документiв в базi
550558
Подiлитися 
  2005-08-182006-02-022006-05-252007-03-142009-03-052009-03-162009-12-23  

Документ втратив чиннiсть!


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА
від 18 серпня 2005 р. N 749
Київ

(Постанова втратила чинність на підставі Постанови
Кабінету Міністрів України
N 375 від 19 травня 2010
р.)

Про затвердження Порядку використання
коштів, передбачених у державному бюджеті
для реструктуризації вугільної та
торфодобувної промисловості

( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ
N 102 від 02.02.20
06
N 720 від 25.05.20
06
N 448 від 14.03.20
07
N 192 від 05.03.20
09
N 201 від 16.03.20
09 )

Кабінет Міністрів України постановляє: ( Вступна частина із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 102 від 02.02.2006 )

Затвердити Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для реструктуризації вугільної та торфодобувної промисловості, що додається.

Прем'єр-міністр України Ю.ТИМОШЕНКО

Затверджено
постановою Кабінету Міністрів України
від 18 серпня 2005 р. N 749

Порядок
використання коштів, передбачених у державному
бюджеті для реструктуризації вугільної
та торфодобувної промисловості

1. Цей Порядок визначає напрями використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Реструктуризація вугільної та торфодобувної промисловості, в тому числі погашення заборгованості за спожиту у минулих роках електричну енергію державними вугледобувними підприємствами, на яких здійснюються заходи з підготовки до ліквідації, у сумі 160000,0 тис.грн." (далі - бюджетні кошти). ( Пункт 1 в редакції Постанови КМ N 192 від 05.03.2009 )

2. Бюджетні кошти використовуються для:

підготовки вугледобувних підприємств до ліквідації (підготовка до передачі чи списання запасів вугілля, інших корисних копалин, гірничих виробок, обладнання та устатковання, що не потрібні для виконання робіт, пов'язаних з фізичною ліквідацією вугледобувного підприємства; скорочення чисельності працівників; погашення заборгованості з виплати працівникам заробітної плати та інших соціальних виплат з відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю під час виконання трудових обов'язків; безоплатне забезпечення побутовим вугіллям; оформлення державних актів на володіння або користування земельними ділянками; охорона довкілля та запобігання небезпечному впливу на діючі підприємства, будівлі, споруди, стан довкілля та здоров'я людей); ( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 720 від 25.05.2006 )

ліквідації вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств (фізична ліквідація зазначених підприємств, охорона довкілля, забезпечення гідроекологічної безпеки діючих підприємств та прилеглих територій; подолання негативних соціально-економічних наслідків відповідно до затверджених в установленому порядку проектів їх ліквідації);

( Абзац четвертий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ N 192 від 05.03.2009 )

погашення заборгованості за спожиту у минулих роках електричну енергію державними вугледобувними підприємствами, на яких здійснюються заходи з підготовки до ліквідації (далі - вугледобувні підприємства). ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

Видатки на придбання побутового палива для осіб, які мають таке право відповідно до статті 48 Гірничого Закону України ( 1127-14 ) у сумі 150 млн. гривень, та капітального характеру здійснюються у 2009 році за рахунок коштів Стабілізаційного фонду, передбачених пунктом 3 частини першої статті 76 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" ( 835-17 ) відповідно до проектів ліквідації шахт для фінансування робіт, пов'язаних з гідроекологічною безпекою сусідніх шахт, що діють, і охороною навколишнього природного середовища, з розроблення таких проектів за переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України. ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 201 від 16.03.2009 )

Перелік повинен містити такі відомості: ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

назва проекту ліквідації та напрями використання коштів; ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

дата початку виконання робіт, передбачених проектом; ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

загальна кошторисна вартість проекту, зокрема вартість робіт капітального характеру; ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

залишкова вартість проекту станом на 1 січня 2009 р., зокрема робіт капітального характеру; ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

вартість робіт капітального характеру за проектом, що підлягають виконанню у 2009 році, і обсяг їх бюджетного фінансування. ( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

3. Головний розпорядник бюджетних коштів спрямовує бюджетні кошти підприємствам, на які покладені функції замовника з виконання робіт і здійснення заходів з ліквідації вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств, забезпечення гідроекологічної безпеки діючих підприємств та прилеглих територій, і вугледобувним підприємствам, які повинні бути підготовлені до ліквідації, а також вугледобувним підприємствам, які здійснюють розрахунки, пов'язані з погашенням заборгованості за спожиту у минулих роках електричну енергію. ( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 448 від 14.03.2007, N 192 від 05.03.2009 )

4. Обсяги та напрями використання бюджетних коштів для виконання робіт і здійснення заходів з ліквідації вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств визначаються головним розпорядником на підставі поданих підприємствами-замовниками матеріалів у розрізі підприємств, що ліквідуються, а також кошторису витрат і переліку робіт, передбачених проектами ліквідації зазначених підприємств, титулів будов (об'єктів), затверджених головним розпорядником бюджетних коштів, та з урахуванням потреби у першочерговому виконанні ліквідаційних робіт.

Обсяг фінансування об'єктів, що використовуються для забезпечення гідроекологічної безпеки діючих підприємств та прилеглих територій, будівництво і реконструкція яких передбачена проектами ліквідації вугледобувних підприємств з метою запобігання підтопленню діючих підприємств та негативному впливу на довкілля, визначається відповідно до цих проектів.

Обсяг фінансування вугледобувних підприємств, які повинні бути підготовлені до ліквідації, визначається на підставі поданих ними матеріалів і кошторису витрат із застосуванням галузевих нормативів та з урахуванням потреби у здійсненні заходів з підготовки підприємств до ліквідації і затверджується наказом головного розпорядника бюджетних коштів.

( Абзац четвертий пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ N 192 від 05.03.2009 )

4-1. Вугледобувні підприємства та енергопостачальники складають та підписують акти звіряння заборгованості за спожиту в минулих роках електричну енергію станом на 1 січня 2009 p. і подають їх до 1 березня Мінвуглепрому. ( Порядок доповнено пунктом 4-1 згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

4-2. Мінвуглепром:

складає до 15 березня 2009 р. реєстр актів звіряння заборгованості вугледобувних підприємств за спожиту у минулих роках електричну енергію, який є підставою для проведення розподілу бюджетних коштів. У реєстрі зазначається загальний обсяг заборгованості кожного вугледобувного підприємства і обсяг заборгованості, що підлягає погашенню у 2009 році, зокрема за рахунок 160000 тис. гривень нарахованих і несплачених зобов'язань державного підприємства "Енергоринок" перед державним бюджетом із збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію за минулі роки;

подає до 17 березня 2009 р. реєстр Мінпаливенерго і Державному казначейству та інформує вугледобувні підприємства про заплановані обсяги фінансування, пов'язаного з погашенням заборгованості, у межах видатків державного бюджету за джерелами. ( Порядок доповнено пунктом 4-2 згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

4-3. Розрахунки проводяться за рахунок коштів, що надходять у сумі 160000 тис. гривень, як зобов'язання державного підприємства "Енергоринок" перед державним бюджетом із збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію за минулі роки на підставі укладених договорів між вугледобувними підприємствами і енергопостачальниками у межах обсягів, визначених у реєстрі актів звіряння заборгованості вугледобувних підприємств за спожиту у минулих роках електричну енергію. Примірний договір затверджує Державне казначейство за погодженням з Мінвуглепромом і Мінпаливенерго.

Після укладення договорів енергопостачальники подають щомісяця до 10 числа їх копії Мінвуглепрому, який складає зведений реєстр таких договорів, подає його щомісяця до 17 числа Державному казначейству з копіями договорів та протягом трьох днів повідомляє Державне казначейство про обсяг проведених розрахунків.

Перерахування бюджетних коштів здійснюється з єдиного казначейського рахунка у порядку, встановленому Державним казначейством за погодженням з Мінфіном.

Для проведення розрахунків усі їх учасники, крім енергопостачальників та державного підприємства "Енергоринок", відкривають рахунки в органах Державного казначейства.

Енергопостачальники та державне підприємство "Енергоринок" проводять розрахунки за спожиту електричну енергію через відкриті в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання.

Мінвуглепром перераховує бюджетні кошти на рахунки вугледобувних підприємств, відкриті в органах Державного казначейства, для перерахування на поточні рахунки енергопостачальників із спеціальним режимом використання з метою проведення розрахунків відповідно до договорів з оптовим постачальником електричної енергії, який перераховує зазначені кошти до державного бюджету як збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію.

Для проведення розрахунків у графі платіжного доручення "Призначення платежу" додатково зазначається "Пункт 5 статті 6 Закону про Державний бюджет України на 2009 рік" ( 835-17 ). ( Порядок доповнено пунктом 4-3 згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

4-4. Кошти Стабілізаційного фонду, не використані станом на 27 грудня бюджетного року, підлягають поверненню до 31 грудня до спеціального фонду державного бюджету. ( Порядок доповнено пунктом 4-4 згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

4-5. Мінвуглепром щомісяця до 20 числа наступного періоду подає Мінфіну звіт про використання коштів Стабілізаційного фонду за затвердженою ним формою. ( Порядок доповнено пунктом 4-5 згідно з Постановою КМ N 192 від 05.03.2009 )

5. Звітність про використання бюджетних коштів подається Мінфіну та Державному казначейству в установленому порядку.

^ Наверх
наверх