КОНСУЛЬТУЄ ДПА УКРАЇНИ
Організація новорічних свят за рахунок коштів профспілки
Відповідно до Закону № 1045-XIV та своїх статутів профспілкові організації мають право витрачати кошти профспілкового бюджету на культурно-масову, фізкультурну й оздоровчу роботу. При цьому кошти на проведення такої роботи надходять на рахунок профспілкової організації від роботодавців згідно із вищезазначеним Законом, статутом профспілкової організації та передбаченими колективними договорами та угодами.
Згідно зі ст. 44 Закону № 1045-XIV розмір відрахувань на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу становить не менше 0,3% від фонду оплати праці, а напрями використання коштів профспілкових організацій визначаються статутами профспілок (ст. 14 Закону № 1045-XIV), відповідно до яких перелік статей витрат профспілкових організацій щороку затверджується їхніми кошторисами.
Кошторис доходів та видатків профспілкової організації складається на кожен календарний рік і затверджується на засіданні профкому (профспілкових зборах). Витрати на проведення святкових заходів з нагоди загальнодержавних і професійних свят та інших урочистих подій мають бути заплановані в кошторисі профспілкової організації. Наприклад, за статтею «Культурно-масова робота» на рік плануються витрати на проведення святкових заходів, приурочених до 8 Березня, 1 Травня, Нового року, ювілею підприємства і т. ін. Слід також зауважити, що крім визначення та затвердження загальної суми витрат на культурно-масові заходи на рік необхідно скласти та затвердити окремі кошториси на кожен із запланованих святкових заходів.
При плануванні слід враховувати кількість осіб, які беруть участь у заході, витрати на одну особу (наприклад, на придбання продуктів), на оформлення залу, придбання святкових подарунків, сувенірної продукції (квітів, гірлянд, поштових карток).
Кошторис на кожний захід також затверджується на засіданні профкому, і його затвердження оформляється відповідним рішенням профкому.
Тобто згідно з затвердженим кошторисом профспілкова організація підприємства може здійснювати витрати на організацію та проведення новорічно-різдвяних заходів, а саме: придбання новорічних подарунків членам профспілки та їхнім дітям, придбання квитків на новорічно-різдвяні заходи (у тому числі й ті, що проводяться в інших регіонах України з проплатою квитків на проїзд), організацію дитячих новорічних ранків та новорічних свят для дорослих.
На фінансування таких заходів профспілкові організації можуть використовувати частину надходжень від членських внесків, кооперувати кошти, які надійшли з різних джерел, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
У цій статті розглянемо, як правильно оформити витрати на організацію новорічних свят за рахунок коштів профспілки та забезпечити подарунками членів профспілки та їхніх дітей.
Організація новорічних заходів для дітей
Придбання новорічних подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи.
Витрати на придбання новорічних подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи повинні бути заплановані у кошторисі доходів і видатків профспілкової організації. Оскільки діючими нормативними актами вік дітей, які можуть одержувати новорічні подарунки та квитки на новорічно-різдвяні заходи, не обмежується, він визначається відповідним рішенням профспілкового комітету (лист № 05-30-513).
На придбання новорічних подарунків та квитків на новорічно-різдвяні заходи мають бути складені окремі кошториси - із розрахунку кількості дітей членів профспілки, вартості одного подарунка, вартості одного квитка.
Документами, що підтверджують видачу подарунків та квитків на новорічно-різдвяні заходи, є:
рішення профспілки про видачу дитячих новорічних подарунків і квитків;
кошториси доходів та витрат на проведення новорічно-різдвяних заходів;
список дітей членів профспілки, яким має бути надано новорічні подарунки (з урахуванням установленого вікового критерію);
відомість на видачу новорічних подарунків із зазначенням прізвищ членів профспілки (батьків) та їхніх дітей із розпискою батьків про отримання подарунків;
накладна на отримання новорічних подарунків і квитків від постачальника;
акт про списання подарунків і квитків.
Питання фінансування заходів, пов'язаних з організацією новорічних і різдвяних свят для дітей і підлітків, регулюється також Законом № 2117-III, який діє щороку з 1 грудня поточного року до 15 січня наступного року.
Згідно з вимогами ст. 3 цього Закону вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи, отриманих дітьми від профспілкових організацій, не включається до сукупного оподатковуваного доходу громадян, які є батьками. Крім того, під дитячими святковими подарунками в цьому Законі слід розуміти набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти загальною вартістю не більше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 грн.).
У разі якщо вартість такого подарунка (у розумінні ст. 3 Закону № 2117-III) перевищує 17 грн., сума такого перевищення прирівнюється до додаткового блага і включається до загального оподатковуваного доходу члена профспілки.
Слід також зауважити, що у разі якщо такі подарункові набори відмінні від передбачених ст. 4 Закону № 2117-III (наприклад, набори товарів іноземного виробництва), вся вартість такого подарунка також включається до сукупного оподатковуваного доходу громадян, які є батьками.
Згідно із роз'ясненнями, наданими у листі № 10155/6/0716 щодо безпосередньо оподаткування таких доходів, одержаних від податкових агентів не у грошовому вигляді (тобто подарунка), у тому числі у вигляді додаткових благ, то вартість наданих платникам податку податковим агентом таких доходів включається до загального місячного оподатковуваного доходу таких платників податку і підлягає оподаткуванню за ставкою 15% (п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-IV).
Відповідно до пп. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8 цього Закону якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати (тобто видачі подарунка).
При цьому згідно з пп. «б» п. 19.2 ст. 19 Закону № 889-IV профспілкові організації, які надають додаткові блага, є податковими агентами за такими виплатами (доходами) і крім утримання та перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб повинні зазначати відомості про суми таких доходів та утриманий з них податок у податковій звітності й повідомляти про них податковим органам за ф. № 1ДФ згідно з вимогами наказу № 451. Оскільки профспілкова організація не є працедавцем члена профспілки, то такі доходи у вигляді подарунків у податковому розрахунку за ф. № 1ДФ відображаються з ознакою доходу «14». Сума (вартість) нарахованого додаткового блага відображається у графі 3а, а сума виплаченого (виданого) доходу у вигляді додаткового блага - у графі 3.
Дитячий новорічний ранок. За рахунок профспілкових коштів можливе й проведення дитячого новорічного ранку. На засіданні профкому складається кошторис на організацію цього заходу, що проводиться за рахунок профспілкових коштів, враховуючи кількість дітей, які беруть у ньому участь, витрати на одну особу та інші витрати на проведення ранку. Кошторис затверджується на засіданні профкому.
Документами, що підтверджують проведення дитячого новорічного ранку, є:
рішення профспілки про проведення цього заходу;
кошториси доходів та витрат;
накладна на отримання товарів, продуктів від постачальника, акти виконаних робіт-послуг;
акт про списання товарів, продуктів харчування на проведення дитячого новорічного ранку.
Відповідно до пп. 7.11.7 п. 7.11 ст. 7 Закону № 334/94-ВР від оподаткування звільняються доходи професійних спілок, їх об'єднань та організацій профспілок, отримані у вигляді членських внесків, відрахувань коштів підприємств, установ, організацій на культурно-масову, фізкультурну й оздоровчу роботу, безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань і пасивних доходів.
Тобто у разі якщо власних коштів профспілкової організації, отриманих протягом року у вигляді членських внесків та обов'язкових відрахувань підприємства, не вистачає, то таке підприємство може надати безповоротну фінансову допомогу або здійснити добровільне пожертвування шляхом перерахування коштів на фінансування дитячого новорічного ранку.
Згідно з пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до неприбуткових організацій, у тому числі профспілкових, у розмірі, що перевищує 2%, але не більше 5% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, включаються до складу валових витрат підприємства.
Слід також нагадати й про дію Закону № 2117-III, що діє щороку з 1 грудня поточного року до 15 січня наступного року та яким регулюються деякі питання фінансування заходів, пов'язаних з організацією новорічних і різдвяних свят для дітей і підлітків. Відповідно до ст. 1 цього Закону суми коштів, які підприємства перераховують профспілковим організаціям, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, на проведення новорічних і різдвяних свят для дітей і підлітків та на придбання дитячих святкових подарунків, включаються до складу валових витрат таких платників податків у розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього (звітного) періоду.
Отже, у підприємства існує два варіанти фінансування дитячих новорічних заходів.
Щодо податку з доходів фізичних осіб, то витрати профспілок на проведення свята за власні кошти за встановленими у статуті напрямами їх використання не можна персоніфікувати, а отже, вони не є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб (листи № 1453/6/17-3116 та № 31-17310-01-10/9590).
Організація новорічних заходів для членів профспілки
Придбання новорічних подарунків членам профспілки. На засіданні профкому також може бути прийнято рішення про видачу новорічних подарунків безпосередньо членам профспілки.
Виплати, що здійснюються професійною спілкою у негрошовій формі (у вигляді подарунків), за своєю суттю є додатковим благом, що надається особою, яка не є працедавцем члена профспілки.
Відповідно до вимог п. 3.4 ст. 3 Закону № 889-IV при нарахуванні доходів у будь-яких негрошових формах об'єкт оподаткування визначається як вартість такого нарахування, визначена за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт.
При цьому слід звернути увагу на те, що згідно з роз'ясненням, наведеним у листі № 10155/6/0716, підприємства ведуть бухгалтерський облік і складають фінансову звітність виключно у грошовій одиниці України відповідно до Закону № 996-XIV.
Отже, при видачі подарунків профспілкова організація має нарахувати та сплатити податок з доходів фізичних осіб за ставкою 15% (п. 7.1 ст. 7 Закону № 889-IV). Сплата податку здійснюється протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати (видачі подарунка).
У податковому розрахунку за ф. № 1ДФ подарунки членам профспілки відображаються з ознакою доходу «14».
Проведення новорічного заходу для членів профспілки. Профспілкова організація може організувати проведення новорічного заходу для членів профспілки за умови наявності в її кошторисі відповідної етапі витрат.
У цьому випадку документами, якими підтверджується проведення новорічного заходу, є:
рішення профкому про проведення новорічного вечора для членів профспілки;
кошторис доходів та витрат;
накладна на отримання товарів, продуктів від постачальника, акти виконаних робіт-послуг;
акт про списання товарів, продуктів харчування на проведення новорічного вечора.
Одразу зазначимо, що витрати на проведення новорічного свята не можна персоніфікувати, а отже, об'єкта для обкладення податком з доходів фізичних осіб у цьому випадку не виникає. Про проведення святкових вечорів та банкетів за рахунок профспілкових коштів йдеться також у листах № 1453/6/17-3116 та № 31-17310-01-10/9590.
У разі якщо профспілковій організації не вистачає власних коштів на проведення новорічного вечора через проведення одночасно декількох заходів (придбання дитячих подарунків, організація свят, преміювання профактиву), підприємство може надати профспілці безповоротну фінансову допомогу або добровільне пожертвування.
Як зазначалося вище, доходи профспілкових організацій, отримані у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань, звільняються від оподаткування (пп. 7.11.7 п. 7.11 ст.7 Закону № 334/94-ВР).
Щодо відображення підприємством у податковому обліку надання такої допомоги профспілці, то слід керуватися нормами пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону № 334/94-ВР, а саме: суми коштів або вартість товарів (робіт, послуг), добровільно перераховані (передані) протягом звітного року, у тому числі неприбутковим організаціям, у розмірі, що перевищує 2%, але не більше 5% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, включаються до складу валових витрат.
Перелік використаних нормативних документів:
Закон України № 334/94-ВР від 28.12.94 р. «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР, зі змінами та доповненнями)
Закон України № 889-IV від 22.05.2003 р. «Про податок з доходів фізичних осіб» (зі змінами та доповненнями)
Закон України № 996-XIV від 16.07.99 р. «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями)
Закон України № 1045-XIV від 15.09.99 р. «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (зі змінами та доповненнями)
Закон України № 2117-III від 30.11.2000 р. «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків»
Наказ ДПА України № 451 від 29.09.2003 р. «Про затвердження форми податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку» (зареєстровано в Мін'юсті України 22.10.2003 р. за № 960/8281, зі змінами та доповненнями)
Лист Федерації профспілок України № 05-30-513 від 12.04.2005 р. «Щодо новорічних подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи для дітей»
Лист Мінфіну України № 31-1731041-10/9590 від 19.05.2005 р. «Щодо оподаткування профспілкових виплат»
Лист ДПА України № 1453/6/17-3116 від 18.02.2005 р. «Щодо оподаткування вартості квітів, сувенірів, організації банкетів зі святкування професійних свят, що сплачується профспілкою за власні кошти за встановленими у статуті напрямами їх використання»
Лист ДПА України № 10155/6/0716 від 17.10.2008 р. «Щодо застосування п. 3.4 ст. 3 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»
Оксана СКІЧКО
“Вісник податкової служби України” № 49 грудень 2008
Передплатні індекси –
22599 (укр.), 22600 (рос.).