2001-10-26 | 2005-12-15 | 2009-06-10 |
Документ втратив чиннiсть!
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 26 жовтня 2001 р. N 1446
Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови КМ
N 346 від 28.03.2011 )
Про затвердження Положення про
Державну інспекцію цивільного захисту
та техногенної безпеки
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 831 від 14.06.2002
N 1106 від 17.07.2003
N 1197 від 15.12.2005
N 590 від 10.06.2009 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Положення про Державну інспекцію цивільного захисту та техногенної безпеки, що додається.
Прем'єр-міністр України А.КІНАХ
Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 26 жовтня 2001 р. N 1446
Положення
про Державну інспекцію цивільного захисту
та техногенної безпеки
1. Державна інспекція цивільного захисту та техногенної безпеки (далі - Інспекція) є урядовим органом, що діє у системі МНС і є відповідальним перед Кабінетом Міністрів України, підзвітним та підконтрольним МНС. ( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
2. Інспекція у своїй діяльності керується Конституцією ( 254к/96-ВР ) і законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції ( 254к/96-ВР ) і законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами МНС та цим Положенням. ( Пункт 2 в редакції Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
3. Основними завданнями Інспекції є:
здійснення державного нагляду і контролю у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки; ( Абзац другий пункту 3 в редакції Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
державний нагляд за діяльністю аварійно-рятувальних служб;
проведення державної експертизи проектів і рішень стосовно техногенної безпеки об'єктів виробничого та соціального призначення, що можуть спричинити виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та вплинути на стан захисту населення і територій. ( Пункт 3 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 590 від 10.06.2009 )
4. Відповідно до покладених завдань Інспекція:
у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду і контролю у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, цивільної оборони і діяльності аварійно-рятувальних служб;
здійснює контроль за організацією виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності;
перевіряє стан готовності органів управління цивільної оборони до дій на випадок виникнення надзвичайних ситуацій;
організовує та проводить перевірки виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності;
узагальнює практику застосування законодавства у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, цивільної оборони та діяльності аварійно-рятувальних служб, розробляє пропозиції щодо його вдосконалення і вносить їх на розгляд МНС;
забезпечує контроль за нагромадженням, збереженням і цільовим використанням матеріальних ресурсів, призначених для ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;
здійснює державний нагляд за діяльністю аварійно-рятувальних служб;
перевіряє планування та готовність до виконання заходів щодо організованої евакуації населення на випадок виникнення надзвичайних ситуацій;
забезпечує у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку проведення державної експертизи проектів і рішень стосовно забезпечення техногенної безпеки об'єктів виробничого та соціального призначення, що можуть спричинити виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та вплинути на стан захисту населення і територій; ( Абзац десятий пункту 4 в редакції Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
перевіряє наявність і утримання в готовності локальних систем виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та локальних систем оповіщення населення у разі виникнення таких ситуацій на об'єктах, які необхідно обладнати зазначеними системами; ( Абзац одинадцятий пункту 4 в редакції Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
перевіряє наявність і готовність до використання за призначенням, у разі виникнення надзвичайної ситуації, засобів колективного та індивідуального захисту населення, майна цивільної оборони, їх утримання та ведення обліку;
здійснює контроль за додержанням стандартів і нормативів у сферах, нагляд за якими покладається на неї;
проводить вибіркові перевірки підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах та організаціях;
бере участь у з'ясуванні причин виникнення надзвичайних ситуацій техногенного походження, невиконання заходів щодо запобігання аваріям, катастрофам та стихійному лиху, оцінці дій органів управління, сил і засобів під час проведення рятувальних та інших невідкладних робіт;
разом з органами, що здійснюють державний нагляд у відповідній сфері, перевіряє умови зберігання, знешкодження, утилізації і поховання небезпечних речовин та виробів, що містять такі речовини;
узагальнює та аналізує інформацію про свою діяльність і подає її до органів управління вищого рівня та інших заінтересованих організацій;
розробляє та подає пропозиції щодо підвищення ефективності захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, удосконалення системи цивільного захисту та цивільної оборони на відповідних територіях, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності;
надає в установленому порядку інформацію спеціально уповноваженим органам щодо юридичних та фізичних осіб, винних у порушенні законодавства з питань захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, об'єктів підвищеної небезпеки, аварійно-рятувальних служб, з питань цивільного захисту, для притягнення їх до відповідальності згідно із законодавством;
забезпечує в межах своєї компетенції реалізацію державної політики стосовно державної таємниці, контроль за її збереженням;
бере участь у міжнародному співробітництві з питань, що належать до її компетенції;
виконує інші функції відповідно до законодавства.
5. Інспекція має право:
залучати до перевірок представників центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, фахівців науково-дослідних, дослідно-конструкторських та проектних установ, представників громадських організацій (за погодженням з їх керівниками);
перевіряти стан готовності органів управління цивільної оборони до дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
одержувати в установленому порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію, необхідну для виконання покладених на неї завдань;
скликати в установленому порядку наради з питань, що належать до її компетенції.
Інспекція може видавати накази організаційно-розпорядчого характеру.
5-1. Посадові особи Інспекції, професійна діяльність яких безпосередньо пов'язана із здійсненням державного нагляду і контролю у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки, з метою реалізації своїх повноважень мають право:
проводити перевірку центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій з питань дотримання законодавства у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки;
пред'являти громадянам, підприємствам, установам та організаціям, у тому числі іноземним, вимоги щодо здійснення передбачених законодавством заходів стосовно забезпечення цивільного захисту та техногенної безпеки;
призупиняти до усунення фактів порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки експлуатацію підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, машин, механізмів, устатковання, транспортних засобів, а також виконання робіт, якщо такі порушення створюють загрозу життю або здоров'ю людей;
обмежувати або зупиняти в установленому порядку роботи з будівництва, реконструкції та розширення об'єктів, що проводяться з порушенням вимог законодавства у сфері цивільного захисту;
вносити пропозиції щодо зупинення дії виданих дозволів на експлуатацію об'єктів підвищеної небезпеки у разі недотримання умов таких дозволів або порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту;
здійснювати у разі необхідності звуко-, кіно- і відеозапис як допоміжний засіб, що застосовується для запобігання правопорушенням у сфері цивільного захисту та їх розкриття, складати акти перевірок, приписи та протоколи, подавати в установленому порядку матеріали з питань порушення вимог законодавства відповідним органам для вирішення питання щодо притягнення винних осіб до адміністративної або кримінальної відповідальності;
здійснювати згідно із законом відповідно до своєї компетенції контроль за діяльністю аварійно-рятувальних служб та тимчасово зупиняти діяльність неатестованих аварійно-рятувальних служб;
розглядати в установленому законом порядку справи щодо накладення штрафів на підприємства, установи та організації за порушення вимог законодавства, давати обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до їх компетенції.
Посадові особи Інспекції, професійна діяльність яких безпосередньо пов'язана із здійсненням державного нагляду і контролю у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки, здійснюють інші повноваження відповідно до Закону України "Про правові засади цивільного захисту" ( 1859-15 ). ( Положення доповнено пунктом 5-1 згідно з Постановою КМ N 590 від 10.06.2009 )
6. Керівництво Інспекцією здійснює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи і є Головним державним інспектором України з нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки (далі - начальник Інспекції).
Начальник Інспекції є членом колегії МНС. ( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 590 від 10.06.2009 )
7. Начальник Інспекції має трьох заступників, у тому числі одного першого, які призначаються на посаду і звільняються з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, погодженим з начальником Інспекції.
Розподіл обов'язків між заступниками провадить начальник Інспекції.
8. Начальник Інспекції:
здійснює керівництво діяльністю Інспекції, несе персональну відповідальність перед Кабінетом Міністрів України, Міністром з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи за виконання покладених на неї завдань;
( Абзац третій пункту 8 виключено на підставі Постанови КМ N 1197 від 15.12.2005 )
подає Міністрові з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи на затвердження положення про територіальні інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах, погоджує штатний розпис та затверджує плани їх робіт; ( Пункт 8 доповнено абзацом третім згідно з Постановою КМ N 590 від 10.06.2009 )
призначає на посаду та звільняє з посади керівників структурних підрозділів та інших працівників Інспекції, крім своїх заступників;
визначає ступінь відповідальності заступників начальника Інспекції та керівників її структурних підрозділів;
притягає до дисциплінарної відповідальності керівників структурних підрозділів та інших працівників Інспекції, крім своїх заступників;
подає в установленому порядку Міністрові з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи пропозиції щодо призначення на посаду та звільнення з посади начальників територіальних інспекцій - головних державних інспекторів з нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та їх заступників, погоджує призначення на посаду та звільнення з посади начальників інспекцій - головних державних інспекторів з нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки в районах, містах, районах у містах; ( Абзац сьомий пункту 8 в редакції Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
погоджує штатний розпис та плани роботи територіальних інспекцій;
забезпечує організаційне і методичне керівництво територіальними інспекціями цивільного захисту і техногенної безпеки;
організовує професійну підготовку та перепідготовку кадрів Інспекції;
затверджує положення про структурні підрозділи Інспекції;
здійснює інші повноваження, передбачені законодавством і цим Положенням.
9. Перший заступник і заступники начальника Інспекції одночасно за посадою є відповідно першим заступником Головного державного інспектора України з нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки і заступниками Головного державного інспектора України з нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки.
Начальники структурних підрозділів Інспекції та їх заступники, інші посадові особи Інспекції, професійна діяльність яких безпосередньо пов'язана із здійсненням державного нагляду і контролю у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки, одночасно за посадою є відповідно старшими державними інспекторами, державними інспекторами з нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки. ( Пункт 9 в редакції Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
( Пункт 10 виключено на підставі Постанови КМ N 590 від 10.06.2009 )
11. Інспекція виконує покладені на неї завдання безпосередньо та через територіальні інспекції цивільного захисту і техногенної безпеки у взаємодії з іншими органами виконавчої влади та органами, що здійснюють державний нагляд. ( Пункт 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 831 від 14.06.2002 )
12. В Інспекції може утворюватися колегія у складі начальника, його заступників та керівників структурних підрозділів Інспекції.
Персональний склад колегії затверджується Міністром з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Рішення колегії проводяться в життя наказами Інспекції.
13. Граничну чисельність працівників Інспекції затверджує Міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у межах граничної чисельності працівників центрального апарату цього Міністерства, затвердженої Кабінетом Міністрів України. ( Пункт 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1106 від 17.07.2003 )
14. Структуру Інспекції за поданням начальника Інспекції затверджує Міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. ( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1106 від 17.07.2003 )
15. Штатний розпис, кошторис доходів і видатків Інспекції затверджує її начальник за погодженням з МНС та Мінфіном. ( Пункт 15 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 1106 від 17.07.2003 )
16. Інспекція утримується за рахунок державного бюджету в межах коштів, передбачених МНС.
17. Посадові особи Інспекції мають посвідчення встановленого зразка.
18. Умови оплати праці працівників Інспекції визначаються Кабінетом Міністрів України.
19. Інспекція є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в Державному казначействі, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.