документiв в базi
550558
Подiлитися 

ДОНЕЦЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 26.06.2007 № 400
м. Донецьк

Про Методичні рекомендації щодо
підготовки правових актів з надання
водних об’єктів загальнодержавного
значення у тимчасове користування на
умовах оренди

З метою упорядкування підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди, керуючись ст. 51 Водного кодексу України, ст. 59 Земельного кодексу України, законами України "Про Державний бюджет на 2007 рік", "Про місцеві державні адміністрації":

1. Встановити, що надання в оренду водосховищ області та водойм, розташованих на території міст обласного значення у тимчасове користування на умовах оренди здійснює облдержадміністрація, а ставків - райдержадміністрації.

2. Затвердити Методичні рекомендації щодо підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди (додаються).

3. Створити комісію щодо розгляду питань з надання водних об’єктів для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях та затвердити її склад (додається).

4. Доручити укладання договорів надання водосховищ області та водойм, розташованих на території міст обласного значення, загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди заступнику голови облдержадміністрації Берестовому К.С.

5. Райдержадміністраціям:

5.1 Забезпечити виконання повноважень щодо надання ставків загальнодержавного значення, зазначених в п.1 цього розпорядження, без права передачі цих повноважень іншим юридичним або фізичним особам.

5.2 Умови договорів оренди ставків загальнодержавного значення і земель водного фонду визначати з урахуванням вимог затверджених Методичних рекомендацій.

5.3 Постійно контролювати виконання умов договорів оренди ставків загальнодержавного значення.

5.4 Вирішити питання щодо визначення права власності на гідротехнічні споруди водних об'єктів.

6. Запропонувати обласному виробничому управлінню меліорації і водного господарства (Суєтов), Державній екологічній інспекції в Донецькій області (Яцков), управлінню з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області (Здор), Головному державному управлінню охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства у Донецькій області (Мітницький) забезпечити здійснення контролю за використання вимог природоохоронного законодавства щодо експлуатації водних об’єктів загальнодержавного значення, за охороною, використанням, відтворенням водних живих ресурсів та регулювання рибальства. .

7. Запропонувати Державній податковій адміністрації в Донецькій області (Соколов) включити питання правильності та своєчасності зарахування плати за надані в оренду водні об’єкти загальнодержавного значення до бюджету за кодом бюджетної класифікації 22120000 “Плата за надані в оренду водойми, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення” до програми документальних перевірок платників, які орендують водні об’єкти загальнодержавного значення.

8. Визначити, що повторне відстеження здійснити протягом січня-лютого 2008 року.

9. Це розпорядження втрачає чинність після розподілу Кабінетом Міністрів України повноважень щодо передачі в оренду водних об’єктів загальнодержавного значення.

10. Координацію роботи щодо виконання даного розпорядження покласти на обласне виробниче управління меліорації і водного господарства.

Голова облдержадміністрації В.І.Логвиненко

Затверджено
розпорядженням голови
облдержадміністрації
від 26.06.2007 № 400

Методичні рекомендації
щодо підготовки правових актів
з надання водних об'єктів загальнодержавного значення
у тимчасове користування на умовах оренди

Ці Методичні рекомендації щодо підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди (далі - Методичні рекомендації) визначають порядок підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди (далі - в оренду) на території області.

Методичні рекомендації розроблено на підставі Водного та Земельного кодексів України, законів України „Про місцеві державні адміністрації”, „Про охорону навколишнього природного середовища”, „Про оренду землі”.

1. Порядок підготовки правових актів з надання ставків, що знаходяться у
басейнах річок загальнодержавного значення

Райдержадміністрації при підготовці правових актів з надання ставків, що знаходяться у басейнах річок загальнодержавного значення, для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях у тимчасове користування на умовах оренди, керуються і дотримуються наступних рекомендацій.

Райдержадміністрація приймає рішення про надання вільного ставка в оренду та оголошує конкурс в порядку, визначеному цими Методичними рекомендаціями (додаток 1).

Водні об'єкти надаються в оренду в комплексі з прибережними захисними смугами (їх частинами, необхідними для здійснення підприємницької діяльності), землями, зайнятими водою та гідротехнічними спорудами, за згодою їх власників і за погодженням із землекористувачами. Надання земель водного фонду в оренду здійснюється за заявою орендаря у порядку, встановленому земельним законодавством України.

Термін оренди земельної ділянки водного фонду не може перевищувати терміну оренди водного об'єкта.

Орендарі вживають заходів з розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду та оформлення правовстановлюючих документів у шестимісячний термін з моменту підписання договору оренди водного об’єкта.

Надання в оренду водного об'єкта з визначеними межами в натурі без зміни цільового призначення здійснюється без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У разі, якщо водний об'єкт не має визначених меж, надання його в оренду здійснюється за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зайнятою водою, прибережною захисною смугою та гідротехнічними спорудами у встановленому законодавством порядку.

Переважне право на поновлення договору за інших рівних умов має орендар, який належно виконував обов’язки відповідно до умов договору, а також має режим рибогосподарської експлуатації, який виконується без порушень.

Для розгляду питання надання водного об'єкта в оренду претенденту (юридичній особі або фізичній особі - підприємцю) необхідно подати до райдержадміністрації наступні документи:

1. Клопотання, в якому зазначаються:

- найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по-батькові фізичної особи - підприємцю;

- місцезнаходження водного об'єкта, площа водного дзеркала об'єкта при нормальному підпірному рівні, термін і мета оренди.

2. Копії установчих документів (для юридичних осіб) та свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця, завірені нотаріально.

3. Погодження з власником гідротехнічних споруд і землекористувачем.

4. Паспорт водного об'єкта.

5. Викопіровка з плану землекористування з нанесенням водного об’єкта.

Для розгляду питання про можливість використання водного об'єкта райдержадміністрацією створюється комісія, до складу якої входять представники органів місцевого самоврядування, водного господарства, управління охорони навколишнього природного середовища, землевпорядних служб, Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних, живих ресурсів та регулювання рибальства у Донецькій області, ветеринарної, державної санітарно-епідеміологічної служб.

Протягом не більш як 2-х тижнів комісія проводить обстеження водного об'єкта. За результатами обстеження складається акт з висновками про можливість використання водного об'єкта для цілей, передбачених ст. 51 Водного кодексу України, та додаються дані про інших водокористувачів.

При отриманні позитивних висновків комісії райдержадміністрація подає матеріали на попереднє погодження до обласного виробничого управління меліорації і водного господарства.

При здійсненні зрошення з водного об’єкта до матеріалів про передачу в оренду для цілей, передбачених ст. 51 Водного кодексу України, додаються розрахунки водогосподарського балансу отримані в порядку встановленому чинним законодавством.

Використання орендованого водного об'єкта здійснюється з урахуванням загального та спеціального водокористування. На водних об'єктах, наданих в оренду, загальне водокористування здійснюється відповідно до ст. 47 Водного кодексу України. При цьому орендарем забезпечується вільний доступ громадян до водного об’єкта для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, водопій тварин, забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв) на безкоштовній основі без оформлення відповідних дозволів. На водних об'єктах, наданих в оренду для риборозведення, любительське і спортивне рибальство може здійснюватися в порядку, визначеному Тимчасовим порядком ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.96 № 1192 (далі - Тимчасовий порядок ведення рибного господарства і здійснення рибальства). Встановлені умови загального користування доводяться до відома населення.

Скид води, пропуск паводку, режим наповнення здійснюється згідно з порядком, що встановлюється обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства відповідно до чинного законодавства.

Орендарю та власнику гідротехнічних споруд необхідно укласти договір на сумісну експлуатацію, технічне обслуговування та пропуск паводку, згідно чинного законодавства.

Оформлення режиму ведення рибного господарства здійснюється орендарем після одержання водного об’єкта в оренду у трьох місячний термін відповідно до Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства та інших нормативних документів в галузі ведення рибного господарства. У разі невиконання цих умов органи рибоохорони подають до райдержадміністрації клопотання щодо скасування договору оренди.

Право користування водним об’єктом на умовах оренди оформляється договором протягом місячного терміну з дня прийняття відповідного розпорядження голови облдержадміністрації щодо передачі водного об’єкту загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди. Договір оренди складається в письмовій формі на підставі прийнятого розпорядження голови райдержадміністрації та набуває чинності після підписання сторонами договору оренди, погодженого з обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

У договорі оренди водного об'єкта повинно бути зазначене:

- найменування об'єкта оренди, його місцезнаходження, площа водного дзеркала в га і об'єму в тис. м3 при нормальному підпірному рівні (НПР);

- мета оренди (в чіткій відповідності із статтею 51 Водного кодексу України);

- розмір орендної плати, порядок сплати, зарахування, можливість перегляду орендної плати за ініціативою однієї з сторін по договору та за їх згодою;

- термін, на який укладається договір;

- права та обов'язки сторін, умови оренди і відповідальність за невиконання умов договору та умов погодження, в тому числі за нераціональне (нецільове) використання, самовільний скид води, порушення правил експлуатації водного об'єкта;

- умови загального та спеціального водокористування з максимальним врахуванням інтересів населення та інших водокористувачів;

- порядок та умови повернення водного об'єкта орендодавцю і порядок відшкодування збитків (при виснаженні, пошкодженні гідротехнічних споруд, системного чи грубого порушення порядку спеціального використання водних живих ресурсів) здійснюється відповідно до чинного законодавства;

- умови внесення змін та доповнень до договору;

- умови дострокового припинення договору;

- зобов’язання щодо забезпечення належного технічного стану, утримання і ремонту гідротехнічних споруд, організації пропуску паводку;

- виконання вимог режиму рибогосподарської експлуатації;

- режим роботи водного об'єкта (скид води, пропуск паводку, режим наповнення), існуючі обмеження щодо використання водного об’єкта.

Сторона, яка пропустила термін повернення водного об’єкта, несе ризик його випадкового знищення або пошкодження.

Термін дії договору оренди водного об’єкта визначається в розпорядженні голови райдержадміністрації за згодою сторін, але не більш як 10 років, з наступним його продовженням, при належному виконанні умов договору, за бажанням орендаря на такий же термін.

Невід’ємною частиною договору оренди водного об’єкта є:

- план (схема) водного об’єкта, що передається в оренду;

- паспорт водного об’єкта з включенням матеріалів обстеження технічного стану;

- акт приймання-передачі об’єкта оренди.

До договору оренди можуть бути включені інші умови, які стосуються конкретного водного об'єкта і сприяють найбільш ефективному його використанню.

У разі прийняття нових та внесення змін до діючих законодавчих та нормативних актів, до договору вносяться відповідні зміни та доповнення.

Примірний договір надання водних об’єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди наведено у додатку 2 цих Методичних рекомендацій.

Передача орендарем права на оренду водного об'єкта іншим суб'єктам господарської діяльності забороняється.

Плата за оренду водного дзеркала встановлюється сторонами при укладенні договору, за 1 га водного дзеркала на рік при нормальному підпірному рівні. Плата вноситься виключно у грошовій формі і надходить до державного бюджету рівними частками щоквартально не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим кварталом.

Плата за оренду земель водного фонду встановлюється відповідно до чинного законодавства.

При наданні орендарем клопотання про продовження терміну дії договору комісія, створена орендодавцем, проводить перевірку ефективності використання і технічного стану водних об'єктів з наданням висновків.

По закінченні терміну дії договору, орендар зобов'язаний у місячний термін передати водний об'єкт по акту, після обстеження комісією, створеною орендодавцем.

Контроль за додержанням природоохоронного законодавства при використанні водних об’єктів здійснюють обласне виробниче управління меліорації і водного господарства, Державна екологічна інспекція в Донецької області, управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області, за охороною, використанням, відтворенням водних живих ресурсів – Державна екологічна інспекція в Донецькій області та Головне державне управління охорони, використання і відтворення водних, живих ресурсів та регулювання рибальства у Донецькій області.

2. Порядок підготовки правових актів
з надання водосховищ област
і та водойм,
розташованих на території міст обласного значення,
загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди

Проекти розпоряджень голови облдержадміністрації щодо надання водосховищ області та водойм, розташованих на території міст обласного значення, загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди готуються обласним управлінням меліорації і водного господарства із додержанням вимог Положення про розпорядження голови Донецької облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 27.09.2002 № 460 (із змінами та доповненнями).

Облдержадміністрація приймає рішення про надання вільного водного об’єкту в оренду та оголошує конкурс в порядку, визначеному цими Методичними рекомендаціями (додаток 1).

Водні об'єкти надаються в оренду в комплексі з прибережними захисними смугами (їх частинами), землями, зайнятими водою та гідротехнічними спорудами, за згодою їх власників і за погодженням із землекористувачами. По водосховищах комплексного призначення у договорі між землекористувачем земель водного фонду та орендарем встановлюється право земельного сервітуту згідно гл.16 Земельного кодексу України, для ведення підприємницької діяльності.

Надання земель водного фонду в оренду здійснюються за заявою орендаря у порядку, встановленому земельним законодавством України. Термін оренди земельної ділянки водного фонду не може перевищувати терміну оренди водного об'єкта.

Орендарі вживають заходів з розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок водного фонду та оформлення правовстановлюючих документів у шестимісячний термін з моменту підписання договору оренди водного об’єкта.

Надання в оренду водних об'єктів з визначеними межами в натурі без зміни цільового призначення здійснюється без розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

У разі, якщо водний об'єкт не має визначених меж, надання його в оренду здійснюється за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зайнятою водою, прибережною захисною смугою та гідротехнічними спорудами у встановленому законодавством порядку.

Питання надання водних об’єктів в оренду розглядається комісією щодо розгляду питань з надання водних об’єктів для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях (далі – Комісія).

Переважне право на поновлення договору за інших рівних умов має орендар, який належно виконував обов’язки відповідно до умов договору, а також має режим рибогосподарської експлуатації, який виконується без порушень.

Для розгляду питання про надання водних об'єктів в оренду претендентом (юридичною особою, фізичною особою – підприємцем) до облдержадміністрації подаються наступні документи:

1. Клопотання, в якому зазначаються:

- найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по – батькові фізичної особи - підприємця;

- місцезнаходження водних об'єктів, площа водного дзеркала, термін і мета оренди.

2. Копії установчих документів (для юридичної особи) та свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця, завірені нотаріально.

3. Погодження з власником гідротехнічних споруд і землекористувача.

4. Паспорт водного об'єкта.

5. Викопіровка з плану землекористування з нанесенням водного об’єкта.

Комісія проводить обстеження водного об'єкта. За результатами обстеження складається акт з висновками про можливість використання водного об'єкта для цілей, передбачених ст. 51 Водного кодексу України, та дані про інших водокористувачів.

При здійсненні зрошення з водного об’єкта питання передачі в оренду для цілей, передбачених ст. 51 Водного кодексу України, необхідно підтвердити розрахунками водогосподарського балансу отриманого в порядку встановленому чинним законодавством.

Використання орендованого водного об'єкта здійснюється з урахуванням загального та спеціального водокористування. На водних об'єктах, наданих в оренду, загальне водокористування здійснюється відповідно до ст. 47 Водного кодексу України. При цьому орендарем забезпечується вільний доступ громадян до водного об’єкта для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, водопій тварин, забір води з водних об’єктів без застосування споруд або технічних пристроїв) на безкоштовній основі без оформлення відповідних дозволів. На водних об'єктах, наданих в оренду для риборозведення, любительське і спортивне рибальство може здійснюватися в порядку, визначеному Тимчасовим порядком ведення рибного господарства і здійснення рибальства. Встановлені умови загального користування доводяться до відома населення.

Розмір, форма і строки плати за оренду водних об’єктів встановлюється у договорі оренди за згодою сторін відповідно до чинного законодавства.

Плата за оренду водного дзеркала встановлюється сторонами при укладенні договору за 1 га водного дзеркала на рік при нормальному підпірному рівні, вноситься виключно у грошовій формі і надходить до державного бюджету рівними частками щоквартально не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим кварталом.

Орендарем укладається договір на сумісне використання гідротехнічних споруд водних об'єктів з їх власником.

Скид води, пропуск паводку, режим наповнення здійснюється згідно затверджених Правил експлуатації або порядку, що встановлюється обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства.

Оформлення режиму ведення рибного господарства здійснюється орендарем після одержання водного об’єкта в оренду у трьох місячний термін відповідно до Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства та інших нормативних документів в галузі ведення рибного господарства. У разі невиконання цих умов органи рибоохорони подають до облдержадміністрації клопотання щодо скасування договору оренди.

Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, яким раніше затверджено режим ведення товарного рибного господарства, повинні оформити договори оренди водного об'єкта.

Термін дії договору оренди водного об’єкта визначається в розпорядженні голови облдержадміністрації за згодою сторін, але не більш як 10 років, з наступним його продовженням (при належному виконанні умов договору) за бажанням орендаря на такий же термін.

Право користування водним об’єктом на умовах оренди оформляється договором протягом місячного терміну з дня прийняття відповідного розпорядження голови облдержадміністрації щодо передачі водного об’єкту загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди. Договір оренди складається в письмовій формі на підставі прийнятого розпорядження голови облдержадміністрації та набуває чинності після підписання сторонами договору оренди, погодженого з обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

У договорі оренди водного об'єкта повинно бути зазначено:

- найменування об'єкта оренди, його місцезнаходження, площа водного дзеркала в га і об'єм у тис. м3 при нормальному підпірному рівні (НПР);

- мета оренди (в чіткій відповідності із статтею 51 Водного кодексу України);

- розмір орендної плати, порядок сплати, зарахування;

- термін, на який укладається договір;

- права та обов'язки сторін, умови оренди і відповідальність за невиконання умов договору та умов погодження, в тому числі за нераціональне (нецільове) використання, самовільний скид води, порушення правил експлуатації водного об'єкта, пошкодження гідротехнічних споруд;

- умови загального та спеціального водокористування з максимальним врахуванням інтересів населення та інших водокористувачів;

- порядок та умови повернення водного об'єкта орендодавцю і порядок відшкодування збитків (при виснаженні, пошкодженні гідротехнічних споруд, систематичного чи грубого порушення порядку спеціального використання живих ресурсів) здійснюється відповідно до чинного законодавства;

- умови внесення змін та доповнень до договору;

- умови дострокового припинення договору;

- зобов’язання щодо забезпечення належного технічного стану, утримання і ремонту гідротехнічних споруд, організації пропуску паводку;

- виконання вимог режиму рибогосподарської експлуатації.

Режим роботи водосховища (скид води, пропуск паводку, режим наповнення), визначається згідно правил експлуатації водосховищ.

Невід’ємною частиною договору оренди водного об’єкта є:

- план (схема) водного об’єкта, що передається в оренду;

- паспорт водного об’єкта з включенням матеріалів обстеження технічного стану, а також правила експлуатації;

- акт приймання-передачі об’єкта оренди.

До договору оренди можуть бути включені інші умови, які стосуються конкретного водного об'єкта і сприяють найбільш ефективному його використанню.

У разі прийняття нових та внесення змін до діючих законодавчих та нормативних актів, до договору вносяться відповідні зміни та доповнення.

Примірний договір надання водосховищ області та водоймищ, розташованих на території міст обласного підпорядкування, загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди наведено у додатку 2.

Передача орендарем права на оренду водного об'єкта іншим суб'єктам господарської діяльності забороняється.

При наданні орендарем клопотання про продовження терміну дії договору комісія, створена орендодавцем, проводить перевірку ефективності використання і стану водних об'єктів з наданням висновків.

По закінченні терміну дії договору, орендар зобов'язаний у місячний термін підготувати водний об'єкт до передачі по акту після обстеження комісією, створеною орендодавцем.

Контроль за додержанням природоохоронного законодавства при використанні водних об’єктів здійснюють обласне виробниче управління меліорації і водного господарства, державна екологічна інспекція в Донецькій області, управління з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області, за охороною, використанням, відтворенням водних живих ресурсів та регулювання рибальства здійснюють Державна екологічна інспекція в Донецькій області та Головне державне управління охорони, використання і відтворення водних, живих ресурсів та регулювання рибальства у Донецькій області.

Заступник голови -
керівник апарату
облдержадміністрації Л.І. Давиденко

Методичні рекомендації щодо підготовки правових актів з надання водних об'єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди розроблений обласним виробничим управлінням меліорації і водного господарства

Начальник управління Є.П.Суєтов

Затверджено
розпорядженням голови
облдержадміністрації
від 26.06.2007 № 400

Склад комісії
щодо розгляду питань з надання водних об’єктів
для риборозведення, виробництва сільськогосподарської
і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях

Берестовий
Кім Семенович 
заступник голови облдержадміністрації,
голова комісії 
Суєтов
Євген Павлович  
начальник обласного виробничого управління
меліорації і водного господарства,
заступник голови комісії 
Гладка
Ірина Сергіївна 
заступник начальника обласного виробничого управління меліорації і водного господарства, секретар комісії 
Члени: 
Гусєва
Лариса Валентинівна  
-   заступник головного санітарного лікаря Донецької області 
Здор
Костянтин Семенович  
начальник інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області 
Каліберда
Віталій Стефанович 
перший заступник начальника управління ветеринарної медицини в Донецькій області – заступник головного державного інспектора ветеринарної медицини Донецької області 
Каліущенко
Микола Дмитрович 
-   заступник начальника державного управління охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області 
Мітницький
Юрій Володимирович
 
начальник Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних, живих ресурсів та регулювання рибальства у Донецькій області 
Побокіна
Світлана Володимирівна 
начальник відділу захисту управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи облдержадміністрації 
Сігітова
Наталія Володимирівна 
заступник начальника обласного головного управління земельних ресурсів 

Заступник голови - керівник
апарату облдержадміністрації Л.І. Давиденко

Додаток 1
до Методичних рекомендацій
щодо підготовки правових актів
з надання водних об’єктів
загальнодержавного значення
у тимчасове користування на умовах оренди

Положення
про підготовку та проведення конкурсу
для розгляду питання щодо надання водних об’єктів
загальнодержавного значення в оренду

1. Загальні положення

1.1. Це Положення розроблено відповідно до Конституції України, Водного, Земельного кодексів України, законів України „Про місцеві державні адміністрації”, „Про захист економічної конкуренції”, „Про захист від недобросовісної конкуренції” з метою узагальнення та вдосконалення практики вирішення питань набуття права оренди водних об’єктів загальнодержавного значення, а також процедури набуття зазначених прав на водний об’єкт на конкурентних засадах.

1.2. Метою Положення є встановлення порядку підготовки, проведення та реалізації результатів конкурсів щодо надання водних об’єктів загальнодержавного значення в оренду.

1.3. Організаторами конкурсів щодо надання водних об’єктів в оренду для водосховищ області та водойм, розташованих на території міст обласного значення є облдержадміністрація, а для ставків - відповідні райдержадміністрації в межах повноважень, визначених розпорядженням.

Конкурс проводиться Комісією щодо розгляду питань з надання водних об’єктів для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях.

1.4. Учасниками конкурсів можуть бути фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та юридичні особи України.

Учасники мають право до проведення конкурсу щодо розгляду питань з надання водних об’єктів для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях оглянути дані об’єкти в натурі (на місцевості), а Організатор зобов’язан забезпечити можливість доступу Учасників до згаданих водних об’єктів для їх огляду.

1.5. Організатор приймає рішення про надання вільного водного об’єкту в оренду та оголошує конкурс.

1.6. Фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або юридична особа, яка бажає зареєструватись, як Учасник конкурсу повинен подати Комісії:

- заяву на участь у конкурсі у довільній формі;

- найменування юридичної особи або прізвище фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності;

- місцезнаходження водних об'єктів, площа водного дзеркала, об'єм при НПР, земель водного фонду, необхідних орендарю, термін і мета оренди;

- нотаріально посвідчені копії установчих документів для юридичної особи та свідоцтва про державну реєстрацію для фізичної особи - суб’єкта підприємницької діяльності.

Реєстрація Учасників конкурсів здійснюється Комісією в спеціальних книгах реєстрації, які прошиваються та скріплюються печаткою Організатора.

Відомості про Учасників конкурсу заносяться до книги і повинні містить:

порядковий номер;

прізвище фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності або назву юридичної особи;

місцезнаходження водного об'єкта (його площа та об'єм при НПР).

Кінцевий термін прийняття заяв для участі в конкурсі - за три робочі дні до початку проведення конкурсу.

2. Порядок проведення підготовчих заходів щодо проведення конкурсу

2.1. Організатор для проведення конкурсу визначає:

- місцезнаходження водного об’єкта (його площа та об'єм при НПР);

- розмір початкової (стартової) орендної плати;

- термін оренди водного об’єкта;

- перелік критеріїв в аспекті задоволення потреб територіальних громад, за якими будуть оцінювати пропозиції Учасників з набуття права оренди;

- дату, час та місце проведення конкурсу проведення конкурсу;

- поштова адреса надання пропозицій для участі у конкурсі.

У разі, якщо здійснюється надання водних об’єктів в оренду для водосховищ області та водойм, розташованих на території міст обласного значення, то вищезазначені дані облдержадміністрація оприлюднює на офіційному веб-сайті облдержадміністрації (www.donoda.gov.ua). А у разі, якщо здійснюється надання в оренду ставків, розташованих на територіях районів області, то відповідна райдержадміністрація оприлюднює ці дані в місцевому засобі масової інформації, який має найбільший тираж в населеному пункті, в межах якого знаходиться водний об’єкт (при можливості у декількох засобах масової інформації).

2.2. Умови набуття права оренди водних об’єктів загальнодержавного значення, оголошені перед проведенням конкурсу, не можуть змінюватись до набуття чинності договору оренди даних об’єктів.

2.3. Оголошення (повідомлення) про проведення конкурсу оприлюднюється не пізніше 15 календарних днів до дати проведення конкурсу.

2.4. Після оприлюднення оголошення Організатор організує обстеження водних об’єктів загальнодержавного значення.

3. Повноваження Комісії з проведення конкурсу

3.1. До компетенції Комісії відноситься:

а) комплектування матеріалів для прийняття Організатором рішення щодо надання водного об’єкту загальнодержавного значення в оренду;

б) здійснення приймання і реєстрацію заяв на участь в конкурсі та здійснює допуск Учасників до її участі;

в) проведення конкурсу щодо набуття права оренди;

г) прийняття рішення по спірним питанням процедурного характеру, що виникають в ході проведення конкурсів щодо набуття права оренди на водні об’єкти;

д) забезпечення за результатами конкурсу в день його проведення оформлення та підписання протоколу результату конкурсу;

є) призупинення проведення конкурсу у випадках порушення правил, встановлених цим Положенням;

ж) надання консультацій з питань проведення конкурсу.

3.2 Робота Комісії проводиться у формі засідань. Засідання Комісії є правомочним, якщо на йому присутні не менше 2/3 її складу. Організатором мають бути вжиті заходи щодо забезпечення роботи Комісії за участю представників інших компетентних органів з правом дорадчого голосу.

3.3 Рішення Комісії оформляються протоколами, які підписуються всіма членами Комісії, що прийняли участь в її роботі. У разі незгоди одного або декількох членів Комісії з рішенням, вони мають підписати протокол та викласти свою думку окремо в письмовому вигляді, про що робиться відповідна позначка в протоколі. Окрема думка членів Комісії долучається до протоколу.

4. Порядок надання документів та проведення конкурсу
щодо набуття права оренди на водні об’єкти

4.1. Усі документи, які передбачені цим Положенням для прийняття участі у конкурсі учасник подає секретарю Комісії.

Документи подаються або надсилаються в папці, яка вкладається в конверт, на якому претендент зазначає свою назву, юридичну адресу та найменування об'єкта конкурсу з поміткою „Заява на участь у конкурсі та не розпечатувати до ___________ (зазначається дата та час проведення конкурсу)”. Конверт має бути поданий у запечатаному вигляді.

Після надходження конверту до Комісії, відповідальна особа здійснює реєстрацію даного конверт у відповідному журналі обліку із зазначенням дати, часу його надходження, прізвища та номерів контактних телефонів уповноваженої особи, що надала конверт з документами.

4.2. Подання документів на конкурс припиняється у термін, визначений в оголошенні про проведення конкурсу. Документи, які надішли після встановленого терміну, не приймаються.

4.3. Умови конкурсу та критерії оцінки конкурсних пропозицій затверджує Організатор. Умовами конкурсу можуть бути визначені обов'язкові пропозиції, які мають надаватися Учасникам у складі конкурсних пропозицій.

До умов конкурсу, які можуть відображатися в конкурсних пропозиціях Учасників, відносяться:

- запропонування орендної плати за водних об’єкт, розмір якої перевищує початковий (стартовий) розмір не менше, ніж на____ відсотків;

- здійснення заходів щодо захисту навколишнього природного середовища;

- створення нових робочих місць;

- надання інших пропозицій, спрямованих на задоволення потреб територіальної громади.

Термін проведення конкурсу визначається Комісією.

4.4. Для участі в конкурсі Учасник у встановлений термін подає до Комісії в запечатаних конвертах конкурсні пропозиції, які повинні включати:

- місцезнаходження водного об’єкта (площа та об'єм при НПР);

- відомості про Учасника;

- запропонований Учасником розмір орендної плати;

- пропозиції щодо умов конкурсу, в тому числі обов'язкові пропозиції;

- додаткові зобов'язання щодо використання водного об’єкта.

Пропозиція надана претендентом на участь у конкурсі не розпечатується до дати та часу проведення конкурсу.

4.5. Засідання Комісії проводиться відкрито.

Конверти із конкурсними пропозиціями розкриваються та рішення про вибір переможця конкурсу приймається у присутності Учасників, якщо вони виявили бажання бути присутніми.

4.6. Рішення про вибір переможця конкурсу приймається 2/3 голосів присутніх членів Комісії. Остаточний розмір орендної плати визначається у ході конкурсного розгляду.

4.7. За результатами засідання Комісією складається протокол, який встановлює результати конкурсу. В протоколі обов’язкове зазначаються такі відомості:

- умови конкурсу;

- пропозиції Учасників;

- відомості про Учасників;

- обґрунтування вибору переможця конкурсу.

4.8 Протокол підписується переможцем конкурсу, всіма членами Комісії, затверджується її головою і видається переможцю та іншим Учасникам на їх запит.

5. Права, обов'язки, відповідальність сторін

5.1 За наявність поважних причин Організатор вправі відмовитися від проведення конкурсу щодо надання водного об’єкта загальнодержавного значення в оренду.

Рішення про скасування конкурсу Організатор оприлюднює у спосіб визначений для оприлюднення Оголошення про проведення конкурсу та надає дану інформацію Комісії з метою негайного інформування Учасників про прийняття такого рішення.

Публікація повідомлення про скасування конкурсу має бути здійснена не пізніше, ніж за 3 дні до дати його проведення.

5.2. Результати конкурсу можуть бути анульовані його Організатором у п'ятиденний термін у випадках:

- відмови переможця конкурсу підписати протокол про результати конкурсу;

- відмови переможця конкурсу укладати договір щодо набуття права оренди на водні об’єкти;

- відмови переможця конкурсу виконувати умови набуття права оренди водних об’єктів загальнодержавного значення, затверджені Організатором.

5.3. У випадках прийняття рішення про скасування або про анулювання результатів конкурсу Організатор має право протягом шести календарних місяців прийняти рішення про повторне проведення конкурсу.

У разі повторного проведення конкурсу можлива зміна умов набуття права оренди водних об’єктів загальнодержавного значення, включаючи зміну розміру початкової (стартової) орендної плати на водні об’єкти.

Повторне проведення конкурсу проводиться в порядку, визначеному цим Положенням.

У повторному конкурсі не може брати участь переможець попереднього конкурсу у разі недодержання ним умов набуття права оренди водних об’єктів, відмови від підписання протоколу про результати конкурсу або відмови укладання договору щодо набуття права оренди на водні об’єкти.

5.4. У разі відмови переможця конкурсу у підписанні протоколу про результати конкурсу, право набуття оренди, за рішенням Організатора, може переходити до претендента, який зайняв друге місце.

6. Оприлюднення результатів конкурсу

6.1. Протягом 30 днів після проведення конкурсу Організатор за інформацією Комісії публікує результати проведення конкурсу у спосіб визначений для оприлюднення Оголошення про проведення конкурсу.

У даній інформації обов’язково зазначається переможець конкурсу та розмір плати за оренду водного об’єкту загальнодержавного значення на який проведено конкурс.

7. Розгляд спорів

7.1. Спори, що виникають з правовідносин, пов'язаних із підготовкою, проведенням та встановленням результатів конкурсів щодо набуття права оренди водних об’єктів, вирішується у встановленому законодавством порядку.

Начальник облводгоспу Є.П. Суєтов

Додаток 2
до Методичних рекомендацій
щодо підготовки правових актів
з надання водних об'єктів
загальнодержавного значення
у тимчасове користування на умовах оренди

Примірний договір
надання водних об'єктів загальнодержавного значення
у тимчасове користування на умовах оренди

______________ "_____"_________200_ р.
(населений пункт)  

Обласна державна адміністрація (районна державна адміністрація) в особі _____________________________________, який діє на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та розпорядження голови облдержадміністрації від __________ № _______ „Про Методичні рекомендації щодо підготовки актів з надання водних об’єктів загальнодержавного значення у тимчасове користування на умовах оренди”, іменована надалі "Орендодавець", з однієї сторони і ______________________в особі ____________________, діючого на підставі __________________, іменоване надалі "Орендар", з другої сторони, при одночасному згадуванні іменовані "Сторонами", уклали цей договір про нижченаведена:

1. Предмет договору

"Орендодавець" на підставі розпорядження від _________ № _______ передає, а "Орендар" приймає в платне строкове користування водний об'єкт загальнодержавного значення площею водного дзеркала ______га, розташований ______________________________________ _________________________________________________________________________________________________________________________

для (необхідне підкреслити):

а) риборозведення;

б) виробництва сільськогосподарської і промислової продукції;

в) використання у лікувальних і оздоровчих цілях.

2. Орендна плата та порядок розрахунку

2.1. За використання водного об'єкта "Орендар" сплачує орендну плату за водне дзеркало у розмірі _________(цифрами) _____________ (словами) гривень ______ копійок, встановлену сторонами за домовленістю. Плата за оренду водного об'єкта

надходить до державного бюджету рівними частками щоквартально не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим кварталом.

2.2. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції за відповідний період.

3. Права та обов'язки сторін

"Орендодавець" зобов'язаний:

3.1. Передати водний об’єкт у тимчасове користування „Орендарю” з оформленням акта приймання-передачі.

3.2. Не втручатись в господарську діяльність "Орендаря" та не чинити йому будь-яких перешкод при використанні орендованого водного об’єкту.

3.3. По закінченні терміну дії цього договору прийняти водний об'єкт по акту в стані, придатному для подальшого використання за його цільовим призначенням.

"Орендодавець" має право:

3.4. Ініціювати проведення перевірок виконання природоохоронного законодавства.

3.5. Розірвати договір достроково:

3.5.1. У випадку порушення "Орендарем" умов договору та невиконання розпорядження голови обласної державної адміністрації (районної державної адміністрації), нецільового використання чи невикористання за призначенням водойм протягом року з дня набуття права користування, або створення в результаті його діяльності загрози навколишньому природному середовищу, іхтіофауні, пошкодження гідротехнічних споруд з відшкодуванням за рахунок "Орендаря" збитків та витрат.

3.5.2. У разі не укладення "Орендарем" у шестимісячний термін договору оренди земель водного фонду.

"Орендар" зобов'язаний:

3.6. Виконувати умови цього договору, а також умови погоджень до нього, як невід'ємної частини договору.

3.7. Своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату за користування водним об'єктом.

3.8. Використовувати водний об'єкт тільки за його прямим призначенням, виключно для цілей, визначених в п. 1.1. цього Договору.

3.9. Не перешкоджати загальному та спеціальному водокористуванні на водному об'єкті. Забезпечити вільний доступ громадян для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, водопій тварин, забір води з водного об’єкта без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) до водного об’єкта на безкоштовній основі без оформлення відповідних дозволів. Встановлені умови загального користування довести до відома населення.

3.10. Укласти договір на сумісне використання, технічне обслуговування, пропуск паводку з власником гідротехнічних споруд.

3.11. Дотримуватись обмежень господарської діяльності у прибережних захисних смугах та водоохоронних зонах, а також інших вимог чинного законодавства.

3.12. Не допускати порушень санітарних норм та правил.

3.13. "Орендар" не має права без погодження власника гідротехнічних споруд та обласного виробничого управління меліорації і водного господарства виконувати на водосховищі перебудову гребель та гідротехнічних споруд, будівництво нових гідротехнічних споруд та інших споруд, здійснювати самовільний забір та скид води. У випадку, коли це призвело до пошкодження гідротехнічних споруд чи аварій, "Орендар" негайно повинен вжити заходів щодо їх усунення.

3.14. Оформлення режиму ведення рибного господарства здійснюється орендарем у троьох місячний термін після одержання водного об’єкта в оренду у відповідності до Тимчасового порядку ведення рибного господарства і здійснення рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.09.96 №192, та інших нормативних документів у галузі ведення рибного господарства.

3.15. "Орендар" зобов'язаний вести облік виловленої риби та надавати звіт про її обсяги органам державної статистики за формою № 1-(риби)- 1раз на рік.

4. Відповідальність сторін

4.1. При простроченні внесення орендної плати "Орендар" сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України від суми невнесеної в термін плати за кожен день прострочення.

4.2. "Орендар" відповідно до чинного законодавства в повному обсязі відшкодовує збитки, спричинені ним у разі невиконання вимог, передбачених пунктом 3.13. Договору.

4.3. У випадку невиконання чи неналежного виконання інших умов Договору Сторони несуть відповідальність згідно вимог чинного законодавства.

4.4. При виникненні форс-мажорних обставин, що перешкоджають виконанню договору, сторони звільняються від відповідальності за невиконання умов договору.

5. Термін договору,
порядок внесення змін та доповнень

5.1. Цей договір дійсний з моменту підписання до __________________________________________________________________________

5.2. Зміни та доповнення до договору вносяться додатковими угодами, які складаються у письмовій формі та підписуються Сторонами.

5.3. Дія договору може бути припинена:

5.3.1. По закінченні терміну дії договору;

5.3.2. За взаємною згодою сторін;

5.3.3. На підставі рішення господарського суду;

У випадках, передбачених пунктами 3.5.1., 3.5.2. даного договору.

6. Особливі умови

6.1. Розірвання договору по пунктах 3.5.1., 3.5.2. здійснюється за умови попередження "Орендаря" в письмовій формі не менш як за один місяць.

6.2. При наявності суперечних питань і не досягненні з них згоди у 20 денний термін після початку переговорів, суперечка вирішується в претензійно-позовному порядку.

6.3. У разі прийняття нових та внесення змін до діючих законодавчих і нормативних актів, до договору вносяться відповідні зміни та доповнення.

6.4. До договору додається:

- план (схема) водного об’єкта, що передається в оренду;

- паспорт водного об’єкта з включенням матеріалів обстеження технічного стану, а також умов (правил) експлуатації;

- акт приймання -передачі об’єкта оренди.

7. Юридичні адреси сторін

7.1."Орендодавець"____________________________________________________________р/р_______________________________________

7.2."Орендар"_________________________________________________________________р/р_______________________________________

"Орендодавець"
________________
(підпис)

Погоджено:

Обласне виробниче
управління меліорації і
водного господарства


__________________
(підпис) 
" Орендар"
______________
(підпис)

Погоджено:

Державне управління
охорони навколишнього
природного середовища
у Донецькій області

____________________
(підпис)

 

Примітка: Даний Примірний договір застосовується з урахуванням місцевих умов.

Начальник облводгоспу Є.П. Суєтов

^ Наверх
наверх