документiв в базi
550558
Подiлитися 

Звільнення голови правління

ПИТАННЯ: Якою є процедура звільнення особи, обраної головою правління акціонерного товариства? Чи правомірно звільнення голови правління AT за прогул? Чи правомірно утримання суми компенсації, яка була невірно розрахована і виплачена працівнику (голові правління при звільненні)? Чи є обов'язковим нарахування компенсації за невикористану відпустку за умови, якщо працівник за власною ініціативою не використовував право на щорічну відпустку?

ВІДПОВІДЬ: Перш ніж перейти до розгляду поставленого питання по суті, необхідно визначити, чи поширюється кодифікований закон - КЗпП України на правовідносини (працівник/роботодавець) в межах акціонерного товариства та в якому обсязі.

Так, голова правління є структурною одиницею правління товариства зокрема, і акціонерного товариства в цілому.

Правління - це визначений статутом виборний виконавчий орган акціонерного товариства, що здійснює керівництво його поточною діяльністю.

З аналізу наведеного визначення, закріпленого у ст. 161 ЦК України, випливає, що правління в особі голови правління реалізує одну з основних функцій виконавчого органу - функцію управління діяльністю в межах, передбачених установчими документами.

А ст. 89 ГК України прямо передбачено, що управління діяльністю товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання яких визначається залежно від виду товариства. При цьому посадовими особами товариства визнаються голова і члени виконавчого органу.

Фактично (і де-юре) виконавчий орган товариства в особі голови правління діє від імені акціонерного товариства та в межах статуту, а відповідно, голова правління підзвітний загальним зборам акціонерів, спостережній раді акціонерного товариства і реалізує виконання їхніх рішень.

Крім того, аналізуючи правовий статус голови правління, необхідно звернутися до норм Закону про госптовариства, де ст. 41 закріплена можливість утворення і відкликання виконавчого органу акціонерного товариства виключно загальними зборами.

Очевидно, що характерною ознакою формування виконавчого органу акціонерного товариства є обрання такого органу, наприклад, у виді голови правління.

Таким чином, можна говорити, що до моменту обрання голови правління як виконавчого органу на загальних зборах на правовідносини між такою особою і товариством поширюють свою дію такі кодифіковані закони, як ЦК України та ГК України, а також Закон про госптовариства і установчі документи товариства, які визначають відносини як цивільно-правові, а після обрання особи головою правління взаємини між товариством і головою правління повинні узгоджуватися, у тому числі, і з положеннями КЗпП України та інших нормативних актів, що регулюють трудову сферу правовідносин.

Зазначимо, що для внесення до трудової книжки запису про роботу на посаді голови правління, насамперед, необхідно передбачити відповідну посаду в штатному розкладі. Порівняно з рядовим працівником трудові відносини з головою правління мають деякі особливості - укладення трудового договору у формі контракту (ч. 4 ст. 65 ГК України).

Звільнення голови правління

По-перше, установчі документи акціонерного товаристьа можуть деталізувати процедуру відсторонення голови правління від виконання останнім своїх обов'язків. Рішення зборів стане формальною підставою для того, щоб оформити звільнення голови правління. Однак на практиці вирішення такого питання загальними зборами може розтягтися на довгі місяці, оскільки необхідно виконати процедуру скликання зборів, у т.ч. і повідомити акціонерів.

По-друге, повторимо, що відкликання виконавчого органу є виключною компетенцією загальних зборів акціонерів і не може бути передане на вирішення іншому органу.

Однак, звертаємо вашу увагу, що звільнення голови правління як з ініціативи роботодавця, так і з ініціативи працівника, можна здійснити у правовому полі дії КЗпП України.

Так, при звільненні голови правління за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію (ст. 38 КЗпП України), йому необхідно подати заяву про звільнення за власним бажанням на ім'я спостережної ради*.

Згідно з ч. 1 ст. 40 КЗпП України у разі коли заява працівника про звільнення за власним бажанням обумовлена неможливістю продовжувати роботу у зв'язку з виходом на пенсію, власник повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Голова спостережної ради (як представник акціонерів у період між зборами) підписує заяву і наказ про звільнення голови правління. Після цього спостережна рада (якщо іншого не передбачено установчими документами) призначає виконуючого обов'язки голови правління, якому звільнений голова передає справи, про що складається відповідний акт і підписується сторонами.

Відсутність голови правління на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин** може бути підставою для розірвання трудового договору (укладеного, як у формі контракту, так і в усній формі) з ініціативи власника за п. 4 ст. 40 КЗпП України.

Остаточний розрахунок з головою правління

При звільненні працівника виплата всіх сум, які належать йому від товариства, провадиться у день звільнення***. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми повинні бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимог про розрахунок.

Враховуючи викладене, отримання всіх належних працівнику сум, у т.ч. компенсації за невикористану щорічну відпустку, є невід'ємним правом працівника і, відповідно, обов'язком товариства.

У тому випадку, якщо виплачена грошова сума як компенсація за невикористану щорічну відпустку була розрахована невірно, тобто існує спір про розмір суми, що належить працівнику, акціонерне товариство вправі звернутися до суду з відповідним позовом до

“колишнього” працівника, тобто ініціювати процедуру захисту своїх порушених прав і законних інтересів.

____________________

* Спостережна рада здійснює контроль за діяльністю виконавчого органу (ст. 160 ЦК України).

** Відсутність особи на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин законодавцем кваліфікується, як прогул.

*** Днем звільнення вважається останній день роботи.

Список використаних документів

КЗпП України - Кодекс законів про працю України

ЦК України - Цивільний кодекс України

ГК України - Господарський кодекс України

Закон про госптовариства - Закон України від 19.09.1991 р. № 1576-ХІІ “Про господарські товариства”

“Консультант бухгалтера” № 16-17 (452-453) 21 квітня 2007 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)

^ Наверх
наверх