2008-02-25 | 2014-07-21 |
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
25.02.2008 N 102
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
19 березня 2008 р. за N 220/14911
Про функціонування кабінетів "Довіра"
На виконання статті 5 Указу Президента України від 30 листопада 2005 року N 1674 "Про вдосконалення державного управління у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу в Україні" наказую:
1. Затвердити Типове положення про кабінет "Довіра" (додається).
2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської та Черкаської обласних державних адміністрацій, начальнику управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської та начальникам управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, начальникам головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до Типового положення про кабінет "Довіра" забезпечити створення та функціонування кабінетів "Довіра".
3. Контроль за виконанням наказу покласти на першого заступника Міністра, головного державного санітарного лікаря Проданчука М.Г.
Міністр В.М.Князевич
Затверджено
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
25.02.2008 N 102
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
19 березня 2008 р. за N 220/14911
Типове положення
про кабінет "Довіра"
I. Загальні положення
1.1. Кабінет "Довіра" (далі - Кабінет) є спеціалізованим структурним підрозділом лікувально-профілактичного закладу з профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, який створюється Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, головними управліннями охорони здоров'я Дніпропетровської, Львівської, Черкаської та обласних державних адміністрацій, управлінням охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської та управліннями охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, головним управлінням охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управлінням охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - регіональні управління охорони здоров'я) при центрах з профілактики та боротьби зі СНІДом або інших закладах охорони здоров'я (далі - ЗОЗ) з розрахунку один Кабінет на 100 тисяч населення. У районних центрах та містах обласного підпорядкування Кабінет створюється незалежно від кількості населення.
1.2. Штатний розпис Кабінету визначається та затверджується відповідним регіональним управлінням охорони здоров'я.
1.3. Функціонування Кабінету, як структурного підрозділу ЗОЗ створює можливість проведення консультування та тестування особи, що звернулась за послугами безоплатного добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію (далі - ДКТ) та забору крові для тесту на ВІЛ-інфекцію, безпосередньо в цьому закладі після отримання інформованої згоди особи, що консультується. З метою наближення до місць проживання ВІЛ-інфікованих та забезпечення їм доступу до диспансерного спостереження, надання спеціалізованої медичної допомоги функції Кабінету на територіях, де відсутні регіональні центри профілактики і боротьби зі СНІДом, можуть бути розширені. На нього можуть бути покладені додаткові функції - організаційно-методична, консультативна, лікувально-діагностична.
1.4. У своїй діяльності Кабінет керується Конституцією України ( 254к/96-ВР ), Законом України "Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення" ( 1972-12 ), іншими актами законодавства України, актами Міністерства охорони здоров'я України, регіональних управлінь охорони здоров'я, наказами ЗОЗ і цим Типовим положенням.
1.5. Для забезпечення діяльності Кабінету керівником ЗОЗ, на базі якого створений Кабінет, виділяються необхідні оснащені приміщення. Табель оснащення Кабінету складається відповідно до встановлених функцій. Процедура забору крові може здійснюватись як у Кабінеті, так й у будь-якому лікувально-профілактичному закладі державної та комунальної форми власності, де передбачені відповідні умови.
1.6. Для поліпшення якості послуг ДКТ Кабінет може бути розташований як на території закладу, так і за його межами із забезпеченням умов зберігання та транспортування в лабораторію зразків крові пацієнтів, відібраних для дослідження на ВІЛ.
1.7. Робота Кабінету організовується з розрахунку до 12 відвідувань на 1 фахівця у зміну. Графік роботи Кабінету затверджується керівником ЗОЗ, на базі якого створений Кабінет.
1.8. Оплата праці працівників Кабінету здійснюється відповідно до діючих умов оплати праці працівників ЗОЗ згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 N 308/519 "Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.10.2005 за N 1209/11489, на базі якого створений Кабінет, з урахуванням підвищень посадових окладів, установлених для працівників центрів профілактики та боротьби зі СНІДом, відповідно до законодавства України.
II. Основні завдання і функції Кабінету
2.1. Основними завданнями і функціями Кабінету є:
2.1.1. Проведення роботи щодо профілактики поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу на адміністративній території, що обслуговується, у тому числі шляхом надання послуг з ДКТ.
2.1.2. Проведення консультування на ВІЛ-інфекцію під час кожного звернення, у тому числі за послугою тестування.
2.1.3. Забір крові для дослідження на ВІЛ-інфекцію за інформованою згодою відвідувача.
2.1.4. Проведення післятестового консультування як при позитивному, так і при негативному або невизначеному результаті тесту на ВІЛ-інфекцію/СНІД.
2.1.5. Ознайомлення з положеннями законодавства щодо прав і обов'язків: ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, медичних працівників та іншого персоналу закладів охорони здоров'я, що надають допомогу ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД за місцем проживання, тимчасового перебування та роботи.
2.1.6. Направлення пацієнтів у разі потреби до відповідних лікувально-профілактичних закладів (центри профілактики та боротьби зі СНІДом, амбулаторно-поліклінічні заклади, стаціонари, лабораторії), залежно від призначеного лікарем рівня обстеження, надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД.
2.1.7. Надання інформації щодо організацій та закладів регіону, що надають соціальну та психологічну допомогу.
2.1.8. У разі потреби розширення функцій на Кабінет додатково покладаються обов'язки проведення організаційно-методичної роботи, клініко-епідеміологічного обстеження зареєстрованих випадків ВІЛ-інфекції, надання консультативної, лікувально-діагностичної та позалікарняної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД.
2.1.9. Ведення та зберігання документації щодо обліку та звітності послуг консультування здійснюється відповідно до вимог законодавства, зокрема Порядку добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію (протоколу), затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.08.2005 N 415 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.11.2005 за N 1404/11684.
2.1.10. Консультування членів родин і близьких ВІЛ-інфікованих осіб та хворих на СНІД у разі їх звернення, ознайомлення із заходами індивідуальної профілактики щодо запобігання інфікування при контактах з ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД, заходами щодо формування прихильності до лікування.
2.1.11. Забезпечення взаємодії з іншими державними, комунальними установами, організаціями та закладами всіх форм власності, об'єднаннями громадян (благодійними та громадськими організаціями) у наданні позалікарняної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД на території, що обслуговується.
2.1.12. Залучення благодійних та громадських організацій, зокрема осередків Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією, до надання послуг консультування, формування прихильності до лікування, надання позалікарняної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД, ініціювання організації груп само- та взаємодопомоги (за їх згодою).
2.1.13. Співпраця з центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, службами у справах неповнолітніх, центрами праці і соціального захисту населення, центрами здоров'я, центрами планування сім'ї, осередками Товариства Червоного Хреста України, релігійними громадами та іншими заінтересованими організаціями, закладами всіх форм власності та об'єднаннями громадян для забезпечення комплексності надання допомоги ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД, особам з підвищеним ризиком інфікування ВІЛ та їх соціально-психологічного супроводу.
2.1.14. Участь в інформаційній роботі з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу серед населення території, що обслуговується, у тому числі груп, уразливих до інфікування ВІЛ, молоді, а також у розробці та експертній оцінці інформаційно-освітніх матеріалів з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу.
2.1.15. Інформування населення і формування громадської думки щодо державної політики у сфері протидії поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу, організації лікування, догляду та підтримки людей, що живуть з ВІЛ-інфекцією, недопущення проявів дискримінації.
2.1.16. Надання керівнику ЗОЗ, на базі якого створений Кабінет, оперативних звітів за результатами роботи Кабінету.
2.1.17. Систематичне підвищення рівня професійної кваліфікації працівників Кабінету.
III. Права Кабінету
3.1. Кабінет має право:
3.1.1. Планувати власну діяльність з питань надання послуг ДКТ відповідно до вимог законодавства, до програм з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.
3.1.2. У разі розширення функцій Кабінет має право організації профілактики, діагностики ВІЛ-інфекції та надання медичної і позалікарняної допомоги ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД.
3.1.3. Брати участь у проведенні оцінки епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції/СНІДу, поведінкових досліджень серед ВІЛ-інфікованих, хворих на СНІД та осіб з підвищеним ризиком інфікування ВІЛ, вивченні їх потреб, моніторингу та оцінки ефективності програм та заходів, що проводяться в регіоні.
3.1.4. Брати участь у тематичних конференціях, семінарах та інших заходах.
3.1.5. Проводити роботу, спрямовану на підвищення професійного рівня працівників Кабінету.
3.1.6. Вносити пропозиції керівнику ЗОЗ, на базі якого створений Кабінет, та керівнику регіонального центру профілактики і боротьби зі СНІДом стосовно підвищення ефективності діяльності Кабінету та якості послуг ДКТ на території, що обслуговується.
IV. Управління Кабінетом
4.1. Безпосереднє керівництво Кабінетом здійснює завідувач, який призначається та звільняється з посади наказом керівника ЗОЗ, на базі якого створений Кабінет.
4.2. Завідувач Кабінету призначається з числа лікарів Кабінету, має кваліфікацію лікаря-інфекціоніста і підпорядковується керівнику ЗОЗ, на базі якого створений Кабінет.
4.3. Організаційно-методичне керівництво діяльністю Кабінету здійснюють регіональні центри профілактики і боротьби зі СНІДом.
Голова Комітету з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу
та іншим соціально небезпечним хворобам В.І.Петренко