. повністю; паспорт громадянина

__________________________________________________________________
України серія номер дата і місце видачі; місце проживання)

__________________________________________________________________
(посада в Комітеті з контролю за аудиторською діяльністю АПУ

__________________________________________________________________
або інші підстави для участі в зовнішніх перевірках систем
контролю якості, зокрема, належність до групи
уповноважених контролерів)

для здійснення своїх повноважень  отримую  доступ  до  комерційної
таємниці та конфіденційної інформації суб'єктів зовнішніх
перевірок систем контролю якості аудиторських послуг, а саме, до:

- документів з планування зовнішньої перевірки систем
контролю якості;
- документів, в яких зафіксовані політики і процедури
суб'єктів зовнішніх перевірок систем контролю якості аудиторських
послуг;
- остаточних файлів завдань у зв'язку зі здійсненням процедур
їх відбору і здійснення перевірок відібраних завдань;
- документів, складених під час проведення зовнішніх
перевірок систем контролю якості аудиторських послуг;
- проектів і остаточних редакцій звітів, які готуються
групами з зовнішньої перевірки;
- письмових зауважень і додаткових пояснень, що надаються
суб'єктами зовнішніх перевірок до Комісії АПУ з контролю якості і
професійної етики щодо результатів проведення зовнішньої перевірки
зобов'язуюся виконувати вимоги Положення про зовнішні
перевірки систем контролю якості, впроваджених аудиторськими
фірмами та аудиторами відповідно до професійних стандартів,
законодавчих і нормативних вимог, затверджених рішенням
Аудиторської палати України від __.__.2009 N ________, щодо
збереження в таємниці і невикористання у власних інтересах або
інтересах третіх осіб зазначених вище в цій заяві-зобов'занні
конфіденційної інформації та відомостей.

Я визнаю та підтверджую, що це зобов'язання у разі потреби
може бути використано проти мене Аудиторською палатою України
та/або відповідним суб'єктом зовнішньої перевірки систем контролю
якості аудиторських послуг.

 _____________                     _______________________________
(підпис) (П.І.Б. повністю)

__________________________________________________________________
(посада в Комітеті з контролю за аудиторською діяльністю АПУ

__________________________________________________________________
або інші підстави для участі в зовнішніх перевірках систем
контролю якості, зокрема, належність до групи
уповноважених контролерів)

"___" ____________ 200_ року

Додаток 4

      ПИТАННЯ ТИПОВОЇ ПРОГРАМИ ЗОВНІШНЬОЇ ПЕРЕВІРКИ  СИСТЕМИ
КОНТРОЛЮ ЯКОСТІ СУБ'ЄКТА АУДИТОРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

---------------------------------------------------------------------
|N з/п | Питання |Відповіді| Примітки | Законодавчі |
| | | |(посилання на|вимоги; МСКЯ-1, |
| | | | документи | ПНПКЯ-1 |
| | | | групи із | |
| | | | зовнішньої | Документи, |
| | | | перевірки | затверджені |
| | | | систем | АПУ |
| | | | контролю | (посилання на |
| | | | якості, які | конкретні |
| | | | обумовлюють | пункти/статті |
| | | | заповнення, | відповідних |
| | | | відповідей) | нормативних |
| | | | | документів, |
| | | | | вимоги яких |
| | | | | не дотримані |
| | | | | суб'єктом |
| | | | | перевірки) |
|-------------------------------------------------------------------|
|1. Дотримання суб'єктом аудиторської діяльності вимог Закону |
|України "Про аудиторську діяльність" ( 3125-12 ) щодо умов |
|здійснення аудиторської діяльності. |
|-------------------------------------------------------------------|
| 1.1. |Склад засновників | | | |
| |(учасників, | | | |
| |акціонерів, | | | |
| |власників) - чи | | | |
| |належить 70% | | | |
| |статутного капіталу| | | |
| |сертифікованим АПУ | | | |
| |аудиторам. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 1.2. |Наявність чинного | | | |
| |сертифіката | | | |
| |аудитора у | | | |
| |керівника протягом | | | |
| |періоду, за який | | | |
| |здійснюється | | | |
| |перевірка (період | | | |
| |перевірки). | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 1.3. |Чи працює керівник | | | |
| |суб'єкта | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності на цьому| | | |
| |суб'єкті за | | | |
| |основним місцем | | | |
| |роботи. Якщо ні, то| | | |
| |яка робота | | | |
| |(зайнятість) є його| | | |
| |основним місцем | | | |
| |роботи. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 1.4. |Види послуг, що | | | |
| |надавалися | | | |
| |суб'єктом | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності за | | | |
| |період перевірки. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 1.5. |Знаходження | | | |
| |суб'єкта | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності у | | | |
| |Реєстрі | | | |
| |аудиторських фірм | | | |
| |та аудиторів | | | |
| |протягом всього | | | |
| |періоду перевірки. | | | |
|-------------------------------------------------------------------|

|2. Відповідальність керівництва за організацію контролю якості     |
|суб'єкта аудиторської діяльності |
|-------------------------------------------------------------------|
| 2.1. |Наявність | | | |
| |письмового | | | |
| |документа з | | | |
| |викладеною | | | |
| |політикою та | | | |
| |процедурами | | | |
| |контролю якості, | | | |
| |які застосовує | | | |
| |суб'єкт | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності, | | | |
| |наявність | | | |
| |розроблених і | | | |
| |прийнятих | | | |
| |внутрішньофірмових | | | |
| |стандартів, | | | |
| |інструкцій, | | | |
| |методик, інших | | | |
| |внутрішньофірмових | | | |
| |документів, які | | | |
| |регламентують | | | |
| |питання контролю | | | |
| |якості (навести їх | | | |
| |назви та дати | | | |
| |затвердження). | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 2.2. |Наявність | | | |
| |підрозділу | | | |
| |(співробітника), | | | |
| |який відповідає за | | | |
| |організацію | | | |
| |внутрішньофірмового| | | |
| |контролю якості. | | | |
|-------------------------------------------------------------------|
|3. Дотримання етичних вимог |
|-------------------------------------------------------------------|
| 3.1. |Наявність вимог з | | | |
| |дотримання | | | |
| |принципів | | | |
| |професійної етики | | | |
| |аудиторів у | | | |
| |письмових | | | |
| |документах з | | | |
| |викладеною | | | |
| |політикою та | | | |
| |процедурами | | | |
| |контролю якості, | | | |
| |які застосовує | | | |
| |суб'єкт | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності. Чи | | | |
| |відповідають ці | | | |
| |вимоги Кодексу | | | |
| |професійної етики, | | | |
| |який | | | |
| |застосовується в | | | |
| |Україні? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|

| 3.2. |Які процедури з    |         |             |                |
| |контролю дотримання| | | |
| |професійної етики | | | |
| |передбачені у | | | |
| |суб'єкта | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 3.3. |Яким чином суб'єкт | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності | | | |
| |забезпечує | | | |
| |виконання вимог | | | |
| |статті 20 Закону | | | |
| |України "Про | | | |
| |аудиторську | | | |
| |діяльність" | | | |
| |( 3125-12 ) щодо | | | |
| |випадків заборони | | | |
| |проведення аудиту? | | | |
|-------------------------------------------------------------------|
|4. Відповідність політики та процедур щодо людських ресурсів |
|-------------------------------------------------------------------|
| 4.1. |Вимоги до найму | | | |
| |співробітників (чи | | | |
| |є у суб'єкта | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності | | | |
| |кваліфікаційні | | | |
| |вимоги для фахівців| | | |
| |під час приймання | | | |
| |на роботу?) | | | |
|------+------------------------------------------------------------|
| 4.2. |Забезпечення компетентності та професійного розвитку |
| |фахівців: |
|------+------------------------------------------------------------|
|4.2.1.|Чи є у суб'єкта | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності вимоги | | | |
| |щодо підвищення | | | |
| |кваліфікації | | | |
| |фахівців? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.2.2.|Дотримання вимог | | | |
| |АПУ щодо постійного| | | |
| |удосконалення | | | |
| |професійних знань | | | |
| |аудиторів. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.2.3.|Яким чином | | | |
| |забезпечена | | | |
| |можливість для | | | |
| |навчання персоналу | | | |
| |за місцем роботи? | | | |
|------+------------------------------------------------------------|
| 4.3. |Вимоги щодо відповідності кваліфікації співробітників |
| |посадам: |
|------+------------------------------------------------------------|
|4.3.1.|Наявність посадових| | | |
| |інструкцій. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.3.2.|Чи встановлений | | | |
| |контроль за якістю | | | |
| |роботи кожного | | | |
| |фахівця? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|

|4.3.3.|Яким чином         |         |             |                |
| |здійснюється оцінка| | | |
| |якості роботи | | | |
| |фахівців? | | | |
| |Періодичність такої| | | |
| |оцінки. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.3.4.|Чи здійснюється | | | |
| |ведення "особистих | | | |
| |справ" | | | |
| |співробітників, в | | | |
| |яких відображаються| | | |
| |результати їх | | | |
| |роботи? | | | |
|------+------------------------------------------------------------|
| 4.4. |Вимоги до персоналу під час виконання завдань |
|------+------------------------------------------------------------|
|4.4.1.|Розподіл функцій | | | |
| |співробітників під | | | |
| |час проведення | | | |
| |аудиту. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.4.2.|Наявність | | | |
| |керівника, який є | | | |
| |відповідальним за | | | |
| |контроль якості під| | | |
| |час виконання | | | |
| |конкретного | | | |
| |завдання з аудиту. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.4.3.|Призначення по | | | |
| |кожному аудиту | | | |
| |осіб, які | | | |
| |відповідають за | | | |
| |перевірку. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.4.4.|Наявність письмових| | | |
| |організаційно- | | | |
| |розпорядчих | | | |
| |документів по | | | |
| |кадровому складу | | | |
| |групи з аудиту. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.4.5.|Наявність графіка | | | |
| |призначення на | | | |
| |виконання завдань з| | | |
| |аудиту. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.4.6.|Які заходи | | | |
| |застосовуються до | | | |
| |співробітників у | | | |
| |разі невиконання чи| | | |
| |невідповідного | | | |
| |виконання | | | |
| |покладених на них | | | |
| |зобов'язань. | | | |
|------+------------------------------------------------------------|
| 4.5. |Підтримка створеної системи інформаційного забезпечення |
| |роботи фахівців |
|------+------------------------------------------------------------|
|4.5.1.|Чи визначаються | | | |
| |області, в яких | | | |
| |потрібне | | | |
| |консультування | | | |
| |співробітників? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|

|4.5.2.|Чи сформована      |         |             |                |
| |бібліотека | | | |
| |нормативної та | | | |
| |довідкової | | | |
| |літератури? Як | | | |
| |забезпечується | | | |
| |доступ | | | |
| |співробітників до | | | |
| |такої літератури? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.5.3.|Наявність у | | | |
| |суб'єкта | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності | | | |
| |підрозділу | | | |
| |(фахівців), чи | | | |
| |залучається | | | |
| |відповідно | | | |
| |кваліфікована | | | |
| |зовнішня особа для | | | |
| |консультування | | | |
| |співробітників? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.5.4.|Як документується | | | |
| |робота з | | | |
| |внутрішнього | | | |
| |консультування | | | |
| |фахівців. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.5.5.|Наявність процедур | | | |
| |вирішення | | | |
| |розбіжності думок. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
|4.5.6.|Наявність системи | | | |
| |інформаційної | | | |
| |безпеки. | | | |
|-------------------------------------------------------------------|
|5. Відповідність політики та застосовуваних процедури прийняття |
|завдання та продовження співпраці з клієнтом |
|-------------------------------------------------------------------|
| 5.1. |Наявність | | | |
| |задокументованої | | | |
| |політики прийняття | | | |
| |нового завдання та | | | |
| |продовження | | | |
| |співпраці з | | | |
| |клієнтом. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 5.2. |Чи проводиться | | | |
| |періодична оцінка | | | |
| |існуючих клієнтів | | | |
| |та її | | | |
| |документування? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 5.3. |Яким чином суб'єкт | | | |
| |аудиторської | | | |
| |діяльності | | | |
| |розглядає питання | | | |
| |прийняття клієнта? | | | |
| |Документування | | | |
| |питань прийняття | | | |
| |клієнта. | | | |
|-------------------------------------------------------------------|

|6. Моніторинг відповідності політики та процедур контролю якості   |
|-------------------------------------------------------------------|
| 6.1. |Чи призначена особа| | | |
| |відповідальна за | | | |
| |здійснення | | | |
| |моніторингу. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 6.2. |Періодичність | | | |
| |здійснення аналізу | | | |
| |необхідних змін і | | | |
| |доповнень до | | | |
| |письмового | | | |
| |документа з | | | |
| |викладеною | | | |
| |політикою та | | | |
| |процедурами | | | |
| |контролю якості. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 6.3. |Періодичність | | | |
| |визначення | | | |
| |необхідних | | | |
| |коригувальних дій і| | | |
| |поліпшень, які | | | |
| |необхідно внести в | | | |
| |систему. | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 6.4. |Яким чином | | | |
| |інформується | | | |
| |відповідний | | | |
| |персоналу фірми про| | | |
| |недоліки, | | | |
| |ідентифіковані в | | | |
| |системі контролю | | | |
| |якості? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 6.5. |Чи вживаються | | | |
| |заходи відповідним | | | |
| |персоналом фірми | | | |
| |щодо своєчасного | | | |
| |впровадження | | | |
| |необхідних змін у | | | |
| |політику та | | | |
| |процедури контролю | | | |
| |якості? | | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 6.6. |Періодичність | | | |
| |перевірок | | | |
| |завершених завдань.| | | |
|------+-------------------+---------+-------------+----------------|
| 6.7. |Чи існує система | | | |
| |вжиття заходів за | | | |
| |результатами оцінки| | | |
| |кожного з | | | |
| |завершених завдань?| | | |
---------------------------------------------------------------------

Додаток 5
до Положення про зовнішні
перевірки систем контролю
якості, впроваджених
аудиторськими фірмами
та аудиторами відповідно
до професійних стандартів,
законодавчих та
нормативних вимог

                        КОНТРОЛЬНИЙ АРКУШ
перевірки якості виконання окремого завдання

       у зв'язку із проведенням зовнішньої перевірки систем
контролю якості аудиторських послуг

                               -----------------------------------
|Суб'єкт перевірки (повна назва, |
|код ЄДРПОУ, місцезнаходження |
|---------------------------------|
|_________________________________|
|---------------------------------|
| |
|---------------------------------|
|Дата складання Контрольного |
|аркуша __________________________|
|---------------------------------|
| |
|---------------------------------|
|Код документа ___________________|
-----------------------------------

     1. Найменування  завдання,  яке   було   прийнято   суб'єктом
перевірки ________________________________________________________

2. Короткий зміст (опис) завдання, яке було прийнято
суб'єктом перевірки ______________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

3. Характер завдання, яке було прийнято суб'єктом перевірки
(приналежність завдання до: завдань з аудиту; завдань з огляду;
завдань з надання впевненості, інших ніж аудит або огляд; супутніх
послуг - завдань з виконання погоджених процедур стосовно
фінансової інформації або завдань з підготовки фінансової
інформації; інших аудиторських послуг) ___________________________
__________________________________________________________________

4. Керівник групи із завдання суб'єкта перевірки (П.І.Б.
повністю; посада; серія, номер, дата видачі і період чинності
виданого АПУ сертифіката аудитора) _______________________________
__________________________________________________________________

5. Повний склад групи із завдання суб'єкта перевірки (вказати
весь персонал, включно із експертами: П.І.Б. повністю; посада; за
наявності - серія, номер, дата видачі; період чинності документів,
які підтверджують професійну компетентність) _____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

6. Дата прийняття завдання суб'єктом перевірки ______________
__________________________________________________________________

7. Дата складання і підписання суб'єктом перевірки
документа(ів), який(і) є результатом виконання завдання (дата
завершення виконання завдання) ___________________________________

8. Особа, що здійснювала внутрішній контроль якості виконання
завдання (П.І.Б. повністю; серія, номер, дата видачі і період
чинності виданого АПУ сертифіката аудитора; підстави реалізації
повноважень з контролю якості виконання завдання)_________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

9. Результати виконаної перевірки якості виконання окремого
завдання наведені у Таблиці.

                                                           Таблиця
------------------------------------------------------------------
|N з/п| Питання |Так|Ні | Примітки | Законодавчі |
| | перевірки | | | (посилання на | вимоги; |
| | (охоплюють всі | | |документи групи | Стандарти |
| |етапи завдання -| | | із зовнішньої | завдань |
| | процедури до | | |перевірки систем| (МСА, МСЗО, |
| | прийняття | | |контролю якості | МСЗНВ, МССП); |
| | завдання; | | |та/або документи| Кодекс етики |
| | прийняття | | | із файлу | професійних |
| | завдання; | | |завдання та/або | бухгалтерів; |
| | планування; | | |інші документи, |МСКЯ-1, ПНПКЯ-1 |
| | виконання; | | |які обумовлюють | |
| | нагляд; | | | заповнення, | Документи, |
| | перевірка; | | | відповідно, |затверджені АПУ |
| |документування; | | |рядка (3) "Так" | (посилання на |
| | інформування) | | | або рядка (4) | конкретні |
| | | | | "Ні") | пункти/статті |
| | | | | | відповідних |
| | | | | | нормативних |
| | | | | | документів, |
| | | | | | вимоги яких не |
| | | | | | дотримані |
| | | | | | суб'єктом |
| | | | | | перевірки) |
|-----+----------------+---+---+----------------+----------------|
| (1) | (2) |(3)|(4)| (5) | (6) |
|-----+----------------+---+---+----------------+----------------|
| | | | | | |
|-----+----------------+---+---+----------------+----------------|
| | | | | | |
|-----+----------------+---+---+----------------+----------------|
| | | | | | |
|-----+----------------+---+---+----------------+----------------|
| | | | | | |
|-----+----------------+---+---+----------------+----------------|
| | | | | | |
------------------------------------------------------------------

     10. Керівник  групи  із  зовнішньої перевірки систем контролю
якості підтверджує, що ним особисто оглянуті та перевірені всі
документи, складені групою із зовнішньої перевірки систем контролю
якості, яка знаходиться під його управлінням, щодо перевірки
якості виконання цього окремого завдання. Кожен документ,
складений групою із зовнішньої перевірки систем контролю якості,
має заголовок, позначення (індекс), містить відповідні перехресні
посилання з іншими документами.

11. Керівник групи із зовнішньої перевірки систем контролю
якості підтверджує, що виконана робота з перевірки якості
виконання цього окремого завдання оформлена відповідними
документами, складеними групою із зовнішньої перевірки систем
контролю якості.

12. Суб'єктом перевірки під час прийняття, планування;
виконання; нагляду; перевірки; інформування і документування цього
окремого завдання дотримані встановлені ним політика і процедури
щодо системи контролю якості (ТАК/НІ).

13. Документи із файлу цього окремого завдання відображають
виконану суб'єктом перевірки роботу щодо висловлених ним важливих
суджень (ТАК/НІ).

14. Висновок (звіт або інший документ), який складений
суб'єктом перевірки і є результатом виконання ним цього окремого
завдання, відповідає умовам завдання (ТАК/НІ).

                             -------------------------------------
|Керівник групи із зовнішньої |
|перевірки систем контролю якості |
|-----------------------------------|
|Дата складання _______ |
| |
|Підпис _______ (П.І.Б) ____________|
-------------------------------------

^ Наверх
наверх