документiв в базi
550558
Подiлитися 

Останні нововведення бухобліку: і знову в останній день кварталу

Як звичайно, у період квартальних звітних жнив головбухи і цього року отримали пристойну дозу П(С)БО-змін. Останні виправлення бухрегуля-торної системи, затверджені Наказом Мінфіну № 353, можна умовно поділити на три групи: загальні зміни, що відносяться до діяльності будь-яких українських компаній; зміни, що стосуються підприємств, так чи інакше пов'язаних з державним і комунальним майном; зміни, пов'язані з набранням чинності П(С)БО 32 “Інвестиційна нерухомість”.

Бухгалтерський облік знову зазнав змін внаслідок набрання чинності Наказом № 353. Зазначеним документом внесено зміни до П(С)БО 2, П(С)БОЗ, П(С)БО7, П(С)БО8, П(С)БО11, П(С)БО25, П(С)БО 27, Плану рахунків. Останні зміни багато в чому скасували нововведення, введені свого часу Положенням № 1213.

Насамперед, зміни стосуються відображення у Балансі основних засобів по рядку 030. Відповідно до внесених змін по цьому рядку не повинна відображатися вартість земельних ділянок, отриманих на правах постійного користування.

Аргументи в цій ситуації не наводяться Мінфіном, але вони цілком логічні. Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, що знаходиться у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Передача земельних ділянок на умовах постійного землекористування не спричиняє передачу права власності на ці ділянки. Землекористувач не має права самовільно змінювати функціональне використання ділянки і, тим більше, не може продати її, оскільки власником є держава або місцева територіальна громада.

Для того, щоб мати підстави зарахувати земельну ділянку на баланс підприємства, вона повинна знаходитися у власності підприємства. Отже, земельні ділянки, отримані на умовах постійного користування і такі, що не є власністю підприємства, не повинні враховуватися у складі основних засобів підприємства і не повинні відображатися на рахунку 101 “Земельні ділянки”. Право користування земельною ділянкою згідно з п. 5 П(С)БО 8 відноситься до нематеріальних активів підприємства, облік яких ведеться на рахунку 12 “Нематеріальні активи”. Виходячи з вищезазначеного, цілком логічно, що до П(С)БО 8 Наказом № 353 також внесено зміни.

У 2006 році до П(С)БО 8 були внесені зміни, які поставили вимогу не враховувати у складі нематеріальних активів права постійного користування земельною піпянкою. Як уже вище зазначалося, Наказом № 353 ці нововведення скасовані, і п.5 П(С)БО 8 повернуто до попередньої редакції.

Скористаємося правилом: якщо не заборонено - отже дозволено. Відсутність ; слова “крім” надає нам право читати “у тому числі”. Якщо погодитися з наведеними аргументами, до об'єктів бухгалтерського обліку нематеріальних активів відносяться права користування майном, право користування земельною ділянкою (у тому числі права постійного користування земельною ділянкою, згідно із земельним законодавством- прим, авт.), право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо.

Внесено зміни також до Положення № 1213 щодо права постійного користування земельними ділянками. Такі права теж повинні відображатися у складі нематеріальних активів у порядку, встановленому П(С)БО 8 .

Звернімо увагу, що згідно з новою редакцією п.25 П(С)БО 8 права постійного користування земельною ділянкою не амортизуються.

Повертаючи до основних засобів, слід зазначити, що П(С)БО 7 зазнав змін у частині обмеження поширення його на окремі об'єкти обліку. Так, П(С)БО 7 не поширюється на:

- операції з біологічними активами, які пов'язані із сільськогосподарською діяльністю та оцінені за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані витрати на місці продажу, особливості обліку яких визначаються іншими положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;

- невідтворювані природні ресурси, особливості обліку яких визначаються іншими положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку*;

- основні засоби, які утримуються з метою продажу, особливості обліку яких визначаються іншими положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку;

- інвестиційну нерухомість, особливості обліку якої визначаються іншими положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Перші два об'єкти обліку вказувалися й у попередній редакції П(С)БО 7, а от останні два додалися.

Віддаючи належне МСФО, Мінфін вніс зміни до порядку формування первісної вартості основних засобів, регламентованого п.8 П(С)БО 7.

За внесеними до П(С)БО 7 змінами, первісна вартість об'єкта основних засобів збільшується з одночасним створенням забезпечення на обґрунтовану розрахунком суму зобов'язання, яке згідно із законодавством виникає у підприємства щодо демонтажу, переміщення цього об'єкта та приведення земельної ділянки, на якій він розташований, у стан, придатний для подальшого використання (зокрема, на передбачену законодавством рекультивацію порушених земель).

Для обліку таких забезпечень до Плану рахунків та Інструкції № 291 уведено субрахунок 478 “Забезпечення відновлення земельних ділянок”. За К-том субрахунку 478 “Забезпечення відновлення земельних ділянок” ведеться облік створення за обґрунтованим розрахунком забезпечення на демонтаж, переміщення об'єкта основних засобів і приведення земельної ділянки, на якій він розташований, у стан, придатний для подальшого використання (зокрема, на передбачену законодавством рекультивацію порушених земель), за Д-том субрахунку відображається використання створеного забезпечення на роботи, що проводяться з демонтажу, переміщення об'єкта основних засобів, рекультивації порушених земель. Таким чином, створення резерву відображається проводкою Д-т 10 К-т 478, а його використання Д-т 478 К-т рахунка розрахунків.

Законодавці звернули нашу увагу нате, що згідно з Інструкцією № 291 резерви для забезпечення майбутніх витрат і платежів включаються до витрат поточного періоду, а резерви на демонтаж, переміщення об'єкта основних засобів і приведення земельної ділянки, на якій він розташований, у стан, придатний для подальшого використання (зокрема, на передбачену законодавством рекультивацію порушених земель) є винятком, оскільки відносяться до первісної вартості основних засобів. У зв'язку з цим і до П(С)БО 11 внесено відповідні зміни.

Згідно з п.18 П(С)БО 11 залишок забезпечення переглядається на кожну дату балансу та у разі потреби коригується (збільшується або зменшується). У разі відсутності імовірності вибуття активів для погашення майбутніх зобов'язань сума такого забезпечення підлягає сторнуванню.

Для резервів на відновлення земельних ділянок оновленим П(С)БО 11 передбачено особливий порядок списання невикористаної її частини. Якщо після завершення робіт з демонтажу, переміщення об'єктів основних засобів і приведення земельної ділянки, на якій він розташований, у стан, придатний для подальшого використання, утворився залишок (нестача) забезпечення на відновлення земельних ділянок, то такий залишок (нестача) визнається іншим операційним доходом (іншими операційними витратами).

Заговоривши про резерви, зазначимо, що тепер передбачено ще один субрахунок до рахунка 47. Так, рахунок 47 “Забезпечення майбутніх витрат і платежів” доповнено субрахунком 477 “Забезпечення матеріального заохочення”. На субрахунку 477 “Забезпечення матеріального заохочення” ведеться облік забезпечення на матеріальне заохочення працівників, зокрема, на виплату працівникам винагороди, допомоги, премії тощо.

Підприємства державного, комунального секторів економіки та господарських організацій, які володіють та/аоо користуються об'єктами державної, комунальної власності, також повинні створювати резерв на матеріальне заохочення, відображаючи його за Д-том рахунків обліку витрат операційної діяльності та К-том субрахунку 477 “Забезпечення матеріального заохочення”.

Одночасно зазначена сума цими підприємствами повинна відображатися по вписуваному рядку 226 “Забезпечення матеріального заохочення” Звіту про фінансові результати (форма № 2) або по вписуваному рядку 195 “Забезпечення матеріального заохочення” Звіту про фінансові результати (форма № 2-м). Сума нарахованого працівникам таких підприємств винагороди, допомоги, премії тощо, обчислена за прибутком попереднього звітного кварталу (року) відповідно до фінансового плану, повинна відображатися за Д-том субрахунку 477 та К-том субрахунку 661 “Розрахунки за заробітною платою”.

Прийняття нового П(С)БО 32, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, поставило вимогу внести зміни до форми Балансу та до порядку відображення в ньому активів. У зв'язку з тим, що показники інвестиційної нерухомості будуть присутні не в усіх хазяюючих суб'єктів, Мінфіном прийняте рішення не вводити для всіх такі рядки, тобто вони відсутні у стандартній формі Балансу. Такі показники будуть відображатися по вписуваних рядках 055, 056 та 057. Куди їх вписувати?

Природно, що до стандартного бланку форми Балансу їх вписати не вийде, тому таким підприємствам доведеться “виготовляти” свою форму Балансу самостійно за допомогою комп'ютерної чи іншої техніки.

Або ж доведеться дописувати ці рядки в будь-яких вільних місцях і зазначати їх спеціальними знаками. Складності з таким дописуванням виникнуть, насамперед, у органів статистики, тому що саме їх операторам незручно буде вносити показники з Балансу до своїх програм.

І розділ Балансу у деяких підприємств виглядатиме у такий спосіб:

Актив  Код рядка  На початок звітного
періоду 
На кінець звітного
періоду 
І. Необоротні активи       
Інвестиційна нерухомість:       
справедлива (залишкова) вартість інвестиційної нерухомості  055     
первісна вартість інвестиційної нерухомості  056     
знос інвестиційної нерухомості  057     
…       
Усього по розділу І.  080     

У вписуваних рядках 055 - 057 відображається вартість об'єктів, які віднесені до інвестиційної нерухомості згідно з П(С)БО 32 :

- у рядку 055 “справедлива (залишкова) вартість інвестиційної нерухомості” зазначається справедлива вартість інвестиційної нерухомості, яка враховується за справедливою вартістю, і залишкова вартість інвестиційної нерухомості, яка враховується за первісною вартістю, що дорівнює різниці між первісною вартістю (рядок 056) та сумою зносу (рядок 057). Показник рядка 055 включається до підсумку балансу;

- у рядку 056 “первісна вартість інвестиційної нерухомості” зазначається первісна вартість інвестиційної нерухомості, яка враховується за первісною вартістю;

- у рядку 057 “знос інвестиційної нерухомості” зазначається в дужках знос інвестиційної нерухомості, яка враховується за первісною вартістю.

Говорячи про інвестиційну нерухомість, не можна не згадати про особливості її бухгалтерського обліку. Так, План рахунків доповнено субрахунком 100 “Інвестиційна нерухомість” та субрахунком 135 “Знос інвестиційної нерухомості”.

Відповідно зазнала змін й Інструкція № 291. Крім того, що тепер на субрахунку 100 “Інвестиційна нерухомість” ведеться облік наявності та руху об'єктів інвестиційної нерухомості, на субрахунку 101 “Земельні ділянки” ведеться облік земельних ділянок. Зазначимо, що тут поставлено крапку. А це означає, що введена Мінфіном Положенням № 1213 фраза “утому числі отриманих державними (казенними) та комунальними підприємствами на праві постійного користування” виключена. З цього випливає, що на субрахунку 101 не враховуються земельні ділянки, отримані на праві постійного користування, що пояснює розглянуті вище зміни до П(С)БО 2 щодо їх відображення у звітності.

Значно вплинуло на систему бухгалтерського обліку прийняття нової редакції П(С)БО 27.

Нагадаємо, що необоротний актив і група вибуття визнаються такими, що утримуються для продажу у разі коли:

- економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;

- вони готові до продажу у їх дійсному стані;

- їх продаж, як можна очікувати, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу;

- умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;

- здійснення їх продажу має високу імовірність, зокрема, якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.

Насамперед, в активі Балансу з'явився новий розділ - IV. Необоротні активи та групи вибуття.

Зокрема, у вписуваному рядку 275 “IV. Необоротні активи та групи вибуття” відображається вартість необоротних активів і груп вибуття, які утримуються для продажу, що визначається згідно із зазначеним П(С)БО. Для обліку наявності та руху необоротних активів і груп вибуття, які утримуються для продажу, призначено субрахунок 286 “Необоротні активи та групи вибуття, що утримуються для продажу”.

Інструкцію № 291 доповнено відповідною кореспонденцією рахунків по субрахунку 286, яку розглянемо у табл.1.

Д-т 286 “Необоротні активи та групи вибуття, які утримуються для продажу”  К-т 10 “Основні засоби”, 11 “Інші необоротні матеріальні активи”, 12 “Нематеріальні активи”, 14 “Довгострокові фінансові інвестиції”, 16 “Довгострокові біологічні активи”, 18 “Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи”, 21 “Поточні біологічні активи”, 22 “Малоцінні та швидкозношувані предмети”, 23 “Виробництво”, 25 “Напівфабрикати”, 26 “Готова продукція” 
Д-т 10 “Основні засоби”, 11 “Інші необоротні матеріальні активи”, 12 “Нематеріальні активи”, 14 “Довгострокові фінансові інвестиції”, 16 “Довгострокові біологічні активи”, 18 “Довгострокова дебіторська заборгованість та інші необоротні активи”, 21 “Поточні біологічні активи”, 22 “Малоцінні та швидкозношувані предмети”, 23 “Виробництво”, 25 “Напівфабрикати”, 26 “Готова продукція”  К-т 286 “Необоротні активи та групи вибуття, які утримуються для продажу” 

Зобов'язання, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, які утримуються для продажу, що визначаються згідно із зазначеним П(С)БО, відносяться до поточних зобов'язань за розрахунками і тепер повинні відображатися по вписуваному рядку 605. Для обліку таких зобов'язань передбачено субрахунок 680 “Розрахунки, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, які утримуються для продажу”. По суті, мова йде про кредиторську заборгованість, яка виникає у зв'язку з продажем таких активів.

Прийняття нової редакції П(С)БО 27 також поставило вимогу внесення змін й до Звіту про фінансові результати, форма якого також доповнена рядками 176 та 177. Згідно з Наказом № 353 по вписуваному рядку 176 або 177 відображаються в тому числі відповідно прибуток або збиток від припиненої діяльності після оподаткування та/або прибуток чи збиток від переоцінки необоротних активів і груп вибуття, які утворюють припинену діяльність і оцінюються за чистою вартістю реалізації та визначаються згідно з П(С)БО 27.

Крім того, по вписуваному рядку 176 (прибуток) або 177 (збиток) відображається результат (утому числі) від вибуття активів і погашення зобов'язань внаслідок припинення діяльності.

Особливо слід зупинитися на доходах і витратах. Порядок відображення інших доходів і витрат, що відображаються відповідно на 74 та 94 рахунках, зазнав змін у зв'язку з Наказом № 353. Розглянемо зміни у табл.2

Редакція до 30.03.2008 p.  Редакція після 30.03.2008 р. 
Рахунок 742 “Дохід від реалізації необоротних активів”  Рахунок 742 “Дохід від відновлення корисності активів” 
Рахунок 972 “Собівартість реалізованих необоротних активів”  Рахунок 972 “Втрати від зменшення корисності активів” 
Рахунок 973 “Собівартість реалізованих майнових комплексів”  Виключений 

На субрахунку 742 “Дохід від відновлення корисності активів” узагальнюється інформація про визнані доходи від відновлення корисності активів, а на субрахунку 972 “Втрати від зниження корисності активів” відображаються втрати від зниження корисності активів, визнані згідно з П(С)БО 28.

Крім того, Наказом № 353 уточнено, що на субрахунку 712 “Дохід від реалізації інших оборотних активів” узагальнюється інформація не лише про доходи від реалізації оборотних активів (виробничих запасів, МШП тощо), але й необоротних активів і груп вибуття, які утримуються для поодзжу. відповідно на субрахунку 943 “Собівартість реалізованих виробничих запасів” ведеться облік не лише собівартості реалізованих виробничих запасів (сировини, матеріалів, відходів тощо) але й необоротних активів і груп вибуття, які утримуються для продажу.

Необоротні активи та групи вибуття, які утримуються для продажу, можуть також втрачати свою корисність, втрати від якої відображаються на субрахунку 946 “Втрати від знецінення запасів”, оскільки він призначений для обліку втрат, пов'язаних зі знеціненням (уцінкою) запасів, не лише згідно з П(С)БО 9, але й П(С)БО 27.

Резюмуючи сказане щодо доходів і витрат, робимо висновок проте, що субрахунки 742 “Дохід від реалізації необоротних активів” та 972 “Собівартість реалізованих необоронних активів”, які раніше використовувалися для відображення операцій з продажу необоротних активів, будуть тепер зарезервовані виключно для відображення доходу і витрат від відновлення та зменшення корисності активів згідно з нормами П(С)БО 28.

Отже, доходи та витрати, що визнаються при продажу необоротних активів, згідно з П(С)БО 27 мають цілком операційний характер і відображаються відповідно за К-том субрахунку 712 “Дохід від реалізації інших оборотних активів” та Д-том субрахунку 943 “Собівартість реалізованих виробничих запасів”.

Останнє, на що слід звернути увагу у змінах до Інструкції № 291, - це додатковий капітал, а точніше, на дооцінку активів. Так, на субрахунку 423 “Дооцінка активів” відображається сума дооцінки (уцінки) необоротних активів і фінансових інструментів, яку здійснюють у випадках, передбачених законодавством.

Залишок додаткового капіталу на цьому субрахунку зменшується у разі уцінки та вибуття або амортизації зазначених активів, зменшення їх корисності. Взагалі ж у цьому питанні нічого нового немає. Такий підхід використовувався і раніше. У П(С)БО 7 вже не один рік існує вимога, відповідно до якої сума, відображена у складі додаткового капіталу, може щомісяця (щокварталу, раз у рік) у сумі, пропорційній нарахуванню амортизації, включатися до складу нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням додаткового капіталу.

У бухгалтерському обліку ці операції відображається у такий спосіб: на суму дооцінки первісної вартості: Д-т 10 К-т 423; на суму дооцінки зносу: Д-т 423 К-т 131.

Змінився й підхід до відображення земельних ділянок, інвестиційної нерухомості, необоротних активів і груп вибуття, які утримуються для продажу в обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва. Зміни аналогічні розглянутим вище.

Кілька слів про підприємства державного, комунального секторів економіки та господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності. Відтепер у їх розпорядчому документі про облікову політику не повинен описуватися порядок організації бухгалтерського обліку. Досить того, щоб у ньому були зафіксовані лише методи оцінки, обліку та процедур, які повинно застосовувати підприємство і щодо яких нормативно-правовими актами з бухгалтерського обліку передбачений більш ніж один їх варіант.

І останнє - інвентаризація. Згідно з п. 11.10. Інструкції з інвентаризації залишок резерву на оплату відпусток, включаючи відрахування на державне соціальне страхування з цих сум, станом на кінець звітного року визначається з розрахунку, який базується на кількості днів невикористаної працівниками підприємства щорічної відпустки та середньоденної оплати праці працівників.

Згідно з Інструкцією з інвентаризації, середньоденна оплата праці визначалася діленням на 25,4 середньомісячної заробітної плати одного працівника, яка за чинним законодавством приймається для оплати відпустки.

Згідно з Наказом № 353 змінено порядок розрахунку середньоденної заробітної плати для створення резерву на оплату відпусток. Так, середньоденна оплата праці визначається згідно із законодавством. Крім того, уточнене питання відображення інвентаризаційних різниць: у разі невстановлення винних вони списуються не просто на результати фінансово-господарської діяльності, а конкретно до складу інших доходів чи витрат операційної діяльності.

Але й це ще не усе. Внесено зміни до Методрекомендацій № 561. Ці зміни стосуються сум оцінених витрат на рекультивацію земельних ділянок шляхом створення забезпечень, періодичності зарахування відповідної суми дооцінки до складу нерозподіленого прибутку, а також необоротних активів і груп вибуття, які утримуються для продажу.

Зокрема, мова йде про включення до первісної вартості об'єкта основних засобів суми оцінених витрат на рекультивацію земельних ділянок шляхом створення забезпечення.

Крім того, уточнено, що фінансові витрати не включаються до первісної вартості основних засобів (у попередній редакції - нематеріальних активів), придбаних (створених) повністю або частково за рахунок запозичень (за винятком фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів згідно з П(С)БО 31 ).

Згідно з п. 38 Методрекомендацій № 561 перевищення сум попередніх дооцінок (індексацій) разом із сумою відновлення корисності над сумою зменшення корисності та попередніх уцінок залишкової вартості раніше переоцінених об'єктів основних засобів, що вибули, відображається за кредитом рахунка обліку нерозподіленого прибутку з одночасним зменшенням додаткового капіталу. Відповідно до змін, у разі застосування підприємством іншої періодичності зарахування відповідного перевищення до складу нерозподіленого прибутку, такий запис (кореспонденція) здійснюється щомісяця (щокварталу, раз на рік) у сумі, пропорційній нарахуванню амортизації.

У додатку до Методрекомендацій № 561 наведено типову кореспонденцію рахунків з обліку основних засобів, з якої виключені такі операції, що відображені у табл.3.

  Зміст операції  Дебет  Кредит 
44  Передано обладнання в оренду:     
б)  Фінансову  161 “Заборгованість за майно, передане у фінансову оренду”  742 “Дохід від реалізації необоротних активів” 
в)  первісна вартість переданого у фінансову оренду об'єкта    10 “Основні засоби” 
г)  сума зносу, переданого у фінансову оренду об'єкта  131 “Знос основних засобів”   
д)  залишкова вартість переданого у фінансову оренду об'єкта  972 “Собівартість реалізованих необоротних активів”   

При цьому типова кореспонденція рахунківзоблікуосновнихзасобів, наведена у Методрекомендаціях № 561, доповнена операціями, пов'язаними з переведенням основних засобів у необоротні активи та групи вибуття, призначені для продажу, подана у табл.4

  Зміст операції  Дебет  Кредит 
  Включено об'єкт основних засобів до групи вибуття:     
a)  сума зносу об'єкта  13 “Знос основних засобів”  10 “Основні засоби” 
б)  сума перевищення залишкової вартості об'єкта над його справедливою вартістю  949 “Інші витрати операційної діяльності”  10 “Основні засоби” 
в)  залишкова вартість об'єкта  286 “Необоротні активи та групи вибуття, які утримуються для продажу”  10 “Основні засоби” 

Також внесено зміни до Методрекомендацій № 2. Ці зміни стосуються відновлення раніше списаної величини вартості запасів внаслідок зростання їх чистої вартості реалізації. У попередній редакції Методрекомендацій № 2 подібні операції відображалися способом сторно такою кореспонденцією рахунків:

Д-т 946 “Втрати від знецінювання запасів”

К-т 20 “Виробничі запаси”, 21 “Поточні біологічні активи”, 22 “Малоцінних та швидкозношуваних предметів”, 23 “Виробництво”, 26 “Готова продукція”, 27 “Продукція сільськогосподарського виробництва”, 28 “Товари”.

Відповідно до затверджених змін, відновлення раніше списаної величини вартості запасів внаслідок зростання їх чистої вартості реалізації ця операція повинна відображатися в обліку такою кореспонденцією рахунків:

Д-т 20 “Виробничі запаси”, 21 “Поточні біологічні активи”, 22 “Малоцінних та швидкозношуваних предметів”, 23 “Виробництво”, 26 “Готова продукція”, 27 “Продукція сільськогосподарського виробництва”, 28 “Товари”

К-т 71 “Інший операційний дохід”.

Отже, на сьогодні зі змінами закінчили. Але є чимало приводів не розслаблятися, оскільки “вітер змін”, очевидно, посилюється.

_____________________________

* Такого стандарту поки що немає, але заявлене викликає підозру, що він от-от з'явиться.

Список використаних документів

Положення № 1213 - Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об'єктами державної, комунальної власності, затверджене наказом Мінфіну України від 19.12.2006 р. № 1213

Наказ № 353 - Наказ Мінфіну України від 05.03.2008 р. № 353 “Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку”

Методрекомендації№ 561 - Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну України від 30.09.2003 р. № 561

Методрекомендації № 2 - Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені наказом Мінфіну України від 10.01.2007р. №2

Інструкція з інвентаризації - Інструкції з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затверджена наказом Мінфіну України 11.08.1994 р. № 69

Інструкція № 291 - Інструкція із застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджена наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. № 291

План рахунків - План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств та організацій, затверджений наказом Мінфіну України від 30.11.1999 р. № 291

П(С)БО 2 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”, затверджене наказом Мінфіну України від 31.03.1999 р. № 87

П(С)БО 3 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 3 “Звіт про фінансові результати”, затверджене наказом Мінфіну України від 31.03.1999р. №87

П(С)БО 7 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби”, затверджене наказом Мінфіну України від 27.04.2000 р. № 92

П(С)БО 8 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 “Нематеріальні активи”, затверджене наказом Мінфіну України від 18.10.1999 р. №242

П(С)БО 9 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 “Запаси”, затверджене наказом Мінфіну України від 20.10.1999 р. № 246

П(С)БО11 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 “Зобов'язання”, затверджене наказом Мінфіну України від 31.01.2000 р №20

П(С)БО 25 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 “Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва”, затверджене наказом Мінфіну України від 25.02.2000 р. № 39

П(С)БО 27 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 27 “Необоротні активи, які утримуються для продажу, і припинена діяльність”, затверджене наказом Мінфіну України від 07.11.2003 р. № 617

П(С)БО 28 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 28 “Зменшення корисності активів”, затверджене наказом Мінфіну України від 24.12.2004р. № 817

П(С)БО 31 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 31 “Фінансові витрати”, затверджене наказом Мінфіну України від 28 04 2006 р №415

П(С)БО 32 - Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 32 “Інвестиційна нерухомість”, затверджене наказом Мінфіну України від 02.07.2007 р. № 779

“Консультант бухгалтера” №16-17 (452-453) 21 квітня 2008 року
Передплатні індекси: 21946 (українською мовою), 22789 (російською мовою)

^ Наверх
наверх