документiв в базi
550558
Подiлитися 

КОНСУЛЬТУЄ МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Щодо відшкодування "чорнобильцю" втраченого заробітку

ПИТАННЯ: У 1988 р. брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за направленням військового комісаріату (старший лейтенант запасу). Належу до категорії 3 постраждалих. У зв'язку з погіршенням здоров'я (злоякісне новоутворення, клінічна група III) МСЕК установлено, що захворювання пов'язане з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та втратою 25% професійної працездатності (без установлення інвалідності). Як відшкодовуються збитки, завдані таким постраждалим?

ВІДПОВІДЬ: Пунктом 8 ч.1 ст.21 “Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 2” Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон) передбачено особам, віднесеним до категорії 2 (п.2 ст. 14 Закону) надавати таку гарантовану державою компенсацію, як відшкодування в установленому законодавством порядку втраченого заробітку, який вони мали до ушкодження здоров'я, якщо захворювання або каліцтво, що виникли у зв'язку з виконанням робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, призвели до стійкої втрати професійної працездатності (без установлення інвалідності), що встановлено уповноваженою медичною комісією.

Розмір відшкодування втраченого заробітку особі встановлюється відповідно до листа Міністерства праці України від 04.12.96 р. № 09-4082 та Міністерства з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 05.12.96 р. №02-163/23, погодженого Федерацією профспілок України та Міністерством юстиції України, відповідно до ступеня втрати професійної працездатності і середньомісячного заробітку, який особа мала до ушкодження здоров'я.

Середньомісячний заробіток визначається за 12 або на бажання потерпілого за останні три повних календарних місяці роботи, що передували даті встановлення стійкої втрати професійної працездатності у зв'язку з виконанням робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Особам, які на момент установлення стійкої втрати професійної працездатності не працюють, середньомісячний заробіток для визначення розміру втрати зарооїтку визначається в установленому вище порядку за останнім місцем роботи.

У разі підвищення на підприємстві, в організації, установі в період, за який визначається середній заробіток, тарифних ставок (посадових окладів) середня заробітна плата коригується на коефіцієнт підвищення тарифних ставок (посадових окладів) на час установлення стійкої втрати професійної працездатності.

Утрачений заробіток або його частина виплачується потерпілому власником у повному розмірі незалежно від одержуваних ним пенсій, заробітку (доходу), стипендій.

У разі встановлення таким особам інвалідності і віднесення їх до категорії 1 виплата розміру втрачейого заробітку припиняється.

Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 3 (п.З ст. 14),-визначено ст.22 “Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 3” Закону.

Пунктом 1 ч.1 цієї статті передбачено, що компенсації та пільги, які надаються особам, віднесеним до категорії 2, також надаються й особам, віднесеним до категорії 3.

Для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які належать до категорії 3, така компенсація Законом передбачена.

Оксана УЯЗДОВСЬКА,
начальник відділу оплати праці
та пенсійного забезпечення
Департаменту соціального захисту громадян,
які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

“Праця і зарплата” № 16(644),22 квітеня 2009 р.
Передплатний індекс:30214

^ Наверх